Šta je novo?

Grejanje na struju

Ja sam novi korisnik grejanja na struju.
Kod kuće se grejem etažno na pelet i zadovoljan sam,
grejem kuću grejne površine od 120 m2 sa 2,5-3,5 tone peleta na godišnjem nivou u zavisnosti od jačine zime.
Imam 150 rebara tučanih radijatora.
sad...
Kupio sam stan u novogradnji, tek se useljavam, u zgradi do sada samo 4 useljena od 12 stanova.
Grejanje je na struju kotao 6 kW (3x2 KW) sa panelnim radijatorima.
Stan ima samo 33 m2 grejne površine, pvc 6 komorna sa 3slojnim prozorima i 12 cm demit fasade, prizemlje i ja sam jedini useljeni stanar.
U stanu ima 2 kom 600x800, 1 kom 600x400 i 1 kom 600x600 mm panelni radijator.
Grejanje je slabo, evo sad na ovim dnevnim temperaturama od 10 stepeni, ja unutra jedva postižem oko 20.5 C, voda u kotlu je 60C.
Zalio sam se, pitam se sta ce biti kad napolju bude -10, kotao se neće gasiti.
Rekli su mi da je to tako jer je zgrada hladna, da će biti bolje kada se zgrada useli, kao sledeće zime će biti mnogo bolje.
Meni deluje da je malo grejnih tela u sobi i da je to najveći problem.
Da li grešim?
Raspitaj se kako je kod komšija. Trebalo bi da bude toplije na tu kvadraturu, neki problem postoji. Dal su odzračeni radijatori, jesi li izmerio temp na radijatorima?
 
Kod mene stan od 50m2 sa losijom izolacijom greje kotao 6 kw bez ikakvih problema, radi možda sat dva dnevno. Proveri pritisak u sistemu trebao bi da bude između 1,5 i 2 bara kada je hladan, a kad greje do 2,5 bara
 
Oko mene nijedan stan nije useljen, u njima je temperatura 7 C ulazio sam da vidim, takodje nije useljen ni poslovni prostor ispod mog stana i tamo je verovatno isto hladno. A i hodnik zgrade je hladan jer se jos nesto rad posto se zgrada tek useljava.
Razumem ja da to utice, ali sam ocekivao da ce da se makar zagreje do 21-22 ovako ne gasi kotao.
Opet da kazem tamo niko jos ne zivi jer je tek pred novo godinu pusten kotao a ja povremeno dolazim da ubacijem namestaj i sredjujem.
 
@malempic
Možeš li da držiš ruku na radijatorima? Kolika je razlika u temp dovodne i odvode cevi na radijatorima?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Oko mene nijedan stan nije useljen, u njima je temperatura 7 C ulazio sam da vidim, takodje nije useljen ni poslovni prostor ispod mog stana i tamo je verovatno isto hladno. A i hodnik zgrade je hladan jer se jos nesto rad posto se zgrada tek useljava.
Razumem ja da to utice, ali sam ocekivao da ce da se makar zagreje do 21-22 ovako ne gasi kotao.
Opet da kazem tamo niko jos ne zivi jer je tek pred novo godinu pusten kotao a ja povremeno dolazim da ubacijem namestaj i sredjujem.

Iz nekog iskustva, ali vise odokativno: problem je sto je zgrada neuseljena, kada se useli bice toplije / ili ce kotao raditi vidno krace za istu temperaturu. Tebi sad stan disipira na sve strane ka negrejanom prostoru, ka spolja imas fasadu i izolaciju, ali to je 1/3 povrsine pregradnih zidova (u koje spadaju i plafoni i podovi) i to u najboljem slucaju, a ostale 2/3 su neizolovane do jako slabo izolovane (jer idu ka drugim stanovima / hodniku / lokalu) i prosto nisu koncipirani kao spoljni zidovi (mada sad kad se nista oko tebe ne greje jesu spolji zidovi). A kad se sve useli imaces tu 1/3 koja disipira kroz termoizolaciju i otprilike 2/3 ka prostoru koji je jako slicne temperature kao tvoj stan, pa su gubici/dobici minimalni... Trebalo bi da se vidno popravi stanje.
Samo taj lokal dole ti malo kvari prosek (lokali obicno imaju mnogo vise izloga, a mnogo manje izolacije), inace da si sa 4 strane okruzen drugim stanovima (tj da nemas dva spoljna zida, odnosno nisi na cosku zgrade) lako moze da se desi da ne moras ni da palis grejanje dok su temperature iznad ili oko 0 (opet, kad se svi usele).
 
Poslednja izmena:
@joza
Vruci su radijatori, ali moze ruka da se drzi (temperatura vode je 60 C).
@ostoja
Deluje i meni ta je tako da je po 3 zida u svakoj prostoriji hlade sobe i ocigledno gutaju energiju radijatora, jos kad dodam plafon i pod, jasno.
U tim susednim stanovima temeratura je oko 7C..
Moj stan je u sendvicu sa svih strana imam samo jedan spoljni zid koji je izolovan sa 12 cm stiropola i dobrom PVC stolarijom sa termostaklo od 3 stakla.
Srecom danas saznam da od ponedeljka se useljava stan do mene i pocinje da se greje.
Pa cu da vidim.
 
Ne ocekuj cuda, malo bolje ce biti samo u sobi(ma) koje se naslanjaju na taj stan. Tek kad se useli bar 3 od 4 stana sa kojima delis zid ce biti vidno bolje, dotle izdrzi nekako.
Javi se sledece zime (ako se svi usele) sa impresijama u odnosu na sadasnje stanje.
 
Ja sam trenutno oduševljen inverterima. Ujednačenije temperature nego sa centralnim, potrošnja struje smešna.

Ali zato cene od 40k+ nisu smešne. Ako bi uzeli da im je vek možda 2-3 godine do neke veće i skuplje popravke/zamene, koliko se to realno isplati? Nije mi najjasniji ni detalj kad punom snagom zagreju do željene temperature, kako posle? Duvaju non-stop sa 600-700W da je održe ili ima i prekida nakon čega ide opet zagrevanje punom snagom?
 
Ali zato cene od 40k+ nisu smešne. Ako bi uzeli da im je vek možda 2-3 godine do neke veće i skuplje popravke/zamene, koliko se to realno isplati? Nije mi najjasniji ni detalj kad punom snagom zagreju do željene temperature, kako posle? Duvaju non-stop sa 600-700W da je održe ili ima i prekida nakon čega ide opet zagrevanje punom snagom?

Poenta je da konstantno rade jer baš tad spuštaju potrošnju i do 300w/h.Sa inicijalnih 2kW idu na 300w što je zaista smešno u odnosu na 3 ili 6kW.
 
Ja sam novi korisnik grejanja na struju.
Kod kuće se grejem etažno na pelet i zadovoljan sam,
grejem kuću grejne površine od 120 m2 sa 2,5-3,5 tone peleta na godišnjem nivou u zavisnosti od jačine zime.
Imam 150 rebara tučanih radijatora.
sad...
Kupio sam stan u novogradnji, tek se useljavam, u zgradi do sada samo 4 useljena od 12 stanova.
Grejanje je na struju kotao 6 kW (3x2 KW) sa panelnim radijatorima.
Stan ima samo 33 m2 grejne površine, pvc 6 komorna sa 3slojnim prozorima i 12 cm demit fasade, prizemlje i ja sam jedini useljeni stanar.
U stanu ima 2 kom 600x800, 1 kom 600x400 i 1 kom 600x600 mm panelni radijator.
Grejanje je slabo, evo sad na ovim dnevnim temperaturama od 10 stepeni, ja unutra jedva postižem oko 20.5 C, voda u kotlu je 60C.
Zalio sam se, pitam se sta ce biti kad napolju bude -10, kotao se neće gasiti.
Rekli su mi da je to tako jer je zgrada hladna, da će biti bolje kada se zgrada useli, kao sledeće zime će biti mnogo bolje.
Meni deluje da je malo grejnih tela u sobi i da je to najveći problem.
Da li grešim?

Ja sam živeo u 33kvm,prizemlje...mogu reći da sam apsolvirao sve što ima da se nauči iz života u prizemlju.I osim toga da je to isključivo za starije ljude nemam mnogo pozitivnih komentara pored problema sa kondenzacijom i javljanjem vlage sporadično.

Što se tiče grejanja,mi smo imali isti kotao koji smo samo jednom uključili i više nikad jer nas je odrao sa strujom okooo 15000k.Nakon toga ubacili smo jednu TA 2kW peć i DeLonghi konvertorsku grejalicu koja je radila po potrebi,temperatura je bila konstantnih 22 stepena a struja nije prelazila 6k u najhladnijim mesecima.

Onda eto paradoksa...kupio sam svojoj majci stan,po njenoj želji u prizemlju zbog njenih zdravstvenih problema.Ta ista peć je radila do prošle sezone kada je evo do današnjeg dana bukvalno zamenjena inverter klimom koja ne da odrađuje posao za duplo manje novca,nego majci ne pada na pamet da uključuje peć.Prošle sezone klima je služila za dogrevanje a ove je postala glavno grejno telo.

Što se tiče tvoje zgrade jeste istina je da je potrebno da se zgrada u globalu zagreje i za to je potrebno mnogo vremena.Dok se radovi završe,dok se većina useli,dok se ustale navike zatvaranja ulaznih vrata(ako su vrata više zimi otvorena u prizemlju je isto kao i da ti je zid u hodniku spoljni),sređivanje stolarije koja nije udihtovana kako treba sve to ima uticaja na ukupnu zagrejanost zgrade,ovo govorim iz iskustva jer sam se i ja uselio u novi stan pre 1,5 godinu i znam kako je bilo prve zime dok se svi stanovi na spratu nisu uselili.
A tvoj stan jedini emituje toplotu koju ostatak zgrade uzima bez problema i još je prizemlje,baš nezgodno...ne znam koliko je pametno da se useljavaš pre leta,samo će te koštati.
 
Ali zato cene od 40k+ nisu smešne. Ako bi uzeli da im je vek možda 2-3 godine do neke veće i skuplje popravke/zamene, koliko se to realno isplati? Nije mi najjasniji ni detalj kad punom snagom zagreju do željene temperature, kako posle? Duvaju non-stop sa 600-700W da je održe ili ima i prekida nakon čega ide opet zagrevanje punom snagom?

Cene su uglavnom veće od 40k+, vek trajanja je daleko duži, očekivano 10-15 godina uz adekvatno čišćenje i održavanje. Kad zagreju do željene temperature održavaju istu sa 150-200-300 W zavisno od modela i potrebe, ako je i to previše ugase kompresor, pa nastave rad po potrebi. Na godišnjem nivou stepen iskorišćenja je uglavnom preko 4. Ima na forumu tema o klimama gde se nadugo i naširoko razglaba o svemu.
 
Ja sam novi korisnik grejanja na struju.
Kod kuće se grejem etažno na pelet i zadovoljan sam,
grejem kuću grejne površine od 120 m2 sa 2,5-3,5 tone peleta na godišnjem nivou u zavisnosti od jačine zime.
Imam 150 rebara tučanih radijatora.

Moji takodje greju sličnu kvadraturu, prošle godine je otišlo 4 tone. Ali zaista vrhnsko grejanje. Što se tiče ulaganja, nešto najbolje što je uradjeno u kući.
 
Cene su uglavnom veće od 40k+, vek trajanja je daleko duži, očekivano 10-15 godina uz adekvatno čišćenje i održavanje. Kad zagreju do željene temperature održavaju istu sa 150-200-300 W zavisno od modela i potrebe, ako je i to previše ugase kompresor, pa nastave rad po potrebi. Na godišnjem nivou stepen iskorišćenja je uglavnom preko 4. Ima na forumu tema o klimama gde se nadugo i naširoko razglaba o svemu.

+1, hvala.:) Video sam neke Beko modele za 40k, ko zna kakve su za te pare.

Dakle suština je u smanjenoj snazi grejanja... hmm, to mogu i konvertorske grejalice 20x jeftinije(ne zanima me hlađenje, severna strana). 20min. sa podešenim termostatom na većoj snazi i uključen ventilator, posle se samo smanji na 750W(tipična najmanja snaga, kad bi moglo manje) i ne gledaš da li radi defrosting, koja je spoljnja temperatura i slični problemi sa teme o klimama.:)
 
+1, hvala.:) Video sam neke Beko modele za 40k, ko zna kakve su za te pare.

Dakle suština je u smanjenoj snazi grejanja... hmm, to mogu i konvertorske grejalice 20x jeftinije(ne zanima me hlađenje, severna strana). 20min. sa podešenim termostatom na većoj snazi i uključen ventilator, posle se samo smanji na 750W(tipična najmanja snaga, kad bi moglo manje) i ne gledaš da li radi defrosting, koja je spoljnja temperatura i slični problemi sa teme o klimama.:)
Potpuno si u pravu.
Konvektor verovatno greje bez ikakvih problema,ne defrostira,ne cuje se.
Jedina mana je sto trosi bar 4 puta vise,ako to nekom smeta :)
 
+1, hvala.:) Video sam neke Beko modele za 40k, ko zna kakve su za te pare.

Dakle suština je u smanjenoj snazi grejanja... hmm, to mogu i konvertorske grejalice 20x jeftinije(ne zanima me hlađenje, severna strana). 20min. sa podešenim termostatom na većoj snazi i uključen ventilator, posle se samo smanji na 750W(tipična najmanja snaga, kad bi moglo manje) i ne gledaš da li radi defrosting, koja je spoljnja temperatura i slični problemi sa teme o klimama.:)

Defrosting se maltene i ne oseti,i on se dešava kad je velika vlaga.Opet je ekonomičnije od grejalice i to duplo.Ja imam Vox inverter u oba stana...za klime do 40k savršena za te pare.Jedna greje 36kvm a druga oko 44kvm.
 
Pozdrav svima , ovako planiram da kupim norveske radijatore 2 komada od po 2kw ili 2,4kw grejao bih jednu sobu od oko 20 kvadrata i drugu isto toliko , do sad sam grejao na tea peci medjutim obe su riknule tj grejaci iskreno presao bih na nesto povoljnije ako su to norveski radijatori ? Da li bih mogao na njih fino da se ogrejem preko zime ? Kuca je slabo izlovana nema pvc nema izolaciju al su jako debeli zidovi..

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima , ovako planiram da kupim norveske radijatore 2 komada od po 2kw ili 2,4kw grejao bih jednu sobu od oko 20 kvadrata i drugu isto toliko , do sad sam grejao na tea peci medjutim obe su riknule tj grejaci iskreno presao bih na nesto povoljnije ako su to norveski radijatori ? Da li bih mogao na njih fino da se ogrejem preko zime ? Kuca je slabo izlovana nema pvc nema izolaciju al su jako debeli zidovi..

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока

Zameni grejače na TA i uživaj...jeftinije nećeš proći sa radijatorima ako nemaš dobru izolaciju.
 
Isto preporuka da se popravi TA, konvertori su malo bolje grijalice, nema srece sa njima u lose izolovanom objektu, odnosno ima, ali uz ogroman racun.
 
Meni je tea pec bila 24h upaljena na dogrevanje mislim ne na ventilator nego nisam ono kako ljudi rade od 12h do 6h punio , samo me zanima da li trosi vise od tea peci u takvom modu znaci 24h radi, ako trosi manje malo a greje lepse zasto da ne uzmem to..

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
Ne moze da trosi manje jer kod grejalica u sta spada i norveski 2kW snage/potrosnje je toliko i toplote. Ti TA pec koristis pogresno, ona akumulira toplotu u nizoj tarifi da ne bi trosila visu koja je 4 puta skuplja.
Sredi stolariju i izolaciju pa ces stedeti i sa TA pecima. Za stednju nema jeftinog resenja.
Poredjenja radi, ja sa 4 klime grejem 90m2 na -10c spoljne a unutra je 22.5c do 23c i potrosnja je oko 2kW/h. Sta i cime imas u potpisu.
 
Da razumem ja sta hoces da kazez , ali svi znao da tea pec u hladnim danima ne moze da izgura ceo dan bez dogrevanja , mn struja toliko ne dotice ako ce biti ista potrosnja a bolje grejati , mn je bitno da bolje greje naravno da potrosnja bude bolja tj niza ako je moguce, jel ja tea pec i da ostavim do 6 ujutru ona ce do 1-2 biti polu prazna i nece izgurati do uvece

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
TA se puni od 00h-08h, a ako ne drži toplotu treba ti veća. Nema nikakve uštede sa radijatorima na struju.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ako pališ TA peć i preko dana, potrošnja, odnosno bolje rečeno račun će da ti bude isti, ali biće ti dosta toplije.

Najbolje da središ izolaciju, idealno da staviš i klime, ali to je već dosta veće ulaganje.
 
Da razumem ja sta hoces da kazez , ali svi znao da tea pec u hladnim danima ne moze da izgura ceo dan bez dogrevanja , mn struja toliko ne dotice ako ce biti ista potrosnja a bolje grejati , mn je bitno da bolje greje naravno da potrosnja bude bolja tj niza ako je moguce, jel ja tea pec i da ostavim do 6 ujutru ona ce do 1-2 biti polu prazna i nece izgurati do uvece

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока

Pogrešno radiš...TA ti gubi toplotu jer verovatno nije izolacija kako treba ili stoji pored nekog gubitaša toplote...prozor,spoljni zid ili ti svi grejači ne rade ujednačeno a možda su izgubili snagu pa ne greju kako treba.Meni se prošle zime TA peć brže hladila na strani koja je bila okrenuta prema vratima terase.Prosto tu je gubila najviše toplote i pola peći je bilo hladno do kraja dana,promenjena je pozicija,zamenjeni su grejači,teže zavese su na prozorima i sad je duga priča,neverovatno.

Napiši kakva ti je izolacija i koju jačinu TA imaš.

Kod mene je na 52kvm kombinacija TA 3,5kW i inverter klime... a u drugom stanu je TA 2,5kW grejala stan od 36kvm.Naravno uslov za tako nešto je dobra izolacija i stolarija a tokom zime zaštita koliko toliko od toplotnih gubitaka(teže zavese,izolacija spoljnog zida...).

TA je napravljena da se koristi u jeftinoj tarifi...puniš noću a danju zrači toplotu.Ne može ona da ti bude grejalica...to je u današnje vreme ludost.Samo nauči da je koristiš kako treba,reguliši izolaciju i uštedećeš mnooogo novca.
 
Znam stoji ispod prozora izolacije na kuci nema , stolarija je drvena znaci ni ona nije nesto , to mi je i logicno da promenim mesto tea peci da ne stoji kod prozora vise , sad necu ni imati priliku da probam verovatno dok zamenim grejace bice topliji dani , recimo meni tea pec 24h rada svaki dan racun za struju stigne oko 6h jel imam takozvani stedljivi sat [emoji23] , tako da mi ne bi bio toliko problem ako bi bio toliki racun i sa radijatorom samo ako bi jos bolje grejao

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
Znam stoji ispod prozora izolacije na kuci nema , stolarija je drvena znaci ni ona nije nesto , to mi je i logicno da promenim mesto tea peci da ne stoji kod prozora vise , sad necu ni imati priliku da probam verovatno dok zamenim grejace bice topliji dani , recimo meni tea pec 24h rada svaki dan racun za struju stigne oko 6h jel imam takozvani stedljivi sat [emoji23] , tako da mi ne bi bio toliko problem ako bi bio toliki racun i sa radijatorom samo ako bi jos bolje grejao

Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока

Pa ok...sa tim stvarima(da je nazovemo pravim imenom krađa struje) opet ideš u pogrešnom smeru.

Razmišljanje treba da ti ide i pored sata kako da smanjiš troškove,jer to što ti ''dobiješ'' neko mora da plati.

Dakle,nacrtaj površinu kuće koja se greje u odnosu na to ovde ti ljudi mogu pomoći sa postavljanjem i načinom izolacije.Prosto naći ćeš se u trenutku kada ćeš morati da odradiš izolaciju a nećeš biti spreman za to...U svakom slučaju moraš malo promeniti način razmišljanja jer ovako samo kopaš sebi rupu,i ni na jednom grejnom telu se nećeš pošteno ogrejati a ako te otkriju fasovaćeš novčanu kaznu kao da si odradio komplet izolaciju i pride mardelj.

Naravno sve ovo važi ako si vlasnik kuće ;)
 
Kupi jos jednu ta pec. Najbolje resenje za tebe ako si tanak sa lovom i sl.
 
@scynp
to sto ti se ta pec brzo hladi i sto ti radi po 24h samo znaci da za tu prostoriju treba mnogo kw toplote, a to sto je koristis tako samo znaci da je ne koristis kako treba.
Ako ces da se grejes na TA onda ti ocigledno treba jos jedna a mozda cak i dve TA.
Verovatno ce ti konvertorske grejalice isto trositi stuje, a koliko kw zracenja ti treba da bi zagrejao prostoriju mozes da izracunas otprilike, pa po tome da probas sa konvetrorskim, al ocigledno ta prostorija srce kw toplote.
Resenje je izolacija i sredjivanje stolarije,plafona...
 
@scynp
to sto ti se ta pec brzo hladi i sto ti radi po 24h samo znaci da za tu prostoriju treba mnogo kw toplote, a to sto je koristis tako samo znaci da je ne koristis kako treba.
Ako ces da se grejes na TA onda ti ocigledno treba jos jedna a mozda cak i dve TA.
Verovatno ce ti konvertorske grejalice isto trositi stuje, a koliko kw zracenja ti treba da bi zagrejao prostoriju mozes da izracunas otprilike, pa po tome da probas sa konvetrorskim, al ocigledno ta prostorija srce kw toplote.
Resenje je izolacija i sredjivanje stolarije,plafona...

Ne čitaš postove...čovek se greje na 2 TA peći.Problem je loša izolacija i pozicija peći.
 
Evo ovako nacrtao sam neku nazovi skicu na telefonu bolje nisam mogao , soba 1 i 2 se greju sa po 1 tea peci , u sobi jedan ispod prozora oznacenohlg 1 je tea pec , te dve sobe se greju u celoj kuci , visina plafona je 2.90m , jedino sto sam mislio da uradim je da promenim poziciju tea peci jel prozor nedihtuje kako treba pa ima dosta hladnoce kod njega , ako joa nesto treba pitaj te , verovatno cu ipak ostati na tea peci al barem kako da to sredim da bude toplije
f1563afd4833f64a1084582b1b78feca.jpg


Послато са LG-H860 G5 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno