Šta je novo?

Grejanje na struju

Električni kotao je najskuplje rešenje, imao sam pre etažnog na drva. Razmišljam o peletu, klimu imam jednu i ne odgovara mi. Ova zima ide na ove radijatore kod mojih, meni su drva spremna. Ako se pokažu dobri, do godine ih i ja ubacujem.
Da, sure racuni na elektricnom etaznom.
Ako ti se ne svudja grejabje na klime, razmisli o toplotnoj pumpi, koja se povezuje na radijatore, umesto kotla.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Toplotna pumpa je odlično rešenje, ali za to nema uslova. Zgrada je u pitanju. Pritom, imali smo centralno grejanje na nivou zgrade koje je bilo fenomenalno rešenje, radilo je par godina. Toplo, jednostavno, a ekstra jeftino. Međutim, uvek se nađu pajseri (više od četvrtine zgrade) koji ne bi da plaćaju ništa... jbni Bananalend sa Banana ljudima. ( :
 
Extra jeftino???? Pricas o daljinskom preko toplane ili samo na nivou vase zgrade ste uradili?
 
Ma samo zgrada, imali smo veliki kotao u podrumu i prostorije predviđene za održavanje i skladištenje goriva (gotovo sve je moglo).
 
Da, sure racuni na elektricnom etaznom.
Ako ti se ne svudja grejabje na klime, razmisli o toplotnoj pumpi, koja se povezuje na radijatore, umesto kotla.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.

Jel mozes malo vise o ovome? ja imam razvedene radijatore a grejem se na klime lg invertere trenutno. Koji je red velicine cena pumpe za stan 70m2?
 
Voleo bih da mogu da ti detaljnije pomognem, ali dalje od nacina funkcionisanja, bas ne znam nista, meni su klime komfornije i vise mi odgovaraju, pa se nisam upustao u to detaljno. Kucaj na google toplotna pumpa i izaci ce ti sve, postaces "strucnjak" za par sati :)

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Koliko sam gledao, teže idu toplotne pumpe za stanove u zgradama. Možda na nivou zgrade, ali teško je dogovoriti se sa svim stanarima, pogotovo što bi to bio veći projekat. Mi smo imali gotovo (zgrada je tako zamišljena), skoro potpuno automatsko rešenje od čega teško da bi imalo nešto jeftinije i jednostavnije pa je jedva izdržalo par godina.

Pelet je odlično rešenje, ali ispadne poprilično skupo. Ako nemaš već razvezan sistem etažnog, bude i skuplje od kvalitetnih klima.
 
Poslednja izmena:
alfaunits@
Kod mene se radi o kuci i kako stvari stoje verovatno cu se naredne godine iskljuciti jer svi pricaju kako se preko kalorijometara racun povecava za duplo, zato me interesuje kolika je stvarna razlika m2 vs kalorijometar.

Sto se tice grejanja preko klime (30m2) to je stvarno solidna stvar i mali potrosac a zavrsava posao, pricam o inverteru ali je problem kada temperature idu preko -5°C, zavisi i da li je spoljna jedinica izlozena vetrometini pa tako i ako je -2 ili -3°C opet moze doci do problema ukoliko recimo duva hladan vetar, inace inverter klima je dobro resenje ali nije doreceno do kraja, tj. u momo slucaju pored nje tu je i kaljava za od -5°C pa na dalje, e sada da li postoji neko resenje koje moze da zameni kaljavu u smslu toplotne efikasnosti i cene kostanja iste?

Xepoj87@ pominje toplotne pumpe, moze li neko reci kakvo je to resenje, sta je tu potrebno i koliko to ulaganje kosta recimo za 120-130m2?

Sad videh da nisi upucen u TP, mozda neko sa foruma ima iskustva sa tim?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam pratio, za kuću te veličine trebalo bi izdvojiti jedno 10000 evra, a troši tipa duplo manje struje od klasičnih grejalica. Po meni, isplati se za cele zgrade, veće poslovne objekte, ovako i ne baš. Mislim, potreban je bunar za početak, a treba i održavati sistem.
 
Znaci to nije monotirija i teraj, kao sto je to podstanica za toplanu ili kotao?

Zar radnje tipa lilly, maxi.... se ne greju na te toplotne pumpe ili je to nesto drugo?

Ono sto sam vidjao kao duple spoljne jedinice ispred radnji, zar to nije taj sistem sa TP?
 
Nemam pojma na šta se greju, možda se neke i greju na toplotne pumpe, ali nema šanse da su to baš svuda izveli. Ima više tih sistema pa se koriste u zavisnosti od lokacije, odnosno uslova. Gledao sam pre par godina kada su krenuli da ih pominju i skapirao da meni nisu izbor. U svakom slučaju, nisu baš jednostavne za implementaciju.
 
Poslednja izmena:
alfaunits@
Kod mene se radi o kuci i kako stvari stoje verovatno cu se naredne godine iskljuciti jer svi pricaju kako se preko kalorijometara racun povecava za duplo, zato me interesuje kolika je stvarna razlika m2 vs kalorijometar.
Pa decembar-februar mogu doci skoro duplo vise, ali to je za ocekivati (jer je gro potrosnje ta tri meseca).
Uzjedno "svi" je nasa tipicna "radio Mileva". Vecina stanova u stvari predje na placanje po potrosnji, po m2. (dakle, ne pausalno po m2, ne grejanje po potrosnji svaki stan za sebe, nego ona treca varijanta koju sam pomenuo - zgrada placa po potrosnji, ali stanovi tu potrosnju dele po m2). U toj situaciji "j*** lud zbunjenog", jer svi otvore skroz radijatore, misleci da su najpametniji:) I naravno da ce biti veci racuni.
Ali za NOVE zgrade za sada nije moguce da se predje ukupan godisnji iznos pausalnog racuna. Imam cifre iz prethodne zgrade, dobijali smo ih na mail. Nijedne godine/zime nijedan stan nije potrosio/platio vise nego sto bi na pausalnom grejanju, a neki znam da odvrnu radijatore i kada nisu tu.

Ako se pravilno izvedu kalorimetri (dakle ne zezne te toplana nekim namestanjem), i ne menjas nista u podstanici u odnosu na trenutno, ne mozes imati vece godisnje racune sa kalorimetrima za kucu.

Xepoj87@ pominje toplotne pumpe, moze li neko reci kakvo je to resenje, sta je tu potrebno i koliko to ulaganje kosta recimo za 120-130m2?
Ovo je i mene zanimalo, ali koliko vidim uvek se misli na TP voda-voda, sto znaci da ti moras imati negde "toplu" vodu od koje TP izvlaci temperaturu za grejanje tvojih instalacija. A u zgradi stan za sebe to moze jedino iz vodovoda, ali to je ogromna kolicina vode, za koju bi ti poslali inspekciju verovatno, pogotovu sto je zloupotreba pitke vode (generalno...) za industrijske potrebe.

Posto si ti u kuci, mozda imas neki bunar na imanju, mogao bi to iskoristiti itekako. Moji su hteli, ali nas bunar zahteva debelo ciscenje i dosta je dubok pa su odustali. Uzjedno, TP ne moze ni blizu brzo kao drvo/ugalj da zagreje.
 
@toxicm Bio sam danas do prodavnice da vidim radijator. Deluje mi jako malo i malo sam skeptičan ma to može da mi zagreje sobu. Naleteo na neki klip na yt gde čovek spominje ove radijatore, dosta ih je napljuvalo u komentarima, tipa veliki računi tipa i po 30ak hiljada, smrzli se itd. Nekh su rekli da su bolji neki norveški bronx, tako nešto. Kao mnogo su veći pa su zato bolji i manje se nešto greje. Ali su dosta skuplji. Neki čak tvrde da za 30m treba telo od bar 4kW. Malo sam skeptičan, ali moram probati.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Par mojih prijatelja ih imaju i zadovoljni su i grejanjem i potrošnjom. Ja sam lično grejanjem bio zadovoljan. Ne može baš da se priča o kvadraturi jer to više zavisi od izolacije i pozicije. Ne može nikako da budu isto stara kuća i dobro izolovan stan gde te sa 2-3 strane greju i komšije, plus stanovi ispod-iznad. Naravno, nema ništa dok se ne proba. I ja sam po malo skeptičan, pre svega na potrošnju struje, ali opet, ne vidim zašto bi me lagali. Što se tiče marke, nije to baš neka bog zna kakva tehnologija pa da sada treba puno da se bira. Efikasnost teško da može da bude nešto bitnije različita, jedino kvalitet izrade može da utiče u izbor, a ovi imaju 10 godina garancije pa kontam da moraju ipak biti malo bolji po tom pitanju.
 
Imam u stanu aluminijumski Kaldo radijator od 120cm,u njemu je Cini Mek 15s grejac od 1500w. Ima li neko iskustva sa ovom kombinacijom,koliko je dobar taj grejac,da li treba kupiti veci,na koliko godina se menjaju itd?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Prosle godine sam uzeo Vivax konvektor za sobe cisto da probam. Imam etazno grijanje na plin u stanu, ali s' obzirom da nema termostata u sobi, samo jedan u dvevnom boravku, iskljucio sam radijator i grijem se na konvektor.
Pokazao se OK. Kad ovaj rikne planiram kupiti neki bolji, prvenstveno bolji grijac (aluminijum), kod ovoga je kao u fenu. Koji su dobri proizvodjaci, modeli...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
@toxicm Kupio sam noirt, nisam dobio nikakvo uputstvo šta znači koji režim rada, mada otprilike mogu da pretpostavim. Al opet mogli su napisati.
Edit: večeras mi je ok grejao na modu sa suncem i na broju 5, ali slabo se gasi. A i napolju je 12 stepeni, tako da sam skeptičan šta će biti kada bude minus, a i računi kakvi će biti.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Racuni kao i sa svakom grejalicom.Nema se tu sta stelovati.Ako se bude vise gasio bice ti hladnije nego sad.Tvoje je samo da nadjes meru koliko volis toplo.

Jel nikad nisi cuo koliki su racuni kod nekog ko se greje na struju ?
 
Jesam, meni su bili oko 10k sa ta peći od 2.5kW☺

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Jesam, meni su bili oko 10k sa ta peći od 2.5kW☺

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Jesi li peć punio samo noću po jeftinoj tarifi? Ako je tako, sa el. radijatorom će ti račun biti tri puta veći, ukoliko je radijator stalno uključen sa podešenim termostatom na željenu temp

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Toga se i bojim. Mada mislim da je nisam punio samo u jeftinoj, stojala je uvek ukljucena pa se punila kad je htela

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Uzeo sam jedan od 2,5kW za moje, greje OK za sada. Za račune je još rano, još nije dovoljno hladno. Namestio sam na 4 i tu se gasila često. Izračunaću koliko će da potroši kada bude radila veći deo dana.

TA peć od 2,5kW ne može samo noću da se puni. Nama i ona od 4,5kW ranije nije uspevala da izdrži, odnosno da održi temperaturu.
 
Zavisi kolika ja soba, tj potrebe za grejanjem. Meni 2kW peć u 12kvm radi posao bez duvanja, sa novom izolacijom. Od klime nema jeftinije grejanja na struju, jer troši 4 puta manje struje od tih radijatora.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ulazim evo u trecu godinu sa TP voda voda,i ko moze da uradi isto i ima veliku kvadraturu,ne treba da razmislja dalje.Kod mene se greje i hladi konstantno 280 kvadrata,kuca je nova,od nule pravljena 2015,odlicno izolovana i skockana,i ugradjena toplotna pumpa.Racun prosle godine kad je zima bilo dosta,u periodu od oktobra do 1.maja ...da,moji zimogrozljivi roditelji ukljucili 1.oktobra [emoji85],racun je izasao za struju oko 700e ,24/7 grejanje je radilo i temp oko 23 stepeni u prostorijama.
Svaka preporuka ako je veca kuca u pitanju .Mislim da za sve manje od 100+ kvadrata nema bas neke ustede i isplativosti.Treca godina meni se pumpa otplatila i grejanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
^Druze napisi nesto detaljnije o tome za nas koje zanima - Koju pumpu konkretno imas? Koje su temperature vode, kako je resen odvod vode? Da li je potrebno neko odrzavanje i kakvo? Jel grejanje na radijatore ili podno?
 
Hocu cim odem kuci tacno koja je masina i pitanju.Temperatura vode na ulazu u pumpu je oko 14stepeni,imao sam dobru situaciju da mi je bunar samo 18 metara dubine,sistem se zagreva do 35-36,radi 24/7.U principu uradjeno je radijatori,fan kojleri,s tim sto je kojlerima koji su podni, uradjeno u dnevnim sobama,a u potrkovlju su ugradjeni u zidu.Kuhinja je podno potpuno i jedna i druga.Odrzavanje se svodi na otvaranje filtera za vodu na ulazu u masinu i ciscenje istog kao i filtera za vodu u sistemu.Mozda dodavanje malo vode pocetkom sezone u sistem i to je to.Kojlere isto cistimo kao klimu ,poprska se sredstvom za ciscenje i dezinfekciju i ocisti sace..a mrezice se operu i skinu.Slikacu ovih dana sistem kako je uradjen,samo da se vratim.U principu posto nemam tepihe i te krpe i ostalo po kuci , vec samo parket i namestaj nema prasine ni priblizno na mrezama,niti nekog neprijatnog vazduha iz kojlera.
6dd48bc83a94445a4e6f369b48642507.jpg
caca5fe9185b8f14e7d0e3cb4062d63c.jpg
c944f0e585e08f98f3f3148cc1640930.jpg
ba4dbd5a295abcc59af7382bfeee7752.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
U Borci jedna porodica koju znam ima isto te toplotne pumpe, kuca je preko 200 kvadrata. Nisam pitao na kojoj su dubini busili cevi ali rekli su da ih grejanje izlazi slicno kao grejanje na drva ili ugalj.

Najvaznije je na kojoj dubini se busi ako je dublje to je i cena busenja veca...
 
Trebalo bi da ih košta skoro duplo jeftinije od drva ili uglja. Jedino ako nisu stavili na stare radijatore, pa sistem radi u visoko-temperaturnom režimu

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Po ovim firmama gde se prodaju toplotne pumpe, reklamira se duplo manja potrošnja od električnih grejalica. Kako sad duplo manje od drva ili uglja? Pa oni bi prvi i povećali razliku zbog reklame.
 
@RasaNS
Imaš li kontrolno brojilo za merenje struje tog sistema, kao i merač predate toplotne energije?
Koliko je koštao ceo sistem?
 
Nazad
Vrh Dno