Šta je novo?

Sony Xperia XZ Premium

Tebi je nepotrebna, meni je potrebna :) Opcija mi deluje zanimljivo-korisno za snimanje kracih ultra slo-mo klipova, vec imam brdo ideja sta bih snimao.

A za 240fps/1080p se slazem, svakako bi znacilo to povecanje rezolucije i fps-a mada sam zadovoljan i sa 720p/120fps, donja granica upotrebljivosti ali ipak znaci takvo snimanje, posebno uz rucno usporavanje delova snimaka po zelji.
 
Prvi telefon sa velikim bezelima da mi se svidja,kontam da je uzivo jos lepsi . Deluje mi bas zanimljivo ovaj model,prati se.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Meni je bas zbog tih bezela nekako robustan,svidja mi se,razlikuje se u moru slicnih fonova.

Sony Xperia Z2
 
Dosta je razlicitih misljenja, kritika i pohvala za izgled, (kao i za sve telefone), mislim da je to sve stvar ukusa i navike. Bitno je da su bocni bezeli OK, to bi ispak pokvarilo utisak o telefona, (da ne izgleda da je ekran puno manji od samog telefona), a gornji i donji mi i nisu toliko bitni, donja strana mi je cak nekako pozenja. A sto se tice izgleda, meni je odlican, ja recimo ne mogu da svarim one sapun oblike i ogromna zaobljena na coskovima, onda mi telefoni djeluju nekako zenskasti. Ali ponavljam to je samo stvar mog licnog ukusa.
Ovo bi ipak mogao da bude jedan od kompletnijih (kad se uzmu sve stvari u obzir, pa i kamera i baterija) i blagi hit Sony-ja.
 
Ja sam odusevljen ovim modelom! Iako volim sto manje bazele, na ovom modelu mi ovi uopste ne smetaju. Glossy tamno plava mi brutalno deluje, a i specifikacije pun pogodak. Jedino mi ova 4k fora sa displejem bespotrebna

Sent from my Nexus 5X
 
Zanimljivo, Note 7 je verovatno bio prvi uredjaj sa HDR10 podrskom, 8-bit panel :) Mada ''samo'' 2k.

Tako da ne verujem da je na XZP u pitanju 10-bit panel (vrlo verovatno 8-bit + HDR10) ali sudeci po prvim utiscima radi se o sjajnom displeju.
4K HDR ce raditi samo pri reprodukciji sadrzaja koji uopste podrzava 4k (pregled fotografija, videa i YT 4k sadrzaja, netflix, amazon itd), VR + mozda postoje neke igre u toj rezoluciji.
Sve ostalo ce verovatno biti skalirano u 1080p sto i nije tako losa opcija, ppi je vise nego dovoljan a i u pitanju je klasican rgb raspored piksela.

Koliko sam razumeo DRAM senzor ima 1Gb memorije. Na stranu 960 fps, ova opcija moze da pomogne pri fotografisanju:
The new Motion Eye camera with Predictive Capture starts buffering images one second before you press the shutter button. It’s like rewinding time, and it gives you up to four images to pick from.

E sad, Timeshift Burst aplikacija postoji odavno ali snima 2MP fotografije u rafalu (61 fotografija za 2 sekunde). Ako ''predictive capture'' snima 4 fotografije u maksimalnoj rezoluciji to je onda odlicno.

Anti-distortion shutter ''zvuci'' dobro ovako sa papira ali je pitanje kako ce se pokazati u praksi: When you’re taking pictures of fast-moving objects, they can sometimes come out looking misshapen or warped. That’s why the Xperia XZ Premium has a fast anti-distortion shutter that captures the true appearance of objects and people. Opcija preuzeta sa RX serije kamera ali iste koriste vece i bolje 1'' senzore, primer kako to izgleda: https://www.cliftoncameras.co.uk/uploads/images/1%20New%20Product%20Images/Sony/RX10%20III/Less-distortion-even-with-132000-sec-shutter-speed.png

Predictive Hybrid Autofocus je odlicna opcija ali nije novost, postoji jos od X i X Perf. a Laserski AF i RGBC-IR su tu od XZ/Xc.
Steadyshot 5-axis mozda sada radi pri 4K snimanju ali treba proveriti, moguce da je u 3 ose kao i do sada u toj rezoluciji. Prednja kamera takodje ima 5-axis stabilizaciju (22mm wide socivo, f2.0 i 1/3.06'' 13MP senzor)

Od nize, 19MP rezolucije i krupnijih piksela (1.22μm) ne ocekujem mnogo jer sony 99% ponovo nece iskoristiti maksimum iz odlicnog hardvera kamere mada mislim da ce auto mod i low-light performanse biti malo bolji nego do sada (sto i nije neki uspeh)

A neki mozak iz sony-a se konacno setio da promeni stock panorama mod.
Godinama su imali najgoru fabricku panorama aplikaciju koje gresi ''u spajanju'' a i sama rezolucija je bila smesna - mizernih 5MP.
Novi panorama mod radi bolje i rezolucija ide do 68MP. Mada ovo i nije toliko bitno jer uvek moze da se instalira Gugl kamera koja ima mnogo dobar mod za snimanje panorama u visokim rezolucijama.
 
Najbolja kamera do sada u Xperia-jama koliko sam video po ovom novim sample-ovima na gsmareni.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Bas su dobre slike... Doduse, LL fali, nadam se da moze bar da se poredi sa HDR+ slikama.
 
SW je manje-vise ''standard'' za xperia kamere ali ovaj put izgleda sa boljim socivima i saturisanijim bojama, visim kontrastom (Z3/c su tu bili najgori) mada takva poboljsanja su poceli jos sa Z5 i prvim X telefonima.

Ali bitnu razliku mogu da naprave bolja sociva, laserski AF, RGBC-IR i DRAM senzor koji sa pomenutim-novim nacinima rada mozda moze da resi problem koji ima vecina kamera - zamucenje ''objekata'' u pokretu, posebno u indoor/low-light uslovima.
Tu ni OIS ne pomaze jer taj mehanizam sluzi da neutralise potrese uredjaja-kamere i ne moze da pomogne da se npr kucni ljubimac ili dete u pokretu ''ne zamute'', to zavisi od brzine zatvaraca koju softver odredi. S obzirom da sve smartfon kamere i dalje imaju male senzore softver forsira dizanje ISO uz i dalje nepovoljne brzine zatvaraca pa fotografije imaju i dosta suma (a i brljotina od sw peglanja suma) a u isto vreme dolazi do zamucenja svega sto je u pokretu.

Tako da DRAM senzor uz ''motion eye i anti-distortion shutter'' (mozda) moze da predstavlja vecu tj. korisniju inovaciju od 960fps ultra slo-mo. Mnogo su vece sanse da se od 4 fotografije (snimljene u punoj rezoluciji) odabere bar jedna koja je skroz uspela, bez vecih zamucenja/distorzija. Valjda ce se neko setiti od odradi i jedan takav test pri losim svetlosnim uslovima a ne samo klasican P&S.

Potvrdjeno je da XZs/XZP koriste IMX400 senzor (19MP, 1/2.3'', 1.22 μm) a mnogi navode da 5-axis stabilizacija sada radi i pri 4k snimanju mada ne znam koliko je ovo tacno.

Prava steta sto XZs/P nemaju kamera aplikaciju kao LG V20 (G6?), LG je objasnio sa brojem podesavanja cak i kamkordera :) Da ima takvu app XZP kamkorder bi bio ubedljivo najbolji na trzistu, ovako je ''samo'' u vrhu.

PS

Ovo sto jbni Qualcomm obecava sa SD835 ''zvuci'' brutalno dobro, od poboljsanja modema, zvuka, brzine, smanjenja potrosnje (navodno od 25% do cak 60% kada je wi-fi potrosnja u pitanju) preko podrske za 10bit displeje/HDR10, poboljsanja GPS-a do podrske za najbolje ''feature-pack'' senzore kamera, brza punjenja itd.

Ako ponovo failuju i pored takvih obecanja onda bukvalno zasluzuju da propadnu. Huawei i Samsung su pametni, obezbedili sjajnu alternativu :)
 
Poslednja izmena:
Ovaj telefon pocinje da pravi hajp, cak i kod 99% tech testera, sto youtube sto na sajtovima. Al briga me za hajp, samo da ovo sto dobro zvuci na papiru, se potvrdi i u praksi, tehnologije su tu, drugi su dokazali da se moze, nema opravdanja...
 
Ma sta imaju od hajpa kad nisu u stanju da se probiju na mnogim trzistima a i marketing im je veoma ogranicen. Njima je bukvalno cilj samo da posluju u plusu (kao u 2016.) pa makar prodali samo 3-4 miliona uredjaja po kvartalu a to je moguce samo prodajom pretezno uredjaja vise srednje i flagship klase, kao i do sada.

Sony Xperia XZ Premium awarded Best New Smartphone at MWC 2017
Ovako nebitne titule bi npr. Huawei iskoristio na mnogo bolji nacin, dovoljno im je da nadju nekog fudbalera da reklamira (za ozbiljan ke$)i to je to :)

Nego.. The XZ Premium is up for pre-order at clove.co.uk priced at £645.99 or just shy of $800

Ne znam koliko je ovo tacno, 793$ ce kostati, navodno. Ako se dobro secam Z5P je startovao u GB sa visom cenom pa mi je ovo sumnjivo.
 
Dotle smo dosli, da je 800$ fina cena za uredjaj koji ne vredi vise od 500$ :d
 
Poslednja izmena:
Ima da bude skup ko vatra i kod operatera.U Telenoru ne smem ni da pomislim koliko ce da kosta. :d
 
Ajoj, ovo za marketing i trizista je toliko tacno da si cak upotrebio preblagu rijec kad si opisivao, oni jedino sto se furaju u Bond i "Sony Pictures" filmovima, moze se primjetiti da glumci koriste Sony telefone, televizore itd....
A od hajpa koji se stvorio bi mogli imati to (kad se vec sami ne znaju izreklamirati) da se to pretvori u neku pozitivnu reklamu i potraznju za uredjajima.
Cijene telefona su vec odavno postale nerealno i bezobrazno visoke bez pravog opravdanja. Proslo je vrijeme kad su flegshipovi kostali 400€. I na sve to imamo operatere iz paralelnog svemira gdje telefon na solidnu pretplatu kosta puno vise nego u slobodnoj prodaji u nekom mobil sopu.
 
Ajoj, ovo za marketing i trizista je toliko tacno da si cak upotrebio preblagu rijec kad si opisivao, oni jedino sto se furaju u Bond i "Sony Pictures" filmovima, moze se primjetiti da glumci koriste Sony telefone, televizore itd....
A od hajpa koji se stvorio bi mogli imati to (kad se vec sami ne znaju izreklamirati) da se to pretvori u neku pozitivnu reklamu i potraznju za uredjajima.
Cijene telefona su vec odavno postale nerealno i bezobrazno visoke bez pravog opravdanja. Proslo je vrijeme kad su flegshipovi kostali 400€. I na sve to imamo operatere iz paralelnog svemira gdje telefon na solidnu pretplatu kosta puno vise nego u slobodnoj prodaji u nekom mobil sopu.
Jel nas neko lupa po ušima da kupujemo flagshipe?
Mene ne, u životu sam jednom dao 650 eur za tel, i to za HTC Touch HD pre 10tak godina, i jednom 450 za Note 3 tek kad je izašao. Sve ostalo max 350, ali uglavnom prodam prethodni i dodam 50-100 eur. Ne uzimam preko operatera, sem ako ne dobijem od firme (a i te sam prodavao) Telefone menjam 2-3 puta godišnje, sto mu dođe kao realan trošak od 15-20 eur mesečno. Ko hoće i može da daje 700-800 eur za telefon, izvol'te, ja ne...

Mi MAX
 
Ništa lično, al u svakoj temi kukanje na cenu. Šta koga boli bambus za to, kupuje ko šta hoće. I ovo da su flagshipovi bili jeftiniji... Samo sim kartica je pre koštala 100DEM, da se ne pominju cene top Nokia iz tog perioda.
 
Ništa lično, ali si me verovatno pomešao sa nekim...

Mi MAX
 
Ponovo sam na par mjesta vidio da se spominje OIS, mislim po svemu sudeci i vecini info da je EIS, al eto da pitam, da li se definitivno moze staviti tacka na to? Nisam vidio Sony-jevu zvanicnu informaciju.
 
EIS tj 5-axis steadyshot i to za video snimanje.
Za foto mozda moze da pomogne motion eye (citirao sam nekoliko postova iza kako radi), nije to zamena za OIS, namena je nesto drugo ali mozda moze bar delimicno da nadoknadi nedostatak OIS-a (da od 4 full res. fotke izaberes onu najmanje stresenu)
 
Poslednja izmena:
Ma jasno je kako radi tehnologija, nego je vidim i dalje dilema da li je elektronska ili opticka stabilizacija, cini mi se da sam negdje na pocetku teme vec rekao, da je i na GSM a. osvalnulo u spec da je OIS, poslije su i oni ispravili na EIS.
 
To je pisalo i za XZ (mozda i za Z5) pa su kasnije promenili.

Ni XZ i XZP nemaju OIS mehanizam ali je zabunu izbledao uneo neki test ''rasklapanja'' kao i podaci o delu iz modula kamere :There's a new closed-loop actuator in the camera that controls the lens position. Essentially, this is adding a feedback loop to the previous open-loop actuator, aiming to make it more accurate.

Mozda ovo pomaze ali nema govora o klasicnom OIS-u, pre ce takav mehanizam ugraditi u prednju kameru na sledecem flagshipu kako su krenuli da se pro$eravaju.
 
Nazad
Vrh Dno