Šta je novo?

Grejanje na struju

Ideja je bila da se puni preko noci, a da dogreva sobu ceo dan.. :/ Nista, imam mermoterm plocu, videcu mesec-dva kako radi, a razmotricu invertersku klimu. Pretpostavljam da ne vredi uzimati ove najjeftinije? 9 BTU bi trebalo da je dovoljno za tu sobu..
 
Ideja je bila da se puni preko noci, a da dogreva sobu ceo dan.. :/ Nista, imam mermoterm plocu, videcu mesec-dva kako radi, a razmotricu invertersku klimu. Pretpostavljam da ne vredi uzimati ove najjeftinije? 9 BTU bi trebalo da je dovoljno za tu sobu..
Za sobu te površine sigurno je da su dovoljni i ti najjeftiniji inverteri, a razlika između njih i jačeg radijatora nepunih 100 evra kao što spomenu Mitar.
 
I dalje sam u dilemi, ovo je praktično ta peć bez ventilatora. Nadao sam se da ih neko ima, pa da čujem iz prve ruke.
 
I dalje sam u dilemi, ovo je praktično ta peć bez ventilatora. Nadao sam se da ih neko ima, pa da čujem iz prve ruke.
Ima jedan komentar za taj radijator kupljen u gigatronu:

Kod:
Pozitivni utisci
Očekivala sam više.

Negativni utisci
Sobu od 7m2, ne može da ugreje.


Ana, 17.05.2021

Pa sad ti vidi, VOX 09-ka inverter je 34.000 i nece potrositi vise od 3-4 kw na dan za tu sobu.
 
Ima jedan komentar za taj radijator kupljen u gigatronu:

Kod:
Pozitivni utisci
Očekivala sam više.

Negativni utisci
Sobu od 7m2, ne može da ugreje.


Ana, 17.05.2021

Pa sad ti vidi, VOX 09-ka inverter je 34.000 i nece potrositi vise od 3-4 kw na dan za tu sobu.
Ja sam pre ugradnji klima i izolacije fasade i stolarije pokusavao da zagrejem spavacu sobu od 18m2 sa dva kalorifera od 2kw (znaci 4kw/h) i nisam uspeo da dodjem do 20C ni posle celog dana grejanja. Zidovi debeli 1,5cigla plus drveni dvostruki prozori i plafon 3m, napolju je bilo oko nule.
 
Ova moja soba se lako ugreje sa uljanim radijatorom, ali temp je oko 16 - 17c kad se uopste ne greje. (susedna soba se greje, i vrata su uglavnom stalno otvorena)
 
Poštovani,
Živim na poslednjem spratu zgrade, i centralno grejanje nikada nije bilo dovoljno dobro da bih se osećao komotno tokom grejne sezone.
Naime, ove godine bih želeo da dogrevam jednu sobu od 20ak m2. Da li kupiti inverter klimu 9ku, norveški radijator ili nešto treće?
Šta je isplativije?
 
Upravo i ja trazim neko resenje za stan od 63m2, novogradnja, imam 12cu inverter gree u dnevnoj sobi, i sad gledam da stavim nesto u hodnik da greje spavacu sobu 10m2 ,hodnik i kupatilo, i bas gledam ove TA radijatore , zbog velicine su mi zanimljivi, vidm i ja samo jedan komentar uu gigatronu, ne bih glomazne ta peci pa jos uvek razmislajm za ovo.
 
Kupi obicnu konvertosrku grejalicu.Jednu za spavacu, kupatilo ako bas hoces i hodnik.
 
Zavisi koliko kvadrata imas u toj spavacoj i kupatilu, ja bi pre jos jednu klimu u spavacu a konvektor u kupatilo. Ovo sa linka je nenormalno skupo.
Pa spavaca oko 10m2, decija cak 20m2, (ali ona stoji prazna za sada) stize babac decembra, pa gledam da bide topla spavaca, hodnik ,kupatilo i dnevna, jeste skup ovaj TA radijator, mislim da ce manje da trosi ako se nocu puni a danju zraci, samo nema nigde iskustva sa njima po netu 🤷
 
Nemoj da bacas pare na ovaj radijator ili uzmi jos jednu klimu za te pare ili uzmi grejlice.Ili neka kombinacija jedna klima i jos neka grejalica.
 
I ja sam sumnjičav kad su ovi radijatori u pitanju.
 
Nemoj da bacas pare na ovaj radijator ili uzmi jos jednu klimu za te pare ili uzmi grejlice.Ili neka kombinacija jedna klima i jos neka grejali

Nemoj da bacas pare na ovaj radijator ili uzmi jos jednu klimu za te pare ili uzmi grejlice.Ili neka kombinacija jedna klima i jos neka grejalica.

Ovako nesto za hodnika? Sta mislite?
 
Nikada nisam kupovao takve grejalice, imam samo neku jeftinu u gornjoj kuci stoji bezveze.Ako stvarno daju 5 godina garancije ja bi pazario.
Mozda je neko kupovao te grejlaice pa ce ti dati neko predlog.
 
avaca oko 10m2, decija cak 20m2, (ali ona stoji prazna za sada) stize babac decembra, pa gledam da bide topla spavaca, hodnik ,kupatilo i dnevna, jeste skup ovaj TA ra
Onda u deciju klima obavezno, gledaj da postavis da ne duva gde je krevet ili gde se sedi. Isto i u spavacu, iz koje dogrevaj hodnik i kupatilo, u kupatilo moze neka grejalica da dogreje kad se kupate. Sve drugo trosi puno, klima ti je toplotna pumpa i odnos potrosene i isporucene toplote je 1:3kW.
 
Neka ideja?

Ja se grejem na dva smederevca,veci devetku i manju sedmicu,kupatilo grejem grejalicom Utili.
Nisam imao velikih problema,malo bude teze bas kad budu veliki minusi,ali nista strasno.
Savet za neko dodatno grejanje tipa TA pec ili nista ne dirati.Izolacija ne postoji,struja monofazna,klima ne bas pozeljna.
 
Onda u deciju klima obavezno, gledaj da postavis da ne duva gde je krevet ili gde se sedi. Isto i u spavacu, iz koje dogrevaj hodnik i kupatilo, u kupatilo moze neka grejalica da dogreje kad se kupate. Sve drugo trosi puno, klima ti je toplotna pumpa i odnos potrosene i isporucene toplote je 1:3kW.

Pretpostavljam da efikasnost opada sa temperaturom, tj nije isto na 0c i - 15c? Imaš li neku tablicu gde se to može videti?
 

Ovako nesto za hodnika? Sta mislite?
Ja sam prvo u garsonjeri koristio jedan norveski rovex od 2000w, grejao je 26kvadrata,ali stan. Posle u vecem sam koristio taj stari rovex i dokupio jedan novi. Dakle mislim da je bila garancija na 10godina.Jos uvek ih imam i prosle godine u spavacoj sobi gde je i beba koristio sam jedan. Nisam hteo klimu kod bebca. Ovi radijatori lepo greju i lepo odrzavaju temp. E sad koliko trose,kazu manje nego drugi,ali to za jednu sobu gde je beba i gde ne treba da se podize prasina kao sto rade klime ili ta peci je ok.
 
Klima koja lagano duva ne diže prašinu, makar ne primetno. 'Norveški' radijatori troše struju kao i sve druge grejalice, zavisi od veličine prostorije i izolacije koliko imaju smisla. Nemaju nikakve mehaničke delove pa mogu da rade godinama, posebno uz nove elektronske termostate. Ja sam ih prethodnih godina držao kao rezervu u spavaćim sobama jer nemam klimu u svakoj pojedinačnoj sobi, već dve klime koje greju celu kuću.
 
Pa i ne trose bas kao druge grijalice. Kvarcna grijalica npr srce struju i grije samo dok radi. Cim se ugasi bude hladno. Ja sam od svih grijalica najzadovljniji sa konvektorom. Naravno treba uzeti neki kvalitetan a ne imitacije.
 
Ja kad sam kupovao prije nekoliko godina uzeo sam Atlantic i jos uvijek radi. Cuo sam da je Beha isto dobar. Bosh je tada pravio konvektore koji su imali grijac kao kod kalolifera. Bio duplo jeftiniji ali zato nije ni grijao kako treba. Naravno uvijek se treba dobro raspitati i provjeriti sta se kupuje u zavisnosti od potreba.
 
Pa i "norveški" greju samo dok rade, ohlade se vrlo brzo po prestanku rada. I troše struju standardno, ušteda zbog preciznog termostata je mizerna i neuporediva sa klimama npr. Kvarcne IC-grejalice nikad ne bih uzimao za grejanje stana, to mi je ok za terase i sl, u stanu su em opasne zbog požara, em ne greju vazduh, pa je skroz čudan osećaj.
 
Da nisam se bas najbolje izrazio sto se tice kvarcne jer ona ima “usmjereno” grijanje i ne grije vazduh. Klimu nisam ni uzimao u obzir jer si spomenuo ostale grijalice. Za potrosnju pricas iz iskustva? Jer ja sam imao kvarcnu, uljani radijator, kalolifer i najbolje mi se pokazao konvektor sto se tice grijanja i potrosnje.
 
Da, iz iskustva pričam, video sam koliko troše norveški dok sam se grejao na iste.
 
Nazad
Vrh Dno