Šta je novo?

Grejanje na struju

Meni nije uopste zanimalo da li ce mi se isplatiti, ili ne, a hoce. Jer kao sto kolega iznad rece, grejna sezona izadje oko 200-300€, sa ugljem sam bio na 800. Najbitnija stvar je bila ugodjaj, bez utovaranja uglja, prasine, lozenja itd. Da nije isplativo, ne bi vecina sada prelazila na TP, vec bi se grejala na TA peci, norveske radijatore i ostalo. Meni je potrebna konstantna toplota u kuci zbog deteta. Nisam neko ko ne greje prostorije koje se ne koriste, vec se greje sve. 9kwh trenutno trosim vise, nego obicno. Ta peci, norveski radijatori i klime, sigurno bi trosile vise na 9 soba. Svako ima svoje misljenje, postujem, ali za mene je ovo bila najbolja investicija i prezadovoljan sam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne bi ti klime trošile više, sadašni modeli su štedljivi (ne svi). Koliki je COP tvoje pumpe?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ima estetski boljih rešenja od TA ali to nije odgovor na pitanje - TP košta recimo 6-7 hiljada evra a francuski/norveški/xxx radijatori neuporedivo manje. Dugoročna računica na 2-40 godina je besmislena jer TP sigurno nema taj rok trajanja, jedino možda neke Mitsubishi ili Daikin da prevale 10 g.ali koje su u startu još skuplje. Da li će se TP isplatiti za 10 godina pretpostavljenog radnog veka - nisam baš siguran. Ponavljam, ovo me interesuje baš u ovom primeru kad čovek ima odličnu izolaciju
Pretpostavljeni radni vek za TP je veći od 10god. Meni je realnija cifra oko 16god, a sve preko toga neka je "gratis"

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
COP je 4.88. Preko 3 godine smo gledali i razmisljali o TP, trazili koje ne koriste plocaste izmenjivace itd. Na kraju smo uz preporuku jednog strucnjaka, inzinjera, dosli do odgovarajuce toplotne pumpe, koje ugradjuje vec preko 16 godina i nikad’ ni jedan problem sa njima nije imao. Dakle, sto se mene tice, ja se ovde iskljucujem. Mislim da nema svrhe dalje pisati. Svako za svoj novac bira sta ce i kako ce. Zivi bili [emoji4][emoji3577]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Odličan COP. Koja TP je u pitanju? Voda-voda?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ne moraju sonde, već pumpa i bunari. Dosta ljudi u Vojvodini tako radi

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Kod mene su dva bunara, za dovodnu vodu i odvodnu. Vodu smo nasli na 3.5 m, a kopano je na 10. Voda koja dolazi u pumpu je 14c, i greje se na 52c.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav, treba mi pojašnjenje ako znate. Nova zgrada treba da bude priključena na gasovod i imaće svoju podstanicu za grejanje i toplu vodu. Investitor kaže da se grejanje plaća u grejnoj sezoni po m2 stana. To znači da je cena grejanja uvek fiksna za 6 meseci grejne sezone, bez obzira na to koliko su ti uključeni radijatori? Nema kalorimetra? Za toplu vodu kaže da se plaća po članu domaćinstva i da nema bojlera u kupatilima, kako se to cenovno odražava na infostan na dvoje članova recimo? Jel ispadne skuplje ili jeftinije u odnosu na potrošnju struje bojlera koji je recimo stalno uključen i dogreva vodu? Hvala.
@Gizmo, nisam siguran da je ovo isto/slično, ali evo kako je kod mene. Više stanova u zgradi je povezana na jedan veći gasni kotao. Beogas na kraju meseca zna koliko je potrošeno gasa za celu zgradu i to se deli na ukupan broj kvadrata koji se greju. Svaki stan dobija svoj račun u skladu sa površinom stana i potrošenim gasom. Predlagano je da se ugrade kalometri, pa da se ukupna potrošnja deli, ne kvadradima, već stvarnom potrošnjom po stanovima, ali većina stanara nije bila za to.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Naravno, ovaj sa 120kvm ce da odvrne grejanje a ovaj sa 50kvm ce da ga finansira, srpska posla. Jel ne može pojedinačna ugradnja kalorimetra po stanovima?
 
Evo moj deda je u starom stanu od 50 kvadrata placao grejanje (plin) oko 100€, zajednicko brojilo. Sada, u novom stanu, ima svako svoje i placa oko 30€. Kao sto kolega rece, onaj od 100+ kvadrata, taj nece da stedi, ali zato onaj od 30 i nesto kvadrata, taj hoce i na kraju plati vise kego sto treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ako se plaća po m2 te troškove će itekako više da oseti onaj ko ima veliki stan, nego onaj sa manjim. Samim tim i da ima interes da štedi.
 
Bili su momci iz Brunate, nudili su da na sve radijatore postave delitelje toplote i da se onda kompletna potrošnja deli po deliteljima, a ne po kvadratima. I to je bilo nešto dosta povoljno, oni završavaju i svu papirologiju sa Beogasom, sve kako treba. Ali[emoji2][emoji2][emoji2]

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Pa ako se plaća po m2 te troškove će itekako više da oseti onaj ko ima veliki stan, nego onaj sa manjim. Samim tim i da ima interes da štedi.
Mitre, jeste. Ali ovako se grejanje smanjuje tako što se otvara prozor, a ne tako što se zatvore ventili. Ne znam kakvo je iskustvo sa ovim deliteljima, ali su meni izgledali kao dobra stvar.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ja sam uvek protiv paušalnog obračunavanja, aj' za grejanje po kvadraturi, ali za toplu vodu baš nije ok.
 
Mogu misliti koliko bi Bg elektrane imale uštede da se potrošnja obračunava po utrošku....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Normalno je da se topla voda naplaćuje po članu, i hladna tako. Pa nema kako drugačije, osim da svako meri koliko je litara potrošio ;) malo je komplikovano ugraditi vodomere na svaki stan (pa još odvojeno na toplu i hladnu)

Kalorimetar može da se ugradi centralni za zgradu, pa po stanu. Onda ko ima ugrađen, plaća po potrošnji, a ostali dele razliku. U principu opet ako većina neće, nema puno smisla i pogotovo ako nisu napravili dobre cevi (da za jedan stan idu kroz taj stan, a ne po vertikalama)

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Pretpostavljam da sam na pravom mestu pa mi treba jedan savet...

Suprugra se premešta sa butikom, grejala se na struju (TA peć od 3kW). U drugom lokalu nema TA peć. Razmišljam o panelnom radijatoru, konkretno o Linea LPAL-0434 2500 W, pa me najviše zanima iznos računa za struju. Znam da je nezahvalno ali primera radi, u sadašnjem butiku od 16m2, koji ima dva izloga, visine 2,5m, zimski mesečni račun je bio negde oko 5000 dinara i akumulirala je isključivo noću kada je jeftina struja. Prelazimo u relativno slični butik ali sa jednom stranom koja je izlog i veće visine, možda do 3m i iste kvadrature.

Da li bi ova kineska sprava zadovoljila potrebu što se tiče zagrejanosti prostorije (ima podesivo snagu na dva nivoa, 1000w ili 2500w), pretpostavljam da ovi paneli rade do podešene temperature, što znači da će koristili dnevnu potrošnju. Butik radi osam sati dnevno. Grubo sam računao, ako je cena kilovata 7 dinara u skupljoj tarifi i da dnevno pogori do 20kW to je nekih 3400 dinara bez pdv-a i ostalih dažbina što idu uz struju, što je meni prihvatiljivo. E sad, tu je verovatno i druga cena jer se zimi ulazi u plavu zonu pa je cena kilovata veća, tačnije 9 dinara po kW. U lokalu Ima i klima, pa ne znam kako bi grejanje sa njom bilo što se tiče toplote i računa za struju...
 
Poslednja izmena:
Klima ti je bolje resenje ako je inverter, ako je obicna opet je bolje grejati sa njom do 0C jer je odnos 1:3 ili 1:2, zavisi od modela. Grejalica ti jede struju, koliko trosi toliko daje, 2,5kW bi trebalo da ugreje lokal do nekog blagog minusa, ispod -5C ako nema izolacije ima da ti napravi veliki racun a nece se ugrejati.
Najbolje inverter ili opet TA pec.
 
Samo nek' forsira tu klimu koliko god može, a grejalicu po potrebi i kad bude baš hladno. Kad bude minus, to će napraviti ozbiljniju potrošnju kako god okreneš, ali će klima sa druge strane osetno smanjivati u onom periodu kad može da se koristi.
 
Nisam još otišao u drugi lokal da vidim koja je klima u pitanju, inače kakvo god grejno telo budemo koristili, žena će biti uz njega svakako, tipa radni sto, stolica i iza peć ili šta god :)
 
Klima naravno. Ako je 12-ca, onda na +7°C daje 3.5kW do 4kW (nominalno), a troši 3-4 puta manje struje. A što se tiče grejalice, bolje kupiti TA peć nego grejalicu! Grejalica potroši 4 puta više para od TA peći. Džaba računati da se noću ne greje, jer kad zazimi lokal se preko noći pretvori u frižider pa dok se ne ugreje potroši se 20% manje struje, ali po 4 puta većoj ceni. I odeee računica niz vodu. Grejalica samo u manju sobu gde ima izolacija, a gde se ostale prostorije greju

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi, možda najbolje da kupimo ovu TA peć što se i do sada grejala na nju ili da probamo na klimu...
 
Trenutno klima može da vrši posao, pa ne moraš baš odmah nešto da kupuješ. Ali za jedno mesec-dva, kad napolju temperatura uđe u minus, jedna TA peć bi mogla da padne.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Pre ili kasnije, ali biće to ovih dana, jer kad već izlazimo iz tog lokala valalo bi da kupimo i tu peć kad je već vlasnik lokala prodaje. Meni se činilo da za toliko i manje para što bi dali za TA peć, uzmem ovaj panelni radijator i zbog prenošenja i svega drugoga, ali gledajući vaše savete na dugoročno je ipak bolje da ne eksperimentišem sa radijatorm.
 
Taj eksperiment bi te koštao puno para. Dobro je da si pitao. A šta je iznad drugog (novog) lokala? Ako imaš uslova, postavi izolaciju po ploči sa gornje strane

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Sta predlazete za dogrevanje jedne sobice a da ne trosi mnogo struje?Nece raditi non-stop nego ponekad nocu?

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno