Šta je novo?

Projekat Home Cloud - NAS, Torrent klijent i lokalni streaming server u vasoj kuci

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Postovi u ovoj temi su izdvojeni iz originalne teme: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?279725-NAS-sam-da-ga-napravim-ili-kupim/page89

Ja sam svoje potrebe za prostorom za skladistenje podataka resio nabavkom HP MicroServer Gen8 servera. U pitanju je lab server koji dolazi sa Celeron procesorom, 4 GB memorije i 4 slota na diskove. Server kosta oko 200 EUR kod nasih pilicarskih madjarskih preprodavaca ili na eBayu.

Pored navedenog, poseduje SD slot na ploci kao i USB slot - sa oba moze da se bootuje operativni sistem kao i jedan dodatni SATA konektor sa drugog SATA kontrolera. Ja sma na njega zakacio SSD od 256G u AHCI modu i USB key od 4GB da mi sluzi kao /boot (iz posebnih razloga).

Masina dolazi sa 3 ETH porta, od kojih je jedan menadzment port za HP iLo (server menadzment softver), a ostala dva su za data. Masina je jako tiha, ima jako dobro hladjenje, odlicno izgleda na stolu, vrlo je kompaktna i zaista je u pitanju izuzetan izbor za NAS.

Doduse, ja sam je konvertovao u server za virtuelizaciju, gde jedna od niza instanci koje imam sluzi za OMV, na koji sam zakacio diskove i ciji sadrzaj delim preko CIFS/SMB i AFP (imam Mac-ove kuci). Druge instance mi sluze za torente (Deluge koji direktno pise po OMV diskovima), media streaming u kuci (Plex server za DLNA na TV i bilo koji mobilni uredjaj) i za development i ops testiranje.

U seriji postova na mom blogu opisacu kako sam sve to izveo koristeci pomenuti HP server i virtuelizaciju.


Tutorial++;
Treba mi dev server, plus media streaming. Baš ću da bacim pogleda na taj serverčić.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Za sve koji su zeleli tutorial, zapoceo sam sa pisanjem citavog serijala tekstova koji ce se sastojati iz 4-5 zasebnih clanaka, jer prosto ne mogu da strpam sve u jedan.
Prvi, koji se bavi samim serverom, se nalazi ovde: http://kutija.works/projekat-home-cloud/

Drugi, koji se bavi odabirom i instalacijom Proxmox-a upravo kucam :) i objavicu ga uskoro (mozda cak i sutra).

U ostalim člancima pokriću instalaciju OMV-a i njegovo podešavanje za Time Machine bekap, namenskog torent klijenta, plex media servera, okruženja za web development...
 
Unapred hvala na trudu!
 
Upravo čitam, hvala!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Drugi članak iz Home Cloud serijala u kojem se bavim pitanjem virtuelizacije, instalacijom ProxMoxa i kreiranjem prve virtuelne mašine

https://goo.gl/x5vwPF

U sledecem cu opisati kako sam instalirao i podesio OpenMediaVault i time efektivno resio pitanje NAS-a u mrezi.
 
Sjajno :happy::happy::happy: hvala na ulozenom trudu za detaljan tutorijal
 
A glupo pitanje kako ga povvezuješ sa TV-om koji nije smart budući da ima samo VGA izlaz
 
Hoće da mu služi kao seedbox/torent/NAS mašina. Kad bi bila opcija sa DP to bi bilo ekstra, jer preko adaptera može da se dobije 4k @60hz 4:4:4 za povezivanje sa televizorom.
Ubiješ više muva jednim udarcem :)
 
^Ili neka low profile GPU kartica sa odgovarajućim izlazom (DP, HDMI) pošto postoji upražnjen PCIe x16 slot.
 
^Ili neka low profile GPU kartica sa odgovarajućim izlazom (DP, HDMI) pošto postoji upražnjen PCIe x16 slot.

Realno ovo mi se čini najbezbolnije rešenje, pogotovu ako ne treba više od 1080p da se pušta
 
A glupo pitanje kako ga povvezuješ sa TV-om koji nije smart budući da ima samo VGA izlaz

Ja ga povezujem kroz lokalnu mrezu. Skoro svaki TV danas, cak i ako nije pametan, ima podrsku za DLNA. Ako tvoj nema, moraces da ga ucinis pametnim nabavkom nekog uredjaja kao sto je Chromecast ili XIaomi Android TV.

Potanko cu pricati o tome kada budem pisao o Plex Media serveru i povezivanju na TV sa sve slikama :)
 
Treci clanak po redu opisuje OpenMediaVault konfiguraciju i instalaciju, podesavanje TimeMachine bekapa za Mac OS korisnike:
https://goo.gl/SUAn65

U sledecem clanku, kad stignem da ga napisem, bavicu se Torrent klijentom u kucnoj mrezi, a zatim veliko finale - Plex Media Server.
 
Error 521, Web Server is Down :(
Popravi, pliz :wave:
 
Radovi na SSL-u, blog je vraćen nazad. Danas stiže novi članak.
 
Cetvrti clanak po redu:
https://goo.gl/4l8kye

Plex Media Server, povezivanje sa OpenMediaVault-om i kako to sve radi na televizoru.
 
Svaka cast na temi i ideji !!!!


Unaprijed se izvinjavam na glupim pitanjima!
Prije nego sto se i sam upustim u ovu avanturu,volio bih ako mozes da odgovoris na par pitanja?
Naime, meni treba kad su vec cijene HP ProLiant Gen8 tako niske(za uredaj sa 4 slota) samo za filmove i iskljucivo za gledanje preko Samsung smart tv-a(preko utp kabla),konzole i tableta.

Prvo u vezi hardwera:

1.Koji je po tebi minimum procesora(eventualno i memorije) da bi iole ljudski radilo kako treba?

2.Da li je moguce npr.(zbog pocetne finansijske situacije) da stavim 1 HDD u raid10 pa kasnije kako prostor postane malen dodam drugi HDD,pa sve tako do 4tog slota.
E sad pitanje,ako je to moguce kako onda tv vidi 2,3,4 HDDa? I da li je moguce da ih vidi kao jednu cjelinu?
Odnosno,ima li neki rezim u koji je moguce prvi HDD staviti pa kasnije dodavati? Ovu funkciju ima Synology i zove je hybrid raid ili tako nesto(lupam).

3.Koji si(NAS)HDD stavio u HP?
I koje je brzine? Da li je brzina HDDa vazna za prikazivanje HD materijala na tveu?
Ovo pitam posto je razlika izmedju cijene,brzine i velicine NAS HDDa izmedju WD i Seagate-a ipak nesto veca.

4.Prepostavljam da u slucaju RAID0 se moze kombinovati razlicite marke NAS HDDa, npr. u prva dva slota WD(istih osobina) a u druga dva slota Seagate(istih osobina)?
Ili se mora za sva 4 koristiti jedan te isti?


5.Da li je moguce direktno prikljucivanje ext.usb ssd-hdd na HP i kopiranje na isti?



Iz tvog doprinosa vidim da je moguce "OpenMediaVault" instalirati direktno na HP.

6.Gdje se "Os OpenMediaVault" instalira na SD karticu,HDD ili mozda savjetujes na HDD/SSD na sata prikljucak na maticnoj ploci od servera zarad boljih perfomansi.
Koji je tvoj savjet?

7. Da li je za ovakvu(uproscenu)verziju HP (media)servera potrebno kucanje u treminalu(posto nisam vican ovome) ili je moguce sve odraditi po GUIu?

Jos jednom jedno veliko TNX!!!
 
Svaka cast na temi i ideji !!!!


Unaprijed se izvinjavam na glupim pitanjima!
Prije nego sto se i sam upustim u ovu avanturu,volio bih ako mozes da odgovoris na par pitanja?
Naime, meni treba kad su vec cijene HP ProLiant Gen8 tako niske(za uredaj sa 4 slota) samo za filmove i iskljucivo za gledanje preko Samsung smart tv-a(preko utp kabla),konzole i tableta.

Prvo u vezi hardwera:

1.Koji je po tebi minimum procesora(eventualno i memorije) da bi iole ljudski radilo kako treba?

2.Da li je moguce npr.(zbog pocetne finansijske situacije) da stavim 1 HDD u raid10 pa kasnije kako prostor postane malen dodam drugi HDD,pa sve tako do 4tog slota.
E sad pitanje,ako je to moguce kako onda tv vidi 2,3,4 HDDa? I da li je moguce da ih vidi kao jednu cjelinu?
Odnosno,ima li neki rezim u koji je moguce prvi HDD staviti pa kasnije dodavati? Ovu funkciju ima Synology i zove je hybrid raid ili tako nesto(lupam).

3.Koji si(NAS)HDD stavio u HP?
I koje je brzine? Da li je brzina HDDa vazna za prikazivanje HD materijala na tveu?
Ovo pitam posto je razlika izmedju cijene,brzine i velicine NAS HDDa izmedju WD i Seagate-a ipak nesto veca.

4.Prepostavljam da u slucaju RAID0 se moze kombinovati razlicite marke NAS HDDa, npr. u prva dva slota WD(istih osobina) a u druga dva slota Seagate(istih osobina)?
Ili se mora za sva 4 koristiti jedan te isti?


5.Da li je moguce direktno prikljucivanje ext.usb ssd-hdd na HP i kopiranje na isti?



Iz tvog doprinosa vidim da je moguce "OpenMediaVault" instalirati direktno na HP.

6.Gdje se "Os OpenMediaVault" instalira na SD karticu,HDD ili mozda savjetujes na HDD/SSD na sata prikljucak na maticnoj ploci od servera zarad boljih perfomansi.
Koji je tvoj savjet?

7. Da li je za ovakvu(uproscenu)verziju HP (media)servera potrebno kucanje u treminalu(posto nisam vican ovome) ili je moguce sve odraditi po GUIu?

Jos jednom jedno veliko TNX!!!

1. CPU koj ise nalazi u njemu je dovoljan. Do sada nisam primetio neke probleme u radu.
2. Ne, RAID niz zahteva minimum 2 diska (mirror, stripe). Diskove mozes dodavati kada zadovoljis apsolutni minimum za neki RAID setting.
3. Trenutno imam neke matore Samsung diskove od 750 GB kao i 2 WD-a od 1.5 TB. Uskoro cu ih zameniti sa WD Red diskovima.
4. Preporucljivo je da budu apsolutno isti.
5. Da
6. SSD na ploci, ako ne mozes da priustis sebi SSD, onda kvalitetan USB stick ili memorijska kartica.
7. Ne, ako si citao moje tekstove video si da se konzola jako malo pominje kod OMV-a, a nesto vise kod Plex-a.
 
1. CPU koj ise nalazi u njemu je dovoljan. Do sada nisam primetio neke probleme u radu.
2. Ne, RAID niz zahteva minimum 2 diska (mirror, stripe). Diskove mozes dodavati kada zadovoljis apsolutni minimum za neki RAID setting.

Dakle,
1.po tebi i najjeftinaja verzija CPUa(u ovom slucaju: 2.3GHz Celeron G1610T (2MB cache, 35W TDP) )
(kosta oko 180€) ce biti sasvim dovoljan za video reprodukciju bez ikakvih glitceva HD materijala?

2.Znaci u startu stavljam dva istovetna NAS HDDa,pa kad se oni popune onda moram opet dva istovetna u drugu banku?
Predpostavljam da sva cetri HDDa moraju biti iste marke i osobina jer ih NAMJERAVAM staviti u raid0?!

Citao sam white papers od HPa (Gen 8),koliko sam razumio svaki slot podrzava max. 4TB disk i ne preko?!

Hvala jos jednom i izvini sto "u dlaku" trazim odgovor,nevolem nedoumice!
 
Dakle,
1.po tebi i najjeftinaja verzija CPUa(u ovom slucaju: 2.3GHz Celeron G1610T (2MB cache, 35W TDP) )
(kosta oko 180€) ce biti sasvim dovoljan za video reprodukciju bez ikakvih glitceva HD materijala?

2.Znaci u startu stavljam dva istovetna NAS HDDa,pa kad se oni popune onda moram opet dva istovetna u drugu banku?
Predpostavljam da sva cetri HDDa moraju biti iste marke i osobina jer ih NAMJERAVAM staviti u raid0?!

Citao sam white papers od HPa (Gen 8),koliko sam razumio svaki slot podrzava max. 4TB disk i ne preko?!

Hvala jos jednom i izvini sto "u dlaku" trazim odgovor,nevolem nedoumice!

1. Nisam probao 4K, ali 1080p streaming na moj TV radi bez problema.
2. Da :) Savetujem i da procitas vise o samom kontroleru koji se nalazi u ovom serveru (napisao sam model u prvom clanku). 4 TB - upravo tako, maksimalni podrzani kapacitet po disku je 4T.
 
Jedno nOObovsko pitanje samo...

Sta je primarni OS (odnosno sta je instalirano a da nije virutelna masina), a sta su virtuelne masine, i u tvom slucaju koje sve virtuelne masine su up&running 24/7 ?
 
1. Nisam probao 4K, ali 1080p streaming na moj TV radi bez problema.

OK. ali nisi napomenuo na kojem CPU nije bilo problema. Na onom najjeftinijem Celeron ili Xeon?
Posto neznam da li si prvo isprobavao Celerona ili si po nabavci odmah zamenio za Xeon cpu?

Ps. 4K ni ne zanima pravo da ti kazem ali hvala na spominjanju.
 
Stigao i moj HP server. Trenutno sam instalirao ProxMox na usb memoriji da vidim kako radi. Kasnije cu da ubacim SSD i uradim full setup. Ako nekom treba trial key za iLO moze da iskoristi ovaj:

34T6L-4C9PX-X8D9C-GYD26-8SQWM

Traje 60 dana i moze da se koristi vise puta. Ja sam ga pokupio na internetu.
 
Ja sam skoro apgrejdovao moj FreeNAS sa ASRock C2750D4I plocom koja na sebi ima 8jezgarni Atom i silverstone ds380 kućištem. Sad bi trebalo kad me ne bude mrzelo da pređem na Freenas Corral, po svemu što sam video dosta je ozbiljniji release od 9ke.
 
Koliko te je koštala ploča? Pretpostavljam da znaš da su imale fabričku grešku, nekome se ispolji ranije nekome kasnije.

U svakom slučaju da te sa srećom služi! Odlična je spravica, miniITX format sa dosta SATA konektora i dovoljan CPU.

Sent from my HM 1S using Tapatalk

EDIT.
Evo pronašao sam svoj izvor i konkretno:

Update (2/9/17): Atom C2000-family Design Flaw

A couple different readers alerted me to a story that came out of Intel’s Q4 2016 earnings call. Apparently there is a flaw in the Intel Atom C2000 which requires a hardware fix. This almost undoubtedly means it’s going to require replacing the motherboard to obtain that fix, assuming that ASRock manufactures repaired motherboards. The end result of the flaw is that the system becomes unbootable. This is a failure which I have personally have experienced once already and one of the past #FreeNASGiveaway winners also experienced a very similar issue that resulted in submitting the motherboards to the ASRock RMA process. This is pretty bad news for what’s been hands-down my favorite CPU to build DIY NAS machines around.

What’s this mean for DIY NAS builders? Buyer beware! I for one still love the Avoton C2550 and C2750 motherboards that I’ve picked. I’ve had to RMA my NAS’ ASRock C2550D4i motherboard once already and it’s a bit disappointing to me that another motherboard RMA probably awaits my own NAS. But I’m not going to rush out and replace the motherboard with something else. My hope is that ASRock produces new boards with the necessary fix and begins to use them in their RMA process. I’ve contacted ASRock’s support 2-3 times and I’ve always had positive experiences working with them. While my NAS is an important piece of hardware in my house, I can cope with an occasional stretch of downtime as I await the motherboard’s RMA.
 
Poslednja izmena:
Upoznat sam sa problemom, listajući FREENAS forum ispada da je uzrok bug u watchdogu koji je navodno ispravljen u poslednjem BMC firmware-u. Instalirao sam apdejt ali za sad mi je watchdog za sad isključen. Hteo sam da idem na neku SuperMicro varijantu ali mi je ta varijanta za sad preskupa. Ploču sam platio oko 300 funti.
 
Konacno instalirao sa Grubom na SDcard + ODD , OMV3(64bit) na HP Gen8 da sluzi kao jednostavni DLNA nas.

Upozorenje apsolutnim pocetnicima :
"Ima da hodate ko bos po trnju" dok sredite onako kako bog zahtjeva.Ako ste u prilici da skupite novca za 3,6,9 mjeseci za gotovo resenje sa 4hdd nas,
onda bi ste trebali ozbiljno da porazmislite o takvoj mogucnosti?!

Moje iskustvo ce biti objavljeno za koju sedmicu dok se psihicki ne oporavim...imam utisak da mi ekseri iz glave rastu....:S: :whip: :smash: :wave:
 
Upozorenje apsolutnim pocetnicima :
"Ima da hodate ko bos po trnju" dok sredite onako kako bog zahtjeva.Ako ste u prilici da skupite novca za 3,6,9 mjeseci za gotovo resenje sa 4hdd nas,
onda bi ste trebali ozbiljno da porazmislite o takvoj mogucnosti?!

Ja ovo kažem svakom ko me pita za savet oko kupovine NAS-a, pola se odmah brecne kad im preporučim QNAP/Synology Intel rešenje kao najbolje, po sistemu: "Znaš li ti koliko to košta?" ili "To je mnogo para."
Niko ne prihvata da se kod gotovih rešenja ne kupuje samo hardver, već i softver, bez koga je i najbolji hardver samo skup eksponat i ništa više.

Ko nije na TI sa Unix-om neka se ne upušta u avanturu sklapanja NAS-a, bolja opcija je platiti nešto više, ali se dobije out-of-the-box rešenje koje radi.
 
1.Ko nije na TI sa Unix-om neka se ne upušta u avanturu sklapanja NAS-a,
2. bolja opcija je platiti nešto više, ali se dobije out-of-the-box rešenje koje radi.

1.Ma nek se upustaju,sto da ne?! ALI trebaju da racunaju da im nece uspjeti iz prve, rijetki su oni srecnici kojima ce unutar 7 dana poci sve za rukom.Meni trebalo "malih" mjesec dana(svaki dan po par sati-cesljanje interneta za informacijama i mogucim resenjima).I da ce im trebati vremena i vremena dok sve bude na svome. Izmedju ostalog i prinudjeno ucenje kroz "try & error" kao sto je moje iskustvo.

2.A da li je to "nesto vise" zaista nesto vise to zavisi i od afiniteta,budjelara kao i licne volje.Oni koji se upuste u ovu "golgotu" mogu sami da procjene....da li je bilo vrijedno ili ne.

Bolje bi bilo da ja krenem sa opisom svoje "Ilijade" prije nego sto "izkustvo" izlapi u podsvjest a time u dimenziju bezpuca bez povratka! ;-))))))
 
Poslednja izmena:
OMV se uglavnom lako instalira,jedino ako ti treba bas neki ozbiljniji plugin(btrfs,zfs,itd,itd).
 
Nazad
Vrh Dno