Šta je novo?

Grejanje na struju

Drug nabavljao u NS-u za 2500 dinara (sto je tada bilo duplo jeftinije nego na stovaristima), ali ne pitas ko je ostao bez sume. To samo ako znas te koji se bave time
 
Jel neko koristio te norveške radijatore i na taj fazon ili poznaje nekog? Ne mogu nikog da pronađem da mi kaže neko iskustvo, sve mi se svodi na čitanje neki tekstova koje ko zna ko je pisao.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Jel neko koristio te norveške radijatore i na taj fazon ili poznaje nekog? Ne mogu nikog da pronađem da mi kaže neko iskustvo, sve mi se svodi na čitanje neki tekstova koje ko zna ko je pisao.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

I mene ovo isto interesuje...
 
Bilo je reci u ovoj temi o "norveskim" radijatorima, u pitanju su obicne konvektorske grejalice sa preciznim termostatom.
U sutini obične grejalice i nema price o nekoj znacajnijoj ustedi u odnosu na druge elek. grejalice.
 
Upravo. Tanke su, precizne i praktične tamo gde se ne isplati ugradnja klime, pojedinačne udaljene sobe i sl. Zbog preciznog termostata temperatura je konstantna, a i nema duvanja vazduha, i to je prednost u smislu komfora u odnosu na klime.
 
Fujitsu ASYG 12 LU ... http://i.imgur.com/jqr3UJM.jpg
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
Koliko bi tako neka (ili slicna?) izolacija znacila za manje grejanje stana leti?
 
Stvarno gde ima drva za 3k ?
Sabac, cale mi je iz Lipolista pored Sapca, pa zna tamo dosta ljudi.
Uzeli smo drva koja se ne cepaju, samo isekao motorkom(mrzelo me da dovlacim cirkular iz sela, ali sam mozda i trebao, dosta bi lakse islo), a i najbitnije, zaista ima 10 metara drva.

fd03795b85085c270dec9830724830a7.jpg


Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
Komšije moje su prošle godine koristile ove konvektorske radijatore, neka francuska marka. Grejali su 2 sobe od oko 50 kvadrata zajedno sa 2 radijatora od 2000W. U pitanju je 30-ak godina stara zgrada sa debljim zidovima i drvenim duplim prozorima, ali sve održavano i u dobrom stanju. Prozori ne dihtuju savršeno, ali su OK. Trošili su između 7000 i 8000 dinara mesečno ukupno struju, nisu gasili radijatore. Bio sam par puta, toplo je kao kod mojih u sličnom stanu (ista zgrada) i etažnim grejanjem na drva. Moji su trošili oko 2 kubika drva mesečno (obično je manje, ali je hladnija zima bila), to je 8000 dinara plus svakodnevno unošenje, loženje, održavanje... u tri lepe pm, presedne mi svaka zima, nosi kod mene, nosi kod mojih. Ove godine uzimam za moje ove grejalice pa ću da vidim, ako je stvarno ta cena, pa čak i nešto viša prelazim i ja. Klima je bolja varijanta na duže staze, ali je mnogo veće startno ulaganje, a pitanje je da li bi mogao da je istrpim.
 
@toxicm To majstore, ta informacija mi je trebala :) Ja imam jednu sobu od 20 kvadara i jednu od 30, sa prakitcno istim uslovima kao tvoje komsije. Znaci tu manju cu moci sigurno da grejem sa tim od 2kw, dok ce ova od 30 biti malo nategnuta. Mozda uzmem jedan od 2kw i neki manji :) ako mi racuni budu do 10-12000 ja cu biti ok :)
 
Samim grejanjem sam ja zadovoljan, ako i struja bude do oko 10000 dinara ukupno super. Ja ću za moje da uzmem jedan od 2500W za veću sobu i jedan od 1500W za manju. Razmišljali smo i o TA pećima, ali previše mesta zauzimaju, a akumulacija za hladnije dane često nije dovoljna pa potrošnja bude dosta veća.
 
Ja sam imao dugo TA peć i to što kažeš, nekada nije dovoljna samo akumulacija, a i meni je pravila jako puno prašine. Ja sam isto razmišljao da uzmem taj od 2,5kW za veću i jedan od 2kW za manju. Jel znaš možda koju marku ćeš uzimati?
I meni je sad bitnije da oni mogu da zagreju tu prostoriju, nego koliki će računi biti, to je 3-4 meseca izdržaću :)
 
Najverovatnije ću prvo uzeti jedan Noirot Spot E II 2500W sa analognim termostatom za 16990 dinara plus točkići još 1690 dinara, ima 10 godina garancije, a vidim da ga fale. Ima i Bosch koji je jeftiniji (11400 je od 2500W), i oni su mi u razmatranju.
 
Sad sam malo gledao, za Noirot Spot E II 2500W piše da može da greje do 32 kvadrata, a Bosh 2500W do 28 kvadrata. Nekako bih se pre oslonio na ovu Bosh informaciju.
 
Pa nema tu neke filozofije, efikasnost bi trebala da je tu negde. Trebalo bi da su ovi Noirot bolje izrade, otud i dosta veća garancija.
 
Vec sam napisao, standard je 60w po m3 prostora, za stanove mozete da racunate i 45-50w jer se stanovi mnogo lakse greju.
 
Sad sam malo gledao, za Noirot Spot E II 2500W piše da može da greje do 32 kvadrata, a Bosh 2500W do 28 kvadrata. Nekako bih se pre oslonio na ovu Bosh informaciju.

Mora da je noirot se merio prema prostoriji sa malo debljom izolacijom neko bosch :) :) :)

2500w ne mogu vise grejat od 2500w :)
 
zholinho

Ne oslanjaj se na te povrsne podatke o m2 koje ta grejalica moze pokriti , sve zavisi od gubitaka koje imas a 2.5kw je max koji mozes dobiti od njih pa ako ti je to dosta onda ce ti bilo koja od ove dve raditi posao .
 
Sabac, cale mi je iz Lipolista pored Sapca, pa zna tamo dosta ljudi.
Uzeli smo drva koja se ne cepaju, samo isekao motorkom(mrzelo me da dovlacim cirkular iz sela, ali sam mozda i trebao, dosta bi lakse islo), a i najbitnije, zaista ima 10 metara drva.

To mozda za "sporet" mogu ovakva drva. Za centralno nije isto kada ubacujes ovakve stapice ili kada ubacis velike cepanice.
 
Da pitam one koji se greju na Toplanu po m2 a imaju i kalorijometre ili one koji su presli sa m2 na kalorijometar ako je moguce da je u ptanju kuca, kolika je razlik izmedju m2 i kalorijometra u ceni za isti rezim grejanja?
 
Na sta konkretno mislis? Posto sam u prosloj zgradi imao kalorimetre.
 
To mozda za "sporet" mogu ovakva drva. Za centralno nije isto kada ubacujes ovakve stapice ili kada ubacis velike cepanice.
Ne znam kako ti izgledaju ova drva, ali su sve, samo ne stapici, po sirini stane jedno, maksimalno dva drveta u Smederevac. Ne znam kako ti cepas drva, ali ja kada cepam, obicno bude tanje od ovih i stanu 2-3 cepanice lagano.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Na sta konkretno mislis? Posto sam u prosloj zgradi imao kalorimetre.

Mislim na cenu, koja je razlika u ceni sa istim kvalitetom grejanja? Na CG sam po m2, s'tim sto od naredne grejne sezone treba se preci na kalorijometar, zato i pitam koliko je to ''neisplativo''?
 
Ne kontam zasto bi se iko grejao na bilo sta na struju, sem na klime ili eventualno toplotne pumpe, radi prakticnosti u vecim prostorima?

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Zato što za stanove i bolje izolovane kuće ispadne cenovno isto ili malo skuplje, a mnogo, mnogo manje posla. Neko nema vremena, neko ne može, neko i ne želi da se cima.
 
Kakvog vremena i posla tacno? Sto dodje covek i za sat vremena ugradi ti klimu, sa kojom posle mozes i da se hladis?

Kosta te daleko vise.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Mislio sam da misliš u odnosu na drva. Što se klima tiče, meni one ne odgovaraju, a mnogima su skupe.
 
Ne, naravno da su drva bas neergonomicno resenje, samo je cena prednost :)
Nego ja imam elektrokotao i sada sam presao na klime, ocekujem 3x manji racun. Otprilike, sve ostalo je barem duplo skuplje od klime.
Znam, i meni je klima smetala u pocetku, alu kada je postavis na dobro mesto i uzmes uredjaj visoke klase, bas je banja, daleko bolje od radijatora, koji mi ubijaju na jednom delu, a bude mi hladno na drugom delu sobe.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Električni kotao je najskuplje rešenje, imao sam pre etažnog na drva. Razmišljam o peletu, klimu imam jednu i ne odgovara mi. Ova zima ide na ove radijatore kod mojih, meni su drva spremna. Ako se pokažu dobri, do godine ih i ja ubacujem.
 
Zbog ovoga što si napisao, nemoj da razmišljaš, nego odmah na pelet.

plus svakodnevno unošenje, loženje, održavanje... , presedne mi svaka zima
 
Mislim na cenu, koja je razlika u ceni sa istim kvalitetom grejanja? Na CG sam po m2, s'tim sto od naredne grejne sezone treba se preci na kalorijometar, zato i pitam koliko je to ''neisplativo''?
Ne znam za stare zgrade kako ce ici u BUDUCNOSTI, ali ako nije niko cackao "nezvanicno" podstanicu, racuni po kalorimetru (godisnje) ne mogu premasiti ukupne pausalne racune godisnje. Prosto toplana nece davati vise od toga kapacitet.

Za nove zgrade, koje odmah imaju kalorimetre po pravoj potrosnji, ovo jeste slucaj. I da se 24/7 greje celu sezonu, odvrnuto sve, racuni ce biti identicni sa pausalnim. Mislim na godisnji iznos, posto su pausalni rasporedjeni na 12, a ovo ce biti na 7 racuna (sa fokusom na 4 koja ce biti bas veca), zavisi kakva je zima.

Neki ljudi cackaju podstanice, da bi mogli vise da greju stan. Medjutim, ako je placanje po potrosnji, to znaci automatski i veci racun, jer se meri potrosnja, a ne pogadja :)

Konkretan primer iz prosle zgrade, mislim da bese ova zima (16/17), najveci racun u zgradi je bio 19.000 za 100m2, i to samo januar. To je nesto ispod maximalne moguce potrosnje, jer niti rade radijatori u kupatilu niti u spavacim ceo dan.
Za takav stan od 100m2 bi Infostan iznosio oko 13.000.
Ja imam identican stan (ista vertikala), grejao se klimama, ali nije neko merilo potrosnja moja, jer nisam bio >15 dana mesecno u stanu.
 
Nazad
Vrh Dno