Šta je novo?

Grejanje na struju

Pa nije mi isto nikako, jer nocu sam u krevetu pokriven i nemam potrebu da mi bude u stanu 24 stepena a to sa ta pec nisam nikada doziveo da vidim nego mi treba preko dana kada sedim u kuci da mi je toplo da se osecam prijatno a posto nisam sam u kuci i ima starijih clanova onda mora zbog njih da bude prijatnije posto njima nije cirkulacija krvi u telu kao kod nas mladih.

I ne bi potrosio nikada toliko kilovata sa klimom koliko dve ta peci mogu da izvuku za jedno vece, evo uzmi da ja imam jednu od 3 kw i jednu od 2 kw, to je 5 kw po satu pa ako se pune dok je jeftina struja to mu za osam sati ode 40 kw samo sto su radile da akumuliraju toplotu u sebe pa puta 30 dana to mu dodje 1200 kw a ja sa klimom da mi radi po ceo dan i celu noc necu potrositi tih 1200 kw a bice mi daleko toplije u kuci sa jednom inverter klimom nego sa dve ta peci.

Upravo je to poenta o cemu ja pisem ali pojedini izgleda da ne razumeju kako je to sa ta pec. Ne da je prazna oko 16h nego osetis kako je onako mlaka i nema sta da isijava iz nje i onda hoces neces ili da nju ukljucis da se puni ili da palis neki kvarcnu grejalicu koja trosi struje boga oca.
U potpunosti se slažem sa ovim. Računao sam da su mi dve klime, prošle zime, trosile u proseku po max 20-22kw dnevno...
 
U potpunosti se slažem sa ovim. Računao sam da su mi dve klime, prošle zime, trosile u proseku po max 20-22kw dnevno...
Problem je sto sam ja sam bio slep oko ociju i sto nisam ranije presao sa ta peci da se grejem sa klimom.

Tako da verujem da je kod mnogih koji jos uvek se kunu u ta peci, ta peci su nekada bile ok za grejanje ali sada su postale jedne od najskupljih izvora za grejanje a da ne govorim za njihovo odrzavanje kada dodje za to vreme.

Jer sto mnogi ne znaju da se staklena vuna mora menjati, da se iste ta peci moraju cistiti pa pred svaku sezonu pozvati elektricara da proveri jesu svi grejaci ispravni, da proveri sve zice da se neke nisu istopile, ja sam kod mene posle jedne manje havarije stavio silikonske zice da ne mogu da se istope a i promenuo sam sve zabice za keramicke. Da se provere ventilatori, da se ocisti od prasine koja se navukla tokom godine rada.

Neko ce reci pa i klima mora da se odrazava, naravno sve je to nesto sto ulazi u obavezno da bi uredjaj radio kako treba.
 
Problem je sto sam ja sam bio slep oko ociju i sto nisam ranije presao sa ta peci da se grejem sa klimom.

Tako da verujem da je kod mnogih koji jos uvek se kunu u ta peci, ta peci su nekada bile ok za grejanje ali sada su postale jedne od najskupljih izvora za grejanje a da ne govorim za njihovo odrzavanje kada dodje za to vreme.

Jer sto mnogi ne znaju da se staklena vuna mora menjati, da se iste ta peci moraju cistiti pa pred svaku sezonu pozvati elektricara da proveri jesu svi grejaci ispravni, da proveri sve zice da se neke nisu istopile, ja sam kod mene posle jedne manje havarije stavio silikonske zice da ne mogu da se istope a i promenuo sam sve zabice za keramicke. Da se provere ventilatori, da se ocisti od prasine koja se navukla tokom godine rada.

Neko ce reci pa i klima mora da se odrazava, naravno sve je to nesto sto ulazi u obavezno da bi uredjaj radio kako treba.
Ja sam koristio norveske radijatore. 2 od pod 2kw i kleo se u njih. Stvarno radili posaoza moj stan,naravno ne ceo, grejali su max 30 kvadrata. A jeli su struju,e sad sluze samo kao moguca podrska ako ove moje dve slabasne klime "Gree lomo i Bergen 12" ne budu mogle u nekim velikim minusima da zadovolje. Takav mi je i bio plan pa sam funasijski uspeo da kupim dve relativno jeftine klime. Za sada rade posao na 70 kvadrata uz mogucu pomoc 1 norveskog u spavacoj sobi od 9kvadrata. A pre toga Ta peć je dizala prasinu i asmaticari su svi imali problema, ili smo od njih postali asmaticari....
 
Ja sam koristio norveske radijatore. 2 od pod 2kw i kleo se u njih. Stvarno radili posaoza moj stan,naravno ne ceo, grejali su max 30 kvadrata. A jeli su struju,e sad sluze samo kao moguca podrska ako ove moje dve slabasne klime "Gree lomo i Bergen 12" ne budu mogle u nekim velikim minusima da zadovolje. Takav mi je i bio plan pa sam funasijski uspeo da kupim dve relativno jeftine klime. Za sada rade posao na 70 kvadrata uz mogucu pomoc 1 norveskog u spavacoj sobi od 9kvadrata. A pre toga Ta peć je dizala prasinu i asmaticari su svi imali problema, ili smo od njih postali asmaticari....
To je jedan od prvih razloga zasto sam prestao da koristim ta pec, posto mi je majka imala problema sa disanjem i cestim napadima dok joj nije utvrdjeno da je asmaticar. Ovo ce sada da bude prva godina da se grejem na inverter a predhodne 3 godine sam se grejao na staru on off klimu, koja je isto jela struju ali opet daleko manje nego koliko bi mi ta pec pojela za jedan mesec a bar mi je bilo toplo u stanu.
 
Noćni kilovat u crvenoj tarifi je jeftiniji od dnevnog kilovata u plavoj, cak i u zelenoj tarifi
Jeste, ali jednom kad pređeš u crvenu tarifu, sva standardna dnevna potrošnja ti se takođe obračunava po istoj (duplo skuplje nego u plavoj). Na stranu sve ono o komforu što su već pomenuli drugi.
 
Bezveze ste (opet) umesali klime u pricu... Covek je lepo rekao da razmatra etažno grejanje na struju vs norveski radijatori vs TA, da bi klime izbegao.

@BobRock9x izvini ali ti si onda pogresno koristio TA pec. Sto bi ti nocu bilo 24 stepena? Ili ti izduvavanje radi, ili je izolacija peći loša. Što bi u 16 peć bila hladna? Ili je nedovoljnog kapaciteta, ili si je u toku noći već izduvao. Moraš da "proveravaš da li su sve cigle čitave"... 😂 Really?

Edit:
Imaju TA mana, naravno, ali ekonomicnost ako se pravilno koriste sigurno nije. Ni lomljive cigle... Naprotiv.
 
Poslednja izmena:
Ako već želi etažno, neka ide na kombinaciju TP+radijatori. Izbegao bi klime, a troškovi struje bar 3 puta manji. Svakako je komforniji način grejanja u odnosu na klime, jer nema prinudog kretanja vazduha.

Sve da je i doborg kapaciteta, ne postoji način preciznog regulisanja temperature. Navikao sam na komfor ujednačene temperature. U životu za grejanje nisam koristio samo gas i naftu, sve ostalo sam prošao i nazad se više nikada ne bih vraćao.
 
Bezveze ste (opet) umesali klime u pricu... Covek je lepo rekao da razmatra etažno grejanje na struju vs norveski radijatori vs TA, da bi klime izbegao.

@BobRock9x izvini ali ti si onda pogresno koristio TA pec. Sto bi ti nocu bilo 24 stepena? Ili ti izduvavanje radi, ili je izolacija peći loša. Što bi u 16 peć bila hladna? Ili je nedovoljnog kapaciteta, ili si je u toku noći već izduvao. Moraš da "proveravaš da li su sve cigle čitave"... 😂 Really?

Edit:
Imaju TA mana, naravno, ali ekonomicnost ako se pravilno koriste sigurno nije. Ni lomljive cigle... Naprotiv.
Nisam znao da sam ta pec koristio pogresno, naravno da nisam koristio za izduvanje a jos manje nocu ali temperatura u kuci bude veca nocu dok se pec puni jer nema vise gde da se puni i onda isijava toplotu i to se oseti kada stojis pored nje a cim je iskljucis da se ne puni ona se polako hladi dok isijava toplotu a kako nema sta da je dopunjuje ona se vec do uvece ohladi. I naravno da je bilo dovoljno za moju kucu u vecoj sobi od 20 kvadrata je bila pec od 3 kw a u mojoj sobi je bila od 2 kw, stim da je ova od 3 kw bila prikljucena na trofaznu struju a ova manja na regularni steker koji je bio samo za nju dodatno montiran i poseban osigurac za malu ta pec.

Gde sam napisa da sam proveravao cigle?
Ako već želi etažno, neka ide na kombinaciju TP+radijatori. Izbegao bi klime, a troškovi struje bar 3 puta manji. Svakako je komforniji način grejanja u odnosu na klime, jer nema prinudog kretanja vazduha.

Sve da je i doborg kapaciteta, ne postoji način preciznog regulisanja temperature. Navikao sam na komfor ujednačene temperature. U životu za grejanje nisam koristio samo gas i naftu, sve ostalo sam prošao i nazad se više nikada ne bih vraćao.
Dok sam bio kod babe na selu tamo smo sobu grejali sa naftaricom a dok sam radio u jednoj firmi su nam doneli one peci na gas, gde iza prikljucis butan bocu a od napred gori vatra. U vojsci se grejao na pec bubnjaru, za one koji ne znaju sta je bubnjara to je bure od 200 litara preseceno da donji deo bude dublji a gornji malo prekovan da moze da se navuce preko donjeg dela, navare se drske da moze da se skida i isece se deo za cunak koji se zavari za gornji deo, pa kada se natrpa drvima pa kada se usija pec bude sva naradzasta a ne mozes da joj pridjes narednih par sati koliko je vrela.
 
Poslednja izmena:
A mermerni radijatori-ploče, ima li neko iskustva sa njima? Tipa dal one ili norveški radijatori?
 
Evo sada sam izračunao za mene. Sa dve TA 6KW prošlu grejnu sezonu su obe peći zajedno prosečno trošile oko 19.8 KW dnevno. Neka bude i 20 ili 22 KW dnevno. Naravno ova informacije ništa ne znači nikome jer ne žive u mom stanu. Samo kažem da može sa toliko, ili manje struje da se potroši i sa TA pećima. Ceo dan cele zime smo svi u kratkim rukavima. NIje hladnije posle 16 časova ili uveče u 21. Jevtina struje mi je o 22 do 06 ujutru. Ponavljam nikada ih nisam uključio da duvaju.
E sad, te peći sam dobio džaba sa stanom. Stari vlasnik mi ih je poklonio. Ko će to čudo da nosi sa drugog sprata. I ja sam jednu od 3.5 KW ostavio/poklonio u starom stanu.
Najjevtinija konverter klima u omraženoj tehnomaniji košta oko 33 hiljade, ugradnja je kod mene oko 50-60 evra. Dva invertera 12-ice te onda izađu oko 78-80 hiljada dinara. Nova TA peć 6KW košta bome bliže 70 hiljada, ali je kod njih fora što su polovne jednako dobre. Polovne su 250 € za 6KW. Zimi ako ti i ode jedan grejač šljaka ona samo sa ovim drugim, ili ako je 6-ica ima ih još dva. Jedna moja 6-ica ima 6 grejača po 1 KW.
Ko sada bira šta da kupi, ja bih mu rekao inverter, ali naravno ne najevtiniji. Ko već ima TA peć onda neka računa sam. Svaka kuća ili stan je priča za sebe. Kao i stanari u istima.
 
To nemam pojma. Kada dođe jevtina struja ja ih namestim otprilike na trećinu pomoću termostata. Kada se one isključe ja već spavam. A nisu skroz hladne kao na prvo punjenje u sezoni. Ovo što sam napisao je PROSEK za celu grejnu sezonu. Verujem da se nekad pune i tri sata a nekad samo sat vremena. Redovno beležim račune za struju i vodim evidenciju. Grafik sam postavljao. Grejna sezona mi je uglavnom 7 meseci. Kako izračunam koliko je struje otišlo baš za grejanje, a koliko za ostale stvari? Računam prosek potrošnje kada se ne grejem. Maj - septembar. Tu mi je prosek potrošnje oko 330 - 340 KW. Bude nekada i više, ali to je kada puno koristim klimu za hlađenje. Ali isto tako bude i kada ništa ne trošim (10 dana na moru). Pišem ono sto jesta, ali kod mene.
 
TA peć ima samo jednu prednost, a to je kada bi se vratile 90e, restrikcije struje i sl, pa da puniš kada ima struje. krastavac, meni se i dalje kada vidim TA peć vrate sećanja iz 90ih.
Dodao bih još da su TA peći dobre i ako ti je u porodici takva rutina da nikog ne bude u kući po celo prepodne ili popodne, pa se zahvaljujući TA peći očuva temperatura bez da ostavljaš uključeno grejanje bez nadzora. Baš znam da je nama kad sam bio klinac to bilo super u odnosu na kvarcne peći ili drva, sa termalkama se ne vraćaš kući u štenaru. Ali je sada već drugo doba, sad ljudi programiraju grejanje u kući ili stanu tako da nastavi da se greje pola sata - sat pre nego što se vratiš kući. (Što opet povlači da grejanje radi bez nadzora, ali dobro, možda to i nije problem kao što mi se čini.)
Upravo je to poenta o cemu ja pisem ali pojedini izgleda da ne razumeju kako je to sa ta pec. Ne da je prazna oko 16h nego osetis kako je onako mlaka i nema sta da isijava iz nje i onda hoces neces ili da nju ukljucis da se puni ili da palis neki kvarcnu grejalicu koja trosi struje boga oca.
To jeste. Što nas više vodi do zaključka da je termalka u stvari manje udobna od nekih alternativa, a ne (bar ne nužno) skuplja. U mom slučaju (dok smo se ranije više na termalke grejali), bilo je toplo u kući u do 11 sati uveče, ali je zato ujutru bilo vrućina... S tim da smo mi imamo stare debele termalke s grejačima od po 2 kivata; tako se one super dopune preko noći, a skoro sigurno bolje čuvaju toplotu i najjačih novih termalki koje su uže. Da, i nikako da termalka duva, samo da zrači!

Ali nam je sa klimama mnogo udobnije, a termalke nam i dalje nikuda ne idu! Klime nisu inverter, drže se po ovim blažim zimama u poslednje vreme, ali može da zagusti u nekom momentu, i tu bi termalke ušle u akciju!
 
Ajde da pitam ovde ako je neko imao iskustva sa Mi S grejalicom da li moze da greje 20-30kv.
Trebala bi mi kao neka vrsta podrske jer ss grejemo na cvrsto gorivo pa dok nepostignem temperaturu.
Imam dve sobe u kuci koje su severno orjentisane najdalje su od pumpe i kotla na spratu pa sam mislio da uzmem dve ove grejalice.
 
Pozdrav ljudi, da li neko licno poseduje (ili poznaje nekoga ko poseduje) Norveski radijator marke "BEHA" po mogucstvo sa WiFi opcijom. Jako mi interesantno deluje ali nemam bas nikoga da mi prenese iskustvo oko grejanja/troskova i ponasanje aplikacije za koju sam citao da jaaako baguje (a valjda se sve preko nje radi). Inace sam naiso na povoljnu cenu oko 22k onaj najveci PV20 sa wifi opcijom pa bi da pazarim ako se dobro pokazao

Hvala unapred!!!
 
Par godina sam u stanu koji ima centralno i zaista je banja i neuporedivo sa bilo čim...ali čuvam norveški, ne bih ga dao ni za šta na svetu.
Ceo život sam se grejao na TA peći i smrzavao se, a nisam uopšte zimogrožljiv lik, leta su mi inače problematična.
Elem, pre ove gajbe sam uz norveški proveo dve zime, u stanu koji nije imao izolaciju. Potrošnja mi je bila otprilike ista kao i sa TA ranije, ali neuporedivo toplije, konstantna temperatura naravno, to mu je i zadatak. 1.4kw, soba 4x3.5 recimo.
A za ove prelazne periode je zakon, ne troši skoro ništa.
 
Poslednja izmena:
Jel moze isto neko da podeli iskustva sa Mi S grejalicom. Da li je predlazete ili nesto slicno u tom cenovnom rangu. Potreba je za ovaj period dok ne krene grejna sezona i da posluzi kad ovi tanko greju. Koliku povrsinu ona prakticno zagreva i eto koliko je stabilan rad preko applikacije?
 
Da li ima neko da koristi baffer za centralno za radijatore na ovom forumu.

Vidim dosta ljudi ih hvale da nocu pune toplotu u baferu, najbolje ako se ima dva brojila tj posebno za bafer jer ako su grejaci npr 6kw, radi 8 sati po jeftinoj tarifi to je 1440kw za mesec dana.

Ispada najjaftinija pocetna investicija za grejanje, problem je samo mesto gde da se smesti.
 
Jel moze isto neko da podeli iskustva sa Mi S grejalicom. Da li je predlazete ili nesto slicno u tom cenovnom rangu. Potreba je za ovaj period dok ne krene grejna sezona i da posluzi kad ovi tanko greju. Koliku povrsinu ona prakticno zagreva i eto koliko je stabilan rad preko applikacije?
Ja sam je uzeo prošle nedelje, evo već mi je na probi par dana po par sati.

Aplikacija mi radi odlično, sinhronizacija dobra. Bukvalno je palim iz auta 30km van stana (s posla). Dok radi, tiha i lepo greje prostor, trenutno mi je u sobi sa 20 i kusur m2.

Za nešto veće ne znam baš, ali dok radi, možeš komotno u majici, dobro ipak je prelazni period, ne znam da li će na minusu moći da se održi.

Podešavanje temperature od tvojih zahteva, maks je 28, ja je držim na 22C i lepo prati temperaturu okruženja, znači ako je u sobi već 22, ne pali se.

Šta znam za ovaj keš i ovaj period, završava mi posao. Verovatno ne troši puno, maks 2kw, i to zavisi od temperature i okruženja.
 
Poštovane kolege, da li može mala pomoć u vezi grejanja jedne sobe. Soba se nalazi na I spratu privatne kuće, dimenzije sobe su 4.5m x 3.5m. (15.75m2). Visina plafona je oko 2.3m. Soba ima samo jedna vrata i ona vode u kujnu koja se greje. Jedini spoljni zid je onaj od 3.5m i tu su vrata i prozor ka terasi. Stolarija je PVC. Da li bi za grejanje ove sobe bio dovoljan jedan "francuski" ili "norveški" radijator od recimo 2400W? Ili ipak treba neka klima od recimo 9000 BTU? Razlika u ceni jedne invertor klime sa sve montažom i "norveškog" radijatora nije ni malo mala. Ako imate neki drugi predlog i to je od pomoći.
Hvala svima unapred na savetima.
 
A da nije klima za toliku sobu overkill? Pogotovo što je samo jedan zid spoljašnji. Iako se slažem po pitanju toga da bi leti eto mogao i da hladi sobu...

A ako je za grejanje: inverter klima mu je da ugradnjom koliko, minimum 60k dinara? Ako bi sa norveškim radijatorom ili tako nečim trošio i po 2000 dinara struje, pa grejući i 5 meseci godišnje, tek za 5 godina bi potrošio struje u vrednosti cenovne razlike nabavke i ugradnje uređaja za grejanje.

Osim ako nam nedostaju neki dodatni podaci. Recimo, kakva je potrošnja struje u ostatku kuće, i da li bi zbog toga lako upadao u crvenu zonu...

S obzirom na gore rečeno, možda mu čak isplativije i običnu klimu, pa plus norveški radijator za baš hladne dane. Neka me neko ispravi ako grešim, svakako, znam da nisam popio svi znanje ovog sveta. 😎
 
Poslednja izmena:
2000 dinara struje je oko 250KWh (bez ulaska u crvenu zonu). To norveski radijator posrce za 10ak sati rada. Ako moze sa 20-ak minuta dnevno rada radijatora da odrzava sobu toplu celog dan onda da, u pravu si. U suprotnom, grejanje na "norveski" ce ga kostati mnogo vise od toga (pogotovo ako udje u crvenu zonu).

Obicna klima se ne isplati uopste. Najjeftiniji inverter je jedva nesto skuplji od obicne klime.
 
Poslednja izmena:
Ooops, krastavac, pospan ;-)

Da, 100tinjak sati rada, odnosno oko 200minata dnevno, tj. nesto vise od 3h dnevno.
 
Onda ti samo još fali u jednačini podatak koliko bi sati dnevno taj norveški radijator grejao, ili šta god. Isto važi i za klimu... Ja znam da u sobi baš takvih dimenzija (moja stara dečija, ah pardon - momačka, soba 😄) TA peć od 2kW ugreje, ma bude pakao! Morao sam otvarati vrata sobe da u ostatak kuće ode za vrelina. Znam da ti nećeš termalku, ali samo kažem zašto mi se to čini kao mala prostorija za grejanje.

Hvala @bombaš za dopunu o cenama. To je bitna razlika od onoga što sam imao na umu...
 
Gazu, koliko sam čuo ili pročitao, ne bi trebalo da gasim uređaj koji bih kupio, jer onda daju puni efekat. Kolega sa posla ima "memoterm" , i drži ih preko zime non stop (naravno sa podešenim termostatom). Da li je ok ideja da se uređaj ne gasi ili je to pogrešna koncepcija. Za "inverter" klime svuda piše da treba stalno da duvkaju....
 
Nazad
Vrh Dno