Šta je novo?

Grejanje na struju

Nisam bio samo dovoljno jasan. Klima ili koja god grejalica može biti non-stop uključena, ali ne greje sve vreme ili makar ne sve vreme isto. Zato sam mislio, i da grejalica ima 2kW, možda u toku dana u proseku troši 1,5kW (što je situacija kad se grejalica ne dogreva četvrtinu vremena).

Samo kažem, ne znam kako je to kod koje grejalice. Za termalku hoćemo da vuče struju manje od 8 sati dnevno, kvarcna vuče struju non-stop,😁👌 i tako...
 
Najjisplativije grijanje sobe od otprilike 8-9m2 ? Treba uvece da imam tih nekih 19-20 C° stepeni zbog bebe , jer soba je bas hladna ,tek smo uselili nije nikako grijana. i onda navece prebrzo pada temperatura cim se ugasi grijalica koju trenutno imam.
 
Iscitao sam ,hvala. S obzirom da sam dao 750e sad za klimu u dnevnoj , u sobi cu da stavim neku ekonomicnu varijantu,do 30-40e .
Samo jos nisam siguran konvektorsku grijalicu ili uljani radijator, tu sam u dilemi .
 
Uljane zaobiđi. Generalno su loši, a hoće i da se zapale.
 
Ostavio sam i na prethodnoj strani komentar, ali ako mogu još da se nadovežem na potrošnju sa norveškim radijatorom...

TA peć od 6kw u jednoj, norveški od 1.4kw u drugoj sobi. Peć se punila samo noću, kako to već jelte većina nas radi, a norveški se nije gasio od septembra/oktobra do marta/aprila.
Stan nije bio izolovan, soba gde je norveški sa dva spoljna zida + treći do ulaza/hodnika. Temperatura je bila podešena sve vreme na 22 stepena, koliko je i bilo, inače su jako precizni kad ih sinhronizujete sa sobnim termometrom.

Poslednja grejna sezona na struju mi je doduše bila 18/19. Pre toga sam takođe jednu zimu proveo uz norveški i u obe te sezone su računi bili oko 9-10 hiljada, ne više od 11 u najhladnijim mesecima. Moram isto da napomenem da nas je samo dvoje na gajbi, matori i ja. Generalno nismo neki veliki potrošači, nije baš da se mora da se kuva svaki dan, za više ljudi itd...svakako nije relevantno u odnosu na prosečnu potrošnju nekog domaćinstva gde je dvoje ili više dece na primer. Uglavnom između dve i tri hiljade nam je prosečna potrošnja van sezone bila tad, a i sad je otprilike tako. Dakle, samo na grejanje je išlo oko 8-9 hiljada mesečno.

Pre norveškog sam koristio TA od 3kw, koju sam samo noću punio...bilo je neuporedivo hladnije, a potrošnja manje-više identična.
Naravno potrošnja zavisi od više faktora, ovo je samo neki moj primer. Ali ako je stan izolovan mislim da je tek tad norveški pravi pogodak u smislu uštede.
 
80m2 ,3 klime ukljucene 6 meseci 00/24, veš mašina,sušilica prosek 6h na dan,pravljenje hrane svaki dan, petočlana porodica,nema vune na ploci,zid blok 5cm stiropor cigla , potrosnja prosek 8k mesecno za struju.
 
Iscitao sam ,hvala. S obzirom da sam dao 750e sad za klimu u dnevnoj , u sobi cu da stavim neku ekonomicnu varijantu,do 30-40e .
Samo jos nisam siguran konvektorsku grijalicu ili uljani radijator, tu sam u dilemi .
Pozdrav, da li ste pronasli nesto interesantno? Trazim i ja nesto cime bi mogla da se dogreva starija osoba, koja postaje malo zaboravna, pa zabkravi da zalozi sporet...
Iscitao sam ,hvala. S obzirom da sam dao 750e sad za klimu u dnevnoj , u sobi cu da stavim neku ekonomicnu varijantu,do 30-40e .
Samo jos nisam siguran konvektorsku grijalicu ili uljani radijator, tu sam u dilemi .
Pozdrav, da li si nasao nesto interesantno? Meni bi trebao neki uredjaj za sobu od nekih 12m2 za povremeno dogrevanje
 
Imam jedno pitanje, vidim da se razumete.. Stan ima 21m2.. Soba je 12m2 a terpezarija s kuhinjom 7m2, odeljene su jednim zidom i vratima koja su stalno otvorena.. Spoljnji zid je izolovan stiroporom iznutra sa PVC prozorom..

Prethodni vlasnik se grejao na TA pec, koju je ostavio, a koja je stalno bila ukljucena na 2 (ono dugme sa strane, ima - 1, 2, 3), a izduvavanje nije palio (valjda je to onaj potenciometar sto se okaci pa visi), niti je pazio na jeftinu struju...

Racun mislim da mu nije prelazio 5000 mesecno..

E sad, posto bih ja da ustedim na prostoru, jer mi TA pec zauzima puno prostora, da li bih sa jednim panelnim radijatorom od nekih 2500w (mislio sam da uzmem neki Bosh-ov), dovoljno zagrejao stan i da li bi mi racun bio isti kao i njemu?
 
Bio bi ti onda veći račun
 
Neće biti veći račun jer je ta-peć korišćena 24h dnevno. Verovatno će biti manji jer panelni radijator preciznije održava temperaturu, i nema bespotrebnog pregrevanja. Da li će biti dovoljan zavisi od izolacije, stolarije, prema opisu bi trebalo da bude ok.
 
Da li postoji neka pametna utičnica za trofaznu struju?
Ideja je da se TA peć automatski puni noću 6 sati bez mog uticaja.
 
Ali ti si i pitao za pametnu utičnicu, Ajštajne.😂

Onda to što kažeš ne može nijedna pametna utičnica. Jedino da uzmeš pametnu utičnicu, i da ti neki električar modifikuje TA peć da ti ventilator dobija struju mimo pametne utičnice. To je samo moje nagađanje.
 
Tajmer + kontaktor
Pre 20 godina kad sam se grejao na TA pec ugradio sam kontaktor u pec koji je palio signal jeftine struje.
 
Tako sam se i ja grejao neko vreme.
Eps zamenio sve strujomere u ulazu zgrade.
Novi strujomer ne pali signalnu lampu u stanu...
Tako da ta opcija više nije moguća
 
Signal za tarife se u svakom slučaju šalje u mreži, treba samo nabaviti odgovarajući MTK uređaj, npr. DP1F za DIN šinu, i povezati da upravlja kontaktorom.
 
Do sad sam drzao klimu(azuri parapetna 12ica) na 22-23© cijeli dan osim dok spavamo navece, i grijao sam samo dnevnu s kuhinjom(25m2). Brzo dostigne temp pa je dosta vremena bila na onaj "mirni" rezim i kontam tu malo trosi bas kad odrZava, i zadovoljan sam .,ali mi pade na pamet da pokusam da otvorim vrata od dnevne i pojacam klimu na 25-26 pa da se toplota kroz hodnik prosiri i u sobu koju inace moram dogrijavati zbog bebe? Trenutno tu sobu grijem tokom cijele noci sa Iskra grijalicom sa termostatom i drzim je na jedan grijac 750w ,i gasi se na otprilike 21 do 21.5©.
Koja mi je bolja opcija sto se tice ekonomicnosti?
 
Sto vise mozes sa klimom to bolje. Klima je ajmo rec 1:4, 1:3(omjer potrosena struja - data toplota) na ovim temperaturama. Taj grijac je 1:1. Slobodno otvori i potjeraj klimu. Sto mamje grijac mora radit to bolje.
Primjera radi: bolje je da ti klima trosi 600 wati, a grijac nek samo stepen-dva dogrije i recimo potrosi 200 w po satu. Nego:
Klima trosi 400 i grijac 750. :)
 
Da li to znači da je inverter klimu preko noći bolje uopšte ne gasiti ili makar stavljati da održava neku manje toplu temperaturu?

Pitam to sad zbog nekog iz rodbine sad, čisto me kopa. Oni u toku noći ne greju dnevni boravak, pa ujutru bude ledara, i dogrevaju kad se probude. Meni se čini da bi im bolje bilo tih maksimum 7-8 sati da klimu ni ne gase.😕 Tj. da je to slična potrošnja kad se sve sabere, a razlika u (ne)udobnosti drastična.
 
I da dodam... Klima znatno više troši kad "juri" da dostigne zadatu temperaturu nego da je konstantno održava.
 
Zavisi od izolacije.
Ako nema izolacije i do ujutru je ledara onda nema gasenja.
Dobra izolacija mali gubici onda moze da se gasi.
Ja licno gasim narocito kad je ono tipicno zimsko vreme danju +5 nocu -5 zasto da mi rade nocu sa slabijim COP.
Kad je dobra izolacija i ima masivnih zidova temperatura neznatno pada za jednu noc.
 
Zaboravljas da je navecer jeftina tarifa. Kod nas u BiH je dupla razlika.
Ali kod vas u Srbiji je 4 puta jeftinija manja ako se ne varam. Po meni bolje onda da odrzava na 4 puta jeftinijoj tarifi...
 
Pošao sam od pretpostavke da nema izolacije pošto je čovek rekao "ujutru je ledara".
 
Sa mnogo manjim COP pa dodjes na isto a akas uredjaj.
Meni zuri uklopni sat 😇
Uvek sam gasio u 22 palio u 07 osim ka je jako lose vreme tipa pada sneg ili je -15.
Kad ugasim u 22 bude 23C a ujutru u 07 ne manje od 21 tako da nema bogzna sta da odrzavaju nocu.
 
Poslednja izmena:
Pošao sam od pretpostavke da nema izolacije pošto je čovek rekao "ujutru je ledara".
Tako je, dobra ti je bila pretpostavka. Dakle, bilo bi im ubedljivo bolje da ni ne gase klimu... Tako sam i mislio, ali reko da ne "solim pamet" nikome kako mu je bolje nešto drugačije da radi bez da se ipak i raspitam.
 
Koliko treba biti lošiji COP, da bi se anulirala razlika u ceni po niskoj tarifi? Nema tu matematike...
Nema slazem se.
Ali ako imas dobru izolaciju i male gubitke sta da radis da pregrevas kucu nocu da bi ustedeo neki dinar a rad klime na nizim temperaturama je kao voznja uzbrdo.
Kad nema izolacije situacija je jednostavna: ne gasi klimu!
 
Nazad
Vrh Dno