Šta je novo?

Enterprise 128 i emulacija

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Konačno sam sastavio malo vremena da napravim par (nažalost ne preterano oštrih) videa za prezentovanje Enterprajza. Korišteni video izlaz je RF (zasad nemam konektor za njegove čudne portove), što je u kombinaciji sa autofokusom na kameri dovelo do relativno čestog zamućivanja slike. No, za sada će biti dovoljno dobro...

Što više čačkam ovu spravu, sve mi je manje jasno zašto je mašina propala... Mislim, znam da je malo kasno došao na tržište, ali opet. Fantastičan BASIC, veoma programabilan grafički i zvučni čip, veliki broj boja, dobra rezolucija, sistemski podržana proširenja memorije do 1MB... Doduše, i totalno nestandardni konektori (sreća pa imam adapter za Atari džojstike za njega :) )

I stvarno šteta što nema više native igara... Srećom, Mađari su napravili baš dosta ZX i CPC portova, tako da igara generalno ne fali :)

Ovde bih se prvenstveno skoncentrisao na neke mogućnosti generalno neubičajene za 8-bitne mašine. Prvi snimak pokazuje kako zvuče moduli u Digimax player-u. Program koristi sopstveni format modula, dobijen konverzijom iz klasičnih MOD fajlova, a ja sam odabrao neke za koje verujem da većina poznaje sa Amige:



Generalno, za 8-bitnu mašinu, mislim da je kvalitet zvuka modula veoma dobar, ali prosudite sami...

Ono što me je zapanjilo vezano za Enterprise je koliko su njegovi grafički i zvučni čipovi programabilni. Čak toliko da su za njega napravljena dva emulatora, jedan koji emulira Amstrad CPC, drugi za emulaciju Sinclair ZX i ZX 128. Emulatori nisu savršeni, i radi negde oko 10-15% igara, ali jesu emulatori u pravom smislu te reči jer se unutar njih pokreću binarni fajlovi emuliranih sistema.

Idemo prvo sa CPC emulatorom. Na Enterprise-u sa 128K RAM-a se emulira Amstrad CPC 464 sa diskom, ali se ne emulira učitavanje sa DSK fajlova, nego sve fajlove igre treba staviti u direktorijum na Enterprise-u. Može se naći dokumentacija u kojoj je opisano šta je tačno emulirano, a šta nije (i mahom je na mađarskom kojeg nažalost ne razumem, a ni google translate se baš ne snalazi), ali mislim da je ovde video bolji od reči:





Poslednja igra u drugom videu je manje-više stalno nefokusirana jer je i RF izlaz za nju bio relativno zamućen. Zanimljivo za ovaj emulator je i da pritisak na reset taster samog Enterprisea resetuje emulator, a ne Enterprise.

Negde je emulacija gotovo savršena, negde malo zastajkuje, a negde ima dosta treperenja (Starquake). No, kakva god da je, mislim da je fantastičan uspeh da se na jednoj 8-bitnoj mašini emulira druga, drugačija 8-bitna mašina na ovom nivou (odnosno, ne samo na nivou BASIC-a).

Za kraj ovog posta, nešto možda tehnički još zahtevnije, a to je SID player. U pitanju je program koji učitava SID fajlove i pušta muziku iz njih. Pretpostavljam da većina zna šta su SID fajlovi: praktično programi za C64 koji sadrže 6502 kod koji čini sam player muzike, plus zapis same muzike. SID player za Entrprise u sebi sadrži emulaciju 6502 procesora (Enterprise je, kao i ZX i CPC, mašina sa Z80) i SID zvučnog čipa. Opet, emulacija nije savršena (ovo se najviše odnosi na sam SID), ali verna emulacija SID-a je i inače prilično komplikovana stvar. Kako sve to zvuči može se (nadam se) čuti na ovom snimku:



U zavisosti od toga šta je konkretna muzika koristila od SID čipa, kvalitet samog izlaza varira od zadovoljavajućeg do relativno lošeg. Ali, slično kao i za CPC emulaciju, meni je jednostavno neverovatno da ovako nešto uopšte radi na jednoj 8-bitnoj mašini čija je arhitektura toliko različita od C64...

Za sledeći post ću videti da prirpemim snimak ZX emulacije i poneki demo...
 
Poslednja izmena:
Za Enterprise sam prvi put čuo još 85-e iz jednog članka u "Računarima" ali zanimljivo da je to jedan od retkih osmobitnika, koji se nisam skoro uopšte pozabavio.
Koliko se sećam još tada su ga nahvalili što se tiče hardvera, a pokudili taj svemirski dizajn i posebno onaj mini džojstik i posle toga o njemu stvarno ništa nisam čuo.
Zašto je propao? Glavni razlog si već dao - došao je prekasno, poznatiji brendovi su imali bolju startnu poziciju, a i 16 bitne mašine su nadolazile i to je to...
Nije on čak ni jedini, sećam se sjajnog Memotech 512 MTX modela, koga je snašla slična sudbina, a na prvi pogled imao je sve od dizajna do hardvera, skoro da mu ne nađeš manu.
btw, gde si ga nabavio, nešto nisam previše često nailazio na njega na ebay-u?
Što se tiče emulacije CPC i Spectrum-a, ne verujem da će ih ikada pokrenutiu punoj brzini, za to treba barem 16 bitna mašina.
Spectrum recimo može u potpunosti da emulira zx80, zx81 i Galaksiju sa 100% brzine, kao i Vic 20 ali sporije.
Ima tih egzotičnih britanskih mašina još, recimo Newbrain, Lynx ili recimo Jupiter Ace, svaki je zanimljiv na svoj način i svaki je na žalost neslavno završio.
 
Poslednja izmena:
A pazi ovo, klon Spectruma za Enterprise.
Znam za to, originalno napravljen još 80-tih, čak možda i od strane firme koja je napravila Enterprise (ne sećam se tačno). Jako skupa sprava, jer nije napravljeno puno komada, ali je šema skinuta i može se napraviti u samogradnji, ako znaš mađarski... Ovo na snimlku je verovatno komad iz jedne od profesionalno napravljenih kopija. Ako sam dobro razumeo, ovo je 99% kompatibilno sa ZX-om.
 
Poslednja izmena:
Sta ce ti vise ni dva spektruma nisu kompatibilnija od toga.
Mislim ono 48/128/+2/+3

Ja sam iskreno za ovaj racunar cuo pre neki dan ovde na forumu od zzarka.
Za memotech 512mtx secam se da sam citao u nekom nasem casopisu i bio odusevljen kako izgledom tako i karakteristikama.
 
Lepa masina i dobro osmisljena, mada se iskreno ne secam da sam je primetio 80-ih ili pocetkom 90-ih pored tada aktuelnih racunara, saznao sam za nju tek posle 2000-te.
Verovatno nije bilo mesta za jos jedan 8bitni racunar pored novih 16bitnih koi su tada poceli da stizu.
 
Nazad
Vrh Dno