Šta je novo?

Hi-Fi upgrade

CoyoteKG

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
29.01.2011
Poruke
3,363
Poena
259
Imam već dugo Kef Cresta 3 zvučnike i Pioneer A-66X pojačalo. Zadovoljan sam i ne bih menjao. Možda u nekoj budućnosti pojačalo koje bi imalo i daljinac.

Otkad sam kupio ove dve stvari, stalno planiram da uzmem Xonar STX pa onda i neke kablove.

Prvo sto mi treba info, kako su biraju kablovi :).
Ne treba da budu novi, uzeo bih par kablova za zvucnike i neki iz PC integruse do pojacala.

Zvucnici mi stoje na neravnom parketu. Uzeo bih i one metalne kupice, ali ne znam da li je pametno posto su direktno na parketu? Ili je bolje neke gumene?

Nakon toga uzeo bih i neki DAC.
Pošto mi je bitan i izgled, voleo bih da ne bude nešto od ovih novih minijaturnih uređaja. Radije bih nešto matoro polovno i kvalitetno.

Ako uzmem dobar DAC da li ima onda potrebe uopšte imati neku kvalitetnu zvučnu karticu?
 
Imam već dugo Kef Cresta 3 zvučnike i Pioneer A-66X pojačalo. Zadovoljan sam i ne bih menjao. Možda u nekoj budućnosti pojačalo koje bi imalo i daljinac.

Otkad sam kupio ove dve stvari, stalno planiram da uzmem Xonar STX pa onda i neke kablove.

Prvo sto mi treba info, kako su biraju kablovi :).
Ne treba da budu novi, uzeo bih par kablova za zvucnike i neki iz PC integruse do pojacala.

Zvucnici mi stoje na neravnom parketu. Uzeo bih i one metalne kupice, ali ne znam da li je pametno posto su direktno na parketu? Ili je bolje neke gumene?

Nakon toga uzeo bih i neki DAC.
Pošto mi je bitan i izgled, voleo bih da ne bude nešto od ovih novih minijaturnih uređaja. Radije bih nešto matoro polovno i kvalitetno.

Ako uzmem dobar DAC da li ima onda potrebe uopšte imati neku kvalitetnu zvučnu karticu?

Ne, DAC je ustvari eksterna zvučna. Dok ne kupiš USB DAC može ti fino poslužiti i neka jeftinija zvučna, polovne Audigy 2 ZS ili Xonar DS npr.
Što se kupica tiče te metalne obično u paketu imaju i donji deo od metala u koje se "bodu" upravo da bi se zaštitio pod: NEW-4pcs-Stainless-steel-diameter-39mm-height-8mm-audio-diy-amplifier-font-b-speaker-b-font.jpg
DAC uređaji najčešće nisu veliki. A postavlja se pitanje isplativosti kupovine nekog polovnog DAC-a s obzirom na njihov dosta brz napredak. Sony MiniDisk rekorderi ES serije mogu biti zanimljiva opcija kao polovni jer mogu da rade kao DAC, doduše, sa ograničenjem na 16/44. Ali ako voliš old school look to je dobra varijanta ukoliko se pojavi neki u oglasima po normalnoj ceni.
Mogu i jeftiniji QS i JE modeli da obavljaju tu funkciju, da ne bude zabune, ES im je bila top serija.
 
Poslednja izmena:
sto se tice stopica, nije mi problem da li ce se ostetiti parket, ionako je nikakav. Pretpostavljam da ne postoje neke posebne za parket.
Verovatno ce ovako biti sasvim dovoljno. Imam vec neke matice na zvucnicima, pretpostavljam da je to univerzalna velicina.

Što se tiče DAC, ovako nešto je 'l valja? Ili ovo? Pitam čisto da ocenim da li vredi dati ovoliki novac za ovakav DAC ili je bolje Asus Xonar STX II za te pare
 
Oba su važila za veoma dobre uređaje u svoje vreme, ali teško je reći kako zvuče u odnosu na STX II bez probe, samo možemo da nagađamo.

Ukoliko ploča nema koaksijalni ili optički izlaz trebaće ti neki USB-to-SPDIF konvertor ili, opet, neka (jeftinija) zvučna sa takvim izlazom.
EDIT: tvoja ploča već ima optički izlaz tako da si miran sa te strane. Mada, možda bi ovako nešto dalo malo kvalitetniji izlaz, a možda i ne bi. Alternativa je Audigy 2 ZS sa ovakvim adapterom koji se bocne u njen digitalni izlaz (prvi odozgo). Ili adekvatan kabl.
 
Poslednja izmena:
Možeš li mi reći još "Musical Fidelity M1 Dac" vredi li 280€?
Odnosno da li za taj novac može da se kupi nešto bolje uz malo čekanja?
 
Ne, ne bih rekao da danas vredi te pare sudeći po utiscima sa neta. Ako ti nije hitno vredi sačekati malo, možda se pojavi neki Arcam rDAC ili irDAC za ~300e, ili eventualno Rega DAC, to su bolje kupovine.
 


Veliki respect za Tomu, ali bih ja ipak na prvo mesto Zorana Zubčića AKA zoranzu i njegov FTA.

@KoyoteKG
A što se tiče nedoumica, samo ću ti reći da važi pravilo "garbage in - garbage out". Izvor je jedna od najvažnijih komponenti u celom lancu (naravno, važne su i ostale), pored zvučnih kutija. Što bolji DAC je must, tako da bih ti ja savetovao da najpre odlučiš koliko para planiraš da odvojiš za DAC, skupljaš pare i merkaš nešto dobro. Ima jako mnogo dobrih DAC-ova, ali retko koji dobar je ispod 200-300 EUR, i to polovan. Pusti zvučnu kartu, slušaj integrušu, a kad skupiš pare kupi kršten DAC. no što bih ti savetovao je da uzmeš DAC sa USB-om, ali i solidan kabl (tu ti može pomoći gore navedeni gospodin). Iz DAC-a ti trebaju još solidni nterkonekti u pojačalo i to ti je sve.
 
Nazad
Vrh Dno