Šta je novo?

Grejanje na struju

Sad je kasno da se o tome priča ali uz podno grejanje ide toplotna pumpa vazduh - voda i kraj.
Malo veće početno ulaganje ali se na kraju novac vrati.
 
Kao prvo hvala svima još jednom što su se uključili u diskusiju. Izvinjavam se ako preskočim odgovor na neko pitanje, bilo je dosta postova.
  • Na krovu imam crep, foliju, osb ploče i 15 cm vune, zatim je i tavan iznad mene čiji su kalkanski (bočni zidovi) izolovani iznutra sa 5 cm stiropora, 7 cm perlita je spolja kao što sam pisao. Dakle tavan je baš ušuškan i dođe mi i kao vazdušna izolacija. Između mene i tavana na plafonu je gips i 5 cm vune ali je i deo tavana nekih 30% podaščan sa fosnama kako bi se mogao koristiti.
  • El. kotao koji sam ja uzeo (Vaillant) je bio nešto skuplji od ostalih i koštao je oko 100.000 din.
  • Znam da su toplotne pumpe najbolje rešenje ali digao sam kredit (varijabilna kamatna stopa na žalost) i računao da će me izgradnja stana koštati oko 30.000€ ali me je koštala 40.000€, tako da nisam mogao nikako da se uklopim i za TP jer mi je nedostajalo 10.000€ da zatvorim celu priču.

Sve u svemu slažem se sa djalfom da je klima odlično rešenje ako ne pričamo o nekom velikom ulaganju, tipa toplotna pumpa kao najbolje ali i vrlo skupo rešenje.
Samo što će meni ugradnja klime u toj sobi biti malo skuplja ako budem želeo da sve izgleda kako treba.
 
Između mene i tavana na plafonu je gips i 5 cm vune ali je i deo tavana nekih 30% podaščan sa fosnama kako bi se mogao koristiti.
  • El. kotao koji sam ja uzeo (Vaillant) je bio nešto skuplji od ostalih i koštao je oko 100.000 din.
  • Znam da su toplotne pumpe najbolje rešenje ali digao sam kredit (varijabilna kamatna stopa na žalost) i računao da će me izgradnja stana koštati oko 30.000€ ali me je koštala 40.000€, tako da nisam mogao nikako da se uklopim i za TP jer mi je nedostajalo 10.000€ da zatvorim celu priču.
Kako imas 5cm vune na plafonu?
pa to je smesno malo, verovatno si pogresio?
Vuna se stavlja bar 15-20cm jer vuna je jefttina krovna izolacija.

Ako sam dobro razumeo ti imas podno grejanje razvuceno sa elektro kotlom koji nisi ni koristio?

Zasto?

ne treba ti obavezno TP za podno grejanje, jer i elektro kotao moze takodje da se koristi kao niskotemperaturno grejenje.
 
Čovek ima 5cm vune + gips na plafonu u stambenom prostoru plus 15cm vune ispod crepa u tavanu/potkrovlju. 15-20cm vune na plofonu je mnogo i nema svako mogućnost da toliko spusti plafon. E sad na ploči odozgo i može ako se tavan ne koristi.
 
Kao prvo hvala svima još jednom što su se uključili u diskusiju. Izvinjavam se ako preskočim odgovor na neko pitanje, bilo je dosta postova.
  • Na krovu imam crep, foliju, osb ploče i 15 cm vune, zatim je i tavan iznad mene čiji su kalkanski (bočni zidovi) izolovani iznutra sa 5 cm stiropora, 7 cm perlita je spolja kao što sam pisao. Dakle tavan je baš ušuškan i dođe mi i kao vazdušna izolacija. Između mene i tavana na plafonu je gips i 5 cm vune ali je i deo tavana nekih 30% podaščan sa fosnama kako bi se mogao koristiti.
  • El. kotao koji sam ja uzeo (Vaillant) je bio nešto skuplji od ostalih i koštao je oko 100.000 din.
  • Znam da su toplotne pumpe najbolje rešenje ali digao sam kredit (varijabilna kamatna stopa na žalost) i računao da će me izgradnja stana koštati oko 30.000€ ali me je koštala 40.000€, tako da nisam mogao nikako da se uklopim i za TP jer mi je nedostajalo 10.000€ da zatvorim celu priču.

Sve u svemu slažem se sa djalfom da je klima odlično rešenje ako ne pričamo o nekom velikom ulaganju, tipa toplotna pumpa kao najbolje ali i vrlo skupo rešenje.
Samo što će meni ugradnja klime u toj sobi biti malo skuplja ako budem želeo da sve izgleda kako treba.
Rešiće ti klima posao naravno ali koštaće te između 40-65k za klimu zavisi da li ćeš kineza ili japanca i još jedno 150 evra za ugradnju (možda i više onako kako ti hoćeš). U odnosu na 2 klime i 1 grejalicu od 2kw i da se drže vrata otvorenim kad dete nije tu, trebaće jedno 5-10 godina da se otplati investicija za klimu, ako i tad. Jer kolike mogu biti potrebe te prostorije u grejanju u kilovatima, podeli sa 4 i dobićeš koliko ti štedi klima u odnosu na struju. Takođe, od kvaliteta drugih klima ti zavisi komfor grejanja celog stana, nisu svi uređaji bez mane. Za sve to vreme propada ti značajna investicija u podno grejanje.

Ti naravno poznaješ bolje svoj stan, ali ako je blizu mesta gde je el kotao moguće montirati spoljnu jedinicu TP (nema značajnih troškova ugradnje), ja bih uzeo grejalicu, sledeće ili one tamo godine prodao kotao, dodao ovo od klime i jos 100-200k i uradio grejanje koje će ti opet štedeti struju u odnosu na klime (podno je efikasnije zbog niže temperature, ne mnogo ali jeste). Da te izađe jeftinije možeš i neku manju TP da uzmeš dovoljnu za 90% zime a da pališ klime ako padne temp ispod -7 neko vreme. Tako ćeš dugoročno da imaš najefikasniji sistem i što se tiče komfora i što se tiče uštede. Ja bih tako na tvom mestu, posebno ako soba nije mnogo topla tokom letnjih meseci da ti odmah treba klima.
 
Ako ima opciju na gas treba i to gledati. Brat tako greje na radijatore i vise mu se isplati od bilo kog lozenja jer su drva i ugalj poskupeli vise nego gas (za sad, i gas otisao opet 10% od 2023). Na podno je veca efikasnost pa na gas moze da bude dobra opcija.
@Stevcho
On ima mnogo kilovata i bez grejanja, domacinstvo ima 5 clana, tu se sprema, pere, racunari, svetla, tv, sve to pravi racun od 5-6000din. Sa dve klime i jednom grejalicom decembar, januar i februar moze da upada u crvenu zonu a to onda kosta vise od bilo cega drugog pa i peleta. To ce biti mozda 7-8 dana najvise u mesecu ali ima da ga kosta debelo.
Moze i kombinacija preko dana gas ili pelet a nocu po nizoj tarifi klime i grejalica.
Opisao sam kako ja grejem, januar nekad bude 1500kW sa 5 klima, kada je hladnije voda je ledena pa bojleri vise trose, tu ulaze i peskiri iz frizerskog salona od supruge, pranje, susenje, sve to pravi kilovate ali nismo nikad presli 1600kW.
 
Čovek ima 5cm vune + gips na plafonu u stambenom prostoru plus 15cm vune ispod crepa u tavanu/potkrovlju. 15-20cm vune na plofonu je mnogo i nema svako mogućnost da toliko spusti plafon. E sad na ploči odozgo i može ako se tavan ne koristi.
Ne treba da spusta plafon kada ima tavan iznad

Dobro je sto krov ima izolaciju, ali nema potrebe da greje tavan.

Treba pre svega da iskoristi to podno grejanje, tu je najveca efikasnost, a koliko razumem on to ne koristi.
 
Ako ima mogućnost da poređa vunu po ploči onda se slažem. U protivnom je i 5cm na plafonu bolje nego ništa.
 
Problem je sto nema plocu pravu gore pa nema akumulacije.
Podno je dobro ali je izbor el. kotla bio totalno los izbor, cena struje ide gore bar jos jednom u maju 8% a mozda i u novembru toliko. Pitanje posle koliko ce i TP da se isplati. Mada ce i gas da prati povecanja cene struje. Niko ne moze da zna sta ce biti.
 
Nema plocu, covek ima gipsani plafon.

To je prakticno idealno, i vrlo lako za izolovati.

Ja sam loše razumeo. Trebalo je onda više vune iznad gipsa da ne greje tavan kao što si rekao.
 
@djalf

Pa trebalo bi probati, i meriti.

U svakom slucaju struja se verovatno najbolje iskoristi bas na podnom grejanju, a on to sve vec ima.

Ali vec rekoh da upadljivo mnogo ljudi ne zna na koji najbolji nacin moze da iskoristi energiju i kako da je najmanje izgubi.
pre svega mora da se meri i da se zna cime se raspolaze, a dosta njih ni dodatni termometar nece da kupi.

Kod podnog grejanja temperaturu poda samo treba podici do potrebne temperature prostora a to je jako mala razlika.
 
@bakara

Pa meni je kotao potrošio nenormalnu količinu struje upravo koristeći ga sa podnim grejanjem.
 
Kako si koristio, koju temperaturu (vode/vazduha) si odrzavao i pratio?

Elektricni grejac prakticno beskonacno energije moze da potrosi ako se ne koristi racionalno.

Za pocetak podno grejanje ne bi u opste trebao da "osetis" temperaturno.
 
Mora više vune. Ja sam imao 10 cm preko gipsa, pa sam dodao još 20 cm i vodonepropusnu foliju. Oseti se razlika.
 
Upravo tako...
to je temperatura koja se ne oseti pod rukom jer je niza od temperature tela, tako da mora da se meri da bi se pravilno koristilo.

Ako se podno grejanje "oseti" onda se pregrejava, taj visak je cist gubitak.
 
30cm u plafonu mora itekako da se oseti u potrošnji. Naročito zato što je kod plafona najtopliji vazduh pa je i razlika između spoljne i unutrašnje temperature najveća a samim tim je velik i protok energije.
 
Pisao sam i pitao u onoj temi o električnim kotlovima kako ih ljudi koriste, nisam dobio jedinstven odgovor i svelo se na to isprobaj sam i vidi kako ti je najbolje.
Savet od ovlašćenog servisera koji ga je pustio u rad je da je najbolje da radi noću za vreme jeftine struje. To jeste sigurno najbolje za potrošnju ali mi nikako nije odgovaralo (niti mojim ukućanima) da mi u pet, šest ujutru bude najtoplije u kući.
Ja sam el. kotao koristio 9 sati dnevno, od tri do sedam ujutru, dakle 4 sata po jeftinoj struji, od dva do pet popodne i od sedam do devet uveče, dakle 5 sati po skupoj struji. Temperaturu vode sam držao na 40 stepeni.
Sad od moje kuće napraviste da je vila promaja i apsolutno se ne slažem sa vama i mislim da je izolacija odlična, prihvatam savet da dodam još vune na plafonu kada budem u mogućnosti. U prilog tome i sada kada su temperature oko 5 stepeni bez problem sa dve klime održavam ceo stan veona toplim, jednu čak i povremeno gasim.
U svakomu slučaju hvala svima još jednom na savetima i pomoći, a kako se otišlo već u drugom pravcu od mog pitanja rado bih saslušao odgovor nekoga ko ima podno grejanje i el. kotao kako i na koji način koristi, ili barem neko ko ima podno grejanje i drugi izvor zagrevanja kako ga koristi?
 
Ja dok sam koristio, imao sam programibilni bežični termostat kojim sam za svaki dan uređivao intervale grejanja. U principu, sve se svelo na radne dane i vikend. Kotao je pred zoru pojačavao na kratko grejanje i pred dolazak kući sa posla, kada je nekih sat vremena pre bio podešen da podigne temperatu. U ostalim intervalima je trebao da održava da ne padne ispod 20 C. Mislim da je u to vreme gospođa zahtevala 24 C kada je u stanu.
Dakle, nisam se bavio mnogo ovom temom, jer je automatika sve odrađivala.
 
Takođe i ja imam programski bežični termostat, sve radi automatika kao što si ti rekao, niža temperatura mi je na 21.5 stepeni, viša kada radi je na 23.5 stepeni, ukupno mi je 9 sati na višoj temperaturi a 15 sati na nižoj kada u stvari i ne radi. Čak se i vremena kada je podešena viša temperatura gotovo isto kao i kod tebe, samo mi se čini da kod mene ima više sati rada u toku dana.
 
Користим истовремено подно грејање и климе, баланс између економичности и комфора, климе су основно грејање подешене на 22-23 степена, подно је практично допуна, подешено на 22 степена од 6-8 сати пре посла, и поподне од 14-22 сата. Остатак времена подешено на еко-мод 19 степени и практично је угашено.
 
Pisao sam i pitao u onoj temi o električnim kotlovima kako ih ljudi koriste, nisam dobio jedinstven odgovor i svelo se na to isprobaj sam i vidi kako ti je najbolje.
Savet od ovlašćenog servisera koji ga je pustio u rad je da je najbolje da radi noću za vreme jeftine struje. To jeste sigurno najbolje za potrošnju ali mi nikako nije odgovaralo (niti mojim ukućanima) da mi u pet, šest ujutru bude najtoplije u kući.
Ja sam el. kotao koristio 9 sati dnevno, od tri do sedam ujutru, dakle 4 sata po jeftinoj struji, od dva do pet popodne i od sedam do devet uveče, dakle 5 sati po skupoj struji. Temperaturu vode sam držao na 40 stepeni.
Sad od moje kuće napraviste da je vila promaja i apsolutno se ne slažem sa vama i mislim da je izolacija odlična, prihvatam savet da dodam još vune na plafonu kada budem u mogućnosti. U prilog tome i sada kada su temperature oko 5 stepeni bez problem sa dve klime održavam ceo stan veona toplim, jednu čak i povremeno gasim.
U svakomu slučaju hvala svima još jednom na savetima i pomoći, a kako se otišlo već u drugom pravcu od mog pitanja rado bih saslušao odgovor nekoga ko ima podno grejanje i el. kotao kako i na koji način koristi, ili barem neko ko ima podno grejanje i drugi izvor zagrevanja kako ga koristi?
To sto nemas pravu plocu na tavanu ti je osnovni problem.
Drugi je sto palis i gasis to grejanje non stop pa posle se potrosi brdo vise tarife da se vrati izgubljeno. Ispod 10C dnevne nema gasenja i prekida grejanja a nocu kad je niza tarifa bas treba da pojacas da akumuliras toplotu pa preko dana da smanjis na 22-23C.
Ustedu mozes i da napravis sa baferom od 1000 litra koji zagrevas po nizoj tarifi pa posle tu vodu koristis po visoj.
 
Čovek je lepo rekao da ne želi više savete na ovu temu. Poštujte to.
 
@djalf

Nisam te samo razumeo kako misliš da palim i gasim grejanje? Pa koristim po istom principu kao i dva člana koja imaju podno i pisali su par postova iznad kako ga koriste. Nema tu paljenja i gašenja, imaš dve temperature koje mu zadaješ jedna je viša po tvom izboru a druga je niža, rasporediš po satima kako misliš da ti odgovora. Termostat sam pali i gasi kotao u skladu sa temperaturom u stanu i zadatim temperaturama.
 
Bakara,

Pratim tvoja pisanja po svim temama, jednom si se na drugoj temi potrudio baš dosta da mi pomogneš i veoma te cenim i uvažavam tvoje mišljenje. Međutim koliko znam nemaš podno grejanje i nemoj biti siguran u to što pričaš. Pod nije bio topao, čak ni mlak. Ti što pričaju da koriste vodu između 25 i 30 stepeni verovatno noću drže temperaturu na 16 stepeni a danju 20 stepeni. Pričao sam sa ljudima koji imaju podno grejanje i van ovog foruma i svi sa kojima sam razgovarao a održavaju temperaturu u stanu oko 23, 24 stepena, drže temperaturu vode između 35 i 40 stepeni.
Inače za radijatorsko grejanje ide temperatura vode između 50 i 60 stepeni, opet u zavisnosti od izolacije i temperature u stanu koju želiš da održavaš.

Svakako hvala još jednom svima na odgovorima, mislim da je to to i da ne idemo sada u pisanje koja temperatura vode treba u različitim varijantama grejanja.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Nemam podno grejanje, ali imam i električni kotao, i kotao na pelet i znam o grejnoj instalaciji, a poznajem više ljudi sa podnim grejanjem i školski drugari mi radi te instalacije.

Nije mi namera da se ubedjujem ali nema logike da ide 40+ stepeni u pod i da se to ne oseti, 40 je prilično toplo na dodir.

Za razliku od radijatorskog grejanja za podno je potrebna niža ciljana temperatura prostora za isti efekat grejanja.

Inače za radijatorsko grejanje ide temperatura vode između 50 i 60 stepeni, opet u zavisnosti od izolacije i temperature u stanu koju želiš da održavaš.
Temperatura u krugu kotla se održava na 60 stepeni, a u radijatore ide 40 osim ako ima malo grejnih tela ili je jako niska temperatura.
Kod grejanja strujom toga nema jer struja može da proizvede koju god zadamo nisku temperaturu

I potpuno je nebitno koji se energent koristi z apostizanje temperature treba ga što manje potrošiti.


Nema svrhe više da te gnjavim 👍
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno