Šta je novo?

Grejanje na struju

Trebao bi bar dvostruko jači kotao da bi zagrejao 1000l, razmisljao sam i o toj soluciji, osim drugog kotla, zauzeo bi previse prostora tako da je to otpalo.. Tako da definitivno sl. sezone inverter, a do tada pokusaji da se sa kotlom racun smanji sto vise.
 
Onda tako, jedan inverter, nocu pojacaj kotao kada je hladnije a moze i neka TA pec da dopuni da vise koristis nizu tarifu u kombinaciji sa klimom. Ali ako nemas izolaciju to je broj jedan da se odradi, plafon na prvom mestu.
 
ljudi sta je ovo sa strujom ?
Decembar mi dodje 6500din, januar isto 6500 din, prosle godine u grejnoj sezoni ni jedan racun nije prelazio 4500din, obicno su bili 3800-3900 ? iste navike i isti uredjeji su vec godinama, ja ne znam sta je ovo vise bre?
Kakva je ovo kradja, sta se desava, drug mi kaze njemu doslo 8hiljada a uvek oko 4-5hilj ima?

pre 2-3 godine sam se zalio oni menjali brojilo, jer je znalo biti leti 4000din struja, zimi grejem se na TA pec isto 4000 din struja, onda sledeca 2-3 meseca uzmem drva i grejem se opet 4000din struja, posle toga zameni brojilo, predjem na klimu cela sezona 4500din maksimalni racun, dodje mi sad januar i decembar po 6500din, ko je ovde lud ? da li je realno da ljudima koji zive u stanovima stizu toliki racuni i da im kradu toliko, i da oni odrede ti sami proizvoljno koliki treba da imas racun i cao? znam ljudi koji su na selu imaju kucu na sprat, masine rade stalno, bojleri ovo ono 3-4000hilj struja, a sto je najjace zivim sam u stanu, i kad to sve uporedim sta drugo reci nego da kradu a isto ti je zalio se ili ne zalio se
 
Poslednja izmena:
Tražiš merenje.

Jer se redovno događa da kad nije izmereno, oni šalju račun 10-30% uvećan čisto da pokriju stanje. A onda kad ti konačno izmere, posle 3,4 meseca bez merenja, onda ti stigne račun za manje nego što si potrošio, novčano, a realno u kilovatima.
 
Objasni malo u vezi merenja ?
 
ljudi sta je ovo sa strujom ?
Decembar mi dodje 6500din, januar isto 6500 din, prosle godine u grejnoj sezoni ni jedan racun nije prelazio 4500din, obicno su bili 3800-3900 ? iste navike i isti uredjeji su vec godinama, ja ne znam sta je ovo vise bre?
Te fore preskocite, dok nemate svoje brojilo, posle njihovog da mozete da potvrdite da je kradja, a ne necije misljenje.
Ne postoji "iste navike" kada je matematika u pitanju. Mora precizno da se to odredi.

Ne znaci da nisi u pravu, mada ja mislim da je tacno ovo sto Pera kaze (ne mere stalno, ili im u zgradi ne daju cesto pristup brojilu i onda se upise procenjena cifra, pa se kasnije saldira).

znam ljudi koji su na selu imaju kucu na sprat, masine rade stalno, bojleri ovo ono 3-4000hilj struja, a sto je najjace zivim sam u stanu, i kad to sve uporedim sta drugo reci nego da kradu a isto ti je zalio se ili ne zalio se
Greju se na 3-4000?
Ako oni samo za bojler i pranje koriste struju, to moze da znaci da je:
- taman, ako se ne trude da koriste jeftinu
- previse, ako koriste jeftinu

Ne mozete da poredite tako nesto... desilo se nama u centru BG da nisu stvarno gledali potrosnju, nego otkacili nesto "po proceni", i ja sam imao 3 racuna pretplatu :)
 
Имате ли ви струјомере и да ли се бројеви слажу? Па не мере они код себе па да некоме увале потрошњу, можда си омашио јефтину, можда уклопни сат брља, можда стварно ниси пазио. А можда су и погрешили код читања, то се бар лако провери. Ако је већ децембар био претеран, требало је јануара да контролишеш. Ја сам једном морао да ограничим потрошњу на неки минимум, буквално сам сваког дана бележио шта каже струјомер и контролисао потрошњу.
Обично буде неки превид, коришћење већих потрошача уз скупу струју а то може баш да повећа рачун.
 
Jel zna neko koja je procedura za izmestanje satova sa kuce na banderu? I ko snosi troskove?
 
A što ti smeta sat u/na kući? Ako zahtevaš izmeštanje ima da ti naplate

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Hocu da uradim izolaciju tog dela kuce gde je sat i nervira me, stari satovi, osiguraci.. ako izmeste stavice valjda novo digitalno
 
I meni, i još par ljudi sam čuo da im je stigao nerealno visok račun. Po merenju to je to. Pošto se grejem na struju račun za decembar mi je manji 3k u odnosu na januar, a nisam primetio da je januar bio hladniji. Meni sve izgleda da obaraju napon i umesto tipa 230v dobijamo 210v što automatski povećava potrošnju.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Kako povecava potrosnju? Zar on ne meri kWh, sto mora u V da uracuna?
Kod mene je januara veci racun malkice, i slaze se stanje. A to je bas deo godine kada smo i mi imali neusaglasenost racuna i potrosnje.
 
Слабо се разумеш у електронику? ;) Снага се израчунава тако што се помноже напон и струја, ако је напон мањи онда се као повећава струја па и потрошња. Ја не памтим када сам измерио нешто различито од 230V па не верујем у такве приче. И даље остаје питање стања на рачуну и на струјомеру. Зар јануар није био битно хладнији од децембра, снег је пао тек у јануару и било је баш прохладно?

едит: сад сам погледао рачун, јануарска потрошња за нијансу већа од новембарске а обе веће од децембарске. Ипак, јануар је обрачунат са 33 дана па би реално за 30 дана требало да буде и мање. Не грејем се на струју али потрошња је стандардна.
 
Poslednja izmena:
Hocu da uradim izolaciju tog dela kuce gde je sat i nervira me, stari satovi, osiguraci.. ako izmeste stavice valjda novo digitalno
Ako hoćeš novi sat, kupiš ga i postave ga. Od tog trenutka je NJIHOV

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kod termičkih potrošača se sa smanjenjem napona smanjuje i struja i snaga, a takvi najviše utiču na povećanje računa u zimskim mesecima. Ko misli da je distribucija nešto pogrešila neka za početak proveri stanja na brojilu.
 
To je istina.

Ali opet zavisi koji su potrošači.

Ako koristimo grejalicu, to je čisti omski otpor, samim tim, smanjuje se snaga sa naponom.

S druge strane, napajanja u našim računarima su prekidačkog tipa (nisu linearnog tipa), tu ide viša jačina struje, ako je niži napon (zadržava istu snagu). I tako dalje, ovo su samo puki primeri.
 
Poslednja izmena:
Neće moći. Ti dobijaš nov strujomer napolje, i 3 glavna osigurača (u jačini koju želiš da platiš). U kući ako nećeš da ostanu stari onda ugradi automatske osigurače. Ja sam kod sebe stavio Schneider. Nije velika razilika u ceni.
 
Raspitaj se u distribuciji. Ili još bolje, nagovori komšiju da te prijavi distribuciji da kradeš struju. Po hitnom postupku će izmestiti merni ormar na banderu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Neće moći. Ti dobijaš nov strujomer napolje, i 3 glavna osigurača (u jačini koju želiš da platiš). U kući ako nećeš da ostanu stari onda ugradi automatske osigurače. Ja sam kod sebe stavio Schneider. Nije velika razilika u ceni.
To se podrazumeva, meni je bitno samo da se izmesti to sto je njihovo napolje ali me interesuje procedura i koliko kosta
 
Raspitaj se u distribuciji. Ili još bolje, nagovori komšiju da te prijavi distribuciji da kradeš struju. Po hitnom postupku će izmestiti merni ormar na banderu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Wow, dobar life hack. Probam pa javim jel uspelo. Baš bi mi značilo da se izmesti da bi na tom mestu napravio novu podtablu u kući. Na strujomer, uklopni sat i prilazne vodove je otišlo baš dosta prostora.
 
To se podrazumeva, meni je bitno samo da se izmesti to sto je njihovo napolje ali me interesuje procedura i koliko kosta
Meni su pre 3 godine elektrovojvodina tražila avansno 30k za izmeštanje strujomera. Kao ne zna se tačno koliko košta. Na kraju sam odustao od te akcije.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ni ne mozete samo tako traziti izmestanje pa da oni odma dolete, briga ih, i kada zatrazite ceka se, mozda mesecima. Kod mene ne izmestaju na bandere vec ispred ograde postave sarkofag

I to da kada krades, nece ti izmestiti. Jer kada su nama izmestali sve su pogresili ispod zemlje, meni su skinuli brojilo pa me povezali direktno na banderu bez brojila, ja placao komsijsko garazno brojilo a imalo plocicu da je moje. E tek kada su komsiju pored radili, onda su verovatno videli, pa su i moj kabel prikopcali na njihovo brojilo (bez da su ikome rekli). Pa je on covek dobijao duplo vece racune. Iskocila faza, zvao el voj. oni dosli i kod komsije digli fazu, ja gledam reko sta to radite to nesto nije ok kako mozete na komsijskom brojilu da meni palite fazu, dolazite odma sutra da to resite, boli njih briga.

I da, i meni je veci racun za struju, grejem se na gas inace. skoro hiljadarku je veci
 
Poslednja izmena:
Bojler zimi troši puno više struje jer je voda dosta hladnija. U onoj zaključanoj temi o klimama sam ja kačio proseke potrošnje gde se vidi raspodela koliko troše klime koje koristim za grejanje i ostali potrošači, uvek je zimi veća i ostala potrosnja za tipa 100-150 kWh.
 
Meni stiglo oko 14k struje, dve kuce u dvorištu i 6 članova. Grejem se na inverter u mojoj kući, moji imaju pelet u njihovoj, leti su nam računi oko 6-7k tako da mi je ovo više nego sto sam očekivao. Decembarski i januarski računi su gotovo indentični.
 
Слабо се разумеш у електронику? ;) Снага се израчунава тако што се помноже напон и струја, ако је напон мањи онда се као повећава струја па и потрошња.
Kako?:) Ako njemu treba 220V * 220A (lupio sam amperazu namerno..), to 220*220W/h, ako smanjis voltazu na 200, povecace amperazu na 242, opet je to 48.200W/h.
Ako on puno povca struju, vise nego sto proporcija trazi, znaci veca snaga, ali sta ce mu?
 
Ako uzmemo da je otpor grejača konstanta (što i nije baš, ali su mala odstupanja) onda je snaga P=UxI, gde je U napon a I jačina struje. Uprošćeno rečeno, napon je mera potencijalne energije nosilaca naelektrisanja (brzine), dok je jačina struje proporcionalna količini tj broju nosilaca naelektrisanja koji prođu kroz poprečni presek provodnika u jedinici vremena. Kako je I=U/R (R je otpor), onda je snaga P=U^2/R. Ukoliko je R konstanta, sledi da za 10% manji napon imamo (0.9)^2=0.81, tj 19% manju snagu. Što znači da će grejalica raditi 19% duže da zagreje prostor, i izvršen rad će na kraju biti ISTI. A to plaćamo. Možda postoje odstupanja u merenju ukoliko je napon manji, ali ja za to ne znam. Svakako, merni uređaj treba da je sposoban da precizno izmeri snagu pri oscilacijama napona +-10%

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno