Šta je novo?

Grejanje na struju

Nije samo Kina, tu je i Indija kao zagađivač. Porediti odnos ekonomske snage i zagađenja neke tamo Kine i SAD je više nego smešno. Po ekonomskoj snazi Kina nije ni do pola SAD-u ali je zato pretekla Japan i Nemačku. Ali zato Kina ne može da se meri sa ekonomskom snagom cele EU ni u ludilu. A o kakvim se odnosima radi je dovoljno reći da je devedesetih godina privredna snaga SAD je bila 80 puta jača od privrede cele EU, ne 80% nego 80 puta pa vi vidite. Nije bitno gde se nešto proizvodi nego ko je vlasnik tog proizvoda i gde je njegov bankovni račun, u kojoj zemlji je banka registrovana i u kojoj zemlji je vlasnik te banke itd.
Uzmimo primer it: procesori se prave u fabrikama gde se prave ali vlasnici su u SAD, tu im je registrovana firma i to je cela priča.
Kod odnosa privrede i zagađenja Kina i Indija na prvom mestu, pa onda jedno deset mesta prazno pa tek onda svi ostali. Žao mi je ali to je stvaran svet i on izgleda upravo tako. Obrazovanje se ne stiče na ružičastoj televiziji i rts-u nego u školi a kasnije na fakultetu i obavezno rad preko. Pozdrav....

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Uzeo digitalni prosto tajmer, hteo da uzmem sklopku sa tajmerom ali onda vidim komentare na netu da su kineski tajmeri sasvim okej za manje ta peci kakvu ja imam. Radi odlicno. Pec je nesto manje od 2kW.
 
Meni je kinez umrEo nakon 2god korišćenja. Nazivno 16A, a TA peć 2kW. Sad sam kupio Hama, ali i to je kinez :)

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Jeste. Neke stvari su im super, neke prosečne, a neke žali Bože datih para. Pa ajd' znaj. Kao da za njih prave razni, a oni pakuju.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nema šanse u nekoj dužoj eksploataciji da ti tajmeri prekidaju struju TA peći ili nekog sličnog grejnog tela. To što su deklarisani za 16A uglavnom znači da mogu da provode toliku struju, ali niko ne piše koliko puta mogu da isključe-uključe potrošač sa tolikim opterećenjem. Za TA peć bih ja iskoristio neki markiran kontaktor (Siemens, Schneider, Eaton i sl.), može i instalacioni.
 
Nema šanse u nekoj dužoj eksploataciji da ti tajmeri prekidaju struju TA peći ili nekog sličnog grejnog tela. To što su deklarisani za 16A uglavnom znači da mogu da provode toliku struju, ali niko ne piše koliko puta mogu da isključe-uključe potrošač sa tolikim opterećenjem. Za TA peć bih ja iskoristio neki markiran kontaktor (Siemens, Schneider, Eaton i sl.), može i instalacioni.
Imam instalacioni, ali nemam mesta u tabli, a mrzi me da sad sve obijam i stavljam veću tablu u zid

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pa možeš kupiti malu nadgradnu tablu za 4-6 osigurača, i tu ubaciti tajmer, kontaktor, i 102 prekidač, i sve to montirati na zid uz/iza TA peći.
 
Radije bi dodao nadgradnu kutiju pored table sa osiguračima. Kad crkne ova Hama :)

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nadam se da sam na pravoj temi.
Da li neko ima savet i iskustva kako podesiti električni kotao na struju Vaillant. Stan od 64m2 (visina plafona 270) je u pitanju, urađena izolacija na celoj zgradi ovog leta i spuštanje plafona sa izolacijom u stanu, pošto je stan na vrhu zgrade.
Interesuje me koje je optimalno podešavanje odnosa KW(2-12) i temperature vode u sistemu, i da li to podešavanje može drastično da utiče na potrošnju. Trenutno sam podesio na 8KW/55'C.

Hvala


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi!

Sada se grejem na drva i muka mi je vise od cepanja, struganja, pakovanja, potpaljivanja, pepeo, dim, prljavo, itd...

Presao bih na struju, ali se razmisljam da li klima uredjaj, inverter ili konventorski radijator?

Sta mi mislite i sigurno postoji neka inverter klima uredjaj koja je popularna i koja se dobro pokazala?

Grejem jednu sobu od 15m2.
 
Najjeftinija opcija klimom je Midea Mission. Imaš li izolaciju? Greje li se ispod, iznad i oko te sobe?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ako je neko planirao da pređe na električne kotlove/monoblokove novije generacije, ispisaću moja iskustva. Sticajem okolnosti je jednoj od naših najvećih firmi za grejanje bio potreban web dizajner zbog čega sam i završio tu, iako nisam iz te struke, naučio sam dosta stvari za grejanje-klimatizaciju, kako pomoću kolega tako i iz iskustava/problema krajnjih korisnika za sve načine grejanja. U pitanju je stan od 70m2 na prvom spratu, i na ćošku zgrade što znači da su mi 2 strane hladne, takođe je i iznad podruma, i ima ALU stolariju. Nisam u mogućnosti da radim spoljnu izolaciju a za unutrašnju nisam, što je i razlog većih toplotnih gubitaka. Sa drva na koja sam trošio oko 60k rsd godišnje + cepanje, nošenje što nema cenu, prešao sam na el. Kotao Bosch eTronic 7000 od 9kW. Nije nalik starim kotlovima na struju već ima podeljenje grejace, 3 grejaca na 3kW, koji se mogu podeliti na 6x1.5kW i moze se limitirati max potrošnja. U mom slučaju sa mojim gubicima sam stavio da ne povuče nikada preko 4.5kW. Kotao sam kada zagreje vodu u cevima smanjuje potrošnju na 3 ili 1.5 kW i održava dok ne bude potrebe da opet podigne na 4.5kW. Pomoću Siemensovog termostata podesio sam da se pali o 09:15h i da radi do 22:30h. U periodu kada greje bude oko 21.5 stepen u celom stanu, a do trenutka pre paljenja ujutru padne do 17 stepeni (kada je bilo -15 podatak, prosek je oko 18-19 i to naravno zbog loše izolacije). Cena potrošnje samo kotla poveća račun za 17-19k rsd mesečno. Nije mala cifra, ali računicom sam došao da će ove sezone grejanje izaći do 80k rsd, razlika u odnosu na drva nema cenu, mogu reći luksuz. Naravno, išao bih na klimu, ali dobrih nema za pristojan novac, a meni bi trebale 2. Glavni razlog što sam prešao na kotao umesto klima uređaja je što sam imao postojeću instalaciju, u suprotnom bih isao na klima-uređaje, kako zbog potrošnje, tako i zbog troškova instalacije. Tako da ako neko ima stan do 70m2 max, pogotovo dobro izolovan, ovaj kotao može biti dobro rešenje i troškovi bi bili sigurno manji nego meni. Takođe je i bitna struja, ja sam prijavljen na dvotarifno brojilo a tu jeftinu struju noću ne koristim, dok ovu skuplju u plavoj zoni placam 8.9 umesto 7.8 koliko je na jednotarifnom brojilu gde bi moglo da se ustedi 1.5-2.5k rsd mesecno (u slučaju da kotao radi danju samo), ali sam još u procesu da prebacim na to.

Što se klima uređaja/invertera tiče, Mitsubishi je definitivno najbolji izbor ko ima novca da priušti.
 
^ to je preskupo a temperature jako lose. Dva invertera bi te bolje ogrejala a racuni bi bili prepolovljeni
 
^ to je preskupo a temperature jako lose. Dva invertera bi te bolje ogrejala a racuni bi bili prepolovljeni

Njemu je to već jasno. Čovek je napisao ishod scenaria koji se odigrao, kako bi i drugi znali i onda to kalkulisali na svoje prostore i grejanje.
 
17°C ujutru? Brrrrrrr

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Noću je jeftina struja, bolje je upaliti kotao oko 4-5h da lepo ugreje po jeftinoj tarifi pre ustajanja.
 
Jeftinija i to 4x od dnevne tarife. Moze i da podesi da "napumpa" temepraturu do 23-4C i onda tokom prvih nekoliko sati (zavisno od toga koliki su gubici) skupe tarife samo odrzava. Svakako mu kotao najvise trosi pri startu ujutru. Ako ne zeli tolike temperature ujutru, onda svakako moze bar da podesi kotao da prvih 1-2h rada provede u nocnoj tarifi. Napravilo bi mu i to sigurno nekoliko crvenih novcanica manje, na mesecnom nivou.
 
Poslednja izmena:
Nije strasno tih 17 jer je to bilo kada je napolju bilo -15, prosek je 18-19. Lično mi ne prija temperatura preko 21 zimi, i ovako idem u majici i šorts-u. Generalno, svrha poruke je bila da je taj kotao trenutno najštedljiviji što se tiče monoblokova i jeftinje solucije u toj kategoriji nema, pogotovo je pogodno ako neko ima podno grejanje razvučeno gde ne treba veća temperatura u instalaciji od 40 stepeni, ovako u radijatorima mora ici od 45-55 u zavisnosti od temp napolju.

To stoji da je nocna jeftinija dosta, ali faktor je tu crvena zona, danju bi morao da radi kao i do sada, eventualno bi malo manje trošio, da bi odrzavao temp zbog gubitaka a brze bih nabio kW do crvene zone ako dodatno radi i nocu i brze bih počeo da placam 17 umesto 9rsd po kW, za sledeći mesec sam odlučio da probam šta ce biti ako budem pustio periodično da radi i danju i nocu, tačnije da od 5-8h zagreva dok je jeftina,a posle ukradem negde bar 2h od dnevnog rada, da br iskoriscenih kW bude kao i do sada što će smanjiti račun. Presek je 4tog u mesecu, pa cu da testiram i vidim ima li svrhe ici na taj način.
 
Slažem se, nije rešenje na duže staze, jednog invertera sam planirao za sl. sezonu a kotao da ostane za jake minuse ako zatreba. Takodje od 5 prostorija klima bi bacala u 4, a tu jednu, umesto da uzmem dodatni inverter, planirao sam da zavrnem termoglave u svim radijatorima sem u toj prostoriji gde bi vuklo manje od kW struje da je zagreje a ostalo bi inverter pokrio, sto je opet dosta efikasnije od trenutne solucije. U tom momentu kada sam ugrađivao mi je trebalo 1200+e da bih prešao na invertere, a kotao sam uspeo da nabavim po smesnoj ceni i bez troškova za ugradnju zbog čega sam se i odlučio na ovaj potez. Uvek je previše razbijanja glave kada dodje grejna sezona :D
 
Meni ne bi smetalo tih 17, ja volim da spavam u hladnom. Kada je toplo nemiran sam. Znam, jedan od retkih sam, ali lepse spavam u 17 nego 25 stepeni. To mislim na noć, preko dana mi toplo ne smeta previše, ali noc mora biti sveze i prijatno da bi lepo spavao.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ista situacija, ako je preko 20, nije za prekriti se ni otkriti i lose se spava, tako je bar kod nas, zato i prolazi ova prica, a znam dosta ljudi koji ne mogu da spavaju ako se dobro ne zagreje stan/kuca.
 
I meni je ok 18-20 u spavaćoj, ali nije za kupatilo, kuhinju, dnevnu sobu...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Neko medjuresenje bi ti bio AT, akumulator tople vode koji bi zagrevao u nizoj tarifi i onda smanjio visu tarifu. Tipa 1000 litra, problem je mesto u stanu.
Ne isplati se. 1000lit u stanu zauzima prostor, plus skup je to sport. Bolje da stavi dve male pećke po 2kW, da pune noću i da ne duvaju. A termoglave da regulišu radijatore. 1000L je ok0 600eur, ima klimu za te pare

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Slažem se, nije rešenje na duže staze, jednog invertera sam planirao za sl. sezonu a kotao da ostane za jake minuse ako zatreba. Takodje od 5 prostorija klima bi bacala u 4, a tu jednu, umesto da uzmem dodatni inverter, planirao sam da zavrnem termoglave u svim radijatorima sem u toj prostoriji gde bi vuklo manje od kW struje da je zagreje a ostalo bi inverter pokrio, sto je opet dosta efikasnije od trenutne solucije. U tom momentu kada sam ugrađivao mi je trebalo 1200+e da bih prešao na invertere, a kotao sam uspeo da nabavim po smesnoj ceni i bez troškova za ugradnju zbog čega sam se i odlučio na ovaj potez. Uvek je previše razbijanja glave kada dodje grejna sezona :D
Tako i ja radim sa etaznim. Klima se ne gasi od kraja septembra a nalozim kad je zeni hladno i mala kad se kupa. Al to vec bude preterana temperatura u kuci i po 28C... Planiram jos jednu devetku na prolece
 
I ja imam etažno na struju i inverter.
U ovom prelaznom periodu etažno mi je podešeno da se pali od 7 do 8h na jeftinoj struji i bude toplo čitavo jutro, a preko dana inverter na 24 c. Kad ode malo duže u minus, grejem se samo na etažno. Stan je 50m2, može ga inverter ugrejati i u minusu, ali mi se javlja kondenz i vlaga u druge dve sobe. Sa etaznim nemam tih problema, a i nekeko je bolji osećaj.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno