Šta je novo?

Grejanje na struju

Imao je grejanje na čvrsto gorivo, i tu je sasvim normalna visoka temp vode jer nema fine regulacije.
U principu ako je kuća izolovana i kontinuirano se greje sa elektronskom regulacijom više od 40 stepeni neće trebati.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ima regulacije i na čvrsto gorivo, bukvalno u stepen biraš temperaturu polaza ka radijatorima, kao i protok vode kroz radijatorski krug. Al' mora akumulatilor toplote (izolovani kazan od bar 1.000lit) u sistem. Bez da znamo koliko snage je potrebno, i koja je površina i tip radijatora, prave preporuke nema. Ako će da iskorosti postojeći sistem, moraće da ubaci i po koji fancoil. Klime su svakako manja investicija, ukoliko je raspored prostorija povoljan. Možda mu se najviše isplati da uloži u dodatnu izolaciju?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
@Exodusbgd koliko kW ti je potrebno za grejanje @-15°C ? Mislim da se za Beograd po poslednjoj modi grejanje projektuje za -12°C, tako nekako.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ne bih znao, moram da proverim sutra sa matorim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sa izolovanih 200kvm i dva brojila se uklapaš na klime glat

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
I veci radijatori jer je imao nesto sto radi na 60C a TP radi na 35-40C.

Nece se usreciti ni sa vecim radijatorima, TP bez podnog ili barem fancoilerima je fail - moze da radi i nabije T polazne vode ali uz mizerni COP
 
Ako će da iskorosti postojeći sistem, moraće da ubaci i po koji fancoil. Klime su svakako manja investicija, ukoliko je raspored prostorija povoljan. Možda mu se najviše isplati da uloži u dodatnu izolaciju?

Trebao si coveku reci da "ubacivanje fancoila" nije jednostavno kao dodavanje rebara na radijatore, svaki zahteva elektricne radove kao i radove oko odvoda kondenzata. Inverteri su sigurno bolja varijanta uz eventualno neko elektricno podno u kupatilu, kao i dodatna izolacija ako nije previse posla
 
Ne znam šta da mu kažem, nemam fancoil, niti znam šta sve ide uz njih, ali mi je jasan princip rada (kao unutrašnja od klime). Split sistemi (klime) su svakako najpovoljnija varijanta. Sem toga rekoh mu šta treba da uradi, neka traži procenu troškova neke od firmi koje se bave grejanjem i klimatizacijom i nek sam prelomi šta mu paše

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
kondezat samo ako koristi i za hlađenje [emoji106] a i to se rešava lako sa pumpom sa plovkom [emoji39]

ja sam sestri nabavio multi split inverter 3 unutrašnje 1 spoljašnja.

iako sam je ubeđivao da je bolje tri odvojene jer cenovno je tu negde ali ... nipošto tri spoljne na fasadi [emoji16]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Multi SAMO ako nema baš nikakve mogućnosti za više spoljašnjih na fasadi

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
pa već 8 godina sve fercera bez problema. to-šiba
 
iskreno ja imam na zlatiboru klimu i nikad nije uključena u režimu hlađenja [emoji39]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Na postojeći sistem radijatora može da racuna SAMO ako je dovoljno lud da podupla površinu, i to pod uslovom da je mogao da se greje sa 50C-60C. Em ružno, em neefikasno

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Da, u sustini su dve varijante, visoka T polaza vode i manja povrsina emitera ili niska T polaza vode i velika povrsina emitera (sto je osnov podnog grejanja, citav pod ti dodje kao radijator)

Nego jel koristi neko na temi Mitsubishi TP, imam neko pitanje oko regulacije
 
TP su egzotika ovde. Većina se greje na klime

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
kondezat samo ako koristi i za hlađenje [emoji106] a i to se rešava lako sa pumpom sa plovkom [emoji39]

ja sam sestri nabavio multi split inverter 3 unutrašnje 1 spoljašnja.

iako sam je ubeđivao da je bolje tri odvojene jer cenovno je tu negde ali ... nipošto tri spoljne na fasadi [emoji16]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Mozes pojasniti ovaj deo sa pumpom i plovkom? :)
 
Poslednja izmena:
Prvi put vidim ovo. Mozes mi objasniti kako se odvodi kondenzat iz fancoila kada hladi leti?
 
Kondenz pumpe : Kondenz pumpa MINI AQUA, Aspen https://clivere.com/euromate/proizv...0-17-519kondenz-pumpa-mini-aqua-aspen-beograd
93f67c65da60d121630f7c7665d2266c.jpg


Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Za šta služe ove pumpe i u kom slučaju se one koriste? Razmisljam da uvedem kombinaciju Tp + fancoil ali ne znam da li mi treba instalacija za kondenz (koji su uslovi/razlike uopšte u odnosu na standardni vod za grejanje?)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
pumpe se koriste kad ne možeš prirodnim padom da odvedeš kondenz gde želiš tj do odvoda. onda ga pumpom podigneš na visinu koja ti odgovara pa praviš pad cevima. ako fancole stavljaš umesto radijatora recimo to je dosta blizu poda i teško je odvesti kondenz u padu gde želiš. ako koristiš plafonske fancoile ( ugrađuješ u spušten plafon) oni koji su i namenjeni za to obično imaju ugrađene pumpe a u spuštenom plafonu praviš pad prema odvodu.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Sada imam standardno 2 cevi provedene kroz pod do mesta za radijator/fancoil. Da li kondenz ide nazad kroz te cevi? Ili se pravi novi vod za kondenzat?
 
nova cev za kondenzat. obično plastična, pvc ...

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Evo i ja da podelim iskustva iz vremena kada sam se grejao na električni kotao. S obzirom da je u pitanju novogradnja, prva stvar koju sam uradio je da sam još pre useljenja duplirao broj rebara. To nije bio problem jer u stanu imam mnogo velikih prozora, pa sam samo dodao broj rebara. Ono što nisam uradio je produženje uronske cevi jer je majstor tražio previše novca. Zbog toga radijator nije grejao ravnomerno celom površinom. Naravno, kotao je povezan na bežični programabilni termostat i grejanje je radilo 24/7. Šta sam time dobio. Prvo, grejanje u prelaznom periodu sam opušteno rešavao sa temperaturom vode u kotlu od 40 C, dok je u toku zime to retko prelazilo 50 C. u odnosu na moje komšije koji moraju u kotlu da greju vodu i do 70 C ovo je zaista veliki pomak. Drugo, grejanje je nekako komfornije i prijatnije. Treće, verujem da se ovim ceo sistem manje napreže jer je izložen nižim radnim temperaturama. Četvrto, račun za struju je manji. Recimo, januar 2019. godine, ukupan račun za struju je iznosio cca 15000 RSD, što za stan od 60 kvm grejne površine i nije loše. Od toga je recimo oko 11000 otišlo na grejanje, dok je ostatak redovna zimska potrošnja.
Na kraju je ispalo da sam bacio novac (2 godine upotrebe), jer sam već iste godine prešao na invertere, pa mi sad etažno služio za slučaj izuzetno niskih temperatura. Međutim, ove grejne sezone je paljeno samo 2 puta na po 1 sat čisto da pumpa ne zapekne i da malo promeša vodu. A računi za struju su se upolovili.
 
Pozdrav svima,

Planiram ugradnju toplotne pumpe ali kao i neki koji su par meseci pre mene pisali, hteo bih da imam parket u vecem delu kuce pa razmatram ugradnju fan coila po sobama. Kuca ima 3 etaze po 55 m2, ukupno 165m2.
Ima li neko mozda iskustva sa grejanjem / hladjenjem samo uz pomoc FC? Strah me je malo da mi nece prijati taj osecaj duvanja mada ljudi pominju da je manje intenzivno nego kod klima uredjaja.
Zna li neko kako su FC predvidjeni da se servsiraju i ciste i da li je to komplikovano?

Pozdrav,
 
Pozdrav svima. Potreban mi je savet za kupovinu odgovarajuće inverter klime. Klima bi služila za grejanje i hladjenje dnevne sobe sa trpezarijom i kuhinjom površine oko 30 m2. U pitanju je stan, 70m2, isključen sa CG ali su ostale vertikalne cevi koje dino greju. Stan je dobro ušuškan, peti od 10 spratova, radjena PVC stolarija. U dnevnoj sobi ima jedan spoljni zid sa dva dvokrilna prozora i izlaz na terasu. Budzet je oko 600e. Dve spavace sobe su odvojene hodnikom gde su wc i kupatilo i njih sam planirao da grejem nemačkim TA pećima. Interesuje me da li je možda bolje još jedna klima umesto TA peći, samo ne znam kako bi je najbolje pozicionirao, pošro su spavaće sobe jedna preko puta druge sa kupatilom između.
https://i.imgur.com/zZxUOV5_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium
 
Nazad
Vrh Dno