Šta je novo?

Grejanje na struju

Ovo je iznajmljen stan tako da ne mogu ništa da menjam osim da donesem svoju TA peć.

A to mi je mrsko zbog cimanja da radim. Rizikovaću ovako ove zime pa ćemo da vidimo.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Posle par meseci komentar. Posle ove blage zime mogu da budem zadovoljan, klima se mučila jedino onih dana kad je bila ogromna magla i zagađenje. Kad su bili najveći minusi TA peć sam akumulirao malo više od trajanja jeftine struje (+ 2 - 3 sata) a tokom dana dok je toplije napolju forsirao sam klimu da "pregreje" stan i onda tokom popodneva kad se vratim sa posla bude baš toplo u stanu.

Naravno da nije komforno i da je klima bučna ali sam ok prošao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ovako blaga zima se nece ponoviti sledecih 20 godina.
 
Bilo bi lepo da bude svaka ovakva

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Šta bi tu bilo lepo?!?

Ako ne budemo imali oštrije zime, samo jedan glupi primer, malarija bi mogla da se pojavi i kod nas.
 
I to što kažeš. Mada je meni lepo i na -10°C, dok god nisu mokre noge

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Zdravo svima, ja se odmah na pocetku svima izvinjavam ako cu da postavim pitanje koje je vec neko postavio, ali ja ga nisam nasao.
Interesuju me iskustva konvektorskih radijatora manjih brendova (citaj jeftinijih), da li zaista mogu da normalno zagrevaju sobu kada je veci minus ili ne? Zagrevao bih jednu sobu i hodnik u koji se odmah ulazi od spolja + kupatilo, ukupno 23m2. Izolacija je stiropor 10cm i na plafonu 3cm. Razmisljam se izmedju Tesy bugarski ili Ballu ruski od 2-2.5kw. Ako su ok resenje koliko trose struju u praksi? Imam staro brojilo te nemam jeftinu struju. Hvala unapred na adekvatnim odgovorima...
 
Dodaj na plafon (sa tavanske strane) još 15cm. Inače ćeš tući 100eur mesečno na grejanje. Može da ugreje bilo koji, ali nije baš jeftino. Ili ugradi inverter klimu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Dodavanje na plafon sa tavanske strane mi ke neizvodljivo zbog nekih nebitnih razloga za ovu temu, da ne duzim. Htedoh samo da naglasim da bi to bio nacin grejanja za ovu zimu, za sledecu planiram grejanje na pelet ili gas. Visina prostorija je 245cm ako ke bitan podatak.
Ne znam kako bih koristio taj panelni radijator, da li da bude non-stop ukljucen i da se uzdam u termostat ili da razvijem strategiju kada da iskljucujem a kada da budu ukljuceni. Kapiram da ako iskljucujem, mnogo struje ce da odvlaci a necu da se ugrejem jer ce stalno zidovi da se hlade.
 
Kako god okreneš, grejanje na struju je skupo

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Da, ali mi je od toga bitniji podatak o pouzdanosti uredjaja, da li moze da zagreje navedeni prostor i sred zime, da li nije zapravo obican el. uredjaj nalik maloj grejalici (duvalici). Posle iskljucenja termostata da li se naglo gubi toplota ili ne? Itd itd, najbitnije mi je da se javi neko ko je koristio ove uredjaje i iznese svoja iskustva...
 
Sve sto koristi grejac trosi i daje onoliko koliko pise. Kad se ugasi nema grejanja.
TA pec ti je najbolje resenje ali nemas nizu tarifu tako da ili da to resis i to odpada. S obzirom da imas ok izolaciju probaj sa inverter klimom, pelet i gas su preskupi pogotovo ako ti je tavanski deo lose izolovan.
 
Da, ali mi je od toga bitniji podatak o pouzdanosti uredjaja, da li moze da zagreje navedeni prostor i sred zime, da li nije zapravo obican el. uredjaj nalik maloj grejalici (duvalici). Posle iskljucenja termostata da li se naglo gubi toplota ili ne? Itd itd, najbitnije mi je da se javi neko ko je koristio ove uredjaje i iznese svoja iskustva...

Posle gašenja se maltene odmah ohladi grejalica, koliko će naglo prostorija gubiti toplotu zavisi od izolacije. Greje lepo kad radi, ali srče struju kao što su ti jozza i Alf napisali.
 
To da ti radijatori na struju štede energiju je šuplja priča. Troši isto koliko i kalorifer ili kvarcna grejalica. Ne troši energiju grejno telo već prostor!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Sve sto koristi grejac trosi i daje onoliko koliko pise. Kad se ugasi nema grejanja.
TA pec ti je najbolje resenje ali nemas nizu tarifu tako da ili da to resis i to odpada. S obzirom da imas ok izolaciju probaj sa inverter klimom, pelet i gas su preskupi pogotovo ako ti je tavanski deo lose izolovan.

Ploca je na tavanu, stiropor 3cm iznutra, prizemna kuca je u pitanju. Ukupna kvadratura kuce za grejanje je 70m2 tako da mislim da cu od sledece zime uspeti da sa ne toliko para resim grejanje peletom ili gasom, verovatno gasom...
 
Hvala vam ljudi na odgovorima i sugestijama, pogotovo na azurnosti.
 
Koliko para će te koštati grejanje na gas za tih 70kvm? Pitam čisto iz radoznalosti.
PS: ako ikako možeš, poboljšaj izolaciju ploče. Ako to ne može, onda uradi izolaciju pod krovom. 50% energije ode kroz plafon

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Evo ti poredjenje u vezi gasa, brat ima istu kvadraturu, fasada kod oboje je 5cm stiropor, ja tavan isto 5cm a on isto toliko plus staklena vuna 10cm preko, on na gas proslu sezonu 700e, ja na klime 200e. Sve ti jasno, valjda ;)
 
Koliko para će te koštati grejanje na gas za tih 70kvm? Pitam čisto iz radoznalosti.
PS: ako ikako možeš, poboljšaj izolaciju ploče. Ako to ne može, onda uradi izolaciju pod krovom. 50% energije ode kroz plafon

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Radicu kamenu vunu za 2 god. Inace planiram za gas ta placam oko 500€
 
Evo ti poredjenje u vezi gasa, brat ima istu kvadraturu, fasada kod oboje je 5cm stiropor, ja tavan isto 5cm a on isto toliko plus staklena vuna 10cm preko, on na gas proslu sezonu 700e, ja na klime 200e. Sve ti jasno, valjda ;)
Imam u dnevnoj inverter klimu, ali nije kvalitetnijeg proizvodjaca te nisam zadovoljan kako greje, doduse nisam imao izolaciju kad sam je testirao. Cim je ugasis odmah osecas hladnocu, plus vazduh isusuje, trosi prosecno 1.4kw na h te padaju u vodu one oznake 0.8kw/1h. Radijatori su radijatori :)
 
Zdravo svima, ja se odmah na pocetku svima izvinjavam ako cu da postavim pitanje koje je vec neko postavio, ali ja ga nisam nasao.
Interesuju me iskustva konvektorskih radijatora manjih brendova (citaj jeftinijih), da li zaista mogu da normalno zagrevaju sobu kada je veci minus ili ne? Zagrevao bih jednu sobu i hodnik u koji se odmah ulazi od spolja + kupatilo, ukupno 23m2. Izolacija je stiropor 10cm i na plafonu 3cm. Razmisljam se izmedju Tesy bugarski ili Ballu ruski od 2-2.5kw. Ako su ok resenje koliko trose struju u praksi? Imam staro brojilo te nemam jeftinu struju. Hvala unapred na adekvatnim odgovorima...

Isčitaj polako ovu temu od početka. Obrni okreni, sve je odgovoreno. Verovatno i ono što se još nisi setio da pitaš. Ima zaista zanimljivih postova i iskustava.

60-ak strana se brzo pročita.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, u procesu sam izgradnje vikendice, pa resavam pitanje grejanja. Kuca je od drveta, zid je spolja drvo 4cm, pa 10cm kamene vune pa unutra drvo ili gips, u zavisnosti od dela kuce, tako da bi izolacija trebala da bude dobra. Na slici gore sivo je terasa, a dole je ostava i radna soba, koja na skici nije jos podeljena, ali ce biti ista izolacija kao i na ostatku kuce. Nisu skicirane dimenzije svake prostorije, ali moze ugrubo sa slike da se vidi. Povrsina "stambenog" dela je 55 kvadrata, ostave 25.
Kuca ima kosi krov, sa leve i desne strane na skici kosina pocinje od 170cm, a visina ide do oko 4m u sredini. Bojama sam obelezio mesta gde bi mogla da stane klima za dnevnu sobu. Mislim da bi idealno bilo da stoje sa leve strane na sredini i da duva ka hodniku i sobama, ali je visina gde krece krov tih 170 cm, pa ne znam kako bih izveo da stoji tu.
Razmisljam oko 2 nacina grejanja, jedno etazno na struju i drugo kombinacjom klima i norveskih radijatora. Inicijalno za ovu godinu sam mislio da stavim jedan inverter u dnevnu sobu i po jedan norveski radijatgor (ili neki slican) u spavace sobe, a kasnije po potrebi, ako treba i klimu u svaku sobu. Svakako prvo moram da vidim kako "dise" prostor. U kupatilo bih svakako stabio grejac/susac za peskire na struju, koji cini mi se nije preveliki potrosac. Radnu sobu bih isto grejao norveskim radijatorom po potrebi.
Drugo elegantnije resenje je da se razvuku radijatori po celoj kuci sa elektricnom kotlom. Nemam predstavu koja je cena cele takve instalacije pa ako neko ima iskustva neka prenese.
Sto se eksploatacije kuce tice, ne znam jos koliko ce se koristiti zimi, to cu videti nakon ove godine.
Sto se klima tice, ovu glavnu bih uzeo neku bolju, gledao sam neki Hisense Silentium Pro model za 75k, a za sobe mozda i neke jeftinije, vidim da ima voxova vec od 30k, valjaju li one nesto?
 

Prilozi

  • vikendica.klima.jpg
    vikendica.klima.jpg
    127.1 KB · Pregleda: 156
Pre 2 godine sam za ugradnju elektrokotla i povezivanje sa radijatorima platio oko 90k dinara ruke i materijal (bez radijatora i kotla), poslovni prostor, 65m2, 5 grejnih tela. Kvalitetan el kotao mozes da kupis za nekih 400-500 eura (9Kw zavrsava posao ali ja bih uzeo 12) a neke osnovne verzije mozes da nadjes za 250, toliko i za radijatore(oko 10 eura je 1 rebro).
 
Zar nije jednostavnije kupiti za 500 eura 5 konvektorskih grejalica, nego ugrađivati kotao? Troše isto koliko o el. kotao, a nema zezancije sa majstorima i ugradnjom. Ukupno tri puta jeftinije za ugradnju.
 
Narode, kad vec pominjete konvektorske grejalice...koje preporucujete? Ubacio bih u decju sobu radi dogrevanja. Soba je oko 18kvm. Kad kazete konvektori mislite na norveske radijatore? Gledah njih i cene su ozbiljne.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Narode, kad vec pominjete konvektorske grejalice...koje preporucujete? Ubacio bih u decju sobu radi dogrevanja. Soba je oko 18kvm. Kad kazete konvektori mislite na norveske radijatore? Gledah njih i cene su ozbiljne.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Imaš Boš i ostale skalamerije već za 100 eur. Norveški radijatori su fensi... Nemoraju biti neki navikani i veoma reklamirani, ima ih i jeftinijih, pa sa wifi-jem... Ako imaju mermernu ploču, mogu malo zadržati toplotu duže.

Imao sam ranije na poslu neku kombo varijantu radijatora i TA peći. Ime jedan red cigle sa grejačima. Brže se zagreje od TA peći, ali duže emituje toplotu od klasičnog konvektora. Međutim odnos uloženo - dobijeno je i ove 1:1.

Samp TP realno daju povoljniji odnos uloženo dobijeno.
 
Ok. Onda gledam te ostale skalamerije....ako neko ima iskustva ne bi bilo lose da podeli...da cujem iz prve ruke

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno