Šta je novo?

Grejanje na struju

Da, 1 bar na sobnoj. Ja odzračujem na radijatorima. Obavezno odzrači i sušač.
Odzračio sam radijatore, odmah je krenulo malo vode. A iz sušača je izašao vazduh. Dolazim do kotla, vidim pritisak pao na 0. Prošlo je od tada oko dva sata, sad je pritisak na 0.2. Ne bih dalje da diram, reći ću vlasniku pa nek on rešava.

Trenutno mi kotao nije preko potreban, deluje da klima bolje ugreje, a slično, možda čak i manje potroši, a svakako manje iritira zvukom.
 
Nešto nije u redu sa kotlom, ako je pritisak pao na 0.2. Na 0.3 do 0.5 bi trebalo zaštita da odradi svoje i da ugasi kotao. Obično u sušaču ostane vazduh jer je najvišoj tački u sistemu.
Svakako pozovi vlasnika pa neka se on petlja sa tim. Da li mu treba samo dopuna ili nešto drugo, ko zna. Da te ne savetujemo pogrešno, a verovatno i nemaš crevo sa konektorima za dopunu.
 
Da li neko ima iskustva sa termoakumulacionim radijatorima?
Rade na principu TA peći što jeste ekonomičan način grejanja jer se troši jeftina struja ali su mi sumnjivi jer su ipak manjih gabarita od TA peći i samim tim sigurno akumuliraju manje toplote.
 
Dok ne razgovaraš sa nekim ko ima iskustva sa njima ne bacaj pare.
 
Imali mi davno u kancelarijama...
 
Biće skuplje nego TA i to dosta skuplje, ali je bar čistije i zdravije od TA. A to nema cenu.

Šta bi grejao i kako si izolovan?
 
Kuća, stan u potkrovlju 90m2, odlično izolovan. Krov 15cm vune plus 5cm sam plafon, između je tavan koji takođe ima izolovane bočne zidove, bočni zidovi u stanu 15 cm vune, blok i 7 cm perlita spolja. Nova dvokomorna PVC stolarija. U stanu imam podno grejanje koje može biti povezano na pelet od kojeg sam odustao zbog cene ili na električni kotao koji sam koristio mesec dana sada u decembru i zbog tog računa postavljam ovo pitanje. U stan sam se uselio u decembru (moja kuća je u pitanju, građena osamdesetih a stan u potkrovlju je urađen sad). Stigao mi je račun za struju 27200 dinara, uobičajeni računi bez grejanja su mi oko 6000 dinara jer nas ima petoro, dakle za mesec dana grejanja preko el. kotla otišlo je 21000 dinara što je previše za ovakav decembar.
U stanu imam dve invertorske klime 12btu, nove su i dobro pozicionirane i planiram od sada da se na njih grejem. Međutim najstarije dete ima 17 godina i normalno vrlo često drži zatvorena vrata od sobe. Plan bi mi bio da za njenu sobu od 11m2 uzmem taj TA radijator, neki najmanji, tipa 1,5KW. Kapiram da sigurno nisu nešto efikasni ali soba nije velika i opet mi se čini da su bolji od "norveških" i sličnih radijatora koji koriste skupu tarifu.
Dakle taj TA radijator bi bio ispomoć klimama i način da se greje ta soba u kojoj se često zatvaraju vrata.
 
Kakva je izolacija između potkrovlja i stana ispod? Pogledaj na računima koliko ukupno kilovata trošiš bez grejanja a koliko sa grejanjem.
Pretpostavljam da ti je u mesecima bez grejanja najveći potrošač bojler.
 
Ja gledao neke. Najjeftiniji ok 40k. 😕
Pošto je najjeftinija klima? Za jednu sobu devetka je i više nego što treba.
 
Pa tu je negde do 40k (letos sam uzeo za 30k 9tku). I 7k BTU je više nego dovoljno. Jedino što je kod nas lakše naći ptičije mleko nego 7-9k BTU klimu po razumljivoj ceni.
 
Može da kupi neku budžet varijatnu Vivax, Vox za 40k. Za Daikin će morati malo više da se otvori. Realno, za jednu sezonu će mu se isplatiti u odnosu na TA radijator. A uz to dobija i hlađenje gratis :D
 
A ima i varijantu da kupi neku jeftiniju konvektorsku grejalicu od recimo 1000 W (s obzirom da čovek kaže da je odlično izolovan). Koštaju oko 100 eur, a mogu da se pale samo kada su vrata zatovrena. Ostatak vremena vrata mogu biti otvorena i soba će se grejati svakako indirektno.
 
Не може једна грејалица која ради повремено ради догревања да те отера у црвену тарифу нити клима уместо ње да те спаси од исте. Ради се о једној соби.
Ја имам цео спрат где су подови покривени грејним фолијама, и ту има разлике у односу на пре кад су само климе радиле али опет ништа драстично. При чему ја имам и праву зиму, што је постало реткост у Србији.
 
@Neprofesionalac

Imam podno grejanje, tako da između stana ispod i mene ide ploča, izolacija za podno grejanje, podno grejanje, košuljica i pločice, stan ispod se isto normalno greje.
U stan sam se tek uselio ali u prethodnom stanu su mi računu za struju bili oko 6000 dinara bez grejanja, pisao sam već o tome u prethodnom postu, petočlana smo porodica, mašina za veš radi svaki dan.
Električni kotao sam uzeo u poslednjem trenutku zbog cene peleta. Prilično sam se bojao potrošnje ali sam se nadao da s obzirom da imam podno grejanje, odlično izolovan stan i da sam uzeo Vaillant nemački kotao koji je navodno veoma kvalitetan i odlično modulira da računi ipak neće biti veliki, očigledno sam debelo pogrešio.
Takođe ja sam pristalica invertorskih klima i to mi je svakako prva opcija ali tu imam jedan problem pa sam hteo da se raspitam i za druge načine dogrevanja na struju.
Problem je naime što se unutrašnje jedinica ne može staviti kod prozora a spoljna mora svakako tu sa druge strane zida. Kako je soba pravougaonog oblika i dugačka 4m a unutrašnja jedinica bi išla iznad vrata suprotno od prozora kod koga bi bila spoljna jedinica kablovi i cevi bi morali da idu preko cele sobe, pa mi morao da gledam kako to da zatvorim da se ne vidi, verovatno gipsar i spuštanje plafona u tom delu što bi još dosta koštalo.
Tako da iako je klima svakako najrentabilnija opcija, plus omogućava i grejanje i hlađenje, raspitujem se i za druge mogućnosti za ovu pomalo specifičnu situaciju.
 
@boki78
Зашто не држиш истовремено климе укључене да греју, и котао са "минималном" снагом да држи подове умлачене као и удаљене собе загрејане. Можеш ли да подешаваш засебно подно грејање по просторијама? Имаш идеалну варијанту за комбиновање комфора (подно грејање) и економичности (климе).
 
Не може једна грејалица која ради повремено ради догревања да те отера у црвену тарифу нити клима уместо ње да те спаси од исте. Ради се о једној соби.
Ја имам цео спрат где су подови покривени грејним фолијама, и ту има разлике у односу на пре кад су само климе радиле али опет ништа драстично. При чему ја имам и праву зиму, што је постало реткост у Србији.
Moze itekako, jer ce nocu da puni, danju to brzo da potrosi i morace i po visoj tarifi da radi. Jos dve klime, zavisi sta ima mogu same da naprave 600-700kW za mesec mozda i vise jer ima veliki prostor plus mu je racun bez grejanja 6000din, to je dosta kW, sigurno oko 400-500kW kombinovane tarife.

@boki78
Mozes unutrasnju kod prozora da spustis sa plafona Г profilima i onda se nece cevi videti toliko, zatvaras u kanalicu sve a struju mozes i na spoljnu da vezes i tako se nista ne vidi.
 
Da li to podno grejanje može da se isključuje po prostorijama? Da ostaviš samo tu jednu sobu da je greje električni kotao a ostalo da ide na klime? Oni TA radijatori bi donekle završili posao jer bi deo energije koristili po noćnoj tarifi. Nisam siguran da im je kapacitet takav da ceo dan greju samo sa noćnim punjenjem. Nisi mi rekao koliko ukupno kWh potrošiš mesečno.
 
@mitar1982

Na žalost podno grejanje ne mogu kombinovati/koristiti po prostorijama. Iskreno podno grejanje sa el. kotlom nemam nameru više nikako da koristim. Ako ga pustim da radi par sati ništa neće zagrejati a vući će struju da se zagreje voda u sistemu koja se u međuvremenu ohladi.

@djalf

Plafon je od gipsa, na znam koliko je to pametno, i i prstora kod tog prozora opeta svakako nema (u pitanju je badža).

@Neprofesionalac

Deo odgovora sam napisao na početku posta, neku uobičajenu potrošnju u KW ti ne mogu reći jer sam se tek preselio u novi stan, u decembru je potrošeno 2211 KW.
 
Prilično 😕
Koliko od toga je bez grejanja? (Onda kad si plaćao 6000.)
 
To su računi u periodu dok sam bio u stanu od 60 m2, pre nego što sam se preselio. Nemam ih kod sebe da kažem tačnu potrošnju ali otprilike oko 500 - 600 KW.

P.S. Sad sam proverio neke stare račune pa zato izmena.
 
Poslednja izmena:
@djalf

Hvala na svom trudu koji ulažeš da mi pomogneš, pročitaj ponovo moj post u kojem govorim o izolaciji, ako i dalje misliš da tu odlazi toplota ok, rešili smo problem velikog računa.
 
Po opisu imas 5cm gipsa i 15cm vune gore ako sam lepo razumeo? Da li tu ima blok, cigla gore? Ja na primer imam isto 90m2 kuća, fasada blok 25cm klasičan pa omalterisano debelo bilo spremno za fasadu pa sam preko uradio 5cm stiropora pa fasadu. Na tavanu je ploča koja sad sa 5cm stiropora zatvorenim lepkom i mrežicom ima ukupno oko 40cm debljine.
Grejem sa 5 klima, računi bez grejanja ili hlađenja su bili 3500-4000din, decembar ukupno 11000din. Ako staviš klime, možeš da računaš na 3 puta manji račun.
Ako imaš podno razmisli o toplotnoj pumpi.
 
@boki78 Tebi je mozda TP od 10kw dovoljna za grejanje stana a klimu mozes da palis dodatno po potrebi. Pretpostavljam da ti je to sad velika investicija, ali je greota da se grejes na klime kada imas razvedeno podno u kuci. Podno grejanje je i "postojanije" i lepse rasporedjuje toplotu po stanu. Koje klime imas? Sto nisi probao da ih pustis da rade non stop i da vidis da li treba da se dogreva i koliko? Mozda mozes na najmanje podesavanje da pustas kotao samo tokom jeftine? Koliko kostaju sada elektricni kotlovi?
 
Nazad
Vrh Dno