Šta je novo?

Grejanje na struju

Glupo je sto ne moze da se setuje temperatura manja od 18c imam jednu sobu sa cvecem gde odrzavam temperaturu na oko 13-14c

Meni je glupo to što se grejač nikada ne gasi. Mislio sam prvo da je feler, reklamirao, stigla druga iz druge serije i sve... Međutim i kad setujem na 18C grejač se apsolutno nikada ne gasi na nulu već radi na 800W.
 
Pa kako onda reguliše temperaturu? Koja je temp u prostoriji kada je thermostat na 18, a grejač radi?
TI fini termostati bi trebalo da su sa PID regulacijom, tj. da impulsno pale gase grejač na po par sekundi. Impulsi zavise od razlike između podešene i izmerene temperature.
 
Pa kako onda reguliše temperaturu? Koja je temp u prostoriji kada je thermostat na 18, a grejač radi?
TI fini termostati bi trebalo da su sa PID regulacijom, tj. da impulsno pale gase grejač na po par sekundi. Impulsi zavise od razlike između podešene i izmerene temperature.

23-24
 
Termostat namešten na 18, temperatura u prostoriji 23-24, a grejač još radi? Gde je onda granica?
 
Ako se grejac ne gasi nikad onda teoretski temperatura moze da ode ko zna koliko, cemu onda termostat
 
Pa to mi je i smešno.
 
Imam norveški radijator Adax ET ECO XK1. Ujutru odem na posao i ostavim ga na 20-21, vratim se kući i temperatura bude odlična kad se vratim, a radijator vruć. Međutim, noćas sam probao da dogrejem i drugu sobu njime, tako što sam ostavio otvorena vrata obe i podesio radijator na 27 stepeni, ali je jutros kad sam ustao samo lampica naizmenično treperila crveno i zeleno, radijator je bio hladan i nijedna prostorija nije bila topla, ni ta u kojoj on stoji, ni ta koju sam hteo da dogrejem.

Da li neko ima ideju o čemu se radi? Prvi put u životu koristim norveški radijator, pa nemam pojma šta može da bude problem.
 
Otvoren prozor funkcija. Provuci ovo kroz google translate
 
E bravo, piše da postoji ta funkcija u uputstvu koje je na srpskom, ali mi nije palo na pamet da se radi o tome. Hvala!
 
Ljudi, treba mi savet. Imam staru zemljanu kucu. Treba mi da grejem kuhinju cca15m2, dnevni boravak cca 25m2 i dve sobe od po cca 20m2. Sta mi je najjeftinije resenje? Da li je centralna pec na drva dobro resenje i razvuci radijatore? I da li je to najjeftinija varijanta?
 
Ljudi, treba mi savet. Imam staru zemljanu kucu. Treba mi da grejem kuhinju cca15m2, dnevni boravak cca 25m2 i dve sobe od po cca 20m2. Sta mi je najjeftinije resenje? Da li je centralna pec na drva dobro resenje i razvuci radijatore? I da li je to najjeftinija varijanta?
Prvo se raspitas koliko bi to sve kostalo da kupis pa onda koliko bi te jos kostali majstori da ti sve to osposobe za rad pa na kraju pitas jel se isplati tipa dati 200k dinara za takvu vrstu grejanja. Cenu sam lupio ali ne verujem da ces proci jeftino sto se tice toga plus onda da imas mesto gde ces da drzis drva i da uvek budu na suvome.
 
Sta mislite o mermernim plocama, dal to greje ok? Ili mozda oni norveški radijatori?
 
A koja je razlika između mermernih ploča i norveških radijatora?
 
Prvo se raspitas koliko bi to sve kostalo da kupis pa onda koliko bi te jos kostali majstori da ti sve to osposobe za rad pa na kraju pitas jel se isplati tipa dati 200k dinara za takvu vrstu grejanja. Cenu sam lupio ali ne verujem da ces proci jeftino sto se tice toga plus onda da imas mesto gde ces da drzis drva i da uvek budu na suvome.
Pec oko 21kw 70k dinara, cevi i radijatori 45k dinara. Majstori smo ja i tata, za povezivanje pumpe i peci ce doci prijatelj. Supa za drva ima....
 
To nije grejanje na struju niti je najjeftinije.
21kW je prejako za tu kvadraturu, ako imas oko 80m2 ne treba ti vise od 10-12kW kotao.
 
Kako mislis male snage pec od 21kw?

Ja sa 23kw grejem skoro 250m2

ne da mu je dovoljno nego ima da radi na minimumu.

@NemanjaDk93
ako imas uslova za drva onda drvo, ako imas za pelet onda pelet, razvuci to grejanje i onda vec mozes da biras koji energent ces koristiti a uvek mozes da dogradis sistem prema potrebi.
 
To od 21 kW je verovatno šporet (štednjak) za etažno grejanje jer sabiraju snagu zagrevanja isijavanjem i snagu zagrevanja vodom. Ako ideš na varijantu sa drvima po meni je najbolja varijanta sa štednjakom, ložiš pa ložiš i ujedno imaš šporet za spremanje hrane.
 
Kuca koja ima zemljane zidove je kao klasican zid sa 10cm izolacije, jedino tavan je upitan. Sa 21kW nece moci da smanji dovoljno i imace kondezaciju ili ce da se kuva ili ce da otvara prozore da greje napolje.
Ako ce drva ona se secu u decembar ili januar kada je drvo u stanju mirovanja, iscepa se i stavlja da se susi za sledecu sezonu. Jos bolje za sledecu godinu. Moze i rano prolece pre vegatacije ali ima vise vlage i zavisi od leta da li ce se osusiti na potrebnu vlaznost (19-20%).
 
Kako mislis male snage pec od 21kw?

Ja sa 23kw grejem skoro 250m2

ne da mu je dovoljno nego ima da radi na minimumu.
Koliko je loše poddimenzionisati toliko je i loše predimezionisati peć za grejanje. Zato se za takav poduhvat angažuje struka, računa se sve od gubitaka objekta, kvadrature, raspored, dimenzije odžaka, vrsta ogreva... a ne odokativna metoda. A lično ne poznajem nijednog majstora koji hoće da usvoji tuđe mišljenje, već svi pominju godine iskustva i kako se niko nikad nije žalio.
 
Da dopunim prvo se kreće od zapremine prostora a kvadratura ne postoji u proračunu, svi "majstori" znaju samo kvadrat-jedno rebro a furuna što jača. Rebro radijatora po snazi se razlikuje od proizvodjača do proizvodjača i tipa rebra. Snaga panelnih (limeni po meri radjeni) radijatora deklarisana je po metru dužnom i sve to zajedno sa onim što je gore navedeno utiče na računski izbor furune. Deklarisane snage furuna teško mogu da budu realne jer svi imaju površinski malu rešetku za sagorevanje a računaju po zapremini ložišta.
 
Koliko je loše poddimenzionisati toliko je i loše predimezionisati peć za grejanje. Zato se za takav poduhvat angažuje struka, računa se sve od gubitaka objekta, kvadrature, raspored, dimenzije odžaka, vrsta ogreva... a ne odokativna metoda.
Nije to odokativna metoda, ako nije jasno... to je najmanji kotao :)
 
Odlucili smo smo grejati sve, tj da imamo mogucnost da grejemo sve... Ukupno cca 120m2. Grejacemo se na drva. Da, pec je nesto ovakvo, znaci i rerna itd..http://www.etazgrejanje.com/katalog/pec-na-cvrsto-gorivo-sa-rernom-za-cg-snage-20-kw-thermo-magnum/

Odlucili smo se za etazno jer se prlja jedna prostorija, u mom slucaju samo hodnik a grejemo celu kucu. Ovako smo prljali sve sobe da bi ugrejali. Nama je spas sto svi radimo preko dana, tako da bi grejali tek oko 16h pa do 21h 22h. Ja ne volim previse toplo, sve preko 20c je meni previse. A kad idem da spavam, onda moze i dosta hladnije. tako sam navikao!
Uzimamo plasticne cevi i njih cemo sprovesti po kuci a bakarne cevi cemo oko sporeta zbog temperature. cena plasticnih cevi je oko 130din metar. Nama treba oko 60 70m sto je oko 8500din sto je sasvim ok :) Radijatori 2x 60x180 1x40x180 i 1x60x60 sa sve cevima oko 45k :) Ruke nula, tj gajba piva :p Rekao sam tati nista bez gajbe ne radim :p
Kad sredimo sve javljam vam utiske, mozda ce nekome znaciti. Tata je vec odlucio za ovo tako da....
 
Nije to odokativna metoda, ako nije jasno... to je najmanji kotao :)
Mislio sam generalno, ne na taj kotao. Moji imaju 35kW kotao za 250kvm i to je rađeno majstorskom šac metodom, bolje da je jača peć, neće da škodi.
Zato kažem da sve parametre treba uzeti u obzir.
 
Nazad
Vrh Dno