Šta je novo?

Grejanje na struju

Struja je izuzetno jeftina u Srbiji.
 
Grešiš, ali silno. Druga stvar je što smo siromašni. To ti je isto kao da ti ponudim nov S63 AMG za 50.000,00 EUR. Realno je jeftino, ali i dalje nedostižno.
 
nov S63 AMG za 50.000,00 EUR
Ima, nažalost rijetkost, ali ima i ovde onih koji bi za ove pare kupili 2 komada!
A ovi (skoro svi mi) koji žive od radničke plate ili penzije (kao ja), njima je i socijalna struja skupa.
 
Cijenu proizvoda treba prilagoditi cijeni standarda trzista. Nez za Srbiju, al u BiH elektroprivreda pored silne korupcije i zaposljavanja preko "stele" ima dobar profit(ne prihod vec profit). Pretpostavljam da je ista stvar i u Srbiji.

Drugo evo banalan primjer koji sam navodio. Zivim sada u Njemackoj, plata mi je oko 2200 eura, u BiH je bila oko 450-500 eura. Samo moja bez djecijeg doplatka i zenine plate.
Cijena kilovata ovde koji placam je 26 centi sa porezom. U BiH je bio neki prosjek oko 0.08 eura(16 bam feninga). Uzmem neki prosjek od 250 kw mjesecne potrosnje.
-u Njemackoj to izadje 65 eura. U Bosni 20.
Oko 3 puta skuplje.. a plata oko 5 puta veca..
 
Da, ali je zato % učešća zelene energije u DE znatno veći nego u BiH.
Nemac vodi računa da gasove iz TE dobro prečisti, pepeo iskoristi, pa tek onda ispusti u atmosferu, dok Balkanske TE u to ulažu tačno 0 EUR. Uz to DE uskoro gasi preostale TE.

Ne možeš toliko da prilagodiš cenu proizvoda lokalnom tržištu, a posebno ukoliko moraš na zapadu da kupiš celokupnu tehnologiju za proizvodnu nekog proizvoda (od bagera koji kopa ugalj, do zadnjeg ventila na kotlu). Cena može biti nešto niža ako u obzir uzmemo niže cene radne snage i nepostojeći ekološki faktor. To ne utiče toliko na cenu proizvoda gde je tehnologija i održavanje skupo.
 
Da dodam još par stvari. Električna energija je globalni proizvod, kao i recimo metali i ne može se cena baš toliko prilagođavati lokalnom tržištu, već u velikoj meri zavisi od globalne potražnje. Sa druge strane, EPS zavisi od budžeta RS, pa se sva ulaganja realizuju kroz državna ulaganja (kredite koje uzima država). Na ovaj način se vrši stimulacija onih nemarnih potrošača da u energetsku efikasnost ne ulažu ništa, jer se sve to na kraju niveliše kroz druge namete koje plaćamo svi. Ili kroz upotrebu dizela i čvrstih goriva za grejanje u gradskim zonama. Ali da ponovim, u Srbiji su pluća najjeftiniji i najbolji filter, jer ljudski život vredi manje od filtera.

Za one ugrožene, država je dala povlastice kroz besplatne kWh, dok ostali moraju malo da povedu računa. Da ne širim priču, ali ista je situacija i sa gradskim toplanama koje isporučuju velikom broju potrošača paušalno toplotnu energiju, pa se isti hvale kako tokom cele zime drže prozore na kip jer im je vruće. Kada svi budu morali ugraditi kalorimetre, pitaću ih onda koliko dugo drže prozore na kip.
 
Ne znam zašto uzimate za primer nemačku koja je em najbogatija država u EU em ima najskuplju struju, a mi smo jedna od najsiromašnijih zemalja a nemamo najjeftiniju struju već cenu u rangu sa ostalim zemljama u regionu koje su sve bogatije od nas.

Slična priča kao i sa gorivom.
 
Maxy

Za filtere nisi u pravu. Sto se tice termo elektrana kod nas su dosta ulozili u filtere.
Glavni zagadjivaci nisu elektrane vec privatna domacinstva gdje se losi ugalj lose kvalitete.

I nema logike da je ista cijena proizvoda, jer nije ista cijena tona uglja u Njemackoj koja je potrebna za proizvodnju, nije ista cijena radne snage, nije ista cijena transporta itd u odnosu na Bosnu ili Srbiju. Tako da nema ni logike da je cijena proizvedenog kilovata jednaka Njemackoj.

Bakara

Ja sam je uzeo za primjer jer imam iskustva zivljenja na Balkanu i u Njemackoj. Imam radnih kolega iz Srbije slicna je situacija tako da ova usporedba sa cijenama u odnosu na Njemackom vazi za obe zemlje. Na balkanu su jedino jeftine kirije za stan i nista vise.
 
Jesu uložili kao i kod nas. E sad da te pitam, znaš li koliko dugo je aktivan elektro filter tokom rada TE? Zanš li da će i SRB i BiH morati da plate penale enetgetskoj zajednici zbog "nerada" tih filtera?

Ponovo pročitaj šta sam prethodno napisao, a posebno onaj deo gde se cena električne energije određuje globalno, a ne lokalno, a i onaj deo o subvencijama posledično.
 
Ne znam zašto uzimate za primer nemačku koja je em najbogatija država u EU em ima najskuplju struju, a mi smo jedna od najsiromašnijih zemalja a nemamo najjeftiniju struju već cenu u rangu sa ostalim zemljama u regionu koje su sve bogatije od nas.

Slična priča kao i sa gorivom.
Jesmo li i mi iz R. Srpske bogatiji?
Teško!
 
U RS, tj. BiH je skuplja struja nego u SRB.
 
Što se tiče cijena, ovde i na zapadu, kupujemo bijelu i smeđu tehniku, odjeću, obuću, vozila, pa i hranu iz prodavnica... itd. po maltene istim cijenama.
U RS, tj. BiH je skuplja struja nego u SRB.
Šta tek onda reći?
Mislim da je zdravstveni sistem (u odnosu na Zapad) rijetka povlastica, mada i to sve manje i manje.
 
Poslednja izmena:
Za isti proizvod nije maltene ista cena, nego je skuplje kod nas. Za svu moguću tehničku robu koja se prodaje i kod nas i na zapadu, cena su više kod nas. Eto, tu vidimo kako se cene prilagođavaju našem tržištu. Guli se koža sa leđa.

Za one neupućene, umro je drug Tito, a sa njim i planska ekonomija.
 
Pozdrav, kupio sam stan od 60m2, stara gradnja sa izolacijom, stari prozori koje cu zameniti PVC-om, nema centralnog grejanja. Dvoumim se izmedju etaznog grejanja i panelnih (norveskih) radijatora, norveski bi bili par puta jeftiniji za ugradnju a rekao bih da je to priblizno isti nacin grejanja tj konverzije elektricne energije u toplotnu. Grejanje na klimu bih izbegao, mislim da bi mi smetalo strujanje vazduha. Danas sam na internetu naleteo na termoakumulacione radijatore koji mi izgledaju vizuelno prihvatljivije od TA peci samo sto nisam mogao da pronadjem misljenja ljudi o njima. Da li se neko od vas susretao sa TA radijatorima i sta generalno mislite o njima.
 
Imate li predlog za konkretan model konvektorske grejalice? Potrebna je za dogrevanje sobe gde će boraviti beba, u stanu koji ima centralno grejanje. Koristiće se maksimalno 15-20 dana godišnje, kada odemo u posetu kod dede, tako da ne bih davao neke veće novce za to, a opet da ne uzimamo neki treš. Vidim da su uglavnom sve snage 2kW, eventualno model koji ima korektan termostat da ne pregreva sobu previše.
 
Pozdrav, kupio sam stan od 60m2, stara gradnja sa izolacijom, stari prozori koje cu zameniti PVC-om, nema centralnog grejanja. Dvoumim se izmedju etaznog grejanja i panelnih (norveskih) radijatora, norveski bi bili par puta jeftiniji za ugradnju a rekao bih da je to priblizno isti nacin grejanja tj konverzije elektricne energije u toplotnu. Grejanje na klimu bih izbegao, mislim da bi mi smetalo strujanje vazduha. Danas sam na internetu naleteo na termoakumulacione radijatore koji mi izgledaju vizuelno prihvatljivije od TA peci samo sto nisam mogao da pronadjem misljenja ljudi o njima. Da li se neko od vas susretao sa TA radijatorima i sta generalno mislite o njima.
To "termoakumulaciono" znači da ta peć/radijator nešto- toplotu akumulira (zadržava) pa kasnije to ispušta u okolni prostor. Ovi TA radijatori vidim koštaju baš lepo 250 - 300 evrića (ima i skupljih) a širina im je oko 20 cm. Super je to jer zauzimaju malo prostora. E sad dali će taj radijator za vreme jevtinije tarife da dovoljno akumulira da izdrži da se ne ohladi do sledeće jevtine struje je veliko pitanje. Ako nemaš mesta za TA peći, koje jesu skuplje (nova šestica je oko 500 €), onda je ovo rešenje za tebe. Lično bih išao na TA peći, ako imaš mesta. Ja stan od 60 kvadrata grejem sa dve TA šestice, Evo 4 godine i ni jednom nisam ni duvanje uključio. Naravno svaki stan/kuća je priča za sebe. Možda da pogledaš polovne TA peći koje se servisiraju i stavi se nova vuna, i to ima da gura doživotno. Ove moje dve su 6KW Cer Čačak iz sedamdeset i neke, nikad otvarane. Brat mi se greje na one Norveške radijatore i kune se u njih. Oni ništa ne akumuliraju, ali je njemu to ok.
 
Ja sam reko nikada vise na TA pec se necu grejati, non stop nesto moras oko njih da radis. A da ne govorim koliko struje vuku, za noc mogu preko 20 kilovata struje da izvuku kao nista a ko koristi dve i to jace zbogom pameti, racuni u tom slucaju idu na preko 15 hiljada dinara a mislim da je i to malo, pa ako se jos u toku dana ohlade onda ih moras ukljuciti da se dopunjuju a onda vuku skupu struju. Sve u svemu TA peci su instant peci za sagorevanje para.

Onda moras paziti jel neki grejac pregoreo ili nije da pazis i da menjas vunu redovno jer u protivnom hoce da izduvavaju prasinu ako se puste da duvaju, da se provere jesu sve cigle citave.

Evo samo cemo uzeti primer korisnika od gore koji kaze da ima dve ta peci po 6 kilovata svaka to je po satu 12 kw, pa ako puni samo u vreme jeftine struje to je za vece 96 kw samo jedno vece pa x 30 dana to vam dodje 2880 kw jeftine struje. Pa i da su obe ukupno 6 kw to mu opet dodje 1440 kw samo u jeftinoj tarifi a gde je ono sto se potrosi preko dana.

Najskuplje grejanje a covek se ne ugreje sa njima bas najbolje. To je bar neko moje misljenje jer imam dve u kuci jednu od 3 kw i jednu od 2 kw za manju sobu i uvek je u kuci bilo onako prohladno.
 
Druže to što ja imam dve šestice ne znači da ih punim osam sati te jevtine struje. Nisam to nigde ni spomenuo. Te TA peći obično imaju na sebi onaj termostat pa ti sam podešavaš koliko će da se "puni". Moje se pune oko 3 sata svaka po jevtinoj tarifi. Obično isključe same i ranije. Postavim ih na malo manje od trećine. Najviše ikada sam potrošio 1507 KW struje, ali za sve ukupno (i šporet i bojler i svetlo i sve ostalo) i to u januaru 2019. Te veće TA peći su bolje od manjih jer imaju veću masu (više cigli) pa duže drže toplotu. Ovo za izduvavanje vune si u pravu, ali sam ja takođe napisao da nisam uključivao duvanje nikada. Tako da je možda najskuplje grejanje, ali ja ga već evo četiri godine plaćam oko 150 - 170 € za celu zimu a stan od 60 kvadrata. Ako je to najskuplje onda ok, ima se može se.
 
^^ TL/DR
 
Druže to što ja imam dve šestice ne znači da ih punim osam sati te jevtine struje. Nisam to nigde ni spomenuo. Te TA peći obično imaju na sebi onaj termostat pa ti sam podešavaš koliko će da se "puni". Moje se pune oko 3 sata svaka po jevtinoj tarifi. Obično isključe same i ranije. Postavim ih na malo manje od trećine. Najviše ikada sam potrošio 1507 KW struje, ali za sve ukupno (i šporet i bojler i svetlo i sve ostalo) i to u januaru 2019. Te veće TA peći su bolje od manjih jer imaju veću masu (više cigli) pa duže drže toplotu. Ovo za izduvavanje vune si u pravu, ali sam ja takođe napisao da nisam uključivao duvanje nikada. Tako da je je možda najskuplje grejanje, ali ja ga već evo četiri godine plaćam oko 150 - 170 € za celu zimu a stan od 60 kvadrata. Ako je to najskuplje onda ok, ima se može se.
Ispada da tebe racuni za struju izadju nesto preko 4000 dinara u zimskom periodu kada se grejes sa dve ta peci. Nesto mi neverovatno? Koliko ti onda racun za struju iznosi leti?
 
Jesu uložili kao i kod nas. E sad da te pitam, znaš li koliko dugo je aktivan elektro filter tokom rada TE? Zanš li da će i SRB i BiH morati da plate penale enetgetskoj zajednici zbog "nerada" tih filtera?

Ponovo pročitaj šta sam prethodno napisao, a posebno onaj deo gde se cena električne energije određuje globalno, a ne lokalno, a i onaj deo o subvencijama posledično.
1. Neće morati nikakvi penali da se plaćaju osim u slučaju da se i dalje nastavi sa izvozom struje. U tom slučaju takva struja se računa kao "prljava" i biće gotovo neisplativo izvoziti je ili nastavizti izvoz uz plaćanje velikih penala. Puno mesta za zloupotrebu.
2. Druga je priča oko Bugarske i Rumunije koje zajedno spremaju ili su spremile tužbu protiv Srbije zbog zagađenja a radi se o cifri koja premašuje iznos bespovratne donacije koju je Srbija dobila od EU da uredi filtriranje na termoelektranama. Moguće je naći više informacija na "Energija Sputnjika", koga zanima dublje ova tematika.
 
Prosek maj - septembar za prošlu godinu mi je bio 3100 dinara, uglavnom zelena zona. Najviše ikada mi je račun za struju iznosio 6905 dinara i to januar 2019. Prosek za zimu nisam nikada računao jer je to svaki mesec za sebe.
Evo grafik. Gore su kilovati, a dole je cena.
 

Prilozi

  • struja.jpg
    struja.jpg
    101.4 KB · Pregleda: 33
Što se tiče TA peći ako već mora najbolje su sa šamotnim ili cigla grejačima, izjuriti nešta polovno jer najviše akomuliraju energije, pune su sa ciglama. Furunu od 3kW jedva četvorica nose. Ove sa cevnim grejačima mnogo manje akomuliraju, max 60% su popunjene ciglom, i kad udari gadna zima očas posla se ohlade.
 
Jako je bitno ko i kako greje. Moj cale dodje kuci i sedi u jakni i cipelama, ja sam u trenerci i majici.
Nekome je ok 18-20c u kuci, najbolji drugar je prvi takav, a ja koji hocu 24-25c, mogu da se pozdravim od TA peci.
Dodatno, neko luftira, neko ne luftira cele zime.
 
Bas iz tog razloga sto temperatura u zimskom periodu zna da bude dosta niza od prihvatljive sam oduatao da se na iste grejem. Jer ako je napolju hladnije nema sanse da je dovoljno 3 sata da se ta pec napuni i da drzi temperaturu u sobi sve do uvece.
 
Klime su mama,imas krilca na klimi podesis da ne duva gde ti smeta i resen problem.
 
Ja sam reko nikada vise na TA pec se necu grejati, non stop nesto moras oko njih da radis. A da ne govorim koliko struje vuku, za noc mogu preko 20 kilovata struje da izvuku kao nista a ko koristi dve i to jace zbogom pameti, racuni u tom slucaju idu na preko 15 hiljada dinara a mislim da je i to malo, pa ako se jos u toku dana ohlade onda ih moras ukljuciti da se dopunjuju a onda vuku skupu struju. Sve u svemu TA peci su instant peci za sagorevanje para.

Onda moras paziti jel neki grejac pregoreo ili nije da pazis i da menjas vunu redovno jer u protivnom hoce da izduvavaju prasinu ako se puste da duvaju, da se provere jesu sve cigle citave.

Evo samo cemo uzeti primer korisnika od gore koji kaze da ima dve ta peci po 6 kilovata svaka to je po satu 12 kw, pa ako puni samo u vreme jeftine struje to je za vece 96 kw samo jedno vece pa x 30 dana to vam dodje 2880 kw jeftine struje. Pa i da su obe ukupno 6 kw to mu opet dodje 1440 kw samo u jeftinoj tarifi a gde je ono sto se potrosi preko dana.

Najskuplje grejanje a covek se ne ugreje sa njima bas najbolje. To je bar neko moje misljenje jer imam dve u kuci jednu od 3 kw i jednu od 2 kw za manju sobu i uvek je u kuci bilo onako prohladno.

Ti bi te kilovate potrosio svakako, zar ne? Energiju, kilovate, troši objekat, a ne peć. Razlika je u tome što ih trošiš noću, umesto danju. A to je veeelika razlika. Ni crvena zona nije problem, ako je većina potrošnje u nocnoj tarifi. Noćni kilovat u crvenoj tarifi je jeftiniji od dnevnog kilovata u plavoj, cak i u zelenoj tarifi
 
Sve je to ok, ali meni pik grejanja ne treba ujutro u 6 ili 7 h, već kasnije, posle 16 h, kada je TA peć više prazna nego puna. Teško se reguliše željena temperatura, zauzima prostor tokom cele godine, a uz to je sklona i nakupljanju prašine i svega ostalog. Jako dugo sam se družio sa TA peći, i nadam se da nećemo obnavljati drugarstvo.
TA peć ima samo jednu prednost, a to je kada bi se vratile 90e, restrikcije struje i sl, pa da puniš kada ima struje. krastavac, meni se i dalje kada vidim TA peć vrate sećanja iz 90ih.
Još kad vidim da neko suši veš na njoj...
 
Ti bi te kilovate potrosio svakako, zar ne? Energiju, kilovate, troši objekat, a ne peć. Razlika je u tome što ih trošiš noću, umesto danju. A to je veeelika razlika. Ni crvena zona nije problem, ako je većina potrošnje u nocnoj tarifi. Noćni kilovat u crvenoj tarifi je jeftiniji od dnevnog kilovata u plavoj, cak i u zelenoj tarifi
Pa nije mi isto nikako, jer nocu sam u krevetu pokriven i nemam potrebu da mi bude u stanu 24 stepena a to sa ta pec nisam nikada doziveo da vidim nego mi treba preko dana kada sedim u kuci da mi je toplo da se osecam prijatno a posto nisam sam u kuci i ima starijih clanova onda mora zbog njih da bude prijatnije posto njima nije cirkulacija krvi u telu kao kod nas mladih.

I ne bi potrosio nikada toliko kilovata sa klimom koliko dve ta peci mogu da izvuku za jedno vece, evo uzmi da ja imam jednu od 3 kw i jednu od 2 kw, to je 5 kw po satu pa ako se pune dok je jeftina struja to mu za osam sati ode 40 kw samo sto su radile da akumuliraju toplotu u sebe pa puta 30 dana to mu dodje 1200 kw a ja sa klimom da mi radi po ceo dan i celu noc necu potrositi tih 1200 kw a bice mi daleko toplije u kuci sa jednom inverter klimom nego sa dve ta peci.
Sve je to ok, ali meni pik grejanja ne treba ujutro u 6 ili 7 h, već kasnije, posle 16 h, kada je TA peć više prazna nego puna. Teško se reguliše željena temperatura, zauzima prostor tokom cele godine, a uz to je sklona i nakupljanju prašine i svega ostalog. Jako dugo sam se družio sa TA peći, i nadam se da nećemo obnavljati drugarstvo.
TA peć ima samo jednu prednost, a to je kada bi se vratile 90e, restrikcije struje i sl, pa da puniš kada ima struje. krastavac, meni se i dalje kada vidim TA peć vrate sećanja iz 90ih.
Još kad vidim da neko suši veš na njoj...
Upravo je to poenta o cemu ja pisem ali pojedini izgleda da ne razumeju kako je to sa ta pec. Ne da je prazna oko 16h nego osetis kako je onako mlaka i nema sta da isijava iz nje i onda hoces neces ili da nju ukljucis da se puni ili da palis neki kvarcnu grejalicu koja trosi struje boga oca.
 
Nazad
Vrh Dno