Šta je novo?

ASUS Xonar DG problem sa mikrofonom i klavijaturom + JBL Control 1 sa risiverom?

radar

Čuven
Učlanjen(a)
01.10.2001
Poruke
437
Poena
619
Dakle, imam navedenu zvučnu karticu i do sada me je vrlo pristojno služila uglavnom za slušanje muzike preko nekih starih, ali solidnih filips kutija i AKG K77 slušalica. Međutim, sada mi se javio jedan problem, a imam dva pitanja. Da ne bih otvarao posebne teme, oba pitanja ću izložiti ovde po cenu da budem malo opširniji.

1. Pošto mi klinac ide u muzičku školu, pokušao sam da povežem njegovu klavijaturu Yamaha PSR-E353 kako bi dobio bolji i jači zvuk nego preko zvučnika klavijature, a i kako bi mogao nešto da snimi. Međutim, kada klavijaturu povežem preko Line in priključka na zvučnoj, dobija se loš kvalitet zvuka, a i zvuk prilično kasni u odnosu na sviranje na klavijaturi. Kada klavijaturu povežem preko USB-a, zvuk je čist i lep, ali se i dalje javlja kašnjenje. Najbolja je varijanta kada klavijaturu povežem direktno na zvučnike, zvuk je odličan i ne kasni, ali u tom slučaju ne postoji mogućnost snimanja u nekom programu na kompu.
Ista situacije kada priključim dinamički mikrofon na Line in/Mic, bilo na prednjem panelu ili pozadi. Zvuk nije toliko loš, mada bi morao da bude bolji, ali prilično kasni.
Pitanje glasi: da li postoje neka podešavanja za koja ne znam i kako da rešim problem. Instalirao sam UNI Xonar drajvere i pokušavao sa svim podešavanjima u Xonar Audio centru, ali nisam uspeo da rešim problem. Da li treba promenti zvučnu karticu i koje su najbolje zvučne kartice za ovu namenu. Ne treba mi ništa profi, ali da kvalitet snimljenog zvuka bude ok za internu upotrebu i eventualno Youtube. Idealno bi bilo i da postoji mogućnost istovremenog priključka klavijature i mikrofona.

2. Drugo pitanje nije u vezi sa prvim, ali može da bude :)
Planiram da zamenim postojeće zvučnike jer su dosta stari, pa bih uzeo nešto novo. Interesuje me stereo bez subwoofera jer će se zvučnici isključivo koristiti za slušanje muzike (flac), ništa igrice, ništa filmovi. S obzirom da mi je prostor ograničen, ne dolaze u obzir velike kutije već neka bookshelf varijanta. Za oko su mi zapali JBL Control 1. Da li ih vredi povezivati na Xonar DG ili uzeti neki risiver ili pojačalo, opet u low budget varijanti, recimo Yamaha A-S201, ili nešto u tom rangu? Da li preporučujete neke druge zvučnike u ovom rangu? I sada ključno pitanje... Da li mogu rešiti problem iz prvog pitanje nekim stereo sistemom koji sam naveo u drugom pitanju... priključivanje klavijature i mikrofona direktno na risiver ili pojačalo.

Popriličan sam laik kada su AV sistemi u pitanju pa mi je svaka pomoć dobrodošla.
 
Verovatno si već ovo rešio pošto je skoro mesec staro al ajd da pokušam..

Vidim da je klavijatura MIDI kompaktibilna pa bi bilo najbolje da je priključiš u usb. Dakle ona će ti služiti kao kontroler za sviranje nekog virtuelnog instrumenta (VSTi). Kreni od npr. https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/samplers/kontakt-5-player/
Za snimanje i mix će ti trebati neki DAW, npr. Cockos Reaper, Presonus Studio One, FL Studio...
U podešavanjima softvera izaberi device Asus Xonar ASIO (ili tako nešto, video sam za DX, ne i za DG), sample rate ne iznad 48 khz, 2.0 i ne uključuj asusove DSP efekte. Ne bi trebalo da se oseti kašnjenje ni sa integrisanom karticom i asio4all drajverima a kamoli na toj. Instaliraj, ako već nisi, drajvere za klavijaturu i nju izaberi kao input i to je to manje-više.

JBL su odlični, ako si tako finansijski raspoložen samo napred.
 
Poslednja izmena:
Da, rešio sam, pa evo da podelim ako još neko bude imao sličan problem. Sve što je dunno napisao rešava problem snimanja klavijature, ali za iole normalan rad sa mikrofonom mi je bio neophodan audio interfejs, tako da sam Xonar DG zamenio audio interfejsom ROLAND DUO-CAPTURE EX koji mi perfektno odgovara pošto ima i MIDI input.
Ostalo mi je još da nabavim nove zvučnike, a u međuvremenu sam se odlučio da uvećam planirani budžet, pa razmatram neke kompaktne studijske monitore i trenutno sam najbliži kupovini Tannoy Reveal 402 ili nešto slično.
 
Super! Još neki condenser mic i studio kompletan :)
 
Nazad
Vrh Dno