Šta je novo?

Grejanje na struju

Jesi spavao ikad u lesu od zivotinje?
Manje cimanja oko cepanja, a lepo greje..
I jos prirodno, pa de ces bolje!
 
nema tako velike zivotinje da bi ja mogo u kozuru stat
a vi se samo nastavite zaj*bavat i dizat te temperature na 23 !halo ba kakva temperatura na 23 sve preko 18 je prevrucce ali posto su danas svi lijenji nista ne rade i samo se zajebaju nemaju ni zdravu cirkulaciju kroz tijelo pa bi im i na 30 bilo zimoca
ko i onoj mojoj vjestici od punice sto me stalno zajebaje te hajd drazo ovo te ono a ona se uglibila u kucu i ne mrda samo zvoca i tracari sa drugim vijesticama iz komsiluka umesto da uzmu nesto radit okopat bastu zamijenit cukama vode nahranit ih zapalit vatru
kakvo je to tracenje resursa djece mi cuj klime rade odrzavaju 23 stepena???? jel ste vi fakat ozbiljni???
 
Sta hoces da kazes, da si puno krupniji od Lea DiKaprija? Ako je on mogao stati u konja, ti bi sigurno mogao stati u...nesto veceg konja.
 
nema tako velike zivotinje da bi ja mogo u kozuru stat
a vi se samo nastavite zaj*bavat i dizat te temperature na 23 !halo ba kakva temperatura na 23 sve preko 18 je prevrucce ali posto su danas svi lijenji nista ne rade i samo se zajebaju nemaju ni zdravu cirkulaciju kroz tijelo pa bi im i na 30 bilo zimoca
ko i onoj mojoj vjestici od punice sto me stalno zajebaje te hajd drazo ovo te ono a ona se uglibila u kucu i ne mrda samo zvoca i tracari sa drugim vijesticama iz komsiluka umesto da uzmu nesto radit okopat bastu zamijenit cukama vode nahranit ih zapalit vatru
kakvo je to tracenje resursa djece mi cuj klime rade odrzavaju 23 stepena???? jel ste vi fakat ozbiljni???

+1
 
Ne mogu edit, pa da dodam, na Elite forumu covek napisao da je prelaskom sa elektricnog kotla na klime grejanje jeftinije tacno 3 puta. Cisto da podelim informaciju, ne znam kakav sistem ima, da li samo ukljucivao nocu ali eto primera.

Evo i ja da potvrdim.
Ovo me je prva zimska sezona grejanja na klimu, do sad sam se grejao na CG.
Površina stana 60 kvadrata, izolacija đene-đene.
Grejao sam sa na nekom Fujitsu 12-ici inverteru u dnevnoj i uljanim radijatorom u spavaćoj. Sve je radilo non-stop, 24/7.
Na mesečnom nivou račun za struju mi je bio duplo manji u poređenju sa istim računima iz prošle godine za CG. S tim što mi je stan bio topao uvek dok ba CG samo do 10 uveče.
Mirne duše mogu da kažem da je grejanje na struju 3x jeftinije, što nikako ne bi sneo da bude slučaj. Struja koju dobijamo uglavnom se dobija iz toplana, što znači da se toplotna energija pretvara u električnu (gubitak valjda oko 20%) pa opet u toplotnu. Jeste da ispada kao neracionalno trošenje, ali šta drugo da se radi kad su nam javna preduzeća lopovi kakvih nema nigde?

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
to kad uračunaš da centralno grejanje plaćaš cele godine, a ovo na struju samo sezonski, onda ti ispadne jeftinije? ili te je mesečno izlazilo 3 puta jeftinije?
 
70m2, od toga se greje 50m2, jedino sto su 2 prozora na kip skoro stalno otvorena, ne gasi se grejanje, temp vode na 80c, u stanu oko 25-27c.
12kW elektricni bojler, etazno grejanje.
Decembar i januar 36 i 34k dinara struja. 2008. je ugradjeno.
U februaru smo upalili klime, pa cemo videti razliku, ja ocekujem da bude duplo manji racun.
U sustini, klime su najjeftinije resenje, posto jedna klima za 40m2 trosi oko 1kW struje.
Samo se ne treba stekati i uzeti kvalitetne klime, em rade na niskim temperaturama, em jos vise stede struju.
Ako se pokaze da je racun duplo manji, uzimam 2 Gree u crown klime za stan i miran sam.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
to kad uračunaš da centralno grejanje plaćaš cele godine, a ovo na struju samo sezonski, onda ti ispadne jeftinije? ili te je mesečno izlazilo 3 puta jeftinije?

Plaćao sam koliko potrošio + održavanje (cca 3k mesečno). Naravno, tokom negrejne sezone plaćam samo održavanje.
Evo ti jedno poređenje prošle godine Januar me je koštao oko 21k na CG (grejanje do 22h). Ove godine sa grejanjem na struju 24/7 struja me izašla 10k (tu naravno ulazi i potrošnja svih uređaja u stanu, ne samo klime i uljanog radijatora).
Naravno tu je i 3k održavanje za CG od kojeg nikako ne mogu da pobegnem. Što mi izađe na nekih 13k za Januar.
Planiram krajem proleća da uzmem još jednu Fujitsu 12-icu inverter i da se obezbedim za duži period.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Poslednja izmena:
U Bg je drugačije, centralno plaćaš cele godine u istim iznosima, koji predstavljaju uglavnom paušalnu procenu tvoje potrošnje zavisno od kvadrature stana. Npr, nama je grejanje oko 7k mesečno, tj oko 85k godišnje, za stan od 70m2...

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
 
S tim što se negde uz CG dobija i topla voda . Inače je CG u BG zadnjih godina 24/7 dokle god su temperature napolju niske. Temperatura u stanovima varira u zavisnosti od pozicije stana u zgradi od 23-27stepeni.
Tako da za stan od 50kv sa cg i toplom vodom + struja koja se potroši izađe mesečno cifra oko 8-9000 din. pa puta 12 meseci.
Oni koji hoće, a kod mene u kraju je to uradilo dosta ljudi, dokupili su rebra za radijatore, tako da toplote ima dosta.
Za stan od 40kv mesečno izdavanje za " infostan" ( cg, topla voda , hladna voda, smeće, bez lifta) je oko 7000, za 50kv oko 8500, za 80kv oko 14000 din......

Kapiram da kad bi se odjavili sa toplane i ugradili klime za grejanje, da na godišnjem nivou, razlika u uštedi ne bi bila velika.

Sent from mTalk
 
I koja je ptosecna temperatura kada se greje klimom? Ne maksimalna, nego prosecna, uzimajuci u obzir 24h.

@encarta... Upravo to, toplana bi ostala bez potrosaca. Kod nas su se samo lokali odjavili, jer vlasnici nece da placaju skuplje grejanje, zato syo se vode kao privredni subjekti.

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Poslednja izmena:
S tim što se negde uz CG dobija i topla voda . Inače je CG u BG zadnjih godina 24/7 dokle god su temperature napolju niske. Temperatura u stanovima varira u zavisnosti od pozicije stana u zgradi od 23-27stepeni.
Tako da za stan od 50kv sa cg i toplom vodom + struja koja se potroši izađe mesečno cifra oko 8-9000 din. pa puta 12 meseci.
Oni koji hoće, a kod mene u kraju je to uradilo dosta ljudi, dokupili su rebra za radijatore, tako da toplote ima dosta.
Za stan od 40kv mesečno izdavanje za " infostan" ( cg, topla voda , hladna voda, smeće, bez lifta) je oko 7000, za 50kv oko 8500, za 80kv oko 14000 din......

Kapiram da kad bi se odjavili sa toplane i ugradili klime za grejanje, da na godišnjem nivou, razlika u uštedi ne bi bila velika.

Sent from mTalk

Ušteda je kako sam već napomenuo - ogromna!
Za grejanje prošle godine sam dao negde oko 80-90k, ove godine samo pola od toga (ako ne i manje) i stan mi je topao 24\7.
I koja je ptosecna temperatura kada se greje klimom? Ne maksimalna, nego prosecna, uzimajuci u obzir 24h.

Sent from mTalk Lumia 640XL

Kod mene je bilo negde oko 22-23C. Bilo bi i više da je izolacija u mojoj zgradi bolja.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Na sta si se grejao prosle godine?

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Rekoh već, na CG.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Prosto ne mogu da verujem, jer ptosla zima je bar 50% bila blaza od ove. Sto znaci da ti je usteda daleko veca.
Ako nije menjana izlolacija, onda tu nesto debelo ne stima.
Siguran da ti je merni instrument za CG bio ispravan?

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Novi merni instrumenti su stavljeni pre godinu i po dana. Ništa ovo nije čudno, svako ko se greje na klimu može da potvrdi ovo što pričam.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Da, ali da je jeftinije toliko u odnosu na proslu zimu, koja se samo nazivala zimom.

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Ja ne znam gde ti živiš, prošla zima je bila ledena u Zaječaru gde sa CG nisam mogao pošteno da se ogrejem. Koliko je ova bila hladnija u poređenju sa prošlom ne znam, ali znam da u stanu nije bilo hladno.


Sent from mTalk Lumia 950xl
 
CG se još uvek, uglavnom, naplaćuje paušalno po kvm stana, jednako za sve koji su zakačeni na toplanu, a ne po potrošnji. Tako je bar u NS.

I to po potrošnji se oteže, jer toplana neće da finansira individualno merenje po stanu, već su ugradili kalorimetar na celu zgradu, pa dele po kvm cele zgrade. Pošto i to jeste nepošteno merenje, svi nešto beže od takvog obračuna.

Što se tiče tople protočne vode koju nam zagreva toplana, tu jako deru, bar u NS. Obračunava se posebno, merenjem kubika tople vode posebnim vodomerom za celu zgradu, pa to onda dele po broju članove domaćinstva. Ta tačka, "energija za zagrevanje tople vode" jeste i najveća stavka kod onih koji je imaju. Ja sa dva bojlera, imam manji ukupan račun za struju, nego što je nekim četvoročlanim domaćinstvima iznos samo energije za zagrevanje tople vode. Mislim, srnj!

Bla bla bla... Uglavnom, računajući da grejanje palćamo u dve rate (tzv. cele godine, ali to je zapravo u dve rate), kada saberemo koliko plaćamo grejanje za celu godinu, bude to baš mnogo. Ruku na srce, grejanje je uglavnom korektno. I što se temperatura tiče, i što se tiče početka i kraja tokom godine.

Problem je što toplana ne dozvoljava isključenje samo jednog stana sa sistema grejanja. Dozvoljavaju isključenje cele zgrade. Ali naravno, tu nema koncenzusa među stanarima.
 
Poslednja izmena:
Apropo cene centralnog grejanja. Video se odnosi na Beograd mada sumnjam da je drastično drugačije bilo gde. Suština je u prvih desetak minuta.
 
Ja ne znam gde ti živiš, prošla zima je bila ledena u Zaječaru gde sa CG nisam mogao pošteno da se ogrejem. Koliko je ova bila hladnija u poređenju sa prošlom ne znam, ali znam da u stanu nije bilo hladno.


Sent from mTalk Lumia 950xl


Januar ove godine je bio mnogo hladniji nego prosle zime. Podaci za Beograd, Nis...

E sad, mozda je Zajecar bio drugaciji...

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Zajecar ima jako specificno vreme, kao da nisu u Srbiji :)

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Januar ove godine je bio mnogo hladniji nego prosle zime. Podaci za Beograd, Nis...

E sad, mozda je Zajecar bio drugaciji...

Sent from mTalk Lumia 640XL

Ama ne sporim kako je bilo na drugim mestima.
Ali zar tebi ništa ne govori to da čak i ako je ova zima bila hladnija od prošle u celoj Srbiji da sam se bolje ogrejao sa klimom i koštalo me manje nego prošle zime na CG?

Zajecar ima jako specificno vreme, kao da nisu u Srbiji :)

Sent from the 7th edge of the 3rd world.

Da živiš u Zaječaru znao bi da to ništa nije čudno.
Uvek je ovde drugačije u odnosu na ostatak Srbije.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Pa sta sam ja drugacije rekao?
Secam se u Bgu 9c, a u Zajecaru -5, u Bgu -5, u Zajecaru fazon 15 :)

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Izvinjavam se, mislio sam da hoćeš da sarkastičan.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
nestvarno mi zvuci ta prica sa grejanjem na klime, 90 kvadrata kuca za fazon 2000 mesecno
 
Pa nije baš to tako kako ti zamišljaš. Prvo treba ulaganje za dve klime minimum cca 1300 evra, plus da bi izvukao maximum (kuća) treba ti dobra izolacija što zahteva dodatno ulaganje.
I to je daleko od 2k mesečno.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
A koliko ti je radio uljani radijator?

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Izracunas, 1kw trosi jedna klima, pa pomnozis sa jedno 20 sati, jer ne radi non stop, pa onda od toga 8 sati stedljive, pa sa 30 dana i cenama kilovata.
Za 90m2 vec trebaju 3 12ice ,a komforno grejanje, a dodatno, ako hoces da traje i da greje i na -20 bez prekida i ledjenja, svaka mora da bude oko 1k eura.
Imas svega 3-4 modela klima koje imaju niskofrekventne invertere koji trpe te temperature bez ikakve muke i prekida.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Neznam gde se izgubila tema o kotlovima na struju gde sam vec pisao moja iskustva ali sto se hladnoce tice najhladniji u Srbiji je Pešter pa Bor a onda svi ostali, ja sam prosle godine za struju u januaru platio 13 500 a ove 23 500 dinara. Sto se klima tice nemam iskustva ali mi je prica malo nerealna.
 
Nazad
Vrh Dno