Šta je novo?

Uradi sam GNU+Linux ruter i server; Potrebni saveti oko sklapanja

Marezz

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruke
1,404
Poena
225
Zdravo narode, skoro sam ostao bez svog TP Link rutera pa mi treba vasa pomoc i saveti u vezi sklapanja novog rutera (ne zelim kupovna gotova resenja, ne pitajte zasto :)). Pored rutera, masina bi sluzila i kao server za VPN i DNS.

Mora da bude jako mali potrosac (ne preko 20-30W pri opterecenju), pasivno hladjen (dakle bez kulera i pokretnih delova). Deluju mi interesantno ove intelove J1900 ploce sa zalemljenim procesorom, malo samo ne znam kakav je kvalitet..
Treba mi maticna + procesor, RAM, SSD i napajanje. Sto se napajanja tice, razmatram PicoPSU ili neki direktni DC adapter/punjac. Zbog malog budzeta, da li je pametno ici na polovno? Ne bih voleo da potrosim preko 100eur, i to mi je puno. Jel imate neki predlog ili savet?
 
Zdravo narode, skoro sam ostao bez svog TP Link rutera pa mi treba vasa pomoc i saveti u vezi sklapanja novog rutera (ne zelim kupovna gotova resenja, ne pitajte zasto :)). Pored rutera, masina bi sluzila i kao server za VPN i DNS.

Mora da bude jako mali potrosac (ne preko 20-30W pri opterecenju), pasivno hladjen (dakle bez kulera i pokretnih delova). Deluju mi interesantno ove intelove J1900 ploce sa zalemljenim procesorom, malo samo ne znam kakav je kvalitet..
Treba mi maticna + procesor, RAM, SSD i napajanje. Sto se napajanja tice, razmatram PicoPSU ili neki direktni DC adapter/punjac. Zbog malog budzeta, da li je pametno ici na polovno? Ne bih voleo da potrosim preko 100eur, i to mi je puno. Jel imate neki predlog ili savet?


Bilo koja ploča sa J1900 bila bi dobra. Moras da pazis da moze da stane dodatna mrezna kartica.
Rama je dovoljno i 2GB.
SSD ti ne treba moze bilo koji hdd disk ili usb kljuc. Vazna je velicina :banana:, ups, da imas min 16GB prostora a moze i manje.
Ja bih ti predlozio da pogledas za PFSENSE ili OPNSENSE. To je firewall i router baziran na BSD.
Vec ima ugradjen openvpn server i dns. Konfiguracija je preko web gui.

Sto se tice Linux-a pogledaj za ClearOS ili jednostavno debian + shorewall za router i dodatno instaliras dns i openvpn server.

Pogledaj na forumu od pfsense ili opnsense pre nego kupis maticnu plocu da li su ljudi imali problema sa tom maticnom plocom.
 
Poslednja izmena:
Bilo koja ploča sa J1900 bila bi dobra. Moras da pazis da moze da stane dodatna mrezna kartica.
Rama je dovoljno i 2GB.
SSD ti ne treba moze bilo koji hdd disk ili usb kljuc. Vazna je velicina :banana:, ups, da imas min 16GB prostora a moze i manje.
Ja bih ti predlozio da pogledas za PFSENSE ili OPNSENSE. To je firewall i router baziran na BSD.
Vec ima ugradjen openvpn server i dns. Konfiguracija je preko web gui.

Sto se tice Linux-a pogledaj za ClearOS ili jednostavno debian + shorewall za router i dodatno instaliras dns i openvpn server.

Pogledaj na forumu od pfsense ili opnsense pre nego kupis maticnu plocu da li su ljudi imali problema sa tom maticnom plocom.

Gledam da nadjem neku plocu sa DC ulazom za napajanje i jako ih slabo ima kod nas.. Jel imas neku preporuku sto se tice mrezne kartice? Da li bih nekako mogao da resim i problem (nedostatka)WiFi AP-a? I to ce mi trebati :(
Za SSD sam se odlucio jer mi ionako ne treba puno prostora a voleo bih da ne moram da slusam HDD kako ore kada se uposli :D

BSD sam ranije jako malo cackao tako da ga maltene nisam ni koristio, jel taj pfSense toliko dobar? Bas sam malo gledao po netu i dosta ga hvale..
 
Ja bi se odlucio pre za neko kuciste koje vec ima ugradjeno napajanje. Sto jeftinije to bolje.

http://www.lc-power.com/en/product/gehaeuse/micro-atx/lc-1401mi/

Za router ti trebaju min 2 mrezne kartice. Jedna je integrirana na maticnoj ploci i drugu bi morao da kupis.
Mozes najeftiniju mreznu karticu(1000Mbps/1Gbps) koja postoji ili nesto ovako da se resis switch-a(dodatna potrosnja a i dodatna kutija o kojoj moras da razmisljas).
Polovna mrezna kartica na ebay npr:
http://www.ebay.com/itm/Intel-PRO-1...b&pid=100005&rk=5&rkt=6&sd=182146305278&rt=nc

Sto se tice wireless-a pogledaj ovaj link.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11cF4UoNL68Me5ZC6qhjFPmzdW7mib56dBIAKz30Qpug/edit#gid=0

Plasim se samo da ce polako to da predje u projekat od 200eur.

Mozda je bolje da razmislis da kupis od nekoga koji je vec kompletirao i koristio pfsense.

Ili pogledaj malo jos ova 2 routera, cena je do 100eur:

Mikrotik
https://routerboard.com/RB951G-2HnD

ili Ubiquiti samo nema Wifi AP
https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-lite/

Sto se tice PFSENSA je dosta popularan, na youtube imas video od instalacaije pa do konfiguracije openvpnserver ili dns.

Kod pfsensa uvek pre kupovine bilo kog hardwera prvo potrazi na forumu da li je neko imao problema.
 
Poslednja izmena:
@dropbear

Hvala ti za savete, ta mrezna karta deluje odlicno za ono sto mi treba!

Sto se kucista tice, u planu je da ceo sklop ide u u kuciste ne puno vece od same ploce. Trazim neku plocu koja se napaja sa punjacem direktno preko DC ulaza ili da nabavim PicoPSU nastavak pa na njega punjac. Da mi ne zuji kuler i da ne ulazi prasina, "kutijce" bi bilo postavljeno negde i ne bi se diralo, samo pristup preko ssh ili web-a.

I sam bas gledam, ovo je malo skuplja varijanta. Ne znam dal da ko sto ti kazes uzmem neki ruter, flesujem openwrt ili sta vec i da zavrsim sa tim.. Tu su negde po ceni ali nude slabiji hardver.

Eh da Raspberry Pi i slicni imaju 2 NIC-a.. :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sto se tice dc i maticne ploce pogledaj za ovaj primer:

http://www.asrock.com/mb/intel/q1900dc-itx/

Vidim da te zanima ista tematika kao mene.
Predlozio bi ti da pocnes da citas na redditu podforume kao sto su: self hosted, homelab, home server, servers.
Dobices dosta dobrih ideja.

Sto se tice Raspberry Pi-a skoro sam gledao na youtube kako grade cluster iz 8 Raspberry Pi-a.:whip:. Malo je skupo za nase standarde. Ali vec razmisljam da bih probao u buducnosti.:)
A i ja bi voleo da ima 2 mrezne kartice. Idealan router.

.
 
marezz: alix.2c испуњава наведене захтеве

1. јефтин је, око 30 евра са свим (плоча,процесор,мем, 2x ethernet, cf card уместо ссд-а)
2. x86, тако да може сваки дистро
3. има 2x ethernet 10/100 mbit/s
4. може да прими minipci wifi
5. има код нас на огласима
6. потрошња око 5 [W]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno