Šta je novo?

Grejanje na struju

Twi$teR

Čuven
Učlanjen(a)
13.04.2003
Poruke
1,499
Poena
695
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7-13700K & ID-Cooling SE-226-XT
RAM
Corsair Vengeance 32GB DDR5 7000MHz CL34
Storage
Kingston KC3000 1TB Gen.4 NVMe
Zvuk
Pioneer VSX-921 / Jamo S426 HCS3
Kućište
ASUS A21
Monitor
Gigabyte G24F
Miš & tastatura
DeathAdder V2 Pro & Apex Pro TKL Wireless
Laptop
Dell Vostro 15 3500
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ova hladnoća me je naterala da (do)kupim još neko grejno telo, pored klima uređaja. Problem je u tome, što ne znam šta je trenutno najisplatljivije/efikasnije.
Živim u stanu (potkrovlje) površine 70-ak m². Jedan deo stana greje TA peć i klima (12-ica), dok drugi deo, površine oko 20 m², greje druga 12-ica. Klime nisu inverterske i (za sad) nemaju ugrađene grejače, tako da mi nisu od koristi kad se temperatura spusti par stepeni ispod nule.
Ovaj drugi deo stana (bez TA peći), iako dobro izolovan, zbog nedostatka grejanja, postane prilično hladan (oko 18-19°C). Ovaj deo je u stvari jedna prostorija/soba, ima jedan bočni alu prozor i dva (veća) Velux krovna prozora, svi dobro dihtuju.
Želeo bih da (do)kupim neko grejno telo koje bi zagrevalo tu sobu kad je napolju veći minus, pa zbog istog, ne mogu da uključim klimu. Na proleće planiram da u obe klime ugradim grejače, kako bi spremno dočekale iduću zimu. ;)
Ono što me interesuje je da li je neko od vas imao iskustva sa norveškim radijatorima? Vidim da su se sad pojavili i finski, francuski i koji sve ne tipovi radijatora, a koliko znam svi oni rade na istom principu, pretvaraju hladan vazduh (koji prolazi kroz njih) u topao. To su valjda konvertorske grejalice? Ako je neko imao ili i dalje ima ove radijatore, zamolio bih ga da iznese svoje utiske (učinak, potrošnja...) o njima.
Video sam na netu konvertorske grejalice, Bosch Tronic od 2500W košta oko 11k dinara, a po specifikaciji je dovoljan da zagreje 20-28m² dobro izolovanog prostora. Dok npr. Glamox norveški radijator snage 2000W košta (u Rovex-u) 24k dinara. Ne znam zašto je tolika razlika u ceni, a oba uređaja valjda rade po istom principu? Takođe, vidim da postoje i neke mermerne ploče (tzv. Mermoterm) koje se zagrevaju, pa onda isijavaju tu toplotu, kao npr. TA peć, ali bez izduvavanja.
Izvinjavamo se na malo dužem post-u, ali stvarno ne znam za koji vid grejanja na struju se odlučiti, a da ima najbolji odnos uloženog-dobijenog. Unapred hvala na pomoći. ;)

Sent from Nexus 5X
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Imam ja francuski "norveski" radijator.. tj. Imam 2.. jedan greje dnevni boravak, drugi greje spavacu sobu... Mislim da je ovaj veci 2500w, i on je neki optimum za do 30kv, kao sto si i rekao..
Za primer neka bude decembar 2016.
Ista kv stana, isto vreme provedeno u stanu komsija i ja.. i njegov i moj stan su 42kv..
Komsija ima kotao na struju i par radijatora po stanu.. moj racun za struju 7000, njegov 12000.. Na radijatoru postoji skala od 1 - 5, meni je sano u najhladnijim danima iznad 3, inace, ovako dok su temp od -10 do 5, do 3 ili ispod.. a evo kolika je temp u stanu..
08dee915d46e923d0cddc46a803f8c09.jpg


Sto se mog iskustva tice, ono je i vise nego pozitivno i svima oko mene ih preporucujem...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ili komšija više plaća bojler, ili mu je toplije u stanu, ili on greje sve pristorije, a ti samo neke, ili mu slabije dihtuju prozori... Tvoja i njegova grejna tela su u suštini ista, a koliko električne energije potrošite, toliko toplotne dobijete.
 
Tako je. Ne trosi grejno telo energiju, nego objekat.

Za pokretaca teme:
-najjeftinije za ekploataciju je jos jedna TA koja preko tajmera koristi samo nocnu struju. Takodje ni ulaganje nije preveliko.
-zatim kvalitetna invertorska klima. Sada i japanske mozes uzeti za 500e. Skupo prilikom kupovine, trazi redovne servise, ali malo trosi (uglavnom dnevne, skuplje struje) i koristi i leti.
-konvektori su ok, lepo izgledaju, nisu preskupi ali trose skupu dnevnu struju. Bosch su skroz ok,a imas i za 40-50e nekih noname, malo su deblji i ruzniji od Bosch-a i Glamox-a.

Da li cele sezone u toj prostoriji imas problem ili samo ovih dana kad je bilo -15? Takvih dana ima relativno malo. Nekad za 4-5 godina u nizu ni jedan.
 
Poslednja izmena:
Ova hladnoća me je naterala da (do)kupim još neko grejno telo, pored klima uređaja. Problem je u tome, što ne znam šta je trenutno najisplatljivije/efikasnije.
Živim u stanu (potkrovlje) površine 70-ak m². Jedan deo stana greje TA peć i klima (12-ica), dok drugi deo, površine oko 20 m², greje druga 12-ica. Klime nisu inverterske i (za sad) nemaju ugrađene grejače, tako da mi nisu od koristi kad se temperatura spusti par stepeni ispod nule.
Ovaj drugi deo stana (bez TA peći), iako dobro izolovan, zbog nedostatka grejanja, postane prilično hladan (oko 18-19°C). Ovaj deo je u stvari jedna prostorija/soba, ima jedan bočni alu prozor i dva (veća) Velux krovna prozora, svi dobro dihtuju.
Želeo bih da (do)kupim neko grejno telo koje bi zagrevalo tu sobu kad je napolju veći minus, pa zbog istog, ne mogu da uključim klimu. Na proleće planiram da u obe klime ugradim grejače, kako bi spremno dočekale iduću zimu. ;)
Ono što me interesuje je da li je neko od vas imao iskustva sa norveškim radijatorima? Vidim da su se sad pojavili i finski, francuski i koji sve ne tipovi radijatora, a koliko znam svi oni rade na istom principu, pretvaraju hladan vazduh (koji prolazi kroz njih) u topao. To su valjda konvertorske grejalice? Ako je neko imao ili i dalje ima ove radijatore, zamolio bih ga da iznese svoje utiske (učinak, potrošnja...) o njima.
Video sam na netu konvertorske grejalice, Bosch Tronic od 2500W košta oko 11k dinara, a po specifikaciji je dovoljan da zagreje 20-28m² dobro izolovanog prostora. Dok npr. Glamox norveški radijator snage 2000W košta (u Rovex-u) 24k dinara. Ne znam zašto je tolika razlika u ceni, a oba uređaja valjda rade po istom principu? Takođe, vidim da postoje i neke mermerne ploče (tzv. Mermoterm) koje se zagrevaju, pa onda isijavaju tu toplotu, kao npr. TA peć, ali bez izduvavanja.
Izvinjavamo se na malo dužem post-u, ali stvarno ne znam za koji vid grejanja na struju se odlučiti, a da ima najbolji odnos uloženog-dobijenog. Unapred hvala na pomoći. ;)

Sent from Nexus 5X

Svi termički električni aparati oslobađaju tačno onoliko toplote, koliko truje troše. Sem toplotne pumpe (gde spadaju i klima uređaji), svi ostali će dati 1kWh toplote, za 1kWh potrošene struje. Tu spada i TA peć, i kalorifer, i Norveški/Švedski/Francuski/Ruski/Kineski radijator, pa čak i obična sijalica sa užarenim vlaknom.

Za grejanje na struju, posle kvalitetno izvedenih toplotnoh pumpi (i fancy klima uređaja), sledeća po isplativosti je TA pećka koju puniš na jeftinu struju, a izduvavaš kada ti treba. Sve ostalo je isto, i razlikuje se samo po komforu korišćenja, i eventualno bezbednosti (na poslu smo zamalo imali požar jer se zapalio neki kung-fu-name uljni radijator).
 
Hvala svima na odgovoru. ;)
Ovih dana ću ići da kupim neki od tih radijatora. Verovatno ću uzeti ovaj Bosch Tronic. Ne znam samo zašto je tolika razlika u ceni između njih i Glamox norveških radijatora? Kao što sam već u prethodnom post-u napisao, Bosch od 2500W je oko 10-11k din., dok je Glamox od 2000W 24k dinara.
Da li je konvertorska grejalica samo drugi naziv za norveški/francuski radijator ili postoji neka razlika?

Sent from Nexus 5X
 
Poslednja izmena:
^^ Jeste.

Al' sve 'oće da crkavaju. Nemam mnogo iskustva iz prve ruke, ali na poslu su nam Vailant-ove baš mnogo crkavale. A imamo i neke no-name domaće proizvodnje, koje iako ružno izgledaju, ni jedna još nije crka. A rade već 7-8 godina.

Kada otvoriš da servisiraš, vidiš da su unutra sve iste. Štapni grejači, i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ja ih imam nekoliko vec 7 godina i nijedna nije crkla
 
Kod ELDI konvertora ( domaci proizvodjac koj to proizvodi vise od dvadeset godina ) ima stapnih grejaca ali zato ima i veliki broj metalnih ploca poredjanih jedan do drugoga a kroz njih prolaze grejaci...kada bi se sve ploce povadile i poredjale jedna do druge one bi pokrile veliku kvadraturu...zato su ovi konvertori i veoma efikasni jer na malom prostoru zagrevaju veliku povrsinu a potom ta velika zagrejana povrsina greje prostoriju...e sad zbog takve kobnstrukcije su malo deblji i veci, dizajn nije neki ali pouzdanost i efikasnost vrhunska...mogu da se kace na zid ali imaju i nogarice pa mogu da se postave bilo gde po potrebi...i ostali konverteri manje vise rade na tom principu samo sto su kod mnogih ploce male i manje ih ima...a kod nekih su samo grejaci i to je to
 
Poslednja izmena:
Apsolutno razumem da je 1kWh - 1kWh, ali znam par njih koji su prešli sa TA peći na ove norveške radijatore i koji me ubeđuju da im je račun za struju osetno manji, a stan podjednako topao. Isti stan, ista izolacija. Kapiram da ovi radijatori imaju precizne termometre i da se gase kad dostignu određenu temperaturu, ali i dalje mi nije baš najjasnije kako su (i da li su uopšte) toliko efikasniji u prenošenju toplote od TA peći.
 
Apsolutno razumem da je 1kWh - 1kWh, ali znam par njih koji su prešli sa TA peći na ove norveške radijatore i koji me ubeđuju da im je račun za struju osetno manji, a stan podjednako topao. Isti stan, ista izolacija. Kapiram da ovi radijatori imaju precizne termometre i da se gase kad dostignu određenu temperaturu, ali i dalje mi nije baš najjasnije kako su (i da li su uopšte) toliko efikasniji u prenošenju toplote od TA peći.

Da su rekli da im je POTROSNJA manja, pa jos nekako da diskutujemo. Ali racun, nema sanse, lazu. Jedino ako su TA koristili skroz pogresno, kao obican kalorifer.
 
Ne zauzimaju puno prostora, nema buke i ne dizu prasinu. Sem samog grejanja, to mi je bilo presudno da se odlucim za njih. Grejanjem sam zadovoljan, potrosnjom takodje.
 
Apsolutno razumem da je 1kWh - 1kWh, ali znam par njih koji su prešli sa TA peći na ove norveške radijatore i koji me ubeđuju da im je račun za struju osetno manji, a stan podjednako topao. Isti stan, ista izolacija. Kapiram da ovi radijatori imaju precizne termometre i da se gase kad dostignu određenu temperaturu, ali i dalje mi nije baš najjasnije kako su (i da li su uopšte) toliko efikasniji u prenošenju toplote od TA peći.

krastavac, puna je Srbija automobila od jedne ipo tone, koji troše 4-5l goriva, po gradu. Slična je priča. :p
 
Poslednja izmena:
"norveski radijator" je izmisljen termin za trzista poput naseg.
 
konvektor = grejalica bez ventilatora, nista drugo.
Nema tu nikakve ustede niti vece filozofije. Precizniji termostat mozda imaju, ali to ti nece ustedeti na racunu za struju, videces i sam.

Konvektorske grejalice nemaju nekih prednosti, osim u slucaju alergija ukucana na prasinu ili sl.
jer ne dizu prasinu za razliku od onih sa ventom..
 
Poslednja izmena:
Imas temu o klimama, preskoci sve ove grejalice, skupi pare i zameni postojece klime inverterima (Fujitsu preporuka). Tvoje klime neka ti majstor skine i skupi gas (pusti se hladjenje nekih 10-15 sec i sav gas ostane u spoljnoj jedinici) i stavi na oglas, prodaj po 100-120e i tako smanjis trosak za nove.
 
Da ne otvaram novu temu kakva su vam iskustva sa el.kotlovima? Stan je iskljucen sa centralnog grejanja tako da ima razvucene instalacije pa me interesuje da li se to isplati?
Povrsina stana je 60m2 i treba da se odlucim da li bih ga iznajmio. Gazda kaze da on moze da prebaci jednu TA pec ako bismo su uselili.

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja ih nisam koristio ali drugar jeste, to jede struju samo tako, vise ti se isplati TA pec sigurno ako je namestis tajmerom da puni samo kada je jeftina tarifa. Preporuka je Toplotna pumpa ili klime, to ti je najjeftinije grejanje.
 
Daj nam malo vise detalja, da li je stara gradnja ili nova, da li stan ima izolaciju, koliko prostorija, da li ce sve prostorije da se greju, da li se u stanu provodi vreme ceo dan, koju temp u stanu ocekujes tokom zime ?
Grubo receno moze da te ispadne racun za struju za tih 6 meseci kojih se grejes nesto tipa kao sto bi placao centralno tih 6 meseci, a moze i kao kad bi ga placao cele godine, samo bi to platio u tih 6 meseci.
Ako se pametno koristi kotao moze da bude ispativo u odnosu na centralno, pogotovo ako se koristi uz kombinaciju sa ta peci. Ta peci mogu da se koriste za dogrevanje bez izduvavanja, samo kao grejna tela uz punjenje nocu kad je jeftina struja.
Ako nema jeftine struje ta pec je u tvom slucaju neisplativa.

dodatak: Kod mene je nova gradnja,40kw, izolacija, pvc,susedne komsije slabo greju prostorije koje su do mene, ispod nema nikog, kotao od 2x3kw, uglavnom se koristi 3kw grejac, uz jednu ta pec od 2kw koja se puni samo nocu, od 30 dana mesecno ceo dan se greje nekih 10-12dana, ostalo se ne greje preko dana nekih 6-7sati, ukupan racun za struju novembar 4500din, decembar 7200, januar 7200, februar se ocekuje negde oko 6500din, bez grejanja za ove mesece racun ne bi trebalo da prelazi 2500 max 3000din.
 
Poslednja izmena:
Evo ti poredjenje, ja grejem 24/7 na 23c, 91m2, kuca nije stan, ima izolacija, glavno grejanje klime 2x Fujitsu 12LGC i na minusima dodajem pomalo tri konvektorske grejalice na 700W, racun za februar 7200din. Bez grejanja bude 2500-3000din.
 
djalf
Mana grejanja na klimu je duvanje, koliko god ona slabo duvala opet ubacuje vazduh u prostoriju koji dize prasinu i taj vazduh se okrece sve u krug, a tek ako pocne ozbiljnije da duva.Covek se navikne na to lako, isto je i za hladjenje, ako je palis samo kad ti je potrebno i nije strasno, dok zimi okrece bar 5-6 meseci bez prestanka.
Etazno je cistije, verovatno da si isao na etazno na tu kvadraturu ispalo bi te skuplja instalacija, a dobio bi cistije grejanje.Sa pametnim etaznim grejanjem verovatno bi potrosnja struje bila slicna kao te klime, stim da bi morao da imas akomulacione sudove koje se pune po jeftinoj struji a trose tokom dana. Kod kuce od 91m2 to je lako spakovati i isprojektovati.
 
Imam ja centralno na cvrsto gorivo koje ne koristim skoro nikad, kotao je 26kW ali je za ugalj. To za prasinu apsolutno nije tacno, nista vise nema prasine, cak sta vise, moze je biti i manje jer se ista zadrzava na filterima koje posle lako cistis. Etazno je cistije jedino ako koristis struju inace je prljavo i smrdi, ne mozes prozor da otvoris da provetris zimi. To sa akumulacionim sudovima jeste dobro jer se izbegava visa tarifa, ali opet da bi se ta voda ugrejala kotao na struju ima da pojede dosta kilovata, mozes da udjes u crvenu zonu i onda ti je sve sto trosis preko dana znatno skuplje. Sa klimama nema sanse da se udje u crvenu i na vecu kvadraturu od moje, naravno uz dobru izolaciju, stolariju itd.
Centralno grejanje je najveci komfor, ali jos jednom da ponovim kako je to meni jedan majstor objasnio u vezi grejanja:
Ti lozis vatru da bi ugrejao metal koji treba da ugreje vodu koja treba da ugreje drugi metal koji treba da zagreje vazduh koji ti osecas. Iz ovoga se moze videti koliko gubitaka tu ima i zato je grejanje klimama jeftinije jer se odmah zagreva vazduh koji osecas. I ne trosi kilovate na zagrevanje grejacima vec samo kompresor koji nabija pritisak da bi se gas zagrevao preko izmenjivaca. Dakle koristi se struja i spoljni vazduh kao energent, zato je jeftinije.
 
Ne bih se slozio sa tim gospodinom kojeg nazivas majstor. Ti ne zagrevas sve posebno, vec se vrsi razmena toplote, ne grejes ti metal, vec metal provodi toplotu i tako se greje voda koja kruzi i preko cevi se greje ptostorija. Tog "majstora" bih zaobilazio.

Ti cim iskljucis klimu prestaje zagrevanje, a kad ugasis pec jos neko vreme ce se osobadjati toplota dok se voda ne ohladi, zavisi od izlolacije.

Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Ja sam proslu sezonu za 91m2 sa dve klime i malo grejalice platio 187e ukupno, oktobar - april. Koliko bi kostalo na pelet, ugalj, kotao? Meni je to objasnio covek koji radi grejalice na gas koje zagrevaju vazduh a ne preko radijatora, ceo sistem za moju kucu je bio oko 2500-3000e. Naravno da nisam bio lud sa ovom cenom gasa kod nas, jer sam vec tada grejao na klime i stedeo samo tako.
Grejanje klimama je najeftinije sigurno. Ostale varijante su skuplje za uvodjenje, kosta te vise mesecno...
 
Ne mogu edit, pa da dodam, na Elite forumu covek napisao da je prelaskom sa elektricnog kotla na klime grejanje jeftinije tacno 3 puta. Cisto da podelim informaciju, ne znam kakav sistem ima, da li samo ukljucivao nocu ali eto primera.
 
To je ekstra jeftino, samo sto ne znam mnogo ljudi koji tako malom potrosnjom moze da se pohvale. Jedan prijatelj koristi kotao (ugalj)/klima za dogrevanje. Vodio se proslom zimom pa je nabavio malo uglja. Ima odlicnu izolaciju. Grejna pivrsina 75m2. U kuci su mogli da idu lagano obuceni, nocu toplo. Prosecna temperatura 23,4C, auyomatsko merenje i belezenje, ne odokativno.
Mogu ti reci da je vise para dao nego ti sto si se grejao samo na klimu i grejalice.

A znaci rekao majstor za gas koji ne radi CG, sve jasno :)

I da, zavisi gde se nalazis. Ovaj primer je za BG.



Sent from mTalk Lumia 640XL
 
Poslednja izmena:
Ja ih nisam koristio ali drugar jeste, to jede struju samo tako, vise ti se isplati TA pec sigurno ako je namestis tajmerom da puni samo kada je jeftina tarifa. Preporuka je Toplotna pumpa ili klime, to ti je najjeftinije grejanje.

ako je voda tvrda ili ima puno gvozdja, menjanje filtera izadje skoro kao i potrosnja struje
 
djeste raja!
ja ne mogu vjerovat sta vi pricate grijete se na struju i trosite silne novce na to a eno ja i djeca danas ispilila 8 kubika topole fino uredno iscijepali spremnio vec za slijedecu zimu
onaj moj mladji od 3 godine 5 kubika sam iscijepo sad ce neko rec topola meko drvo jest to tacno al hajd ba ti probaj 5 kubika iscjepat za par sati
ja prezirem trosenje struje samo prirodno i ono sto nam priroda daje raja
 
  • Funny
Reagovanja: PPC
Nazad
Vrh Dno