Šta je novo?

Grejanje na struju

Rekli mo ti preduslov, ako nista ne ulazes u izolaciju onda peci stavi na pozicije dalje od prozora a prozore makar udihtuj lajsnama. Ra peci sredi sa eventualno novim grejacima. To ti je najjeftinije resenje. Mada mislim da trebas da napravis neki plan makar oko neke unutrasnje izolacije... zidovi i prozori.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Džaba grejači ako je peć vrela i izrači svu toplotu pre novog punjenja. Mora i dobru izolaciju na pećima da ima, da bi cigle mogle biti vrele, a peć topla

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Za izolaciju znam , al mnogo je novca potrebno za to, uradio sam skoro u stanu pa trenutno otplacujem to , pec je vrela bukvalno ne moze da se pipne , ali ne moze da izgura ceo dan sa jednim punjenjem na ovoj poziciji.

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
mickk
Citao sam, znam da ima 2 ta, rekao sam da mu treba jos jedna a mozda jos i 2 da bi mogao da izgura toplotu koja je potrebna da mu ne bi radile 24h, odnosno on ima mnogo gubitaka, moguce i da stolarija duva, to najeftinije moze da prodje ako je zalepi lepljvim trakama,moze i veliki selotejp, ne sme da duva od prozora/vrata.
 
Za izolaciju znam , al mnogo je novca potrebno za to, uradio sam skoro u stanu pa trenutno otplacujem to , pec je vrela bukvalno ne moze da se pipne , ali ne moze da izgura ceo dan sa jednim punjenjem na ovoj poziciji.

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
Jednostavna je stvar... Preveliki su ti toplotni gubici i tu te nista nece adekvatno zagrejati,osim ulaganja u izolaciju.

Preracunaj koliku bi struju placao kad ne bi krao struju i onda taj zamisljen novac preusmeri na izolaciju.

Imas dosta resenja oko kreditiranja za energetsku efikasnost i td. Realno valjda te stvari radis za sebe i svoju porodicu... Ne ide novac u vetar

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Krediti za energetsku efikasnost su obicni potrosacki krediti + ti prodavci tada daju goru cenu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tužno ali istinito. Nema niske kamate ni povlašćenih cena.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Krediti za energetsku efikasnost su obicni potrosacki krediti + ti prodavci tada daju goru cenu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeste...ja sam na svojoj koži to osetio ali u poslednjih godinu dana se to malo promenilo.Bilo je dosta prijava prodavaca i banaka od strane klijenata...Naravno daleko je to od normalnog ali može da se pronađe po koji normalan prodavac.
 
Bioshock said:
02.05.2018. 07:26
Ako moze savet nekoga ko greje veci prostor norveskim/francuskom radijatorima.
Hocemo da se preselimo u stan od 100 kv. Stan ima jednu ogromnu prostoriju koja sluzi kao kuhinja, trpezarija i dnevna soba i ima sezdesetak kvadrata. Trenutno su u njoj dva norveska radijatora i po jedan u dve spavace. Moj drug koji izdaje kaze da za veliku prostoriju trebaju jos dva jer ovako moraju da greju na max sve vreme. Dakle ukupno bi bilo sest radijatora na 100 kv.
Supruga misli da ce racuni biti preveliki. Ona puca na 250-350 e za struju mesecno. Drug kaze da su mu najveci racuni bili 11000 dinara, ali kad sam bio kod njega bilo mi je hladno (u trenutnom stanu imamo centralno pa smo se razmazili).
Iskustva, saveti?
 
Iskreno za tako velike prostore ne znam šta bih rekao...tu se već može razmišljati o toplotnoj pumpi ili inverter klimi.Dodavanje još nekoliko radijatora ne znam koliko bi bilo svrsishodno ako se ne uradi detaljna računica oko potrošnje.A 250e za struju mesečno je katastrofalno...

Moraš prvo videti jačinu radijatora koje imaš, pa onda kakva je izolacija pa u odnosu na to da napraviš računicu potrošnje struje(jeftina-skupa), koliko kWh rade radijatori i na kojoj temperaturi.Moj komšija koristi norveške u dupleksu od nekih 70kvm sa ok izolacijom i mesečno mu računi idu od 12-15k.Upravo je prešao na inverter, yadnji mesec grejanja je bio u kombinaciji norveški-inverter i struja je za trećinu bila jeftinija.
 
Norveški radijatori su eventualno ok za spavaće sobe pa da greju samo predveče i noću da drže neku razumnu temperaturu, za 60m dnevnog prostora jedino ako se žele računi od 100-200+ evra, u protivnom inverter klima.
 
Norveški radijator je OK za neku manju prostoriju/stan sa dobrom izolacijom (još bolje ako je jednotarifno brojilo), 100 kvadrata već mogu dosta da koštaju.
 
Veliki otvoren prostor je idealan za grejanje klimom, 'norveski' radijatori su sa druge strane preskupi kao osnovno grejno telo. Vredi ih staviti za grejanje i dogrevanje manjih prostorija gde je investiranje u klimu preskupo, kao npr. pomenute spavace sobe.
 
Inverter klima. Sve ostalo je samoubistvo.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Dodatni norveški radijatori neće smanjiti potrošnju. Na efikasnost nema uticaja da li radi non stop ili povremeno, jednostavno koliko potroši struje toliko da i toplote.
Za veliku prostoriju najbolje je inverter 18k, a u manjim sobama zadrži norveške radijatore.
 
Poslednja izmena:
ehehe sad će nas isprozivati protivnici invertera :D

Nego kad smo već u temi...da li je neko imao iskustva sa IC panelima? Navodno nešto efikasnije rade od norveških ia cena je slična. Video sam da je od prilike potrebno okoooo 30-50w po kvm za zagrevanje i da je dosta brži proces samog zagrevanja pa se time i smanjuje potrošnja.
 
Jok, samo je osećaj da je toplije, zbog zračenja, pa se može držati stepen-dva manja temp. Isto kao i štapne grejalice

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Bioshock said:
02.05.2018. 07:26
Ako moze savet nekoga ko greje veci prostor norveskim/francuskom radijatorima.
Hocemo da se preselimo u stan od 100 kv. Stan ima jednu ogromnu prostoriju koja sluzi kao kuhinja, trpezarija i dnevna soba i ima sezdesetak kvadrata. Trenutno su u njoj dva norveska radijatora i po jedan u dve spavace. Moj drug koji izdaje kaze da za veliku prostoriju trebaju jos dva jer ovako moraju da greju na max sve vreme. Dakle ukupno bi bilo sest radijatora na 100 kv.
Supruga misli da ce racuni biti preveliki. Ona puca na 250-350 e za struju mesecno. Drug kaze da su mu najveci racuni bili 11000 dinara, ali kad sam bio kod njega bilo mi je hladno (u trenutnom stanu imamo centralno pa smo se razmazili).
Iskustva, saveti?

Prouči malo temu unazad. Norveški radijator, kao i svi termički uređaji sa električnim grejačem (računajući tu i IC panele) daje toplote tačno koliko struje troši. Ako u nekom prostoru imaš jedan komad, radiće X vremena i potrošiti Y struje. Ako u istom prostoru imaš dva komada, obadva će raditi po X/2 vremena, svaki, i zajedno će potrošiti opet isti Y struje.

Svi električni uređaji sa grejačem koji tolotu oslobađa proticanjem struje kroz njega (TA peći, norveški/švedski/kineski/srpski/uljni/vazdušni/vodeni radijatori, el.kotlovi, IR grejalice, kaloriferi, pegle, bojleri...) oslobađaju 3600kJ toplote na svaki kWh struje koji potroše. I tu nema mnogo filozofije, (osim da ne odemo van zakona fizike), ili se ne predamo PR marketingu proizvođača istih. :p

Ušteda je moguća samo smeštanjem potrošnje struje u jeftinu tarifu, izbegavanjem plave i crvene zone (time ne smanjujemo potrošnju struje, već samo cenu po kojoj ćemo tu struju platiti)...
...ili sa druge strane, korišćenjem toplotnih pumpi (bila to prava toplotna pumpa za sisteme centralnog grejanja, bilo inverter klima (čak i obična kineska klima greje efikasnije od el.radijatora dok su spoljne temperature >5C)).
 
Poslednja izmena:
Da li je uopste moguce povezati toplotne pumpe u stanovima, ne racunajuci klime?
Mislim da koriscenje za grejanje umesto bojlera, ili za hladjenje umesto klima (ali sta bi koristili, stotine kubika vode iz vodovoda?)
 
Imaš toplotne pumpe vazduh-X (dakle, spoljašnje jedince se "greju" na spoljašnji vazduh). Dobri modeli rade i na vrlo dobrim minusima.

Najopširnije je o njima žvakano u temi o klima uređajima. Ljudi se vrlo korektno i povoljno greju celu zimu naprednim modelima inverter klima. Nisam ni ja nešto baš verovao u to, ali sam se na kraju razuverio. Stanovi se mogu lepo grejati inverter klimama, doduše, treba dva i više komada (zavisi od konfiguracije stana), i trebaju bolji/skuplji modeli.

Viđam sada po okolini i kuće sa velikim ormanom toplotne pumpe pored kuće, vazduh-voda (napolju na vazduh, unutra voda i podno grejanje). I greju se ljudi lepo i povoljno (naravno, ne povoljno k'o na ugalj ili drva, ali povoljnije od gasa i pogotovo "čiste" struje).
 
Verujem ja u grejanje na klime, vec 10 godina :)
Nego me zanima da li bi TP (sem klima obicnih dakle) iole mogle u stanove? Za grejanje vode u bojleru, ili cak ako bi mogle da hlade nekako? Ali sem Vazduh-voda TP koje bi koristile vodovod, ne vidim kako?

(ako se greju/hlade na spoljni vazduh to je onda obicna klima, mada mozda bi i bila isplativa za bojler?)
 
Bojler veći da se greje na jeftinu tarifu, a grejanje na klime. TP je skup sport, i ne isplati se za male stambene jedinice. To je za velike kuće ili više stanova.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Da bi se grejala voda u bojleru potrebna je visoka temperatura, a nisam siguran da toplotna pumpa xxxx/voda ima dovoljno visoku temperaturu na izlazu.
 
Može da ugreje vodu preko 60 stepeni, postoje i klasični bojleri na principu toplote pumpe.
 
Realno ne treba preko 45C

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Hvala svima na brzim odgovorima. Ipak cemo traziti nesto sa centralnim grejanjem. :)
 
Hvala svima na brzim odgovorima. Ipak cemo traziti nesto sa centralnim grejanjem. :)

Mislim da si pogrešno shvatio naše komentare....nikako ali nikako se u današnje vreme ne isplati CG pored dobrog invertera.Na 100kvm CG je koliko 12k mesečno?144000din godišnje... Uradi prostu računicu, malo prelistaj https://forum.benchmark.rs/showthread.php?372978-Klima-uredjaji-diskusija-pitanja/page645 i videćeš da se nikako ne isplati CG.
Šta više sa recimo dva invertera u tih 100kvm možeš da uštediš skoro 40% na mesečnom nivou(govorim u novčanom iznosu)...
 
Ja grejao jednu sobu od 30 i jednu od 20kv sa 2 norveska od 2.5 kw. Za april mi stigao racun 29k. 2500w potrosili. Tako da cu i ja da razmislim o tim invertorskim klimama, posto ih toliko hvale.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kako ti sad stigao račun za April ? A i čitav mesec je baš bio topao...
 
Poslednja izmena:
Bunar, toplotna pumpa...za par godina se isplati (4-5) posle uživate celi život sa manjim računima ;)

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno