Šta je novo?

Raskid ugovora sa Telekomom

A da ti nama objasnis do u detalje kako si ti povezao modem sa kompom?
Da li ti je modem lan kablom vezan za komp?
Da li ti takav net radi valjano ili "talasa" ili je uvek mnogo manja brzina od one koju bi trebao imati?
Kontam da je wifi spor ali da li si komp i modem upario preko wifi ili lana?
Da li ti samo prenosivi uredjaji rade na wifi (telefon, laptop, notpad...) a komp "sanducar" ne radi?

Parica, sam modem ili oboje su neispravni sigurno.

Ko je zaduzen za popravku lose i neispravne linije odnosno parice?
 
A da ti nama objasnis do u detalje kako si ti povezao modem sa kompom?
Da li ti je modem lan kablom vezan za komp?
Da li ti takav net radi valjano ili "talasa" ili je uvek mnogo manja brzina od one koju bi trebao imati?
Kontam da je wifi spor ali da li si komp i modem upario preko wifi ili lana?
Da li ti samo prenosivi uredjaji rade na wifi (telefon, laptop, notpad...) a komp "sanducar" ne radi?

Parica, sam modem ili oboje su neispravni sigurno.

Ko je zaduzen za popravku lose i neispravne linije odnosno parice?

Lan kabl je zaboden u laptop, net se i sa tim načinom gubi, jednostavno puca, počne DSL lampica da treperi, kada se to desi na svim uređajima se gubi net, nebitno da li du povezani WiFi-em ili LAN kablom.
Pokušavao sam da restartujem modem, radilo 1h vremena i posle ponovo isti problem.

Telekom je zadužen za popravku do PTT ormarića, a stanari od ormarića do stanova.
 
Onda iskljucuj modem ili ga nekako upokoji, zovi kad to obavis pa neka menjaju.
Kad dodje majstor i ti moras znati sta hoces a morao bi i on znati sta treba ciniti...
Ako ti sad za vikend treba net, nekakav - bilo kakav ti onda iskljucenje/upokojenje i zvanje ostavi za ponedeljak ujutru...
 
A kako da izvrsi smaknuce?
Kako se proverava "parica"?
Kakva treba da bude, a kakva je kad nije dobra?
...
Moze da se smakne na hiljadu nacina. Recimo da ga prikljuci na neki jaci ispravljac...
Ja sam imao vise problema sa paricom. Prvo je grom udario blizu kuce, pa je deo parice izgoreo. Dosli su tehnicari i zamenili taj izgoreli deo (iako to nije u njihovoj nadleznosti?). Medjutim, spojevi gde su prestavljali paricu su ostali neizolovani, tako da je posle nekog vremena doslo do kratkog spoja. Onda su poceli problemi kao kod Markica.
Bez odredjenih uredjaja ne moze tacno da utvrdi da li je sve u redu, ali barem vizuelno moze da potrazi neka fizicka ostecenja.
Takodje bi valjalo proveriti i spliter.
Ne verujem da je problem na relaciji izmedju rutera i racunara. Pokusaj da ispratis putanju od ormarica ka ruteru. Prekontrolisi sve sto bi moglo da bude sumnjivo.
Kako da saznamo gde je tehnicka sluzba?:)
Kod mene su u istoj zgradi gde je i poslovnica, samo je ulaz sa druge strane.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To nije odgovor na pitanje kako saznati gde je ;) U poslovnici ce tesko reci.
 
UPDATE: Išao sam sinoć u poslovnicu u vezi raskida ugovora,naravno ne moguće je raskinuti ugovor bez plaćanja penala, ma koliko loš net bio.
Ponudi mi "šalteruša" da ponovo pošalje prijavu tehničkoj službi i ja rekoh ajde, baš da vidim da li će naći gde je problem, možda mi zamene i modem.
Dolazi danas čovek, meri ponovo parametre na utičnici, pa kod modema, sada mi kaže da je problem u kablu od splitera do modema, ja kažem ne moguće čoveče da je problem u njemu, menjao sam ga, probao sam onaj kraći što dolazi uz modem, ali problem je još prisutan.
Kaže on meni, hajde da zamenim spliter, ovo ti nije VDSL spliter (prošli tehničar je menjao stari ADSL spliter za VDSL, ali ovaj kaže da je on pogrešan stavio)
Zameni ga on, bleji 15min kod mene i gleda u parametre, ali preko modema, zovne neku koleginicu, i pita šta da radi, da li je moguće da je problem do splitera, ona kaže da je moguće, na šta on njoj kaže "Da nije možda do porta, majku mu" ,ona nešto reče i tu se poziv završi.

Kaže on meni, prati situaciju, pa ako ponovo pukne zovi, nije prošlo pet minuta, ponovo počeo da puca, samo što se dešava da sada uopšte ne svetli DSL i Internet lampica (prethodno je lampica treperila), posle par minuta vrati se u normalu, pa posle opet isto.
Zovnem ja njih, kažem da ponovo puca, oni kao zvaće neko, međutim niko nije zvao.

Ja ispi*dim, mislim se majku vam nesposobnu, zar ja moram da rešavam problem, nemam funkcionalan net još od 12.12.2016.
Otišao sam na sajt RATELA i uložio prigovor sa uredno priloženim parametrima, brzinom neta, prepiskom sa Telekomom. Napisao sam im da Telekom ne zna da reši problem, ali isto tako ne želi da raskine ugovor bez penala, iako ja ne dobijam funkcionalnu uslugu.
 
Poslednja izmena:
Ahaha, pogrešan spliter...

To što je opet puko, kad je on otišao, možda su oni nešto radili... kako je sad i dalje non stop puca ? Jel pokušao da zamenim modem

Zvaće te ujutru u 9
 
Haha jbt ovo kao crtani film. Neverovatno mi je da od tolikog broja intervencija i merenja i čudesa još im ni na pamet ne pada da uzmu stave drugi ruter i vide da li će biti drugačija situacija. Nego se prčka sve okolo po 3x menja...

A kad napisa ovo "oko porta" ja sam u petak posle podne imao prvi problem sa VDSL-om i prvi put od kad imam Telekom net da je ceo dan treperila DSL lampica, da nikako ni na 3s se ne desi da uspostavi PPPoE konekciju (što je npr radilo kad se odnekle niz budžir crevo sručila količina vode i totalno okupala utičnicu i kabl u njoj, da je SNR bio 1db), a da pri tom fixni radi. Dešavalo se za ovih 7 godina par puta da nikako ne može da napravi PPPoE (= "internet" lampica) konekciju ali nikad da ni DSL "konekciju" ne može da uspostavi.

Promenio sam utičnicu i kabl do splitera za svaki slučaj (jeste malo bilo valjda se plastika/izolacija sa plave žice se istopila pa skorila malo oko 1 pin-a na konektoru, ali net je radio bez pucanja i sa SNR od 24dB, do tog prekida), proveravao konektor pinove na spliteru (tu se još češće "zapekne" nešto) , povezivao bez fixnog, bez splitera, resetovao ruter na fabričaka podešavanja u subotu ujutro sam se čak penjao na tavan da proverim spoj tj da vididim da li su možda golubovi opet uspeli da probiju mrežice na otvorima i tek onda zvao Call centar da prijavim "smetnje".

Nekih pola sata kasnije proradio net (a stoka naravno da nije zvala da javi ništa, a uzeli kontakt telefon), bez da su dolazili tehničari išta da čačkaju i u kući i na banderi koja mi je pod prozorom bukvalno. Znači odradili su nešto remote (vidim u log-u rutera nešto vezano za TR069). Živo me zanima šta je mogao biti problem, ako neko ima ideju? :D
Pošto i sad sa promenjenom utičnicom i kablom do splitera SNR margina i svi ostali parametri su identični kao sa prethodnom "malo zapeklom" utičnicom.
 
Poslednja izmena:
Ahaha, pogrešan spliter...

To što je opet puko, kad je on otišao, možda su oni nešto radili... kako je sad i dalje non stop puca ? Jel pokušao da zamenim modem

Zvaće te ujutru u 9
Sad sam proverio, pukao je pre 28 minuta. Ludnica je to što se pre nekoliko dana WiFi ponovo sam od sebe popravio:
Evo i dokaza da je pukao pre 28min:
8a4a8879cd46b60ed32a83f46aced0a4.jpg


Pitam ga da mi zameni modem, on mi kaže da nije do njega, jer puca link.
 
Ma ovo si sam resetovao :)
 
Sad sam proverio, pukao je pre 28 minuta. Ludnica je to što se pre nekoliko dana WiFi ponovo sam od sebe popravio:
Evo i dokaza da je pukao pre 28min:
8a4a8879cd46b60ed32a83f46aced0a4.jpg


Pitam ga da mi zameni modem, on mi kaže da nije do njega, jer puca link.

Koja neznalica! A neispravan ruter kao ne moze da izazove pucanje DSL linka? Dobro je sto si poslao dopis Ratelu!
 
Ma sve ok, zvaće te sutra...

Daj nek zamene taj modem...
 
To bi trebalo "stražariti" (ili ako postoji neki programčić/skripta da na svakih 60s npr pokupi parametre i sačuva to) pa videti šta se dešava sa parametrima u momentu pucanja konekcije. Ili ako smo optimisti očekivalo bi se da Telekom na njihovom kraju ima uvid u baš takav tip informacija i logova.

Da ne bude opet da je krivac matori TV/usisivač/mikser/... nekog od komšija... Jer ovako sad dok ti radi net parametri su sasvim korektni, i to ne bi trebalo da puca ni 1 nedeljno a ne nekoliko puta svaki dan...

A za WiFi... pa jbt ako se popravio sam od sebe to onda ipak ukazuje na verovatnoću da je bio problem u channel-u na kom je emitovan WIFi signal a ne u ruteru... i da se sad dovoljno (Telekom) rutera iz okruženja koji su svi kao namešteni da automatski biraju najmanje zauzet kanal (a u praksi se svi odlučuju za istih 2) u međuvremeno prebacilo na neki drugi kanal.
 
To bi trebalo "stražariti" (ili ako postoji neki programčić/skripta da na svakih 60s npr pokupi parametre i sačuva to) pa videti šta se dešava sa parametrima u momentu pucanja konekcije. Ili ako smo optimisti očekivalo bi se da Telekom na njihovom kraju ima uvid u baš takav tip informacija i logova.

Da ne bude opet da je krivac matori TV/usisivač/mikser/... nekog od komšija... Jer ovako sad dok ti radi net parametri su sasvim korektni, i to ne bi trebalo da puca ni 1 nedeljno a ne nekoliko puta svaki dan...

A za WiFi... pa jbt ako se popravio sam od sebe to onda ipak ukazuje na verovatnoću da je bio problem u channel-u na kom je emitovan WIFi signal a ne u ruteru... i da se sad dovoljno (Telekom) rutera iz okruženja koji su svi kao namešteni da automatski biraju najmanje zauzet kanal (a u praksi se svi odlučuju za istih 2) u međuvremeno prebacilo na neki drugi kanal.

Pre par nedelja je imao bas dosta HEC error-a za vrlo kratko vreme. Pretpostavljam da mu konekcija puca kad naredja odjednom veliki broj HEC error-a.
 
Kod mene pri svakom (re)konektovanju (nestanak struje u 99% slučajeva) naroka gomilu FEC upstream grešaka (npr evo danas 6913, dok istovremeno downstream ostaje na 0) za tih X sekundi dok se ne konektuje. Al dobro kod mene je upstream atenuacija duplo veća od downstream i ruter procenjuje max upload na "jedva" 11 Mbps (a 315m dužina parice), downstream sad na 97 Mbps, kako je pao pre par meseci SNR sa 31 na 24db... Nečiji mikser mi zeza upstream frekvencije :D :D
 
U svakom slučaju, čekam sada odgovor RATEL-a (nadam se da neću čekati dugo), pa ću videti šta dalje.
 
Sipaj čašu vode u ruter i zovi da ti ga zamene. Ozbiljan sam :D

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Izvini #Markic ali te ne razumem. Vecina nas ovde ti je savetovala da sredis modem. Da si to uradio monter bi ti ga zamenio i znao bi na cemu si. Ovako se vrtis u krug stalno. Opet izvini. Ti najbolje znas sta treba da radis.
 
Nije njegov posao da "sredi" modem, nego je telekomov posao da mu obezbedi net koji plaća, ili ako nije u stanju to da uradi da mu dozvoli raskid ugovora bez penala.
 
Ma zato se ne treba ni obavezivati ugovorom kod nasih provajdera. Uzmes Internet bez UO i raksines ugovor kad god zelis, a ne da te zavlace ako je usluga losa.
 
@Rock86 Potpuno si upravu, ovo mi je za nauk da nikada više ne uzimam nešto uz UO. Čoveče kao da sam potpisao ugovor sa đavolom.
 
Tako je druze moj bilo i meni sa SBB-om, upoznat si. Samo sto su kod MTS-a iste brzine Interneta sa i bez UO, a kod SBB-a mozes uzeti bez UO max. 18Mbps po paprenoj ceni (nije vise 24Mbps nego 18Mbps od 1.2.). Znaci, kad ti srede ovo tj. ako ti srede, ne potpisuj vise nikakvu UO i to je to.
 
Nego, kako je moguće da sam sinoć mogao da pratim svoju prijavu putem sajta Ratela, a sada kada ukucam broj prijave piše "Predmet ne postoji ili nemate dozvolu da mu pristupite" ?
Jel moguće da je prijava "nestala" iz sistema ili je to neki bug sa sajtom Ratela?
 
Kad sam 2x prijavljivao SBB Ratelu, uvek se mogao videti status prijave.
 
Baš nemaš sreće...

Jel su te zvali jutros ?
 
Ja sam napravio grešku pri slanju prijave. Nisam provalio da u zadnjem koraku kada potvrdim sve, postoji još jedno potvrđivanje. Poslao sam sada, stiglo mi na mail da je poslata prijava.
 
Nazad
Vrh Dno