Šta je novo?

Kako čuvate i skladištite HDD van kućišta kompjutera ...?

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet

Prilozi

  • 20170213_121306.jpg
    20170213_121306.jpg
    902.4 KB · Pregleda: 214
  • 20170213_121408.jpg
    20170213_121408.jpg
    699.4 KB · Pregleda: 196
  • 20170213_121421.jpg
    20170213_121421.jpg
    812.3 KB · Pregleda: 184
HDD-ove čuvam podalje od magneta, vlage i visoke/niske temperature, ali bez ikakve ambalaže, odnosno stoje jedan na drugom na stolu. Tako mi stoje razni diskovi već par godina i nisam imao nikakvih problema. Par diskova sam držao u podrumu gde je vlažnost oko 70-80% i rade bez problema, ali to ne znači da mogu da se drže bez posledica u takvim uslovima, nego sam imao samo sreće. Vlaga najgori neprijatelj bilo čega, a pogotovo elektronike.
 
HDD-ove čuvam podalje od magneta
Od kakvog ga magneta cuvas majke ti ?
Na osnovnoj ploci kod iglice imas ogromni magnet.

Uzgred,stavis hdd u kutiju i ne koristis ga koliko...deceniju ?
Ja recimo imam par hardova koji mi stoje u plasticnim fabrickim kutijama i na polici jerbo ih koristim do 2-3x nedeljno...
 
HDD-ove čuvam podalje od magneta
Od kakvog ga magneta cuvas majke ti ?
Na osnovnoj ploci kod iglice imas ogromni magnet.

Uzgred,stavis hdd u kutiju i ne koristis ga koliko...deceniju ?
Ja recimo imam par hardova koji mi stoje u plasticnim fabrickim kutijama i na polici jerbo ih koristim do 2-3x nedeljno...
Od jakih magneta kao što su oni na subwoofer-ima i slično, ne od prdavaca kojih ima svuda. Od magneta ne može da se pobegne, ali nećeš sigurno držati hard pored neoklopljenog zvučnika. Imam hardove koje ne koristim sigurno 10 i više god., ali to je za retro mašine i nije vezano za ovu priču jer ne čuvam podatke na njima.
 
It features Polypropylene plastic construction, which is marked by damp-proof, dust-proof, shock-proof and static-free.

Manje sargarepice, vise citanja, zehane. A mene se nisi setio, kad si narucivao. Ccc...
 
Poslednja izmena:
Ti dodji po one mikroprekidace (da ti ne pocnem naplacivati lezarinu :d), a za 15-ak dana bice i za tebe kutija, prvo sam morao sebi da uzmem, da proverim kakve su... :p
 
Poslednja izmena:
Zezas?
Kome treba za 5 hdd pa da nosa na putu, poslu, verujem da je extra, a i super izgleda i uopste nije skupa.
 
Doduse ne zove se Orico, ali izgleda potpuno isto, identicna ... kupljena u Nemackoj ... seticu se i gde pa cu da okacim ... stao mi mozak ...

btw ima raznih varijanti i velicina, od 25e do malo preko 50e ... za velike hard diskove , velike + male ... par varijanti ...
 
Plastične kutija od originalnog, fabričkog pakovanja pa na policu u zatvorenom ormanu. Svi diskovi su samo backup pa se ne vade svi stalno. Mešavina 2.5" i 3.5" diskova. 2 SSD i 3 HDD u samom kućištu pa ima dosta mesta.
 
Ovi koferčići makar mogu da se naprave, kupiš nešto slično polovno preko oglasa i sam dampiraš sunđerom, ne verujem da može da košta više od 500 din.
 
Ljudi, a sta drzite na tim silnim hardovima, kad ih imate toliko? :D
 
images


:d
 
Backup jašta !!
2TB u filmovima i 1TB u muzici i isto toliko u slikama, 3 poslednja full system backup-a W10 + 1 originlno isnstalirani W7 i jedan u sadašnjem stanju, gomila programa od nekih vrlo skupih kao pun MS Office. To je sve samo sa mog glavnog kompjutera i još ima sa bratovog laptopa itd. Nekada je sve to išlo na CD i DVD, na stotine diskova.
 
Tako sam i mislio... filmovi i serije :D

Ja sam resio da ne skladistim filmove i serije na hardu, imam svega par omiljenih u FHD. Imam nesto preko 300 GB muzike (dobar deo u FLAC-u). Igrice mogu dosta da zauzmu, to stoji. I jos sto moze dosta da zauzme su fotografije i 4k snimci, narocito ko ima neki DSLR (ja nemam, ali ga planiram). Kad budem jednom kupio DSLR, moracu i neki hard pride samo za tu namenu :)
 
Ja imam sve i svašta, NAS sa nekih 8TB korisnog prostora (11TB RAW) mi je dupke pun, moraću da radim upgrade.

Oko 450GB porodičnih slika i filmića i to relativno brzo raste, slike od pre 12 godina su 3MP i zauzimale po 700-800kb, ove najnovije su 24MP i zauzimaju 7-8MB ako ostavim samo JPEG, tj. 30-32MB (JPEG+RAW). Filmići i da ne pominjem, 1080/60p sa 50Mbps bitrate-om jedu prostor.

Onda nekih 400GB instalacija programa i igrica, oko 1,5TB virtuelnih mašina sa svim i svačim što sam radio, ako mi nešto zatreba da proverim ili testiram, samo podignem odgovarajuću VM.

Ostalo su naravno filmovi i serije u FHD/BR :)

A vezano za temu, sve diskove koji su sa bekapovima, tj. koriste se samo periodično čuvam u ovome:

Diplomat-DT2825-data-sef.jpg

Jedino nije zgodno za nošenje, ima više od 250kg.

Za lične fajlove (slike i sl.), imam par 1 i 2TB USB 2.5 diskova, s vremena na vreme sve sinhronizujem, pa vratim na posao, tako da mi nikad nisu sve kopije kući, u slučaju požara, provale i sl.
 
Poslednja izmena:
Za lične fajlove (slike i sl.), imam par 1 i 2TB USB 2.5 diskova, s vremena na vreme sve sinhronizujem, pa vratim na posao, tako da mi nikad nisu sve kopije kući, u slučaju požara, provale i sl.

Vidim da si studiozan sto se tice hdd-ova i skladistenja uopste. Zanima me sta koristis za sinhronizaciju, sta se najbolje pokazalo? Ili manualno sve?
Izvinjavam se svima za off.

Moji hdd-ovi, koji su backup i koji se vade mozda 2x godisnje radi sinhronizacije, stoje u fioci jedan na drugom, na sundjerima, ispod i izmedju njih. Ima nekih 10tak TB, raznih diskova: 3.5, 2.5, od 250gb do 4tb.. Ushushkani k'o kod mama koke ;)
 
Zavisi za šta, za slike je lako. Sve slike su sređene hronološki, folderi po godinama i onda po mesecima ili događajima, ako se nešto izdvaja. Kad donesem HDD zbog bekapa samo iskopiram na kraju ono što nedostaje.

Za foldere sa dokumentima/fajlovima koristim sync iz Total Commandera.

A filmove i serije ne bekapujem :)
 
Ja samo prikačim disk preko eSATA kabla, udarim Terracopy i skip identical pa nek gura dok ne završi. Po nekad očistim šta mi ne treba više i to je to. Na svakom disku zapisano čemu služi.
 
A kada se menjaju samo metapodaci na nekom fajlu, sta dodje najprakticnije? Recimo, flac koji je propisno tagovan u odnosu na svoju kopiju na backup disku. On sam po sebi je stariji od svoje kopije, ali sa promenjenim metapodacima prema nekim programima postaje mladji, a prema nekim ostaje stariji. Sa programima za backup se uvek tripujem da slucajno ne pregazim nesto u pogresnom smeru.
 
Interesuje me da li HDD ima jedan ili dva neodijumska magneta?
 
Poslednja izmena:
Ima dva magneta.

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
 
Ovo pitam jer mi na drugom forumu napisao covek da noviji HDD imaju samo jedan. Dok na YouTube klipovima gde se pokazuje kako se skidaju magneti iz HDD-a uvek budu dva. Pa me to malo zbunilo.
 
Ima ih i sa jednim i 2 magneta, drugar skuplja magnete da napravi perpetum mobile :) pa je rasturio svaki pokvareni HDD sa Kalenića, ima ih na stotine.
 
Nazad
Vrh Dno