Šta je novo?

Ucinak procesora u igrama i iskoriscenje broja jezgara + HT

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poruke
7,073
Poena
585
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ova tema nije posvecena striktno igrama vec procesorima i njihovom benefitu u istim.


Ovde cemo posvetiti paznju ucinku procesora u igrama posebno iskoriscenju jezgara.

Do sada su igre bile optimizovane za 4 jezgra a postoje igre koje prepoznaju i vise fizickih jezgara kao i HT tehnologiju i to je put kojim se ide ka buducnosti.
Dakle, napravicemo spisak igara i vremenom cemo ga prosirivati.

Kacicemo screen shoot-eve da se vidi koliko je iskoriscenje i kakvi su rezultati.

Svako ko zeli da ucestvuje napisace detaljno o kojoj platformi se radi - procesoru, na kom clock-u je procesor setovan, rezoluciju (detalje), graficki akcelerator i broj frame-ova.
Ako pravite uporedna poredjenja u istoj igri sa razlicitim procesorima, brojem jezgara, sa HT ili bez HT trudite se da bar bude slicna ako bas ne moze ista scena.
Ja cu krenuti sa dve igre i kakvo je stanje u mom slucaju i dacu neka objasnjenja.

Intel i7 3930K na 4.7 Ghz sa HT - 1920x1200 rezolucija sa maksimalnim detaljima u igri.

Dying Light iskoriscava svih 6 jezgara plus HT gotovo svugde ravnomerno dok Battlefield 1 ima malo losiju raspodelu.

Mozete da prilozite isto rezultate sa manjim brojem jezgara, sa HT, bez HT. Vremenom cu i ja to uraditi.

1. Dying Light (svih 6 jezgara + HT)
2. Battlefield 1 - II -
 

Prilozi

  • DyingLightGame 2017-02-19 17-22-23-56.jpg
    DyingLightGame 2017-02-19 17-22-23-56.jpg
    347.8 KB · Pregleda: 267
  • bf1 2017-02-19 18-04-21-90.jpg
    bf1 2017-02-19 18-04-21-90.jpg
    240.2 KB · Pregleda: 260
Poslednja izmena:
Evo jedno poređenje skoro pa ista scena u BF1, i5 6400 4,4GHz i monitor 24" rezolucija 1080p, video podešavanja ultra, RX 480 8GB.

2017.02.20-01.07.jpg
 
Poslednja izmena:
Moja mašina nije moćna kao vase ali radi posao sasvim solidno :D
CPU: AMD A6 6400k stock
GPU: Saphire RX 460 stock clok @ 1216 MHz
RAM: hyperx 4gb fury ddr3 1866mhz CL 10 i 4gb Patriot Viper ddr3 1866mhz CL 10 (rade u dual channel-u)
IGRA: Far Cry Primal
Podšavanja: Teksture su na High i shadows je na low (zbog procesora) sve ostalo Very High
rezolucija: 1680x1050p

FCPrimal_2017_02_20_13_25_16_436.jpgFCPrimal_2017_02_20_13_23_38_503.jpgFCPrimal_2017_02_20_13_23_30_371.jpgFCPrimal_2017_02_20_13_24_19_171.jpg
 
Poslednja izmena:
Kada sam mislio na ozbiljan test mislio sam na ovakvo poredjenje gde na primeru iskoriscenja vise jezgara na nizem clock-u sa manjim brojem jezgara na visem clock-u sa HT ili bez HT mozemo videti kakav je realan benefit u igrama.

Kao primer koristio sam Crysis 3 i rezultati su zaista interesantni.

Kada su u pitanju 4 jezgra tada je frekvencija setovana na 4.7 Ghz da se uporedi da li je moguce postici iste performanse sa procesorom sa vise fizickih jezgara/threadova
u ovom slucaju sa 6 jezgara setovanih na 4.2 Ghz.

Iz prilozenog primera u ovoj igri razlika od 500 Mhz u korist situacije sa 4 jezgra nije dovoljna da se nadomesti 2 fizicka jezgra kod procesora koji je setovan na 4.2 Ghz.

Situacija se nesto menja na bolje kada se ukljuci HT pa dobijamo performanse veoma blizu 6/6 na 4.2 Ghz.

Daljim testiranjem dolazimo do jos jednog interesantnog rezultata pa kao sto sam pre nekoliko godina pricao o tome uticaj HT-a u nekim slucajevima moze da doprinese podbacaju performansi u odredjenoj meri.
Na ovom primeru, kada je ukupan broj threadova 12 dolazi do smanjena broja frame-ova dok bez HT sa 6 fizickih jezgara daje najbolje performanse.

Kad mi vreme dozvoli napravicu jos nekih poredjenja.
 

Prilozi

  • Crysis 3 FINAL.jpg
    Crysis 3 FINAL.jpg
    542.7 KB · Pregleda: 162
Poslednja izmena:
Iako je fps prihvatljiv na 4 threada i nije daleko od 12 threada, obrati paznju na cpu zauzece.

Ovaj sa 4 threada je tu odsvirao svoje, a 6/12 najvece zauzece na jezgru oko 70%.

Takodje i 4/8, iako je fps slican(10% razlike) max zauzece na 4/8 je 87% i to jedno jezgro, a 4/4 sva idu preko 90.

Odbij 10% zauzeca od svakog jezgra na 4/8(zbog 10% veceg fps-a) i videces kolika je zapravo razlika.
Svako jezgro bi onda bilo na max 70-ak% zauzeca, dok je 4/4 na preko 90.

Dakle, na 4/8 ima jos dosta headroom-a, i to ozbiljnog headrooma koji bi igra mogla itekako da iskoristi.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ukoliko se koristi 4/8 i ja sam misljenja da je to sweet spot. E sad, 6 jezgara definitivno daje najbolje rezultate kako god okrenes.

Svakako performanse uticu od same optimizacije igre, Crysis 3 je generalno jedna od najoptimizovanijih ako ne i najoptimizovaniija pa sam nju uzeo prvu.

Dobijene performanse sam zabelezio bar iz najmanje 4-5 merenja. Gledao sam da fps bude smiren i konzistentan.
 
Sad je pitanje koja ce igra iskoristiti 6 ili 12 threada.

Mislim da ce neko vreme 4/8 biti best buy zbog veceg oc potencijala od 6/12 i dovoljno jakog multi-threada.

Lepa tema.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa da. Zato sam je i pokrenuo. Dosta toga moze da se razjasni a na kraju ce se napraviti spisak igara u koje ce svi imati uvid i to ce im olaksati svakako kupovinu.

Crysis 3 je izgleda limitiran sa 8 threada, sve preko toga nema pravilnog iskoriscenja i podbacuje. Secam se da sam to probao jos kad se igra pojavila samo ne znam u kojoj sam temi kacio rezultate.

Meni je veoma interesantan primer manji broj jezgara sa vecom frekvencijom vs veci broj jezgara sa nizom frekvencijom. Videcemo kako ce se to odraziti u nekim drugim igrama.
 
Uzmi W3 pa se "prošetaj kroz grad", ROTR i okreni WoT čisto radi reda pls :)
 
Evo ga i ROTR. Malo je nezahvalan test jer ne daje bas uvek iste rezultate pa sam pustao po 4 puta za svaki setup.

U slucaju kada je 6/12 na 4.2 Ghz veoma cesto 2 threada ne rade, nekad budu uposljena ali uglavnom ne rade.

I ovde u ovoj igri, visok clock ne moze da nadomesti 2 fizicka jezgra.

Idemo dalje ;)

ROTR FINAL.jpg
 
Po ovome ispade da je 5820K dobar za gaming, a ima ga za 295e, hmm...
 
Ne bih dao vise od 220e za taj cpu sad...
 
Možda ni ja, samo sam naveo trenutnu najnižu cenu.
 
Lepa i korisna tema, steta sto nema vise zainteresovanih.

Sto se tice HT-a, testirao sam HT dosta, od 980 do 980Ti kartice,( i pogledao puno testova na net-u ), i zaista postoji pad fps-a u odredjenim igrama koji se krece, pa recimo u proseku nekoliko procenata 3-4%. Zbog cega se desava ?

Skoro sam nasao odgovor na jednom sajtu. Igre u principu vole Cache i kesiranje. Posto kod HT-a, na jedno fizicko jezgro se dodaje jos jedno virtualno, i kod kesiranja dolazi do problema i sporije obrade podataka( verovatno se teze deli zbog virtulanog jezgra ), i nastaje pad performansi i gubitak na frejmovima ,u odnosu na procesor iste generacije sa 4 fizicka jezgra. Verovatno i kod samih igara postoji razlika, pa, neke vise profitiriraju od viseg cache i kesiranja , i kada se ukljuci HT, dolazi do pada performansi. ( zbog lose obrade kesiranja ).

Zbog toga i moze da se vidi u nekim review testovima, da , I5 proc. ima nesto malo visi fps od I7 proca ( iste generacije ) na istom kloku u nekim odredjenim igrama i specificnim situacijama ( kada je test vise gpu bound ).
 
Poslednja izmena:
Ova tema nije posvecena striktno igrama vec procesorima i njihovom benefitu u istim.


Ovde cemo posvetiti paznju ucinku procesora u igrama posebno iskoriscenju jezgara.

Do sada su igre bile optimizovane za 4 jezgra a postoje igre koje prepoznaju i vise fizickih jezgara kao i HT tehnologiju i to je put kojim se ide ka buducnosti.
Dakle, napravicemo spisak igara i vremenom cemo ga prosirivati.

Kacicemo screen shoot-eve da se vidi koliko je iskoriscenje i kakvi su rezultati.

Svako ko zeli da ucestvuje napisace detaljno o kojoj platformi se radi - procesoru, na kom clock-u je procesor setovan, rezoluciju (detalje), graficki akcelerator i broj frame-ova.
Ako pravite uporedna poredjenja u istoj igri sa razlicitim procesorima, brojem jezgara, sa HT ili bez HT trudite se da bar bude slicna ako bas ne moze ista scena.
Ja cu krenuti sa dve igre i kakvo je stanje u mom slucaju i dacu neka objasnjenja.

Intel i7 3930K na 4.7 Ghz sa HT - 1920x1200 rezolucija sa maksimalnim detaljima u igri.

Dying Light iskoriscava svih 6 jezgara plus HT gotovo svugde ravnomerno dok Battlefield 1 ima malo losiju raspodelu.

Mozete da prilozite isto rezultate sa manjim brojem jezgara, sa HT, bez HT. Vremenom cu i ja to uraditi.

1. Dying Light (svih 6 jezgara + HT)
2. Battlefield 1 - II -

To sto poredis na osnovu msi ab i gledas procente nema mnogo veze sa realnim stanjem stvari koliko se zapravo procesorska jezgra iskoriscavaju jer mnogo toga zavisi od toga kako je program napisan.Ako neka igra zakucava procesor na 100 procenata ne znaci da ga i iskoriscava kako treba..Recimo primer mafija 3.Bar koliko ja znam ima mozda par igara koje iskoriscavaju 4 jezgra kako treba,ostalo je sve pumpanje bez neke efikasnosti,a posao rade i procesori koji imaju brze singl core performanse .Zato i3 6100 ce biti brzi u 99% igara od fx osmojezgarne modularne serije ;) .
 
Poslednja izmena:
Nema bas mnogo veze sa realnim stanjem?

Sve je lepo pokazano, vidi se da gotovo ni jedna igra nije zakucala ni jedan od procesora na 100 i vidi se da igre koje mogu da iskoriste vise threadova to raspodele i rasterete procesor tako da ni jedno jezgro ne pridje ni blizu % zauzeca kada se koristi manji broj jezgara, samim tim ostavljaju headroom za bolje performanse.

Ne mogu opet da pisem za i3 6100 protiv fx 8xxx, pisali smo dosta puta, kad se fx adekvatno klokuje i kad igra koristi vise od 4 threada i3 gubi svoju prednost, ne mogu da ulazim u detalje, ima na FX procesori temi kacenih rezultata kako FX reaguje na OC Nb-a i memorije, samo treba da se kopa malo..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Lepa i korisna tema, steta sto nema vise zainteresovanih.

Sto se tice HT-a, testirao sam HT dosta, od 980 do 980Ti kartice,( i pogledao puno testova na net-u ), i zaista postoji pad fps-a u odredjenim igrama koji se krece, pa recimo u proseku nekoliko procenata 3-4%. Zbog cega se desava ?

To se desava zbog same prirode HT-a. Kako on radi zapravo? HT deli resurse procesorskog jezgra tako da se koriste slobodni resursi pri obradi (nikada se ne koriste svi registri i sl.) tako da se neke instrukcije izvrsavaju kako treba a neke dosta sporije jer nemaju kompletno slobodno jezgro. Ne samo igre, i u nekim aplikacijama se desavaju usporenja. To je radilo dosta losije kada se pojavilo na Pentimu 4, sada je prilicno efikasno ali nije pogodno u svim prilikama, treba i kod prilagoditi tome itd itd.
 
Problem sa FX-83xx je što u kombinaciji sa adekvatnom pločom i hlađenjem košta skoro kao najjeftinija varijanta i5 6400 (na H110 ploči) gde FX nema šta da traži.
 
Cisto sportski poredimo :D
Slazem se @toxicm, sad nema sta da trazi.

Kad sam ja uzimao bio je izbor i3 4160+obicna ploca ili fx 6300+ploca iz potpisa.
Kupovina novog fx-a sada ili u buducnosti, sigurno neisplativo osim ako ne budu smesno jeftini.

Hladjenje se uvek isplati da se kupi jer ono traje i isprati vise konfi, cak i LC salje mountove za AM4.

Pricam ovako, uopsteno, ne o kupovini novog.

Edit:
Odosmo u off, ajde da ne kvarimo ovu temu dalje, ima tema za ove prepiske.
Izvinjavam se PcBeastu i kompaniji za off.


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nije samo problem sa HT i deljenjem vec pretezno sto igra "zabada" na 8 threadova, skoro sve.
Nakon 8 threadova dolazi do zbrke, skoro svaku igru koju sam probao a da moze da vidi vise od 4 threada je ista situacija.

Vremenom cu testirati jos detaljnije i ubaciti jos igara. Mozda cak i sutra.
 
Nije samo problem sa HT i deljenjem vec pretezno sto igra "zabada" na 8 threadova, skoro sve.
Nakon 8 threadova dolazi do zbrke, skoro svaku igru koju sam probao a da moze da vidi vise od 4 threada je ista situacija.

Vremenom cu testirati jos detaljnije i ubaciti jos igara. Mozda cak i sutra.

A kako znas koliko igra vidi tredova ?Multi core nije isto sto i multi tred,a ako su ti sva procesorska jezgra zakucana na 100 procenata,to opet ne znaci da je to recimo 8 tredova...Stvar je jako kompleksna,treba smao citati i uciti,a msi ab je sve,samo ne merilo...On pokazuje opterecenje procesora,a ne i njegovu realnu iskoriscenost.
 
Nazad
Vrh Dno