Šta je novo?

Amiga 500 Hard disk opcije

d4rk3lf

Poštovan
Učlanjen(a)
02.08.2015
Poruke
150
Poena
80
Što više istražujem, što više čitam, sve sam zbunjeniji.

Ok, imamo Vampira, imamo Aca500+, imamo Gotek, i gomilu drugih varijanti.
Imamo i A590 komodor staru varijantu da se prikači HD od 20MB na A500.

E sad, taj side slot na A500. Koliko kontam, treba mi za njega SCSI to IDE adapter, zatim IDE to Compact Flash.

Pitanje: Da li je neko to napravio i samo za ru svrhu da služi (prikaćiti compact flash na A500). Znači, ne treba mi fast ram, ne treba mi novi procesor. Googlam, i ne mogu da nađem da je neko to odradio (lepo, u nekom malom kućištu), da samo gurneš sa strane A500, i dobiješ varijanti za IDE, ili compact Flash, bez dodatnih ramova i ostalih stvari.

Gledam sad Kipper2K, i ovu spravicu:
http://www.kipper2k.com/a500fastmem.html

Al' mi nije jasno, čemu otvarati kućište? Ako već koristi side slot na A500, zašto nije plug and play?

Izvinjavam se na harverskoj nestručnosti. Ali ovo me već dugo vremena muči. Čitao sam bezbrojne forume i gledao youtube klipove (na youtube sam nalazio otprilike šta mi treba, ali bez objašnjenja gde su nabavljali te konektore).
Svi mi imamo svoje neke tripove, i svakom od nas je nešto drugo bitno. Ovo kažem, zato što se recimo ja lično nikada ne bih odlučio za Gotek varijantu, jer mi je to sakaćenje Amige (vađenje flopija). Eventualno Gotek kao eksterni flopi, ali čitam da i tu ljudi imaju problema.
Ukratko: želim neki adapter za A500 koji mi omogućava HDD varijantu, koga mogu lako skinuti i vratiti (bez otvaranja kućišta). Ne treba mi ram, ne treba mi procesor. Nemam problem da igram sa disketa. Čak i volim sa disketa (ako nije Simon, ili MK2 :) ).
 
Kratak odgovor: Ne možeš nakačiti HDD na A500 već samo i isključivo GOTEK.

Drugo, ne znam što bi kasapio Amigu zbog njega, to je mala kartica upakovana u kućište da podseća na floppy drive. Izvadiš karticu iz kućišta i staviš je na mesto regularnog flopija ili staviš Gotek kao externi drive DF1.
HDD ide samo tamo gde postoji IDE/SCSI kontroler kao i kod svakog PC-a, znači A2000, A600, A1200 itd. a komunikacija može da se odvija i preko PCMCIA porta. Ništa od toga A500 nema.
Novi A500 Vampire čini mi se da će imati i IDE kontroler i port na sebi pa ili dobavi njega ili stavi Gotek ili prodaj Amigu i juri drugi model.
 
@Universe
Fala. Tako nešto bi mi završilo posao.

@Ripkid
Kao što rekoh, svi smo mi uvrnuti na svoj način. Meni je bitno da imam flopi. Volim da igram sa flopija. Ne smara me čekanje dok se učitava, i kad igram, želim autentični feeling. Tebi to nije bitno, i to je ok. Gotek kao eksterni drajv bi mi završio posao eventualno, jer bih ga koristio samo za nasnimavanje igara na diskete. Ali čitao sam da su ljudi imali muka da ga nakaće.
----------------
Meni bi završilo posao (predpostavljam) i onaj prastari A590, ali su cene paprene, i onda kontam, zašto bih dao 250 dolara za to, kad za duplo manje pare mogu da kupim Amigu 600.
Možda to na kraju i uradim. Kupim lepo Amigu 600 za presnimavanje igara (koju mogu i da nosim na putovanja), i kada skupim parica, lepo pazarim i vampira za A600, i onda mogu da imam dve amige, jednu nabudženu i jednu vanilla, i Bog da me vidi. :)
 
Ne znam što bi bio problem nakačiti Gotek kao externi drive, i sam sam to radio. Ti kada ga flešuješ on se ponaša kao običan flopi, samo mu namestiš jumper i to je to. I eventualno vidiš da li je na Amigi podešena opcija za dual floppy, najčešće bude sam jumper na ploči.
Čak sve i da postoji HDD na A500 ti ne možeš recimo da imaš autoboot jer za to mora da postoji poseban ROM čip, to može da prodje kod Vampira i nekih drugih kartica gde se stvari simuliraju.
U tom slučaju ne vidim preteranu razliku izmedju HDD-a i tog istog Goteka s tim što bi na HDD-u mogao da digneš WHDLoad naravno pod uslovom da instaliraš kickstart v3.1 ili pak 2.04.
Ali ti kažeš da bi voleo sve autentično sa disketa, ne kontam šta će ti onda HDD uopšte jer bez WHDLoad-a ne vidim neku njegovu upotrebnu vrednost pogotovo još ako nema ni autoboot.

Ako hoćeš diskete, kupi pakovanje od 10kom. košta 500 kinti ja mislim Verbatim i neka ti neko nasnimi igre i to je to.
 
@Universe
Fala. Tako nešto bi mi završilo posao.

Nema na čemu.
To je možda najpovoljnija varijanta, ali bez autoboot opcije.
Druga i verovatno najbolja kombinacija je ACA 500 kartica, gde imaš i autoboot, mogućnost da odmah nakačiš i 2 CF kartice i koristiš WHD Load, a sve to bez otvaranja Amige.
Ako je ova cena od 83 evra i dalje aktuelna, to je po meni jako dobro rešenje za ono što tebi treba.
http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=1168&currency=EUR
 
@ripkid izvini ali u vezi tog HDD za amigu nisi bas u pravu. Pravi hdd kontroleri za a500 uredno butuj wb sa hard diska i kickstartom 1.3 za starije vec ne znam.
d4rk3lf navodi kao primer a590 koji jeste butabilan njegov problem je sto koristi prastare diskove RLL ili MFM nesecam se.Takvi kontroleri imaju na sebi rom i elektroniku koja se prijavi amiginom autoconfig tokom startovanja tako da je hardver odmah prepoznat i spreman za koriscenje. Najpoznatija kombinacija hdd kontrolera i turbo kartice za a500 je GVP 530 030 procesor s dovoljno rama,butabilni scsi hdd i remapiranje amiginog rom-a u fast ram turbo kartice zarad maksimalnog ubrzanja.
Ovih se najbolje secam ,zeleo sam da ih kupim ,ali... Normalno bilo ih je stvarno puno.
Amiga 500 koju sam dobio prijatelja imala je diy ide kontroler softverski kontrolisan od strane amige i cini mi se da je pominjan na linku koji je dao universe. U toj varijanti imas disketu s minimalnim amiga dosom i neophonim bibliotekama , boot krene sa diskete 3-4 sekunde taman dok amiga pokrene startup-sequence mountuje hdd particije i prebaci nastavak rada sa hdd-a. U odnosu na cisto podizanje wb-a s diskete ovo je poprilicno brze. Sda ne bih da lupam cifre ,ali cu bas izmeriti vreme kad budem osposobio taj kontroler. Nesto sam radio i naisao na neke probleme ,pa su zafalila neka ic ,a onda je nedostalo vremena. Ima negde i tema ovde na forumu.
 
Poslednja izmena:
Ako hoćeš diskete, kupi pakovanje od 10kom. košta 500 kinti ja mislim Verbatim i neka ti neko nasnimi igre i to je to.

To sam već i uradio i zzarko mi je nasnimio nekoliko igrica (hvala još jednom Žare :) ). Kupio sam posle i par pakovanja nekorišćenih disketa.
Ali ne mogu uvek smarati Žarka, ili nekog drugog, kad god mi se nešto igra. Hoću da sam imam način da snimam sebi.

@Universe
Da, ta stara ACA bi završila posao isto. Tu sad ja imam malko problem sa Jensom, koji je saplitao dragog nam Majstu.
Videću. Kao što rekoh, možda na kraju pazarim Amigu 600.

@dejan_osipaonic
Pa da. To je ovo što je Universe okačio. Prvo se sa flopija učitava, pa onda sa HDD. Pogledaću baš tu temu, ako uspem da je nađem.

Ja se i dalje čudim kako niko nije spakovao neku lepu varijantu da A500 može da koristi compact flash. Kontam da bi mnogi to kupili i da mnogima ne treba da Amiga 500 tera Quake, nego samo eto, malko da olakšaju sebi snimanje i igranje igara.
 
@ dejan_osipaonic

Nisam iskreno znao da je bilo 3rd party A500 ide/scsi hdd kontrolera i to sa autoboot-om, znao sam za taj matori A590 koji je Commodore official proizvod bio ali je prilično limitiran kao što si i naveo. Bio sam ubedjen da Kickstart v1.3 i ranije revizije ploča ne podržavaju uopšte kontrolere i standardni ide/scsi te da je ta mogućnost otvorena tek sa A500+, no dobro je znati svakako, prostudiraću malo temu, tnx na pojašnjenju. Pretpostavljam da se ne nalaze ti kontroleri baš tako lako a i da im cene ne idu ispod 100$.
Okreni obrni mislim da mu je najbolje, najeftinije i najbezbolnije u celoj priči da nabaci Gotek koji će ga koštati svega oko 20$ ili u kranjem slučaju da mu neko nasnimi diskete.
 
@ d4rk3lf

Kapiram sve, šta znam moje je mišljenje da ti u celoj priči najbolje igra Gotek i da ti se ne isplati da juriš i kupuješ te hdd kontrolere što kaže Dejan da ih ima. Bolje prodati A500, malo doplatiti i uzeti A600. Ako ti kinta pak ne predstavlja toliki problem onda uzmi Vampira i kraj priče.
 
Evo te teme https://forum.benchmark.rs/showthread.php?253897-Amiga-500-kick-1-3
U principu kad imas ide kontroler ti lako mozes preko adaptera nakaciti CF karticu.
Sad meni ponestalo vremena kad sam se igrao s time ali meni je bio plan da kad sve proradi napravim reviziju ploce i nabacim slot za CF.
Posto bi sve bilo tanko to bi lako stalo u debelu kutiju od CD-a normalno skracenu. To bi taman onako nenapadno virilo iz expansion porta amige 500.E to je bio plan ,ali doci ce on opet na red.
 
Vampir za Amigu je 300e. Čak i ti side adapteri za scsi/ide su jeftiniji. Svakako, Vampir je opširniji upgrade, ali ne treba to svima. I naravno, svaka čast majsti. Samo kažem kako ja to vidim.

Postoje i jeftinije alternative koje imaju manje mogućnsoti, ali i manje koštaju. ACA500 se prodavao za oko 80e. Ako se nađe još neki po toj ceni, to je dosta jeftinije. Njegov naslednik (ACA500 Plus) je 35 evra skuplji. To naravno ako te ne zanimaju dodatne mogućnost ala Vampir, već samo par ekstenzija na klasičnu A500. A ako bi već razmatrao ACA500Plus, za 30 evra više je tu i HC508.

Mislim da postoji neko ograničenje ACA500. Ljudi su smatrali da je to ograničenje veštački dodalo kako bi se poboljšala prodaja dodatne akceleratorske kartice (ACA1230). Ali i bez nje je ACA500 neko osnovno proširenje (brži procesor, nešto više rama i dva slota za CF kartice). ACA500Plus je mnogo kompletniji sam po sebi.

A ima i DIY projekata za A500. Samo je problem što su većinom u pitanju stariji projekti, jer na zapadu perferiraju A600. Hardver je malo moderniji pa ju je lakše proširiti.

Problem sa nabavkom A600 kod nas je što ih je teško naći po prihvatljivoj ceni. Do pre nakoliko godina su i A500 bile pedesetak evra po domaćim oglasima. Danas ih ima malo pa im ljudi lako mogu nabaciti cene koristeći Ebay cenovnik (koji nije realan za naše uslove). Čak se nađu jefinije i na Amibay-u.
 
@ bocke

Rekao bih da je realno za naše uslove da stvari budu do 20-30% jeftinije nego li na Ebay-u ali se često dešava da cene prešišaju i sam taj Ebay, opet sa druge strane sam mišljenja da recimo nekim raritetnim stvarima ne treba spuštati cenu jer nisu za svakoga i iskreno ne zaslužuju da budu prodate svakome, A500 razume se ne spada tu nego čisto kažem ovako. Znam da je cena dosta skočila za A600 verovatno pojavom svih tih akceleratora. Sada joj je prosečna cena oko 200$ što je suludo jer kao što si rekao ti akceleratori nisu za svakoga a opet izgleda da dižu cenu Amigama.

Što se tiče ovih kontrolera treba napraviti jedan običan koji ima samo IDE port i koji bi se kačio na tu ekspanziju na A500 i ništa više. Još nisam video nigde da se neko bavio time, ne znam kakav je ovaj sa Dejanove teme, slike se ne vide i dosta linkova je puklo
 
Ma podiglo se previse prasine ,izaslo je i par clanaka po dnevnim novinama pa sad ko ima nesto staro koknu cenu kao da je najnoviji intel..
Inace evo amiga baze hardvera pa parite oci cega sve ima-lo
http://amiga.resource.cx/expansion.html

Sto se slika tice imageshack je kriv . Linkovane su slike sa njega. Bilo to kao fotostrip. Prepravljao sam i neke flopije i slicno alli nema slika sem u mom kompjuteru.
 
@ dejan_osipaonic

Večeras sam baš bacio pogled na isti link kada si spomenuo ovo za A500 kontrolere i ostao zaprepašćen koliko je third party proizvodjača tu bilo zapravo a iskreno nešto se ne sećam da sam vidjao te kontrolere kod nas početkom 90-ih u prodaji sem tog A590 koji je bio u Amiga Centru valjda. Baš ću da bacim pogled na svoje stare brojeve Sveta Kompjutera da vidim ima li šta i koja je cena tada bila :D
 
Poslednja izmena:
Ma imalo toga u dosta varijanti. To iz aminet arhive je ovo sto sam ja poceo da pravim i bilo na amigi ali spajano zicicama direktno. Ti ide kontroleri mogu u amigin exspansion port ili u slot od procesora isti djavo. Ionako se kaci za procesorsku magistralu koja je cela izvedena na expansion portu. Prva varijanta tih kontrolera je ono sto radi bez autobuta ostatak vec zahteva kickstart 3.0 posto elektronika oponasa rad gyle cipa i to dela koji je odgovoran za rad ide kontrolera, odnosno scsi.device kod a600/1200. Sam ide se alocira na istoj adresi/portu kao orginalana amigin. Po meni bi to onda trebalo da radi i s kickom 2.x (37.300) iz amige600HD. Ako s time radilo onda je sva sansa da radi i s onim prepravljanim kickstartom 1.3 koji ima ubacen scsi.device i fast file system od a600. Taj kickstart je imao ranije da se nadje po netu ne znam sada kakva je situacija.
Jos jedna varijanta tih prvih varijanti ide s ttl logikom koja trazi rom 3.0 http://sblive.narod.ru/Amiga/IDE/IDE.htm

I kad sam se vec dodakao te teme modovanja kickstarta bese imao neki program za modovanje kickstarta ? Ne mogu se setiti naziva i sta bese s tim na kraju?
 
Jel bese Remus? Ja sam valjda s njim izvukao scsi device za A600 ks37.299 iz ks37.300 na disketu pa s loadmodulom za sekundu ga ucitavao sa diskete i nastavljao boot s harda.

@d4rk 3lf
A sad mi pada na pamet.. Posto se bez fast rama neces nesto naigrati igara sa harda a posto i ja volim diskete i ako je vec gotek sada tako jeftin, mozda da ga vezes kao externi df1: pa ga koristis samo za snimanje disketa?
 
Poslednja izmena:
@Cobe

Da, to je definitivno opcija koju sam googlao i pre otvaranja ove teme. Ali nailazio sam na forume gde su ljudi imali problema sa tim.
Onda sam pronašao ovo: http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Gotek...pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item19edb70554

E sad, treba staviti prst na čelo i razmisliti da li prihvatiti rizik sa našom carinom. Morao bih da poručim i Gotek i taj adapter, ako mi carina spiči cenu, onda je možda bolje da lepo pazarim neku Amigu 600 (koju bih kasnije nabudžio sa vampirom), nego peripetije sa ovim.
Doduše, Amiga 500 koju sam poručio sa Ebay-a pre par godina (iako me shiping koštao 40 dolara), mislim da mi naši nisu naplatili ništa, ili oko 500 dinara (ne sećam se tačno). I sad Gotek 20 evra + 40 dolara, i adapter 20 evra + 40 dolara... još malko doplatim i imam Amigu 600.
Ne znam još uvek kako to ide kod nas. Moja devojka poručuje ponekad neki nakit sa Ali Ekspresa, nekada joj spiče carinu, nekada ne, jednom su i vratili celu pošiljku.
Lutrija brate, šta da ti kažem.

Ako neko ima pouzdanije podatke oko kupovine sa Ebay-a kod nas, molio bih da napiše.
 
Za Gotek samo i isključivo Aliexpress, cena sa sve poštarinom je 20$, nema carine, rok isporuke do 3 nedelje. Na mom blogu imaš tutorial za flešovanje, trebaju ti USB TTL programatori koji koštaju tipa 300din


@C=o=b=e


Napisao sam mu već isti predlog malo ranije iznad koji post, ili to ili nova Amiga
 
Napisao sam mu već isti predlog malo ranije iznad koji post, ili to ili nova Amiga

Samo bih da napomenem da nije cilj ove teme samo meni da se pomogne.
Nego, koje su sve varijante u opciji (presnimavanje igara sa PC na Amigi, ili Amiga 500 sa HD-om, ili compact karticom), pa da svako (sa sličnim problemom) može da pogleda rešenja, i sam vidi opcije.

Smešno mi je na primer bilo, čitam na nekom forumu, lik kupio Amigu 500, krenuo da skida igrice na PC, pa ko veli da pita samo kako da to prebaci.
I prvi odgovor je bio: "Oh dear..."
:)
 
Ova elektronika za povezivanje goteka kao df1: je klasicna elektronika iz spoljn9ih amiga drajvova
A zasto si amigu kupio na ebay-a ,nisi gledao kod nas ili?
 
Gledao sam, ali ne mogu da se setim da li ih je uopšte bilo na lageru, ili su bile preskupe (bilo je pre par godina, pa mi sećanje nije najsvežije)... tek sam imao nešto love na kartici, video na ebay Amigu 500 za 90 dolara, i poručio.
Cena mi je i danas ok, iako sam imao problema sa tastaturom (nisu radili neki tasteri (membrana pojedena)), ali je drugar Universe sa ovog foruma bio pravi laf, uskočio, i poslao mi tastaturu koja super šljaka. Uz Žarkovo uputstvo sam malko i očistio flopi drajv.

Jednostavno, bojao sam se da ne spiskam lovu do sledeće prilike, pa sam brže bolje poručio. :)

Evo je.. in all it's beauty :)

Za_kacenje_02.jpg

1.3 kickstart... ima proširenje... ono.. klasika A500
 
Malo bump-ujem temu, ali evo još jedne opcije, koja možda nekome radi posao:

 
Nazad
Vrh Dno