Šta je novo?

Sony Xperia XZ Premium

Stize mi telefon sutra najverovatnije. Za vikend mogu da okacim par fotografija sa njega i Galaxy S7. U toku sledece nedelje, kada odem na posao, bacicu i par uporednih fotografija sa Nexus 6P, Google Pixel, iP7, S8.
 
Evo posle minut guglanja, neki korisnici prijavljuju problem sa distorzijom sociva glavne XZP kamere a upravo na to se zali i Erika:

Hmmm... There be some strange distortions going on here
: https://pbs.twimg.com/media/DBwKlEbUAAA9RWu.jpg:large

Znaci izbegavati kupovinu dok se ne prociste defektne serije ili jednostavno reklamirati (u normalnoj drzavi :d)

Komentar za ekran:
I just LOVE the 4K display on this #XperiaXZPremium. It's bright & even though UI is 1080p it's like printed paper. Sooooo smooth!
 
Ja ne umem da prepoznam distorziju na ovoj fotografiji koju si okacio. Mozes li, molim te, da mi pojasnis o cemu se tacno radi?
 
Poslednja izmena:
Android Headlines review: https://www.androidheadlines.com/2017/06/sony-xperia-xz-premium-review-familiar-design-top-specs.html

Koliko vidim famozna Erika je prilicno zadovoljna sa XZP:

You know, the #XperiaXZPremium feels like a new take on something really old. Not sure if that is good yet but it's a nice phone.


Wow, the #XperiaXZPremium is extremely smooth and responsive. I like!

I just LOVE the 4K display on this #XperiaXZPremium. It's bright & even though UI is 1080p it's like printed paper. Sooooo smooth!

#XperiaXZPremium camera is quite finicky and loves oversharpening noise reduction lol but it is capable of beautiful photos.

I must be really weird because I like the #XperiaXZPremium better than my Galaxy S8 lol

Wow, the #XperiaXZPremium has the best anti-fingerprint coating I've seen this year on front and back. It really helps abrasion resistance.
It also wipes clean very easily and feels slick in a good way.

Ono sto ne valja (uz pomenutu mogucu distorziju sociva): Hmmm... Having some connectivity issues with the #XperiaXZPremium. WiFi keeps disconnecting or isn't pulling any data. Anyone else?
 
Poslednja izmena:
Iako je ovaj put kamera jako dobra, mislite da je Sony skontao da vise ne moze biti konkurentan i drzati korak sa ostalima bez OIS-a, sa F2.0 aperture, boljom softverskom obradom, eventualno jos vecom velicinom piksela itd...
Ima li sanse da nesto od ovoga vidimo na sledećoj perjanici (ne racunajuci XZ1 ili kako se vec bude zvao)?!
 
Ma nebitno gde kaci, mene vise nervira kad odrade youtube video sa cam testovima a nigde source slike. A Youtube i VP9 kompresija na 8k bitrate ne prikazuje onako kakva je prava slika.

Sent from my E6853 using Tapatalk
 
Pa okačio je ovde? U description-u imaš linkove.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ma video sam i skinuo sam slike sa descriptiona :) nego kazem da me nerviraju youtuberi koji uradr cam testove i ne ostave sourceve a ovaj Rus pametan :)

Sent from my E6853 using Tapatalk
 
Ja sam skontao da ti nisi video, pa ono rekoh da kazem da ima :) Da, poznato mi je to, ali bar ima ovih nekih koji okace :)
 
Erika i jos neki korisnici navode probleme sa wi-fi:
Erica Griffin‏
please fix the WiFi issue. It's draining over 50% of my battery at a time.

Mozda ovo resi probleme - Xperia XZ Premium gets first firmware update with June security patch

Ali idi... izgleda nisu vratili dt2w/dt2s funkcije, zesca nebuloza.

https://www.stuff.tv/in/sony/xperia-xz-premium/review
http://www.pcadvisor.co.uk/review/high-end-smartphones/sony-xperia-xz-premium-review-3655116/

Pojavili su se neki koncepti i renderi za nove uredjaje:
Sony Xperia Edge Premium is Here

Sony-Xperia-Edge-render-Concept-Creator-1-768x432.jpg




https://www.concept-phones.com/sony/sony-edge-premium-sharp-teaser-video/

Lepo sve to deluje ali ne bih voleo da ima jbni edge displej vec obicne tanke ivice ''sa strane''. Mada ova zakrivljenja displeja deluju minimalno ali opet ne vidim svrhu.
Gornji i donji bezeli su ok za normalnu upotrebu pri drzanju ''u landscape''.


Ovaj XZ1 koncept vec deluje nerealno i u smislu dizajna a i datuma, specifikacije (2018/SD845)
, XZ1 verovatno stize na IFA sa SD835 i ne verujem da ce se mnogo razlikovati u odnosu na XZ telefone.
 
Poslednja izmena:
Lepo izgleda ovaj edge plava i crvena boja.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Stigao mi je crni XZ Premium pre dva dana. Prethodni telefon, HTC M9 mi je bio zrtva loseg NAND cipa a posto je bio rootovan nisam imao prava na garanciju :(
Ovo mi je prvi telefon nakon serije HTC uredjaja (HD2, M7, M9) pa prema tome cu softver i utiske opisati iz ugla korisnika Sense interfejsa.

Prvi utisak: telefon je ogroman! Po velicini je slican Iphone 7 Plus ali je deblji i tezi. Meni licno ovo ne smeta jer imam duze prste pa uglavnom sve na ekranu mogu da dohvatim ako ga koristim jednom rukom. Kvalitet izrade je vrhunski, metalne ivice, prednje i zadnje staklo u kombinaciji sa bojom stvarno deluje wow. Zaobljene ivice deluju lepo ali je telefon realno ergonomije "cigle". I pored toga mi se dopada, podseca me na monolit iz Kjubrikove odiseje.

Ekran: 4k na mobilnom telefonu je po meni nepotrebno. Dobra stvar je sto radi uglavnom u FullHD rezoluciji pa se prebacuje u "4k" kada detektuje video sadrzaj. Sem toga su boje odlicne, pozadinsko osvetljenje dovoljno jako za vecinu potreba ali ako se obrati paznja ipak postoji blagi efekat ogledala kada je napolju suncano zbog "glossy" stakla. Zbog gustine piksela nemoguce ih je primetiti i slika je cak i u FullHD rezoluciji jasna i ostra.

Zvuk: testirao sam bluetooth strimovanje sa Plantronics BackBeat Pro. Zvuk mi deluje identicno kao M9 sto se BT tice. Ali kada sam ga povezao na Takstar slusalice primetio sam razliku, glasniji je i cistiji zvuk. Sto se integrisanih zvucnika tice, nisu iste jacine kao M9 ali su cistog tona. Rekao bih da je maksimalno pojacan XZ slicne jacine kao M9 na 70-80%. Mogao je biti malo jaci.

Performanse: Kad sam pre dve godine prvi put probao M9 rekao sam sebi da mi je to dovoljno brzo i da ne mogu da zamislim brzi uredjaj. Sada mogu da kazem da me je brzina ovog Snapdragon 835 telefona "oduvala". Sve se otvara instant, prebacivanje aplikacija je brzo i glatko, sve je momentalno dostupno. Nisam nasao nacin da ga nateram da "secne" - jednom recju fenomenalno.

Kamera: kamera me je najvise razocarala. U nekim momentima napravi ok fotografiju (kada je dovoljno svetlosti - mahom napolju) a u malo tamnijim scenama pravi dosta zamucene slike sa puno "shuma". Kao da se softver trudi da "omeksa" sliku i onda napravi haos. Meni licno kamera nikada nije bila primarni faktor ali sam ocekivao za flegship telefon iz 2017god mnogo vise. Kasnije u toku dana cu okaciti par slika sto sam juce napravio.

Softver: morace sony da poradi na patchevima da ispravi pocetne bagove. Npr imao sam scenu da nakon razgovora telefon ne izadje iz "call" moda sto se zvuka tice i onda su mi sve ostale aplikacije pustale zvuk preko gornjeg zvucnika kao "slusalice" a volume tasteri menjali slajder "in call sound" umesto "Media". Restart je to popravio. Statistika za bateriju brlja i ispisuje nerealne cifre za Wifi, tipa da je radio 36 dana i da trosi preko 50% baterije. DoubleTap to wake ne postoji. U dialeru postoji opcija "Smart call handling" koja bi trebala da omoguci javljanje na telefon tako sto se prinese uhu, utisavanje rotacijom na ekran i "shake" za odbijanje poziva ali i pored paljenja ne funkcionise.
U odnosu na Sense interfejs mi se recimo vise dopada sonijeva Mail aplikacija, omogucava grupisanje mailova npr. Ali je Sense aplikacija za kontakte nekoliko koplja ispred ove, pretpostavljam android default verzije. Npr ne mogu da odaberem opciju da mi se sakriju kontakti sa Exchange servera ali da ih i dalje mogu pretraziti, takodje "pametno" linkovanje kontakata mi nedostaje.

Baterija: baterija mi deluje odlicno, juce sam ga ceo dan cackao i imao sam 6h SOT sa 15% baterije. Skinuo sam ga sa punjaca ujutru u 6 a povezao na punjac oko 23:30. Ceo dan intenzivne upotrebe ce izdrzati bez problema. Uz dodatnu optimizaciju mislim da ce ici jos i bolje.

Zakljucak: Solidan flegship, ima par "bubica" koje mogu softverom da se rese. Dobar konkurent po meni neprikosnovenim HTC uredjajima.

Razlog zasto sam se odlucio za Sony a ne HTC U11 je taj sto je Sony imao preoder akciju sa kojom se uz telefon dobija Playstation 4 Slim konzola. To je nekih solidan popust, jer sam licno alergican na bezobrazne cene "flagship" telefona danas.
 
Cestitke na XZP, neka te sluzi besprijekorno.
Kazi mi to sto si fotkao, jel bilo na automatici ili si bar malo cacnuo manual. Ako mozes da uslikas 2-3 low light fotke u auto i manual modu pa da uporedis.
 
Cestitke na XZP, neka te sluzi besprijekorno.
Kazi mi to sto si fotkao, jel bilo na automatici ili si bar malo cacnuo manual. Ako mozes da uslikas 2-3 low light fotke u auto i manual modu pa da uporedis.

Pozdrav, evo kao sto sam obecao kacim fotke. Generalno se post processing u Sony aplikaciji za kameru ponasa cudno. Po preporukama korisnika sa XDA, skinuo sam OpenCamera aplikaciju i malo cu da se igram ovih dana da testiram.



Ono sto sam zaboravio da napomenem je da je senzor za otisak prsta fenomenalno resen (udubljeno power dugme) i deluje mi najprirodnije u odnosu na ostala resenja. :)
 
Ako je istina dobro što me je prošao hajp na vreme i nisam se zaleteo...

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
To je vec pitanje za one koji se odlicno razumeju u fotografiju i foto/video hardver. Na osnovu karakteristika wide sociva rekao bih da je u tim primerima (papir/linije/kocke ''mreza'') to ocekivana pojava za wide socivo koje XZP koristi (pri close up ili macro fotografisanju) ali opet ne bi bilo lose da to prokomentarise neko iz foto dela foruma ko mnogo bolje poznaje materiju.

Zanimljivo je da nijedna test ekipa nije prijavila probleme (samo je Erika to pomenula na TW uz 1 sempl mada se jedva primecuje), cini mi se da je gsm arena cak i pohvalila to novo socivo: http://www.gsmarena.com/lg_g6_samsung_galaxy_s8_sony_xperia_xz_premium-review-1612p6.php

The major change, though, comes in the corners - the softness we experienced with so many Xperia smartphones is now gone. The XZ Premium photos have as sharp and detailed corners as their center, and that's an excellent improvement over the past Xperia phones, XZs included.

E sad, te distorzije vidim samo u primerima iz te vesti (list papira/linije/kocke i close up tastatura) dok ovako, pri pregledu ostalih foto semplova ne primecujem nista neobicno. Videcemo sta ce reci DxO, Photoblog, DPRev. i jos neki foto/video review sajtovi :)

gsmarena_002.jpg


Po mom misljenju 25mm je prilicno dobar izbor sociva za primarnu kameru, to kazem jer me kod smartfon fotografije najvise interesuju snimanje ''dnevno-turistickih'' fotografija gde je 25mm ima odlican fov (kao sto se vidi u primeru iznad, mada je i S8 sasvim solidan) a sve to uz senzor solidnih dimenzija pa su dinamicki raspon i kolicina detalja bolji od 1/3'' sekundarnih wide-lens kamera koje hvataju jos veci fov ali uz niz drugih mana (losiji detalji i dinamika i jos vise ''distorzija'')
 
Poslednja izmena:
Zar Dx0 nije uradio vec review. Btw mislim da se malo preteruje sa telefonima i kamerama. Ja sam za 1k evra kupio caletu foto aparat, al on sa njega ne moze da okrene mene na mob i da surfuje po netu.

Mislim kapiram da ljudi ocekuju neka ludila sa flagship telefonima al mislim da se mnogo ocekije za uredjaj od 800 evra da nema ni jednu manu, a obavlja vise funkcija.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisu jos testirali XZP, S8, P10 i U11 jesu kao i jos neke kineske telefone.

Za sada je onaj gsmarena uporedni test (XZP, G6, S8) najozbiljniji/najdetaljniji camera review, solidno su prikazali sve prednosti i mane kamera/kamkordera tih uredjaja.
 
Ne mogu jos da kazem definitivan utisak,ali primeri XZs camere u full review testu nisu bas dobri,bas se radi o stvarima koje si @hsv stoned pomenuo.
Naravno kao i do sad ,u 8 mpx fotke bolje izgledaju u detaljima.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Posle ovog oneplus 5 ubistva, da pozelis da je Sony ubacio amoled display, al ajde da sacekam da stigne u Srbiju telefon i da vidim kako uzivo izgleda njihov novi Display, mada gledao sam po netu bolji je ekran od Z5, al dok ga ne stavim pored zeninog S7 Edge nista necu da znam :)

Jos da srede kameru sa ovim problemom koji korisnici javljaju. Valjda ce do decembra da bude sve top :p
 
Sto do decembra,istice ti ugovor kod operatera tad pa da se ponovis? :D

Ne mogu da nadjem neke primerke fotki u 8 mpx,ali u punoj rezoluciji mi se cine malo bolje nego Z5 isto u full rez.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
Distorzija kamere postoji, primetio sam je na par fotografija. Meni lično ne smeta pošto mi je kamera manje bitna stavka. Dobre fotke pravi na dnevnom svetlu.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Psycho,ajde kad budes imao vremena okini neku dnevnu fotku u 8 mpx wide i jednu u 17 mpx wide,neku prirodu ili tako nesto,tu se najbolje vidi koliko zaista ima problema sa distorzijom i mutnijim uglovima.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno