Šta je novo?

Grejanje na struju

@zholinho
Sa klimom bi potrošio 600kWh

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
^ Lako je izračunati iznos računa, kada znamo koliko kWh smo potrošili. Problem kod grejanja objekta je što je vrlo teško unapred izračunati koliko struje ćemo potrošiti. :(


Verujem ja u grejanje na klime, vec 10 godina :)
Nego me zanima da li bi TP (sem klima obicnih dakle) iole mogle u stanove? Za grejanje vode u bojleru, ili cak ako bi mogle da hlade nekako? Ali sem Vazduh-voda TP koje bi koristile vodovod, ne vidim kako?

(ako se greju/hlade na spoljni vazduh to je onda obicna klima, mada mozda bi i bila isplativa za bojler?)

Klima uređaji i jesu toplotne pumpe, jel, ali osim onog što zovemo klima uređaj (koji jeste TP, isparivač, kondenzator, sve u jednom paketu), neke druge varijante TP su vrlo nepraktične za individualne stanove. Osim klima uređaja, ne znam da se neka druga varijanta TP koristi za pojedinačne stanove. TP su prava stvar za kuće, ili kao veliki sistemi za cele zgrade. Napraviti neku drugu varijantu TP osim klima uređaja za samo jedan stan, ne znam da može i da je isplativo.

Ako ima bunarske vode, ili dovoljno površine za ukopane cevi, TP sistem voda-voda ja najisplativiji, ali i vazduh-X je sasvim ok. Ali samo za kuće.

Vodovodna voda za TP, nemoj ni da pomišljaš. :D
Količina vode iz bunara, potrebna da se greje TP, jako je velika. Za TP su potrebna dva bunara, 5-10m jedan od drugog, iz jednog se voda vadi a u drugi vraća, a protok je u kubicima/h. Uopšte nije mali. TP na vodu ili zemlju je u stvari, neka varijanta korišćenja geotermalne enegrije.

Bojler da greješ TP, čuo i ja da postoji, ali to su vrlo specifični fabrički all-in-one sistemi. Da budžiš kućni bojler, ne verujem da se isplati, i prekomplikovano je. Potrebni su ti izmenjivači toplote koji moraju da se prave po zahtevu. Skupo i neisplativo. Kod nas nisam video da se topla potrošna voda greje TP. :trust:


Bunar, toplotna pumpa...za par godina se isplati (4-5) posle uživate celi život sa manjim računima ;)

Za kuće, da, apsolvirano. Ali veliki broj nas živi u stanovima, u zgradama ("humanog" :p ) kolektivnog stanovanja. Nama ostaju ili gradske toplane, ili inverter klime. Čim počnem da pravim kuću, TP, podno grejanje i dobra izolacija ulaze u početni proračun cele investicije. Bez te tri stvari se ne useljavam. :p
 
Poslednja izmena:
Za grejanje vode solarni kolektori su nenadmašni. Jednostavan princip, fantastična ušteda. Naravno, ako imate kuću. Uz dobru izolaciju i toplotnu pumpu, ušteda je neverovatna.
 
Solar se ne isplati tako brzo, jer je cena po kWh jeftine tarife i dalje niska.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Solar se ne isplati tako brzo, jer je cena po kWh jeftine tarife i dalje niska.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Isplatilo bi se kad bi Država skinula milijardu nameta vezanih za uvoz i montažu sistema. Takođe kad bi napravili ciljanu proizvodnju za potrebe stanovništva gde bi se naplaćivale samo sirovine,pravljenje i realni troškovi.Verujem da bi svako četvrto domaćinstvo investiralo u obnovljive vidove energije. Lično čak bi uložio neki keš(da ga imam) u neki sličan projekat.

Sad recimo imam površinu od nekih 6x9m na krovu gde bih mogao da smestim solarne panele(istočna strana) a zajedno sa komšijama mogli bi da pokrijemo kompletnu površinu krova sa panelima i tako dobijemo el energiju,sanitarnu toplu vodu,grejanje zimi.
Ali tolika je investicija u pitanju da nam je jeftinije da zajedno kupimo dvosoban stan i da ga izdajemo...a sa tim parama da plaćamo grejanje zimi za sva četiri stana.
 
Ni u Americi se ne isplate solarni paneli, sem u Kaliforniji i Teksasu (mada u Teksasu ne uspevaju iz drugih razloga, manje politickih cak).

@NSHappy, uhhh, kad bi mogao u stanu da uradim podno grejanje :( Mislim, mogu, nije neizvodljivo, ali bi mi trebalo jos jedan stan blizu dok se to zavrsi, i onda jos mesec-dva dok izadje prasina i miris ;) Ali FENOMENALNA stvari. Jedini sistem gde nemate osecaj da je nekada hladno na nogama, a glava puca od vrucine.

Sto se TP tice, vidim da u Americi cak i EPA predlaze TP za kuce, i opet samo za kuce :( Ja sam za bojler mislio bas leti da iskoristim da greje vodu, a hladi stan... win-win. Ali nemam ni predstavu koliko bi kostao, tj. da li bi bio isplativ?
 
... :( Ja sam za bojler mislio bas leti da iskoristim da greje vodu, a hladi stan... win-win. Ali nemam ni predstavu koliko bi kostao, tj. da li bi bio isplativ?

To što zamišljaš, tako kako zamišljaš, ne bi. Nema gotovo rešenje, moralo bi se praviti cast-omizovano, ne isplati se.


Za grejanje vode solarni kolektori su nenadmašni. Jednostavan princip, fantastična ušteda. Naravno, ako imate kuću. Uz dobru izolaciju i toplotnu pumpu, ušteda je neverovatna.

Solari za grejanje vode vrede samo tamo gde ima mnogo direktnog sunca. Kod nas, slabo.

Solarni kolektori postoje fotonaponski (direkt svetlo konvertuju u struju), i termalni (diretkno greju nešto, vodu npr).
Fotonaponski rade na bilo koje svetlo, uključujući i difuzno, tj. rade i kada je oblačno vreme.
Termalni solari (solarni bojler) rade iole efikasno samo kod direktnog sunca. Čim ima malo oblaka, dakle kada je difuzno svetlo, termički solarni kolektor je skoro mrtav.
Zato ćete na Mediteranu npr. videti jako mnogo tih solarnih bojlera, ali su dublje u kontinentu vrlo retki. Po Nemačkoj, Austriji i tim okolinama, videćete u poslednje vreme mnogo solarnih kolektora, ali to su po pravilu, u tim klimatskim područjima, fotonaponski.
 
Vakuumski su (malo manje) efikasni i kad je oblačno, samo je cena ohoho za dobre panele.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ortak ima ovaj termalni, fina stvar za leto i kod nas. Gotovo da ne pali bojler, lepo uštedi na struji.
 
Ortak ima ovaj termalni, fina stvar za leto i kod nas. Gotovo da ne pali bojler, lepo uštedi na struji.

Tja, koliko on to tople vode troši?!?

Ja sam u starom stanu, sa dva bojlera, mašinom za sudove i mašinom za veš, četvoročlana porodica, bojleri uključeni 24h (nismo gledali tjeftinu tarifu) trošio 3-3500din struje mesečno. Da sam ona dva bojlera zamenio jednim solarnim, koliko bi to bili niži računi (onda kada Sunca ima dovoljno, recimo jedva pola godine) da bi mi se isplatila investicija u solarni bojler?!? :trust:

Struja je kod nas još uvek prilično jeftina. Tek ulaskom u crvenu zonu, postaje skupa. A ako ne grejemo kuću/stan strujom, vrlo je teško ući u crvenu tarifu.
 
Poslednja izmena:
Po mojoj računici solar bi mi se isplatio nakon 10 godina, što je apsurdno dug period

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pa, koliko sam ga razumeo, umesto nekih 4000 dinara struje, potroši oko 3000.

Mnogo to malo struje trošite, nas dvoje u stanu potrošimo 3200-3500 dinara svakog meseca, a bojler radi uglavnom na jeftinoj tarifi i praktično je jedini značajniji potrošač. ( :
 
Ni u Americi se ne isplate solarni paneli, sem u Kaliforniji i Teksasu

Situacija se drasticno promenila globalno poslednjih par godina!

Solar je u mnogim delovima sveta postao jeftiniji od uglja. Cene panela padaju mnogo brze nego sto je ocekivano, jos prosle godine su dostigle nivo predvidjen za 2020/2021. Cene dobijenog MWh iz solara se sada na velikim tenderima u Meksiku, Indiji... ugovaraju na 30$.
Saudi Arabija planira da do 2030 ima 200GW samo iz solara. Samo saudijci, a poredjenja radi ukupni svetski nuklearni kapaciteti su trenutno oko 390GW
 
Poslednja izmena:
Koje su to cene panela, koliko kosta panel iz koga bi mogao dobiti 10kWh dnevno kod nas recimo? Ili 1kWh? Nemam predstavu, posto nismo neko trziste za solarne, ali pretpostavljam ogromnu vecinu na isti nacin zanima - iz interesovanja samo ;)
 
Paa od prilike sistem za oko 5kW košta oko 7k evra.
 
Dnevno, jel' tako?
Da bi se isplatio na 10 godina samo, treba da ustedi znaci 7000EUR/800.000RSD, a na 10 godina eventualno ako ima 1000 dana (po 100 godisnje), kada moze da prikupi 5kWh u proseku? To je 50000kWh, sto je isplativo jedino ako je sve stednja za crvenu zonu, ali u praksi je gubitak.
 
Od prilike je tako 5kWh. Ali u praksi to pije vodu ako su svaki dani iole sunčani.Pune se baterije pa preko inverora nazad u potrošnju.Generalno ovo bi bilo isplativo samo ako nema poreza na uvoz i basnoslovnu ugradnju izvođača radova.
Zato kažem kada bi bila proizvodnja u Srbiji sa našim sirovinama moožda bi bilo isplativo_Ovako je misaona imenica bez podsticaja.
 
^da, ovo je ako se sva energija iskoristi, a sa baterijama ce imati jos gubitaka.
Ovih 7K je cena za sistem vani, +ugradnja, ili si mislio kod nas sa ugradnjom?
 
Kod nas bez ugradnje i mislim da nije uračunat potrošni materijal...u principu neka vrsta hibrida.Može se dokupiti sistem koji višak struje odvodi u mrežu za kasnije ili za prodaju.
 
Koje su to cene panela, koliko kosta panel iz koga bi mogao dobiti 10kWh dnevno kod nas recimo? Ili 1kWh? Nemam predstavu, posto nismo neko trziste za solarne, ali pretpostavljam ogromnu vecinu na isti nacin zanima - iz interesovanja samo ;)

10kWh je veoma velika količina energije za dobijanje za ličnu upotrebu.

Preskupo još uvek na našem prostoru. Pogotovo što energiju dobijaš ne baš uvek kada ti treba, već kada je ima. Neka lagerovanja nisu moguća, osim sistemima baterija (koje sada počinje da nudi Tesla).

Poyenta sistema koje masovno viđamo po Nemačkim krovovima npr. jeste da ti sa loklanom distribucijom sklapaš ugovor da tvoj sistem gura energiju u mrežu kada solari prave više nego što tebi treba tog trenutka. Distribucija to od tebe otkupljuje po povlašćenoj ceni, a onda kada imaš "manjak" dobijen u sopstvenoj režiji, distribucija ti daje struju po nižoj ceni od one po kojoj je od tebe otkupila solarno dobijenu struju. Ovo je uvedeno zbog stimulacije rasta proizvodnje energije iz obnovljivih ekoloških izvora, bla.bla.bla, i podrazumeva ozbiljne subvencije države. Kod nas, na dalekom štapu.

Individualni solari za struju kod nas isplativi su samo za vikenice ili jahtice gde struje nema, a mi (uz akumulator i invertor) treba da punimo telefone, svira nam muzika ili eventualno guramo manji frižider.

Niske cene solara za velike sisteme što ih dlalić spominje, važe kada sa nekoliko proizvodnih fabrika ugovoriš kupovinu kompletne godišnje proizvodnje, ili kad se zbog tebe kao poručioca pravi kompletna fabrika. To može kada poručiš gigawatne sisteme.
 
Koje su to cene panela, koliko kosta panel iz koga bi mogao dobiti 10kWh dnevno kod nas recimo? Ili 1kWh? Nemam predstavu, posto nismo neko trziste za solarne, ali pretpostavljam ogromnu vecinu na isti nacin zanima - iz interesovanja samo ;)
Uf, to jako zavisi od sistema. Pre svega da li je off grid ili on grid, da li ima baterije, invertore (kakve?)...

Orijentaciono cena panela je kod nas na komad od 130e/250w za kineske do 200e/250w za nemacke. Na paletu je dosta jeftinije. Verovatno moze i nize po oglasima, ovo je sa pdv-om.
Sve u svemu nismo mi merodavni :), sa nasom cenom struje i bez subvencija drzave i dalje se ne isplati
 
Poslednja izmena:
Ali ako Tesla omasovi prototip solarnog crepa...to vi bila druga priča.Sa manjom cenom i serijskom ugradnjom to bi bio num.Pogotovo za Evropu i nas...
 
Ne isplati se nikako za sopstvenu potrošnju! Samo za prodaju energije EPS-u, i to po povlašćenoj ceni., par puta većoj od tržišne.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ljudi, nisam pričao o fotonaponskim panelima, koji svakako nisu isplativi ko ima mogućnost da se priključi na elektro mrežu, već o solarnim kolektorima koji direktno greju vodu i eliminišu/smanjuju upotrebu bojlera veći deo godine. Niste u pravu da smo na lošem podneblju, naprotiv.
 
Ali ako Tesla omasovi prototip solarnog crepa...to vi bila druga priča.Sa manjom cenom i serijskom ugradnjom to bi bio num.Pogotovo za Evropu i nas...

Tesla malo ulepšava tu solarnu priču. Nije bitno da li je panel ili crep. Cena treba da bude oko 1.5$/W (dakle, bitna je cena po W, a ne po crepu, panelu, komadu, kvadratnom metru...) da bi alternativni izvori konačno počeli da konkurišu fosilnim gorivima za dobijanje el.energije. Cene solara su sada konačno tu negde, ali sa cenom na "pragu fabrike". Maloprodajne su još uvek daleko iznad toga. :(
 
Poslednja izmena:
Fotoelektrana u ciji rad imam uvid vec par godina, ovde u NS, sa instalisanih cca 10kwp (40 panela od 240wp) može u letnjim mescima da isporuci oko 1200-1500kwh mesecno, a u zimskim 300-500kwh.
Pa pravite racunicu :). Doduse ova prodaje struju eps-u po povlascenoj ceni
 
Poslednja izmena:
Tesla malo ulepšava tu solarnu priču. Nije bitno da li je panel ili crep. Cena treba da bude oko 1.5$/W (dakle, bitna je cena po W, a ne po crepu, panelu, komadu, kvadratnom metru...) da bi alternativni izvori konačno počeli da konkurišu fosilnim gorivima za dobijanje el.energije. Cene solara su sada konačno tu negde, ali sa cenom na "pragu fabrike". Maloprodajne su još uvek daleko iznad toga. :(

O tome se i radi...prosto sa tim dizajnom bili bi dostupni široj populaciji.Recimo 2/3 Srbije ima pokrivače krova u vidu crepova...zamisli da se cena prilagodi klasičnoj ugradnji crepa.Pa neka bude i 3x skuplja opet mislim da bi se omasovilo jer u odnosu na običan crep postoji svrha postavljanja radi dobiti na duže staze.Mislim da je to sjajan potez.
 
Nazad
Vrh Dno