Šta je novo?

Projekat Home Cloud - NAS, Torrent klijent i lokalni streaming server u vasoj kuci

OMV se uglavnom lako instalira,jedino ako ti treba bas neki ozbiljniji plugin(btrfs,zfs,itd,itd).

To "lako" objesi macku o rep. Doduse i jesi u pravu ako pricamo o klasicnoj instalaciji.Medjutim ako krenemo pricu o Grub-u u pogledu HP Gen8....to "lako" brzinom svjetlosti gubi smisao! ;-)
 
Jako zanimljiva tema, vidim da su clanci trenutno nedostupni. Ja sam nesto slicno planirao pre jedno godinu dana, nabavio hardver, poceo lagano da razmisljam o kucistu cekajuci OMV3. OMV3 je malo kasnio i tu negde stao, kucistu se nikad nisam ni posvetio. Sad si me podsetio da bih mogao ponovo da se posvetim projektu, jer vidim da je OMV3 izasao pocetkom leta.

OMV korisnik nema mnogo dodira sa komandnom linijom. Ja teram vec nekoliko godina OMV u virtuelnoj masini, povremeno ga pokrenem, apdejtujem, povremeno i radi po par dana. Secam se da je prelazak sa OMV1 na OMV2 bio malo komplikovan i trazio neke izmene kroz terminal. Predpostavljam da tako neki problem moze da se desi i sa prelaskom sa OMV2 na OMV3, ali inace korisnik nema dodira sa terminalom.
 
Za sada nije bas najbolja migracija 2>3,uvek je preporuka reinstal. U svakom slucaju ti je mdraid netaknut,jedino ako si mozda imao ZFS.
Nikako da se prebacim na ZFS,i dalje mi fali ono sto je u mdadm obicna stvar,prosirivanje RAID niza za tipa jedan disk.
Mozda to radi (nisam jos uvek probao) za recimo mdamd+BTRFS preko.

Ocigledno ostaje da se ceka bcachefs ili nesto slicno za neke ozbiljnije stvari.

Za sada i dalje mdadm.
 
Naravno, slazem se. U produkcijskom okruzenju ne bih ni sanjao tu opciju, ali ovo je test vm, sa snapshot-om verzije dva, pa ako ne uspe update vraticemo se, pa ponovo. Cisto vezba i upoznavanje s okruzenjem. MDraid 10 vdiskova od po 5gb je u pitanju.

Nemam iskustvo sa ZFS-om, ali na osnovu svega sto sam procitao meni se uopste ne svidja. Naime kad sam procitao da (predpostavimo da imas zpool sa dva vdeva, vdev1 6x4tb za podatke od manjeg znacaja sa jednim diskom parnosti (z1) i imas vdev2 4x4tb sa jako bitnim podacima gde si se odlucio za dvostruku parnost (z2)) ako u jednom zpoolu imas vise vdev-ova, gubitak bilo kog vdev-a ima za posledicu gubljnje celog zpool-a, ja sam shvatio da to nije za mene. Znaci da bi mogao da obezbedis intgritet vdev-ova koji su ti bitni, moras da obezbedis integritet i onih nebitnih da bi odrzao ceo zpool. Pri tom pripremio sam se, zil ssd, ploca koja podrzava 64gb ecc memeorije, ecc memorija i shvatim da je to preveliki rizik. Neko je nedavno pisao o tome ovde.

Za sebe sam odabrao varijantu, mdraid 10 najverovatnije za cesto promenljive podatke, snapraid sa 2-3 diska parnosti za podatke od visokog znacaja i snapraid sa jednim diskom parnosti za sve ostalo; i skripta da jednom dnevno ili nedeljno sinhronizuje izmene i ja cu biti zadovoljan s tim resenjem. To je bilo pre dve godine i tada sam se nadao da ce btrfs da donese promene i da bude najbolje iz oba sveta, ali koliko vidim od btrfs-a za ono sto nama treba nece biti nista.
 
Poslednja izmena:
BTRFS za sada slabo napreduje, bcachefs mi za sada najbolje izgleda,samo da jos neko uleti malo sa parama. Sada je XFS default recimo na RHEL-like distribucijama,iako mi recimo na ko zna koliko hiljada masina koristima ext3/4 i ne vidim da ce se to promeniti(naravno ispod je mdadm).
ZFS nikada nece biti deo Linuxa,zbog licenci naravno,tako da tu ne treba previse ulagati vremena i sredstava(ok,nazalost nema alternativu za malo bolje sisteme,ne racunajuci CEPH),tako da za home NAS i dalje ostaje mdamd/ext4
 
@kUdtiHaEX
Probao sam da pristupim tutorijalu, ali dobijam 502 error. Da li postoji mogucnost da se sajt osposobi ili da se eventualno tutorijal upload-uje negde? Razmisljam da napravim NAS za kucnu upotrebu, pa gledam sta da uzmem kao OS (OMV, Xpenology, Nas4Free ili vec neku drugu opciju)
Hvala.
 
@kUdtiHaEX
Probao sam da pristupim tutorijalu, ali dobijam 502 error. Da li postoji mogucnost da se sajt osposobi ili da se eventualno tutorijal upload-uje negde? Razmisljam da napravim NAS za kucnu upotrebu, pa gledam sta da uzmem kao OS (OMV, Xpenology, Nas4Free ili vec neku drugu opciju)
Hvala.

Naravno, bice uskoro online, izvodim neke radove na bare metalu.
 
Da li je neko pravio neku malo vise mainstream varijantu? Stari PC sa plexom + sonarr/radarr i sve sto uz to ide. Konktretno me zanima kako funkcionise hardlink-ovanje fajlova posto ih filebot i utorrent prekopiraju u plex foldere. Takodje me zanima koliko je odokativno nepovoljnije da se u svrhe servera koristi stara q6600 masina 24/7 VS ulaganje u neku noviju i efikasniju platformu poput ovog NAS/micro servera - u kontekstu racuna za struju naravno.

P.s. U mom slucaji bi ovo bila dedicated masina koja bi se koristila iskljucivo za download, sortiranje i streaming. Virtuelizacija mi nije potrebna.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko diskova planiras da ubacis u NAS?
 
Mene pitas? Posto ovo tehnicki nije NAS :) 2 hdd-a + ssd za sistem. Samsung f3 1tb + 2tb wd blue.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sve sto ima diskove je NAS :D
Pa za tako male diskove ne bih se cimao na COTS NAS varijantu. Mozes recimo da povezes ta dva hdda u snapraid ili sta je vec sad aktuelno
 
Jako zanimljiva tema, vidim da su clanci trenutno nedostupni. Ja sam nesto slicno planirao pre jedno godinu dana, nabavio hardver, poceo lagano da razmisljam o kucistu cekajuci OMV3. OMV3 je malo kasnio i tu negde stao, kucistu se nikad nisam ni posvetio. Sad si me podsetio da bih mogao ponovo da se posvetim projektu, jer vidim da je OMV3 izasao pocetkom leta.

OMV korisnik nema mnogo dodira sa komandnom linijom. Ja teram vec nekoliko godina OMV u virtuelnoj masini, povremeno ga pokrenem, apdejtujem, povremeno i radi po par dana. Secam se da je prelazak sa OMV1 na OMV2 bio malo komplikovan i trazio neke izmene kroz terminal. Predpostavljam da tako neki problem moze da se desi i sa prelaskom sa OMV2 na OMV3, ali inace korisnik nema dodira sa terminalom.


-Omv2 je 32bit , Omv3 je 64bit verzija i stabilna je iako u download fajlu pise da je beta.

Omv2 ima vise plug-inova od 3ke te se bolje prvo informisite sta vam bolje lezi.

Omv3 se mnogo lakse instalira na "HP Proliant Gen8 miniserver" !!!

I u slucaju Omv 2ke ili 3ke na "HP Gen 8..." kad sys treba da se boot-uje sa usb/microSD-(ODD), mora da se "cheprka" po terminalu !!!!!!

Za neimformisane,HP Proliant Gen8 miniserver nije obichan "Pc" koji zbog svoje arhitekture trazi dodatno "plivanje"(nije prosta i pravolinijska instalacija) da bi bilo sve na svom mjestu.
 
Mali update za HP Gen8-OpenMediaVault korisnike.

Prije neki dan sam odradio reinstalaciju OMV systema(ODD) i ostao zapanjen da se sys dize bez ikakvih problema cak i sa hdd-ovima u slotovima(3x).
Prije reset-bootup nije hteo bez Gruba na internom sd/usb portu.Sad moze i bez toga,nista mi nije jasno?!?!?!

PlugIn:Unionfilesystem

Ovaj plugin poceo da koristim posto se prvi hdd od 4tb napunio do vrha sa media fajlovima.Na prvom hdd-u je ostalo 2gb praznog prostora,izmedju ostalog.
Onda je pridodat jos jedan hdd istih karakterisitka i velicine.
Sama instalacija plugin-a i njegovo setup-ovanje je krajnje prosto.Medjutim treba obratiti paznju na "POLISU"!!!
U ovom slucaju treba izabrati "most free space". Jer ce tada poceti da puni nov pridodat hdd.

Takodje mi je sam transfer u pocetku bio pomalo usporen sa laptopa na Nas(vjerovatno je do deamona bilo).Sad je to sushta proslost,cak je ovaj i brzi.
Mada mislim da je to do toga sto je prazan,vidjet cemo kad dodje do sredine i kraja.

T`ko zna,mozda ce nekom biti korisna ova informacija.
 
Nazad
Vrh Dno