Šta je novo?

i5 6700k + Asus Maximus IX HERO + 2x8gb corsair vengeance 3200mhz

fruit23

Slavan
Učlanjen(a)
02.10.2007
Poruke
445
Poena
330
Cao svima,

Kupio sam juce komponente, sastavio konacno komp . Kada sam probao da OC ram memoriju naisao sam na fail.
POkusao sam da enebujem XMP profile, izaberem profile1 (jedini koji imam) komp nece da se podigne dokle god ne vratim na auto a to je 2133mhz.
Nisam se previse igrao oko ostalih podesavanja, kontao sam da bi trebalo da lako odradi to sam. Je l ima neko ideju kako da resim ovo.
Kofiguracija je iz naslova plus Corsair H100iv2, napajanje CM G750m i nemam graficku trenutno.

Permutovao sam brojeve u naslovu i slucajno kliknuo enter, ako moze da se ispravi samo u 7600k.

Hvala
 
Poslednja izmena:
Skini najnoviji BIOS za Hero. I ubaci memoriju u drugi i cetvrti slot od socketa. Podesi napon VCCIO i VCCSA na 1,2V. To bi trebalo da opravi situaciju sto nece ram da radi na XMP.
 
Cim sam sastavio komp skinuo sam poslednji bios sa satja 0701, a memorije sam odmah postavio tako, probao sam i da ih premestim na 1 i 3 i isto. Sad cu da probam da stavim rucno te napone mada mislim da sam i to probao nocaas, ali aj jos jednom da vidim.

EDIT: Probao sam i nece i dalje.
 
Poslednja izmena:
E sad kad sam ostavio samo jedan slot uspeo sam da je pokrenem na 3200mhz, ali sa dva nece nikako u bilo kojoj kombinaciji.
Izgleda da jedna memorija baguje i da nece da se klokuje, jednu dignem ladno drugu nema sanse. Da li je realno da sam dobio jednu koja ne valja, jos uzeh od madjara.

E za kraj sam tu sto nije htela sama da radi preko XMP, rucno podesio na napon 1.35 16-18-18-36. I sad i ona radi sama ali nece nikako sama da radi kad se samo ukljuci XMP. I sad ovako rucno podesene ove zajedno rade na 3200mhz..

Konacno posle sto rucnih podesavanja uspeo sam da stavim da rade zajedno i kad je XMP enabled. Problem je resilo to sto sam Maximus Tweak stavio sa auto u Mode 2.
 
Poslednja izmena:
"Maximus Tweak: Leave on auto unless experiencing instability. Mode 1 may allow more compatibility, while Mode 2 is better for performance and some memory modules. Auto defaults to Mode 2". - Citat sa RoG foruma.

Znam da Kaby Lake nema problema da vrti te xmp of 3200MHz Cl15 - Cl16. Mada ako taj corsair nije na kompatibilnoj listi, onda je za ocekuvati da nece sve ici po loju. Bitno da si resio :)

Planiras li dalje da ga cedis ? :)
 
Pa da to sam i ja procitao na forumu da je auto mode2 , ali nece na auto a kad stavim na mode 2 hoce. Pa tek sam poceo samo sam hteo da vidim da li hoce na onome sto je deklarisano, jer sam bez ikakvog namestanja kliknuo onu opciju da ploca proba procesor na 5ghz i to je bez problema odradilo, samo je stavio visok napon pa sam to vratio. Sad cu ovih dana sam da se igram da vidim na koliko mogu stabilno da isteram sve to.
 
5Ghz na 6700K nije tako lako ostvarivo kao na 7700K. Kaby Lake skoro svaki ide i preko 5Ghz, ali skylake ima neki prosek oko 4,7-4,8GHz uz solidan napon od 1,35V. Mozes sa naponom na skylake da ides do 1,42V za svaki dan, do oko 1,45V za bench svrhe, to je ono safe limit. Skylake generalno hladno radi, mada mozes i delid odraditi za maksimalno uzivanje u niskim temperaturama i dobrom overkloku.
 
Dva 7600K mi je bilo u ruci, Engineering sample i retail primerak izvadjen iz nove kutije i oba su isla na 5GHz sa slicnim naponom 1,31 vs 1,33V na razlicitim plocama ( na pet razlicitih da budem precizan). Cak i da ti treba 1,35V i malo jacce za 5Ghz, opet se moze ohladiti. Limit im je oko 5,1-5,2Ghz za vecinu primeraka bez obzira na napon, mora temperatura u debeli minus za vise. Gold primerci traze 1,2V za 5Ghz i nize.
 
Verujem, u tvom slucaju od dva primerka je tako, ja licno nisam probao ni jedan;) ali, previse je optimisticno reci da svaki 7600k moze na 5GHz ...primera radi
pogledaj i sam sta kazu na https://siliconlottery.com/products/7600k50g

" As of 1/13/17, the top 52% of tested 7600Ks were able to hit 5.0GHz or greater."
 
Rekao sam skoro svaki :) Naravno bice uvek lesina koje nece moci ni top 20% da ostvare, kao moj 4670K. Ali bitna stavka je ostvarivost 4.9Ghz sa dobrim naponom i 72% 7600K ce ici na te frekvencije, uz malo cackanja ostvarivo je i 5GHz osim ako bas nece.
 
Evo probao sam i sa naponom 1.33 ladno na 5ghz, pustio malo prime95 da tera jedno 10 min nije presla temperatura 60c. Moram za vikend kad ne budem radio lepo da sednem i da testiram polako sve koliko mogu da teram.
 
Evo probao sam i sa naponom 1.33 ladno na 5ghz, pustio malo prime95 da tera jedno 10 min nije presla temperatura 60c. Moram za vikend kad ne budem radio lepo da sednem i da testiram polako sve koliko mogu da teram.

Boga mi nije los primerak :) Lepo da te sluzi. Trudi se da ga tokom testova drzis ispod 65C za najbolji odnos napona i frekvencije.

@nenad
Samo polako kolega, bice :D Da nabodes gold primerak kao prosli 4790K :)
 
evo ga validacija na 5ghz na 1,3v je digao iz prve
https://valid.x86.fr/bw81ck

na 5,1 mi digne i prodje validaciju ali prime 95 nece da tera testove, fatal error na 3 od 4 core, sto ce reci da mu treba veci napon a mozda nece ni tada raditi.
 
Poslednja izmena:
Fino :) Bolji primerak nego kod mene sto je bio na testu :) Vidi sad moze li memorija da se utegne. Za memoriju mozes sa naponom ici do 1,45V kao very safe limit, ali ni 1,5-1,6V nije strasno na krace staze. Valjalo bi videti i koje cipove koristi taj Corsair, jer ako su Samsung B ili E die, bice ti veselo :D
 
Poslednja izmena:
Probacu i memoriju malo da utegnem, u to se ne razumem da li da i latencije smanjujem kada dizem frekfenciju ili da ostavim kao na 3200 i samo malo dizem napon i frekvenciju
 
Probacu i memoriju malo da utegnem, u to se ne razumem da li da i latencije smanjujem kada dizem frekfenciju ili da ostavim kao na 3200 i samo malo dizem napon i frekvenciju

Overklok DDR4 je pipav posao. Probaj da vidis da li radi na 16-16-16-36 1T, i vidi dokle hoce da ide frekvencija. Benefiti u igrama su veci od frekvencije pre nego latencija, ali opet ne valja da latencije idu preko 18 po cenu vece frekvencije. Vidi isto eksperimentisi sa VCCSA i VCCIO naponima, ako dodavanje ram napona ne pomaze. Za te naponale se drzi oko 1.150-1.225V za SA i oko 1.2V za IO.
 
@fruit23 Je l' mozes da izvrtis Realbench recimo 1h, na tih 1.3v/5GHz i postujes sliku sa temperaturama ?
 
Probacu memoriju da cackam sutra, nadam se da cu biti kod kuce pa uspeti.

@alister probacu da pustim test, sad sam skinuo sa asus sajta program , on mi ne prikazuje temperature kad ukljucim da mi radi stres test, pa sam skinuo realtemp. Je l treba mozda nesto drugo da skinem i da podesim?
Testiracu sutra na nekim 1,33v tu sam nasao da je stabilan na prime 95.
 
Ako ti je stabilan na 1.33v u prime onda za real benc ti ne treba vise od 1.3v
 
@alister probacu da pustim test, sad sam skinuo sa asus sajta program , on mi ne prikazuje temperature kad ukljucim da mi radi stres test, pa sam skinuo realtemp. Je l treba mozda nesto drugo da skinem i da podesim?
Testiracu sutra na nekim 1,33v tu sam nasao da je stabilan na prime 95.

Sta bi sa realbench-om, je l' moze ili ne moze ;)
 
Moze i Prime/linx/OCCT ;) mada, mene licno ne zanima opterecenje AVX instrukcija, dovoljno mi je samo realbench za neke moje potrebe.
 
Ne stizem , pustam sutra sigurno, nego hoces da uhvatim screenshot negde pred kraj da vidis temperature? moram onaj realtemp jer mi onaj asusov al suite ukoci kad krene test.
 
Evo zavrsio je upravo test RealBench-20170216180750.pngRealBench-20170216180047.png
 
Poslednja izmena:
Odlicno, jako fin primerak procesora ...imas ti lufta i za 5.2GHz ;) samo da nije preveliki gap u naponu za tu frekvenciju

hvala za test :wave:
 
Nazad
Vrh Dno