Šta je novo?

Grejanje na struju

Đerdap🤔
 
To je verovatno ona tarifa, sto ide samo na jednu uticnicu...:devilish::D
Da takoje , zaboravih da to ima samo par gradova trecu tarifu, posebno brojilo za termičku energiju, toje nekad bilo bas jeftino sad je ista cena kao druga tarifa,
UVEDENA ZBOG PEĆI
"TREĆA tarifa" naplaćuje se za energiju čijom potrošnjom se upravlja daljinski, preko dispečerskog centra. Ta energija se koristi za napajanje kotlova za grejanje prostorija, TA peći i protočnih bojlera.
 
Da, da nije neka "narodna struja", kao ono kad kažemo "narodna verzija (nekog programa ili OS-a)".😆

To je dosta dobra stvar. U suštini, slično nešto bi mogao čovek da postigne i uvođenjem posebnog dodatnog brojila ako mu je izvodljivo... Tako da se dobije dodatnih 1500kWh u zelenoj i plavoj zoni. Ali bi se to zadovoljstvo colovalo oko 1500€, pa ono...😁 Narodna utičnica zvuči bolje.😆
 
@dusanshuni mislim da možeš da dobiješ kredit GEFF za toplotnu pumpu, još neke opštine daju subvencije na prelazak na gas npr. Električni kotao jede struju, mislim da bi ti se na toliko razlika brzo isplatila.
 
Ako uzmemo da jedan kubni metar (suvog) drveta ima oko 500kg, a da po kilogramu imamo oko 4kW toplote, i neka bude da je procenat iskoriscenosti trenutnog kotla 50%, a ostatak ode kroz odzak... kada sve sracunamo, dodjemo do ogromne kolicine kW koja je potrebna za grejanje tog objekta. Licno, ne bih se usudio da predjem na el. kotao...
 
Bez bafera el. Kotao ne bih razmatrao, ali i za to treba sačekati nove tarife, vrlo je moguće da se promeni odnos cene jeftine i skupe tarife, pa da ne bude 4x jeftinija više, nego na primer 2x.
 
Da, da nije neka "narodna struja", kao ono kad kažemo "narodna verzija (nekog programa ili OS-a)".😆

To je dosta dobra stvar. U suštini, slično nešto bi mogao čovek da postigne i uvođenjem posebnog dodatnog brojila ako mu je izvodljivo... Tako da se dobije dodatnih 1500kWh u zelenoj i plavoj zoni. Ali bi se to zadovoljstvo colovalo oko 1500€, pa ono...😁 Narodna utičnica zvuči bolje.😆

 
Jel ima neko iskustva sa IC panelima za grejanje?
Vidim da su skupi. Osim za upotrebu u kupatilima i nekim javnim objektima (kafićima) gde nije potrebno da se zagreje vazduh već se grejanje vrši direktnim zračenjem ne vidim nikakvu prednost nad drugim grejnim telima.
 
Da se nadovezem za elektro kotao pricu. Stan od 55m2 sam u pocetku grejao na elektricni kotao od 3x6KW bez bafera. To je apsolutno najgori vid grejanja, bar 3-4 puta skuplje vs grejanje na klimu ili TA pec. Za relativno mali stan, siporeks zid bez isolacije i ok stolarijom, je sposoban da potrosi i 2000KWh u Januaru. Dok dve klime potrose oko 700kWh. Stan ima opciju da se ugrai drugi sat u ormaricu samo za kotao. Izgleda projektovano za to 95' ali se nije obistinilo.
El kotao samo za dobro izolovane i ususkane stanove. Za kuce ni u ludilu.
 
2 MW za januar za stan od 55 kvadrata? Bog te mazˇo! Dve TA peći kod mene potrošile nešto malo manje od 900 kW za sličnu kvadraturu. Baš puno ta cifra.
 
Da li ima neko iskustva sa TA radijatorima? Treba mi jedan za deciju sobu od 10-ak m2. Vidim da ima od 800w i 1600w, ne znam koliki da uzmem. Prvi akumulira oko 6.4kWh, drugi duplo. U sobi je uradjena unutrasnja izolacija spoljnog zida. Razlika u ceni je oko 100e, mozda je bolje uzeti jaci? Kad se ne greje soba, temperatura bude oko 16c.


I ako neko zna jos neke modele ovih radijatora, neka okaci link :)

Ako se ovo pokaze kao ok resenje, uzeo bih posle jos jedan jaci umesto TA peci.
 
Čime je zolovan zid? Šta je iznad sobe? Plafon da li je izolovan?
Šta je ispod sobe podrum ili stan koji se greje?
 
Mislim da je neki stiropor 5cm, od skoro smo u stanu.
Iznad sobe je tavan, sa staklenom vunom, jedan kraći zid se naslanja na susednu zgradu, druga dva su prema dnevnoj i spavaćoj sobi. Ispod je stan koji se greje. Prozor je relativno mali, otprilike 120x120cm.
 
Valjda bi taj od 6,4kW bio dovoljan da održava 22 stepena kad je napolju minus. Ja kad bih za sebe uzimao odabrao bih veći. Za svaki slučaj. Pošto ima regulaciju za punjenje ne moraš ga puniti do kraja.
 
Tako sam i ja mislio. Ako sam dobro shvatio, to je potpuno isto kao TA peć, samo nema ventilator? Ovo mi vise odgovara zbog dimenzija i estetike
 
A ova od 80kg? 1600W. Soba se dosta lako zagreje sa malim uljanim radijatorom, ali tražim ekonomičnije rešenje.
 
Nema ovde neke ekonomičnosti u odnosu na uljni radijator, ali je prednost što može da akumulira koliko toliko pa da u slučaju restrikcija ublaži toplotne gubitke.
 
Ekonomično je ako se puni noću po jeftinoj tarifi.
Ja bih pre dodao još malo i uzeo neki jeftin inverter koji troši malo nevezano za doba dana.
 
Još jedna jako bitna stvar, ova grejalica troši samo 800W za akumulaciju. Ne postoji nikakva šansa da u hladnijim danima sa 800W akumulira dovoljno toplote po jeftinoj tarifi koja će se koristiti posle u toku dana. Prosto, 0,8 kW * 8h = 6,4 kWh. U toku dana (24h) to je nekih ~260 W potrošnje u proseku na dnevnom nivou. Nedovoljno za zagrevanje sobe. Znači onda kad je najbitnije ta grejalica će trošiti skupu struju, i usput praviti veću potrošnju, tj. približavati potrošača crvenoj tarifi.

PItanje da li će biti realno da ove tarife i cene ostanu ovakve u toku zime. EPS će morati da kupuje struju na berzi, a te cene su već sad nekoliko pa i nekoliko desetina puta veće od cena za koje se prodaju potrošačima u Srbiji.
 
Svakako izgleda interesantno i moderno ovaj TA radijator i ima upotrebnu vrednost.

Koliko vidim u tabeli taj najmanji je snage 3.5kw sto moze biti malo a prvi sledeci je snage 7kw sto moze biti previse.
idealno bi bilo da postoji model od 4.5kw ali to ne nude.

I cena mi nije jasna sta tu toliko kosta... 2-3 grejaca lim i opeka.
 
Ekonomično je ako se puni noću po jeftinoj tarifi.
Ja bih pre dodao još malo i uzeo neki jeftin inverter koji troši malo nevezano za doba dana.
Ne može ona da izdrži više od 5 sati posle punjenja, što znači da se opet mora dopunjavati po skupoj tarifi, a toplota najviše treba u poslepodnevnim časovima...
 
Prosto, 0,8 kW * 8h = 6,4 kWh.
Jos jedna igra brojevima. To mozda jeste teorijski 6.4kWh akumulirano, ali pod uslovom da u toku tih 8h punjenja ne izgubi ni jedan jedini W, sto svakako nije moguće.
Po gruboj proceni, ako udje sa akumuliranih 5kWh po isključenju jeftinu tarife, puna kapa.
Po meni je zbog cene upotrebna vrednost 0, a kao sto su kojekakve elektro grejalice reklamirane da zbog digitalnog termostata stede neke lepe dvocifrene % struje, tako je i ovde sve samo marketing.
 
Nije to los proizvod samo sto je cena nesrazmerna tehnickim karakteristikama proizvoda.
 
I meni se čina da je prevelika cena. Nekakva ušteda se sigurno postiže akumulacijom u vreme jeftinije tarife, a da li će do uveče da bude vruć radijator to ne znam.
 
Nazad
Vrh Dno