Šta je novo?

Grejanje na struju

Koliko u % je poskupljenje?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
^^ ja max trosim 650kw. To bi mi bilo 650kw *9 kinti ako racunam samo skupu struju. Sto bi znacilo da sam u plavoj zoni.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
350 si u Zelenoj i 300 u Plavoj

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Moja greska,radijator definitivno ima oko 2m sirine. Tacnije isti je kao ovaj sa slike povise, samo sto se direktno ukljucuje u struju

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Druze taj radijator na slici nije 2m nego 1,3m (jedno rebro je 8cm) ali ce ti u svakom slucaju biti dovoljan. Na slici je Globalov alu radijator koji po jednom rebru ima zracenje od 185w sto znaci da taj radijator daje oko 3kw. Inace, takvi alu radijatori su dosta efikasniji od klasicnih panelnih radijatora.

Sto se tice samostalnog ili centralnog grejanja tice, mislim da dovoljno govori cinjenica da ljudi u Nisu, stanove koji su prikljuceni na toplane, ne mogu da prodaju ili prodaju veoma tesko uz poprilicno spustanje cene m2.
 
Druze taj radijator na slici nije 2m nego 1,3m (jedno rebro je 8cm) ali ce ti u svakom slucaju biti dovoljan. Na slici je Globalov alu radijator koji po jednom rebru ima zracenje od 185w sto znaci da taj radijator daje oko 3kw. Inace, takvi alu radijatori su dosta efikasniji od klasicnih panelnih radijatora.

Sto se tice samostalnog ili centralnog grejanja tice, mislim da dovoljno govori cinjenica da ljudi u Nisu, stanove koji su prikljuceni na toplane, ne mogu da prodaju ili prodaju veoma tesko uz poprilicno spustanje cene m2.

To je zato sto je gas koji mi placamo poseban! :d Salu na stranu, samo ovde ima da ako hoces da ti iseku radijatore moras da placas neki fiksni deo jer te, kako oni kazu, "greje komsija"! :p Pa ako me greje komsija, daj njemu da platim, p**** im m******* lopovska! :mad:
 
Koja je to glupost, pa sve i da te greje komšijino centralno, on ga je već platio, a oni bi izgleda da ga naplate 2 puta.
 
To je zato sto je gas koji mi placamo poseban! :d Salu na stranu, samo ovde ima da ako hoces da ti iseku radijatore moras da placas neki fiksni deo jer te, kako oni kazu, "greje komsija"! :p Pa ako me greje komsija, daj njemu da platim, p**** im m******* lopovska! :mad:

Koja je to glupost, pa sve i da te greje komšijino centralno, on ga je već platio, a oni bi izgleda da ga naplate 2 puta.

Pa kada bi se grejanje naplaćivalo po potrošnji, bilo bi tako.
Ovako sada, kada naplaćuju po kvm, onda "imaju pravo" da iznose takve ideje. :trust:

Ako imaš stan koji ne greješ, ušuškan između komšija koji su ugrejani na npr 21-22C (gore, dole, levo i desno od tebe su komšije), ako ti je spoljna stolarija ok, bez problema ćeš imati 18C u stanu, iako ga ne greješ. To je ono što kažu da uzimaš energiju od komšija, a oni je dobijaju od toplane i plaćaju ne koliko energije potroše, već po kvm. I dalje, ako ti imaš u svom stanu na taj način 18C, i to će komšiji spustiti temperaturu bar za 1C. Umesto da ima 23, imaće 22. Uz istu temperaturu u radijatorima, imaće veću razmenu toplote, tj. trošiće tvoj komša više toplotne energije. Sve to zavisi od tipa zidova i površine koju imate jedni prema drugima.

Ali, da naginjam malo vodu na našu vodenicu...
...ako se i ti nečim greješ nezavisno od toplane, i držiš i ti sam sebi 20-22C kao što komšijama drži toplana, e onda krastavac. nema razmene toplote kroz zidove. Komšije su izolovali tebe, ali i ti njih. Onda ne mogu da ti kažu da toplotnu energiju toplane dobijaš posredno od komšija.

Bla.bla.bla... Priča jeste malo komplikovana. Tehniki, pravno i ekonomski. Al' krastavac. Srbija je ovo. Ovde komplikacije -> ∞
 
Ma tu ima neka fora da cevi i dalje prolaze kroz stan (tako je bar kod mene) za komsijske stanove pa ako ti iseku radijatore cevi i dalje greju :)

Onda bi oni trebalo da placaju nama za koriscenje naseg prostora.
 
^^ A ima i da se nako tamo odjavio sa toplane, a onda doveo majstore i sam se ponovo prikačio. Toplana nema načina da to sazna bez ulaska u stan, a na to nemaju pravo bez sudske odluke.
Bla.bla.bla...

Potrebno je još mnogo vremena da prođe da društvena svest većine življa u Srbiji (mislim i na stanare i javne ustanove), dovoljno sazri da kolektivno stanovanje počne da funkcioniše bez problema. Stan u kolektivnom stanovanju nije samostalna kuća na svojoj livadi. To ne mogu da objasnim jednom delu mojih komšija.
 
Pa kada bi se grejanje naplaćivalo po potrošnji, bilo bi tako.
Ovako sada, kada naplaćuju po kvm, onda "imaju pravo" da iznose takve ideje.
Код нас је тренутно хибридно ;) плаћање, плаћа се онолико колико је потрошила подстаница па то подељено на квадрате за сваки стан. Мислио сам да је свуда тако. Постоји и варијанта да свако плаћа потрошено, код нас постоје калориметри испред сваког стана али комшије нису прихватиле ту опцију. Ваљда се онда плаћа месец за месец а не као сада подељено на целу годину а и наплаћују то очитавање, последња понуда је била 25€ за сезону.

До пре неку годину сам се грејао на струју, мање се троши ако се греје по потреби, али је мени ипак лепше да одем у увек топло купатило и у увек топлу собу него да јурим јефтину струју и пазим када шта укључујем. Никад нећу да заборавим како се отац смрзавао у својој соби која није имала грејање и увек сам морао да му загревам предвече, што није имало много ефекта, нарочито када су ноћи биле баш баш хладне. :(
 
Код нас је тренутно хибридно ;) плаћање, плаћа се онолико колико је потрошила подстаница па то подељено на квадрате за сваки стан. Мислио сам да је свуда тако. Постоји и варијанта да свако плаћа потрошено, код нас постоје калориметри испред сваког стана али комшије нису прихватиле ту опцију. Ваљда се онда плаћа месец за месец а не као сада подељено на целу годину а и наплаћују то очитавање, последња понуда је била 25€ за сезону.

До пре неку годину сам се грејао на струју, мање се троши ако се греје по потреби, али је мени ипак лепше да одем у увек топло купатило и у увек топлу собу него да јурим јефтину струју и пазим када шта укључујем. Никад нећу да заборавим како се отац смрзавао у својој соби која није имала грејање и увек сам морао да му загревам предвече, што није имало много ефекта, нарочито када су ноћи биле баш баш хладне. :(

Ovako bi trebalo da bude, ali...

U NS nije izglasano da se naplaćuje po utrošku po kvm. Dakle to, kalorimetar na zgradu, pa se ukupna količina toplote deli na kvm stanova. Na to ne bih ni ja nikada pristao.
Neki stanovi imaju dobru izolaciju, neki ne. Neko je zamenu spoljnju stolariju, neko nije. Neki stanari štede energiju, zavrću radijatore, neki drže prozore stalno na vagu. Neko ima podrum ispod stana ili ravan krov iznad, a neko je ušuškan između drugih stanova. A da ne pričamo da su na podstanicu moje zgrade (dakle isti kalorimetri) prikačene i tri spoljne kuće. Dozvolu za to su dobili od toplane početkom '80-ih. Te kuće su od onda 3x dograđivane bez ikakve evidencija koliko kvm oni zaista greju.

Uskoro se selim u drugi stan, i ja sam sam sebi uradio demit fasadu na samo moj stan. I zamenuo sam svu spoljnju stolariju. Niko od komšija nije hteo to da radi, iako bi cena radova bila niža da je nas više radilo (mislim na fasadu, ne na PVC). Zašto onda da pristanem na kolektivno merenje potrošnje energije za grejanje?!?

Pristao bih isključivo na individualne kalorimetre po stanovima. Sve ostalo je obično pro'eravanje i zamazivanje očiju pred EU da kao nešto radimo i racionalizujemo energetsku efikasnost. :mad:
 
E vidis , ima kod nas svega , eto ja imam od svega toga po malo . Zivim u zgradi iz 68g , ulozio sam u stolariju , uradio izolaciju spoljnih zidova sto unutra to napolje , iznad mene tavan tj ploca , kupuj vunu i polozi 10cm a vecina njih nista od toga , spucao sam oko 2000e u svu tu zejebanciju i jos na to mi govore da me komsije greju . Toplana u mom ulazu naplacuje bas kako ste i opisali , jedna kalorimetar za sve , podeli se po m2 i caos . Zatim , u mom ulazu postoji 18 stanova od kojih 3 nikada nije uvuklo grejanje i nikada nista nije placalo , 2 se iskljuce pre tarifnog sistema te njih 5 nista ne dobijaju od toplane i nista ne placaju , ali zato meni i jos jednom stanu salju misticni fix deo jer smo se iskljucili posle uvodjenja tarifnog sistema. Eto , kod mene postoje sve opcije , i cist javasluk , rade kako im se digne , pa ako ovih 5-oro ne placa i priznajes da nemas uslova da im naplatis , zasto mene jbs .. A ja sam pored svega toga pukao 100k u inverter klimu i grejem stan 24/7 na 23c .. Sad oni hoce da mi uzmu 21k godisnje na osnovu tog fix dela koji ja necu da platim pa se sudim sa njima jer mi nijedna cev ne ulazi u stan , a moja klima potrosi ove sezone 8400 din , pa vi vidite koja je to pljacka , nemoguce je da oni potrose 8x vise da bi ugrejali istu m2 . Ne vredi o njima pisati , sve javne firme su lopovi i gde god mogu ce da te opeljese , vazi za sve .
 
^^ A ima i da se nako tamo odjavio sa toplane, a onda doveo majstore i sam se ponovo prikačio. Toplana nema načina da to sazna bez ulaska u stan, a na to nemaju pravo bez sudske odluke.
Bla.bla.bla...
To moze neki bidza samo. Toplana ima nacina da zna da je neko to uradio, i oni za tili cas dobiju sudsku odluku da se uradi kontrola bez najave.

To kada prolaze cevi kroz stan, krastavac :( Ali isto naplacuju 30% fixni deo i kada se neko skroz iskljuci a uopste nema cevi kroz njegov stan, vec je SVE spolja (cak ne moraju ni radijatori da se plombiraju, moze samo dolazna cev vani i to je to). E tu je tek cist bezobrazluk.

Trebalo bi da se nekako organizujemo i tuzimo toplane ili da se masovno cele zgrade otkace sa daljinskog.

BTW, nazalost ne mozes sam odluciti da ces prihvatiti merenje po stanu (po potrosnji bas), po kvm deljenu potrosnju ili pausalno :( 51% glasova ide za tu glupost. Naravno da ce velika vecina (bildea) ici na ovo drugo, misleci da ce im drugi placati potrosnju, a u stvari SVI onda otvore do max, radijatore ;)
 
Ovako bi trebalo da bude, ali...

U NS nije izglasano da se naplaćuje po utrošku po kvm. Dakle to, kalorimetar na zgradu, pa se ukupna količina toplote deli na kvm stanova. Na to ne bih ni ja nikada pristao.
Neki stanovi imaju dobru izolaciju, neki ne. Neko je zamenu spoljnju stolariju, neko nije. Neki stanari štede energiju, zavrću radijatore, neki drže prozore stalno na vagu. Neko ima podrum ispod stana ili ravan krov iznad, a neko je ušuškan između drugih stanova.
Не видим неку битну разлику. Ако не пристанеш на просек у згради, пристао си на просек у граду а то може да буде и горе. Можда је ОК ако си у згради која је баш баш лоше одрађена па би потрошња била изнад градског просека. ;)

Код мене је рађена надградња па смо у целој причи добили грејање и нову PVC столарију а све се поклопило са променом наплате па је тада и почело са оваквим мерењима. Ипак, овде је свако могао да се пријави за стари начин, нека фиксна цена по квадрату без обзира колико се потроши. Чак мислим да је то могуће да се одради и индивидуално али ваљда довољно пре почетка грејне сезоне. Мислим да сам бацио поглед и на ту понуду и делује ми да бих отприлике исто прошао.
Мерење по становима би било добро за оне који не живе ту (има у згради и таквих станова који су повремено празни) па би онда плаћали само фиксни део али их нема довољно или нису упорни да то изгурају па овде и даље иде по потрошњи подстанице. Мени свеједно.
BTW, nazalost ne mozes sam odluciti da ces prihvatiti merenje po stanu (po potrosnji bas), po kvm deljenu potrosnju ili pausalno :( 51% glasova ide za tu glupost. Naravno da ce velika vecina (bildea) ici na ovo drugo, misleci da ce im drugi placati potrosnju, a u stvari SVI onda otvore do max, radijatore ;)
Као што сам написао, овде се плаћа по потрошњи у згради тј подстаници, за паушално мислим да може индивидуално а за мерење по стану мора да буде ваљда тих 51% мада не знам да ли онда свима мере или само онима који се пријаве.
Овде нема отварања радијатора јер је на подстаници заврнуто па је зими таман колико је потребно. Никада нисам завртао радијаторе и увек је замало па хладно али подношљиво. Прву сезону док је било паушално је било екстра топло па су дошли мајстори и заврнули (што разумем за такво плаћање) и то је остало и када је промењено. Питао сам мајсторе (али и тадашњег директора овдашње топлане) да ли би могли да појачају и добио одговор да сада могу да одврну колико год хоћемо али да је потребно да се поднесе званичан захтев са потписом (и печатом, наравно) јер ће због тога и рачуни да буду већи.
Какогод, мислим да овде није толико скупо, бар не код мене. Читам да многи имају папрене рачуне али то повезујем са другом причом. Док је било паушално плаћање, многи су подмазивали мајсторе да им баш баш одврну и такви зими отварају прозоре да не прокувају а по стану иду у гаћама. Сада се наплаћује по потрошњи и плаћају то што им је појачано, једино што уместо да траже да им се мало смањи, они се жале на скупоћу ... али и даље отварају прозоре и иду у гаћама.
 
Svi moraju isto u zgradi.
 
Не знам да ли то важи за паушално али ми се чини да се нама не би исплатило јер је зграда добро одрађена, PVC столарија, добра и нова подстаница, нема цурења ...
 
Ne moze da se bira neko pausal, neko po m2, neko po pravoj potrosnji, niti bilo koja kombinacija tih. Probao :(
 
Posto sam upoznao mnogo ljudi koji zive u samom centru Bg-a (zbog posla) shvatio sam da velika vecina kad je placanje u pitanju zeleli bi da dobiju besplatno ili po mizerno maloj ceni. Tako i za stanove od po 200 kvm nemaju (ne zele) da plate neke mizerne popravke tipa istampaju "zvono ne radi" lakse nego da poprave zvono a stan vredi po 500k E. Ili cesma curi a nece da kupi novu za 2000 din... Nista ne ulazu u zgradu i onda im cudno kad neka stvar koja je radila "samo" 70 godina bez dinara ulaganja odjednom prestane da radi..

Ja sam ziveo u stanu od 50ak kvadrata na prvom spratu, komsija ispod mene je lozio pored mene takodje i nisam imao potrebe da grejem tek kad krene minus onda sam se grejao na struju naravno, zgrada gradjena 60ih sa obicnim prozorima iz tog vremena. Obican uljani radijator I racun je dolazio par hiljada dinara.
Sad zivim u kuci od oko 160 kvadrata i grejemo se na drva/ugalj. Dok nismo uveli CG grejali smo se na plin ili na struju...

Za grejanje iz toplane ne trazite koja cete drva, razmisljate dal ce neko da vas pokrade na 10m3 da vam da 6m3, pa secenje, pa nosenje, pa lozenje, pa ciscenje jednom recju kulturno grejanje a to kosta... A ja koga god da znam da ima grejanje iz toplana znam da mu je prevruce u stanu i da mora malte ne non stop da drze otvorene prozore.
 
To sto kazes nije nikakvo opravdanje za toplane, cene, sto ne saju iskljucenje, naplacuju fixni deo, sto su extra neefikasan nacin grejanja (zbog gubitaka u transportu), koji na zapadu mislim da bukvalno nigde ne postoji vise itd.

Jesi u pravu, i sam sam video takve stvari. Ali ta istina ne opravdava toplane.
 
Za grejanje iz toplane ne trazite koja cete drva, razmisljate dal ce neko da vas pokrade na 10m3 da vam da 6m3, pa secenje, pa nosenje, pa lozenje, pa ciscenje jednom recju kulturno grejanje a to kosta... A ja koga god da znam da ima grejanje iz toplana znam da mu je prevruce u stanu i da mora malte ne non stop da drze otvorene prozore.

Ne mozes sam da upalis kada hoces, nego se zmrzavas u prelaznim periodima, jel i to deo luksuza?
Dodatno, ne znam koliko ti ljudi znas sa CG i odakle, ali evo na dorcolu, 3 drugara se smrzavalo prosle zime, radijatori mlaki, a 72k dinara je godisnji racun za grejanje, ja sam izneverovao.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Tako je i kod mene bilo nekoliko godina i na kraju smo se isključili sa cg.
Zimi nije nikad bilo više od 18 stepeni a na toj temperaturi moraš nositi duks i vunene zepe.
A račun mesečno skoro 9000.
Drva su zakon kome nije problem da se cima i da prlja kuću.
 
Struja i klime, sa dobrim izolacijom.

Neko ovde pre stranu, dve spomenu da mu je racun za struju na etazno na struju bio 6k za 40m2, a meni u stanu od 70m2, od kojih se greje 45, decembar 30k, a januar 36k dinara, ako se dobro secam.

E sada, ako je nekome temperatura od fazon 18 stepeni dobra zimi, onda mozda i moze po toj ceni na elektricni kotao, kada je iznad 0 temperatura.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
@ doggmania: Nemam vremena da ti pisem argumente, delimicno se slazem sa tvojim stavom, ali sto se tice lopovluka toplane u Nisu, da li su ljudi severnije culi za proteste i zasto je narod gadjao Toplanu rolnama toalet papira? Niste, pa naravno da niste, ni jedna televizija u Nisu to nije objavila, samo par malih internet portala. Zamisli dokle je ovde situacija dosla kada se ovaj uspavani narod digao na noge. Inace, kap koja je prelila casu je ta sto su njihovi radnici po zgradama cackali oko podstanica kako bi povecali potrosnju, a onda je toplana kao oformila komisiju da to istrazi. Pa nisu radnici za sebe cackali, ne ide to njima u dzep!
 
Ne mozes sam da upalis kada hoces, nego se zmrzavas u prelaznim periodima, jel i to deo luksuza?
Dodatno, ne znam koliko ti ljudi znas sa CG i odakle, ali evo na dorcolu, 3 drugara se smrzavalo prosle zime, radijatori mlaki, a 72k dinara je godisnji racun za grejanje, ja sam izneverovao.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.

Nisi procitao ceo post onda, takodje te zgrade imaju na dorcolu izolaciju uradjenu pre drugog svetskog rata. 72k godisnji racun a ja toliko dam za drva/ugalj jeste da je veca kvadratura ali lozenje/cepanje drva/kupovina/slaganje ima posla oko njih.

Znam u Ljermontovljevoj, Borca sivi dom, Dorcol takodje par ljudi...
 
Jok, zgrade su stare oko 30 godina, a te pre drugog svetskog rata, ciato sumnjam da imaju losiju izolaciju od zgrada u Borci ili Ljermontovoj.

Za koju kvadraturu ti das za drva i kakva ti je izolacija, koliko spoljasnjih zidova, zivis u zgradi ili kuci?

Evo, sada smo kupili 10 metara drva i ja sekao motorkom, za vikendicu u Krnjaci, u kojoj sestra trenutno zivi, ima oko 50m2, prosle zime, koja je bila izuzetno hladna, potrosila je 8 metara na smederevac, koji je daleko od efikasnog, a kubik drva je 3000 dinara.
I to je kuca fazon 100 godina stara, maltene izolacije bez, kada su se pravile na sred dvorista, dvoriste 25 ari sa svih strana, ubija kako duva.

Da je to u stanu, bilo bi oko 50% manje potroseno.

Ja ti kazem da na klime ne moze da se potrosi vise od 50k dinara na grejanje tih malo vecih stanova, a palis kada hoces i na koliko hoces.

Evo, zada pitao drugara iz Sajkaske ulice, koliko placa centralno, ovo mi je odgovorio:

ima 67m2 valjda a grejanje je oko 7.5 hiljada od 11000 koliko je info stan

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
Nema sta da nagadjas, te cene su javne:
http://infostan.rs/racuni/sistem-objedinjene-naplate/cenovnik
8,799 je grejanje za 67m2 (ako je 67m2 grejna povrsina)
Ako je po potrosnji, fixni deo je: 2,394 (isto ako je 67m2 grejna povrsina) - ovo je procena na osnovu m2, sto bi islo za starije zgrade, za nove se odmah radi procena po kWh instalisane snage.
2500 za ostatak Infostana je previse, BTW.
 
A kubik drva je 3000 dinara.

A gde to ima drva za te pare :p
Kod mene je m3 6000din i to bez secenja i cepanja .. Sto se tice toplane to je cista pljacka , opisao sam moj slucaj , a ja eto grejem 45m2 sa klimom , prosle sezone potrosio sam 8300 din , prerprosle 5600 din .. Evo svojevremeno sam vodio ovu evidenciju da vidim koiko sam ja na klimu usparao u odnosu na njih ..


Struja - jednotarifno brojilo - kwh = 9.5 din = 0.077 eur

Oktobar - toplana 5686 din vs 594 din = 4.8e = 62.5kWh
Novembar - toplana 7704 din vs 1010 din = 8.2e = 106.3kwh
Decembar - toplana 9560 din vs 1800 din = 14.6e = 189.1kwh
Januar - toplana 11500 din vs 2600 din = 21e = 276kwh
Februar - toplana 7620 din vs 1400 din = 11.3e = 146kwh
Mart - toplana 5860 din vs 660 din = 5.4e = 70kwh
April - toplana 4300 din vs - nisam merio ali ajde nek je 250 din



843 kwh na meracu 22.03.2017 kraj sezone .. + April nek je 20-30kwh = 8300 din


toplana 52230 + 8500 fix deo kad se ne greje = 60730 din za sezonu vs 8300 din klima = razlika 52430 din



Podaci o stanu :

Fujitsu ASYG 12 LU ... http://i.imgur.com/jqr3UJM.jpg
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
 
Grejanje na struju samo kad mi tiplotnu pupmu gura...gas dodajem na -5

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Stvarno gde ima drva za 3k ?
 
Nazad
Vrh Dno