Šta je novo?

Obrada fotografija - Saveti, pitanja, nedoumice

Tekst je vrlo solidan, napisan lepim rečnikom.
Nemoj da se ustežeš od korišćenja preseta i pluginova za LR a i PS, naročito ukoliko nisi posebno iskusan i nisa savladao sve alatke i teoriju, avremena je malo a fotografija puno. Pomenuti alati, po meni ne bi trebali da budu jedini u tvom procesu obrade fotografija, ali mogu mnogo da pomognu u različitim situacijama.
Recimo odeš sa familijom na more, nadamo se pucas raw jer u suprotnom nema smisla, vratiš se kući sa 1-2-3k fotki i šta sad, kako sve to dovesti u red!?
Uradiš jedno setovanje za dnevne fotke na tipičnoj dnevnoj fotki, ako je more tim bolje - wb, malo digneš senke, malo spustiš hajlajte, malo mikrokontrast, malo vajbrens, popraviš malkice plavu, crvenu za nijansu dole, oštrenje jedva 20-30 i ti si završio 95% obrade za fotke. Snimiš to podešavanje kao npr more_dnevne i opališ na tih par hiljada fotki i volia! Sličnu stvar uradiš za noćne fotke - wb, malo kontrasta, spustiš hajlajtse minimalno, senke malo dineš, više nego za dan, šum jedno 20-30, colorni šum jedno 40-50 i završio si 95% stvari.
Naravno, odabereš posle određeni broj umJetničkih i onda ih malo više picneš ali ne zaboravi da se radi o fotografiji, ne o digital artu, ne treba fotografija da podražava neke druge umetničke forme, slikarstvo npr.
Jedna dobvra knjiga o fotografiji, na netu ih ima mali milion i bićes mnogo bolji u razumevanju onoga što, možda, želiš da postigneš

Marti, hvala za ovo opsežno objašnjenje i ove savete.

Obeležio sam baš ono što se odnosi na mene, crvenom ono što mene zapravo "muči" i zelenom ono što sam već jednom uradio (setio sam se sam :D). Jednom prilikom bilo je potrebno da obradim oko 260 slika sa neke dodele nagrada i promocije knjige koju su pisala deca iz razreda mog sina, a palo mi na pamet ovo što si napisao tek posle 60-ak slika, pa sam za ostalih 200 radio ovo što si i napisao. Naravno, uglavnom sam svaku sam morao dodatno da "picnem", pa je to na kraju ispalo (s takče gledišta ostatka publike kojima sam posle podelio te slike) sasvim OK. Ja baš nisam zadovoljan jer znam da to može mnogo bolje, video sam, samo znam da mi treba za to i jedan prime objektiv (koji sam već spominjao).

U početku sam slikao RAW+JPEG, posle nekog vremena sam shvatio da JPEG uvek izbrišem pa sada slikam samo RAW.

Upravo sam se vratio sa izleta, fotorafisao sam razne stvari, isprobavao 50mm i 35mm u pokušaju da se konačno prelomim koji prime da kupim, pa se nadam da će otvoriti onu temu da postavim neku sliku da je analizirate. Slikao sam i ružu (setih se da je ovde skoro svako po jednom "kačio" nekakav cvet :D), ne znam kako je ispalo, nisam je još pogledao u LR, igrao se sa DoF-om, pa ako valja (po mom mišljenju) okačiću je.

Skinuo sam one NIC-k (google) presete koje je neko linkovao, a pamtim i tvoje izlaganje da bez ona dva (ne sećam se sad koja :d) neke fotografije i ne pokušavaš da obradiš (za crno-bele, čini mi se, a drugog se ne sećam). Nisam ih koristio jer nema nešto puno vremena da se udubljujem trenutno u iste. trudim se da u LR odradim osnovno, da ta fotografija mom oku "liči na nešto". Taman sam skapirao nešto osnovno u LR i toga se trenutno "držim".

Nemam predrasude prema istima (presetima) ali nekako me za sada odbija to što uglavnom (većina) to ne koristi i ima negativan stav prema istima.

I da, zaboravih da dodam, nemojte da se "ljutite" na Nenada. Ja ga iz zajebancije zovem "guru", a on to zna i ne ljuti se (čak me je mnogo puta i sam ispravljao i "pravdao" se da on nije nikakav "guru"). Imam visoko mišljenje o njegovom radu jer sam detaljno upoznat s njegovim napredovanjem kroz ovu priču (čitajući na forumu, ne poznajm Nenada). Svako ko počinje s ovim bi u snovima poželeo da dostigne nivo koji je on dostigao za ovih 2-3 godine. Njegove fotografije deluju inpozantno, lepo za oko i dušu, ... Nema razloga da bilo ko bude ljubomoran na to. Ima ovde i drugih odličnih fotografa, a njega pominjem jer je on nekako najaktivniji u ovim temama.

Znam i gde ovo piše što je Nenad citirao i ko je to napisao. Danas prepodne sam baš to čitao. :)
 
Poslednja izmena:
Evo jedna raw fotka. Ja sam probao sto znam i nije mi uspelo da je izostrim. Jel moze neko ko se dobro razume, da sredi ovu mutnu fotku, cisto da vidim sta moze strucnjak i u cemu je caka, gde ja gresim? Inace je slikano sa s7e, telefon je sacuvao raw i jpg. Raw vidite kakav je ali jpg je odlican
63a24b74829a4e25e092e5941f9d537a.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To sa presetima je bas zahvalno za veliki broj fotki, ali naravno to je samo polazno, da skrati vreme, bukvalno ovo sto Marti kaze, puknes za svetlo, puknes za noc, a onda posle ionako svaku koju hocu da obradim, dodatno sredim sta mom oku izgleda da treba da sredim.
Imao sam skoro neki rostilj gde smo se fotkali iz zezanja, ceo dan...sa dva aparata je bilo pa skoro 700 fotki.Zamisli da da se svaka ponaosob obradjuje, ne bih zavrsio za 5 godina..i jos kao amater, pa mi je trebalo sve ukupno vise od 8 sati(naravno vise dana, kako je vreme dozvoljavalo) za oko 250 fotki koje su mi bile kul za obradu.Mogu da zamislim tek kako je profesionalcima sa par hiljada fotki dnevno...mada kapiram da tu unajmljuju druge da im sredjuju.Znam da za modnu fotografiju postoje timovi koji rade, ali rade sa njihovim presetima, da bi sve fotke bile iste(to je onaj deo koji mi se ne svidja, gde mi izgleda da su previse upeglani)

Inace kad smo kod ovih gotovih preseta tipa Nick collection, poceo je da mi zabada lajtrum, bukvalno posle svake slike..tako sa se vratih na rucno...e sad da li je zbog rama(8gb) ili mi je proc odjednom postao preslab, ne znam(i5)..ali kresuje.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Meni Nik šljaka ok i na mašini sa 4gb, nešto drugo je u pitanju.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Inace kad smo kod ovih gotovih preseta tipa Nick collection, poceo je da mi zabada lajtrum, bukvalno posle svake slike..tako sa se vratih na rucno...e sad da li je zbog rama(8gb) ili mi je proc odjednom postao preslab, ne znam(i5)..ali kresuje.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Ako ažuriraš LR onda si u istom sosu kao i ja. :D Uz poslednja dva, računar trokira katastrofa. Optimizovao sam i katalog i sve što preporučuju, jednostavno nema pomoći. Nešto su sjebali u LRu i praktično je neupotrebljiv. Ovaj poslednji upd je malkice pomogao ali i dalje mi samo diže pritisak. Ako možeš, instaliraj malko starije verzije pa vidi da li i dalje crashuje. Ja ću ovih dana da se akam sa tim. :)


Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
@old_bookmaker
Opet ti, hoces da te spale na trg ko vesticu hahaha :D Malo se salim, svakako hvala na tako visokom misljenju, a jedino sa cime se 100% slazem je "lepo za oko i dušu" jer kada vec iz objektivnih razloga ne mogu da budu ono sto bi zeleo, onda makar mogu da budu lepe :) Ovo vezano za ljubomoru i neka slicna poremecena stanja svesti, mislim da toga nema na taj nacin, mislim da se mnogi vode pogresnim pretpostavkam, a pretpotavke i doluke na osnovu pretpostavki najcesce nisu bas najbolje resenje. Mislim da je i kolega @DukeLander vodjen pretpostavka postavio konkretna pitanja, sto je pametno i tako treba da se radi ako postoji neka nedoumica a ne ishitrene rekacije i kometari.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovako drage kolege, imam jedan predlog za vas :)

Da pokrenemo temu slicnu temi koju je moderacija iz nepoznatih razloga zatvorila :p Temu otovrenu za postavljnje fotografija nastalih digitalnom kamerom, i radova koji za svoju osnovu koriste fotografiju, jer smatram da je lepo videti i po neku foto manipulaciju. Temu u kojoj su za opste dobro pozeljni razlozni i konstruktivni komantari na postavljene fotografije/fotografske radove. Svako od nas vidi drugacije, i drugacije dozivljava to sto vidi. Pristojno i razlozno napisani kometari ako ne pomazu autoru sigurno ne mogu ni da skode, a gotovo sam 100% siguran da ce u svakom smislu pomoci da unapredimo to sto radimo i oko cega smo svi ovde okupljeni :)
Zvanicna tema neka ostane, mogu da modifikuju pravili i da se tamo nista ne kometarise vec samo da se postavljaju fotografije koje pre svega reperezentuju tehnicke mogucnosti opreme, sto je u skladu sa postavkom benchmark sajta/forum.
Predlazme da pokretac te teme uz nasu podrsku bude Marti, ili moderacija, on ima najvise iskustva i znanja na polju fotografije od svih nas koji smo ovde malo aktivniji, neki red ipak treba da se zna ali ako on ne zeli moze i neko drugi :) Tako da moze da napise par okvirnih pravila ili smernica kako bi trebalo da funkcionise jedna takva tema. U zadnje vreme ja se sa njim cesto ne slazem po mnogim pitanjima, ali to i jeste poenta foruma, da iznesemo svoje misljenje, malo prodiskutujemo o tome, ali bez teznji da bilo koga ubedjujemo kako je to jedino pametno. Barem ja tako dozivljavma sve sto ovde pisem, citam, ili neki "sukob" misljenja.

Pozivam da se jave svi koji misle da je ovo pametan predlog kako bi postigli koncenzus oko toga, ili da dopune predlog, pa da krenemo sa realzacijom :)
 
Poslednja izmena:
Ako ažuriraš LR onda si u istom sosu kao i ja. :D Uz poslednja dva, računar trokira katastrofa. Optimizovao sam i katalog i sve što preporučuju, jednostavno nema pomoći. Nešto su sjebali u LRu i praktično je neupotrebljiv. Ovaj poslednji upd je malkice pomogao ali i dalje mi samo diže pritisak. Ako možeš, instaliraj malko starije verzije pa vidi da li i dalje crashuje. Ja ću ovih dana da se akam sa tim. :) Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
Ja furam 5.7 i cini mi se, barem prema nekim iskustvima, da je od tada poceo lagani ali neumitni par LR-a u smislu stabilnosti, brzine rada i uskladjenosti sa vremenom. Polako uvodim Capture One Pro 10 u workflow...

Inace kad smo kod ovih gotovih preseta tipa Nick collection, poceo je da mi zabada lajtrum, bukvalno posle svake slike..tako sa se vratih na rucno...e sad da li je zbog rama(8gb) ili mi je proc odjednom postao preslab, ne znam(i5)..ali kresuje. Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Meni se takodje ponekad desi da Nik zabode ali u PS gde ga i koristim, ne u LR. Mislim da je to najvise do Nik-a, hardver koji imas je vise nego dovoljan.

Ovako drage kolege, imam jedan predlog za vas :)
Da pokrenemo temu slicnu temi koju je moderacija iz nepoznatih razloga zatvorila :p Temu otovrenu za postavljnje fotografija nastalih digitalnom kamerom, i radova koji za svoju osnovu koriste fotografiju, jer smatram da je lepo videti i po neku foto manipulaciju. Temu u kojoj su za opste dobro pozeljni razlozni i konstruktivni komantari na postavljene fotografije/fotografske radove.

Nekoliko stvari - Ja vam bas i nisam referenca za obradu, ima na ovom forumu ljudi koji to mnogo bolje rade od mene, u tom smislu ja sam minimalista, a dani moje moderacija na ovom forumu su daleka proslost, ne hvala. Drugo moderacija je zatvorila slicnu temu iz njima poznatih razloga, mislim da dok se neka nova pravila na tu temu (kachenja radova i komentarisanja) ne definisu, ne treba zabilaziti namere moderacije.
 
Poslednja izmena:
@Snesko @Marti Moja je 6.10.7
Ali to se odjednom desilo...bilo je ok par meseci i onda odjednom krenulo da zabada.Obradim sliku, aktiviram Nick-a, opalim preset malo ga doradim i kad treba da sacuva samo kresuje, a sto je najsmesnije sacuva obradjenu sliku.

Probacu sa starijim verzijama, mozda je bas do kompatibilnosti Nicka sa tim starijim verzijama.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
"ne treba zabilaziti namere moderacije"
Slazem se sa ovim, ali neka ostane kao predlog, tema za razmisljanje, i njima, i nama :p Smatram da je dobar predlog, zato sam i predlozio.
Ja sam verovatno jedini koji se nikada nije bunio na odluke moderacije, sem jednom kod Pece direktno ali nisam ja bio u pitanju, i naravno da sam bio u pravu bez obzira sto su svi na celu sa moderatorima mislili drugacije verboalno lincovali i banovali covek sa foruma ni krivog ni duznog, pa je ta odluka kasnije suspendovana... Bilo je i sukoba sa pojedinim modoratorima u temama zbog njihovog bezobrazluka ne vezno za moderisanje, i u tim sukobima bio sam u pravu posto su se na kraju izvinjavli, kao sto se i ja izvinim svakome ako pogresim. Mod tim sprovodi odluke osnivaca forum, a forum postoji zbog clanova ali u idejnoj formi osnivaca foruma a ne nas clanova, pa ako se nalazimo u toj pric onda smo tu, ili cao zdravo :p

"Nekoliko stvari - Ja vam bas i nisam referenca za obradu"
Sa ovim se tek slazem 100% :D Nisam ni ja, ali barem umem da vidim i dozivm boje zahvljujuci prakticnom radu na polju slikarstva i edikaciji na tom polju, i osecaju za svetlo koji se jos uvek razvija, pa zbog toga sve to lepo jednostavnim metodama umem da slozim na fotogorafijama. To je razlog zasto @old_bookmaker deluju "inpozantno" a nije on jedino koji to misli, samo to nije bitno, bare meni nije jer sam veoma svestan da je to daleko do neke napredne obrade.

Ako stvari pojednostavimo, a tako je uvek najbolje, fotografija se sastoji od sustina i forme, uvek je sustina na prvom mestu, a forma podredjena sustini, sto znaci da svaka obrada treba da na sto bolji nacin istaken sustinu, a to zavisi od ideje i toga sta smo mi kao autori zmislili i zeleli da predstavimo svojim radovima.
Smatram da nije dobro praktikovati ovo sto si napisao "ne treba fotografija da podražava neke druge umetničke forme, slikarstvo npr. " jer to je ograniocavanje kreativnog razmisljanja. Smatram da mi kao autori svojih dela mozemo i treba da imam punu slobodu da razlicitim formama donesmo sustinu. Recimo foto manipulacija je jedan od priznatih obolika umetnickog izrazavanja, u osnovi vezana za fotografiju, po onome sto kazes foto manipulacija ne bi trebalo ni da postoji :p Apstrakcija postoji u svim oblicam umetnickog izrazavanja, tako i u fotografiji, i mnoge druge umetniceke forme, a to je tako upravo zbog toga sto neme ogranicavanja, nema strogih pravila tipa, ovo moze, ovo ne moze.

Ako ogranicavamo sebe u tome sto radimo, ove fotografije nikada ne bi zablistale kao sto su na kraju zblistale, ne vezano za to u kojoj su formi predstavljene. Sve su ovo u osnovi fotografije, formom predstavljanja neke su ostale fotografije a neke su presle u neke druge umetnicke forme ali su i dalje u osnovi fotografije, sa ociglednom sustinom ili se sustina ogleda u nazivu fotografije.

Cute little girl...
Cute little girl....jpg

Dusk...
Dusk....jpg

Golden Tower...
Golden Tower....jpg

The thing...
The thing....jpg

Welcome to the new year...
Welcome to the new year....jpg

Ponta price je da nema te slobode u kreativom razmisljnju i izrazavanju, ove fotografije neko ne bi ni napravio u tim uslovima zbog suzenog pogleda na svet oko sebe tipa da sve treba da bude dobor samo u formi fotografije, suzenog pogleda na moguce forme predstavljnja svojih idejno osmisljenih radova. Iz ugala fota amatera, slobodnog umetnika/hobiste, ja tako posmatram svet oko sebe, idejom, sustnom, a naracito formom, bez ikakvih ogranicanja.
 
Poslednja izmena:
ne znam baš koliko su preseti srećno rešenje za batch obradu...ok, ako je neko škljocao 500 slika na plaži i sa jednog mesta onda možda i može, ali ako se nešto slikalo u hladovini, ispod drveta, suncobrana, nešto na suncu, nešto kad je naišao neki oblak, teško je postići neku uniformnost da jedan preset reši sve...ne deluje meni baš to tako jednostavno...
 
Pa preset mozes da dodatno doradjujes, ovako si samo skratio vreme da ne radis na svakoj ponaosob sve.A preset poput Nick-a mi je npr sluzio da kad zavrsim sve provucem efekat koji mi se svijda..sad taj efekat rucno pravim..umesto dva klika bakcem se desetak minuta da bih dobio slican rezultat.

Probao sam u fotosopu, tu mi Nick za sada nije zakucao.Ali za svaki slucaj ganjam stariju verziju lajtruma.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Fotografija nosi naziv "Moje hipnoticko kraljevstvo" u nazivu se nazire kojom sam se idejom vodio i sve ostalo sto je vezano za realizaciju, od nacina koriscenja opreme, parametara, pre svega otvora blende, do obrade kojom sam pokusao da na sto bolji nacin predstavim sustinu, a to je kraljevstvo hipnoze sa kraljem na celu.
Ovo je apstraktni i minimalistiki pristup fotografiji, meni dva omiljena pravca u umetnosti. Minimalizam se ogleda u predstavljanju kralja, apstrakcija u predstavljanju njegovo kraljevstva.

Tema je pre svega obrad i ono sto je daleko bitnije kako obradom/formom na sto bolji nacin predstaviti sutinu. Za sve one koji vole fotografiji, i umetnost, imajte na umu da je sustina uvek na prvom mestu, a forma je podredjena sustini, isto tako imajte na umu da ne postoje pravila ili bilo sta na ovom svetu sto odredjuje kojim ce te oblikom forme predstaviti sutinu, u slucaju fotografije obradom, nacinom na koji koristete opremu, kadriranjem... Sve zavisi od ideje i vase autorske mastovitosti. To sto dobjete na kraju moze da bude fotografija, digital art, foto manipulacija, u ovom slucaju to je minimalisticko apstrakno delo, ili neki drugi oblik forme umetnickog izrazavanja koji kao osnovu koristi fotografiju. Sustina je da ne ogranicavate sebe u tome sto radite, jer ogranicavanje dovodi do suzenog pogleda, ubija kreativno razmisljanje u svakom smislu, a ono najgore je sto ubija sirinu idejnog razmisljanja.

Meni je ovako nesto daleko blize, a imali ste prilike da vidite mnoge moje fotografije koje su klasicne fotografije, urbani pejzazi, portreti, ulicna fotografija, makro fotke... Sve su idejeno osmisljene, pojedine nastale spontano (svi portreti dece i klasicne ulicne fotke), u manjoj ili vecoj meri svaka fotografija prica neku pricu i nosi neku emociju zavisi od uslova u kojima je nastala i toga da li je bilo dovoljno dobrih elemenata u kadru za tako nesto, a ako nema price/emocije to je jednostavno lepa fotografija zahvaljujuci svrsishodnoj obradi i kompoziciji kadra... To je tako zato sto ne ogranicavam sebe da mi je lepa i dobra samo na primer ulicna fotografija, ili makro, meni je lepo i dobro sve sto se pre svega na idejno lep i dobar nacin napravi.

Ova jednostavna fotografija mogla je da bude i klasicna makro fotografija mrava u cvetu ruze, a ja ostavljam svakome na osnovu svojih afiniteta i sklonosti da proceni kako bi za njega bilo bolje, i koliko je dobro ovo sto sam ja uradio :)

RAW + LR i PS obrade... U PS nista nije radjeno sem ostrenja, znaci samo LR obrada.
9D0A9283 - 2.jpg

Proces obrade. Prikazano je sve sto je radjeno na celoj fotografiji i selktivno cetkicom.
My hypnotic Kingdom....jpg

I za kraja, da neko ne pomisli da je ovo nesto posebno i da ja ovim predstavljam neku visoku umetnost ili vestinu obrade, samo sam zeleo da opisem nacin razmisljanja, ideje kojom sam se vodio a koja je doveo do toga da ova fotografija izgleda tako kako izgleda a ne kao klasicna makro fotka, i slikovito da predstavim korake u obradi, jer sama obrada bez objasnjenja zasto je uradjeno sve tako kako je uradjeno aposlutno nista ne znaci nekom ko to moze da vidi... To razumevanje zasto smo nesto uradili tako kako smo uradili ujedno objasnjava i zasto su preseti najveca moguca glupost koju neko moze sebi da dozvoli u svom autorskom radu...
 
Poslednja izmena:
3god kasnije pustinja u ovom delu foruma, steta i tema za razmisljanje onima koji su za ovo odgovorni...
No dobro... Sta je bilo bilo je, mislim da je ovaj deo foruma bez pravih razloga devastiran i da treba da se vrati u zivot... Smatram i sebe na neki nacin i u nekoj meri odgovornim za tu devastaciju pa neka od mene krene reanimacija ovog dela foruma a pozivam i ostale kolega da se pridruze :)
Tema u kojoj se postavljaju fotke po mom misljenju nema bas puno smisla zbog pravila po kojima treba da funkcionise, a ovo je prvo i osnovno "Ova tema će prvenstveno služiti za pokazivanje tehničkih mogućnosti Vaših digitalnih fotoaparata", kada je uspostavljena tema imalo je smisla postavljati fotke i diskutovati na temu tehnickih mogucnosti, danas kada oprema od 1000e pravi gotovo jednako dobre fotke kao i oprema od 10.000e zbog navedenog pravili nema sta da se prikaze oko cega bi mogla da se vodi diskusija... Mislim da previla treba revidirati i temu okrenuti ka sustinski bitnom vezano za fotografiju i vrednosti fotografije, ali to je na upravi ove zajednice da odlucuje... Samo iznosim svoje misljenje sa kojim verujem da bi se slozila vecina, jos pre 3god vecina je to zelela ali nije imao ko da cuje pa smo izmedju ostalog stigli do ovakvog stanja u ovom delu foruma :S:

Zato je ova teme meni bliza, inspirativnija, otvorenija za diskusiju na temu sustinskih vrednosti fotografije kroz diskusiju o obradi, ili boje receno likovno estestkom sredjivanje fotografija kroz proces obrade :)

Ovde mogu da se vide fotke bez obrade koje sam koristio za sklapanje i kreiranje gotove fotografije kroz proces obrade... Snimci su napravljeni sa istog mesta u vecernjim casovima cak je i mesec snimljen iste veceri samo sam ga obradom spustio u kadar.

Guardian RAW....jpg

Gotova fotka...
Pitanja, kritike, sugestije, diskusija po bilo kom pitanju u skladu sa temom sva moze, a pozivam i ostale kolega da se pridruze svojim primerima kako bi ovaj deo foruma malo oziveo, da kroz ovu temu kreiramo neki koristan a za nekoga mozda i edukativani zadrzaj.

Guardian...
attachment.php
 
Postovani forumasi

Da li neko ima da podeli neku knjigu za fotosop u pdf na nasem jeziku.

Srdacan pozdrav.
 
Preko kog programa mogu da isecem lepo ovaj grb sa ove slike i kako da onda sa tim grbom napravim pozadinu kao sto je na slici?Koji program mi to omogucava?Kako se zove ta opcija?
 

Prilozi

  • 200345645_1311025789293936_2006015689599593680_n.jpg
    200345645_1311025789293936_2006015689599593680_n.jpg
    163.5 KB · Pregleda: 32
Nije ti ovo za Photoshop, bolje da nacrtaš od nule kao krive (Illustrator/Corel/šta god), imaćeš više slobode kasnije.
Ako baš hoćeš da lepo isečeš ovaj grb sa slike (iako je male rezolucije i poprilično je uništena JPEG kompresijom), koristi Pen tool u Photoshopu za preciznu selekciju. Imaš lep tutorijal ovde u obliku igre, za vežbanje Pen tool-a.
 
Nema potrebe, nisam ja neko ko je uvredljiv [emoji6]

Koristim nikon d3300 af-p 18-55 vr II. Ukljucen je vr i bilo je na af-c a brzina treba da je bila na 250 ako se dobro secam.

Antonija sam i gledao ovo sto je okaceno jedno 4 snimka pa uzeo da provezbam i uradio sliku po njegovim savetima.



Poslаto sа Lenovo A6020a46 uz pomoć Tаpаtokа
Kao sto i sam kazes nije bas najostrije, a moguci razlog je Sto ti je autofokus na C, a Nikon i nije bas nesto poznat po tom modu fokusiranja. Ja radije drzim na S a teram brzinu koliko mogu i koristim nesto brze objektive.
 

Prilozi

  • benchamrk1.jpg
    benchamrk1.jpg
    286.1 KB · Pregleda: 20
  • benchmark2.jpg
    benchmark2.jpg
    181.9 KB · Pregleda: 13
Hvala vam na odgovorima. Uspeo sam lepo grb skinuti ali pozadinu ne znam namestiti ovakvu. Da dupliram sliku vise puta.
 
Nazad
Vrh Dno