Šta je novo?

Grejanje na struju

Nemam cg, cela grada se isključila. Komšija iznad vrlo lako greje sa inverter 12icom, valjda ću i ja sa TA peći, klimom i još nekom grejalicom. :D

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nemam cg, cela grada se isključila. Komšija iznad vrlo lako greje sa inverter 12icom, valjda ću i ja sa TA peći, klimom i još nekom grejalicom. :D

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Zamlače do 21h bez obzira koji minus, kao u Čačku? :D

E, to sam baš mislio da dodam. Da pitaš i komšije ako nije ove godine useljena. Nema sumnje da ćeš ovako ili onako uspeti i u najhladnijem periodu, samo je pitanje koliko će da košta. Ok, možda ti je taj aspekt manje važan nego meni.
 
Komšija je samo na inverter klimi srednje klase i sve je ok.

Ne znam razlog isključenja sa CG.

BTW sad gledam prognozu, naredne nedelje svaki dan 15+ stepeni.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
U Januaru i Februaru je zima. A da nabaviš i ti inverter srednje klase?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Zašto da ulaže u stan koji iznajmljuje? Nova zgrada, greje se i iznad i ispod, i barem polovina strane. Ako ti prozori dihtuju dobro, nije nikakav problem da greje to sa postojećom varijantom. Ako baš ne bude imao sreće pa udari neki veći minus par dana, može da se izvuče odatle, ili kupi neku grejalicu, mada TA peć ako radi non-stop i duva po potrebi mora da može to da ugreje.
 
Mitre, slažem se s tobom, akonne planira da ostane tu 5+ godina ne mora da ulaže

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Za sad tu stanujem i pregovam o kupoprodaji. Ako se dogovorim naravno da će pasti neki inverter najviše klase.

Prozori dihtuju dobro.

Hvala svima na savetima, javljam baš kako sam prošao kad bude zahladnelo.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako ipak odlucis za TA od 6kw zovi da pomognemo :)
Ma bice to dobro, jedino ako nisi bas zimogrozljiv pa juris 25+ u gajbi [emoji41]

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Ja imam dva Bosch konvektora, jedan 2.5kw za dnevni boravak/kuhinju, spojeno je, i jedan 500W za kupatilo. Zadovoljan sam stan je oko 35-6m2.

Bas juce u dnevnom boravku sam povezao sobni termostat, stavio na zid (1.5m) u seriju sa vec postojecim u konvektoru. Onaj u konevktoru je nidje veze neprecizan i ne znam kako termostat u samom uredjaju moze biti mjerodavan (bas juce otvorio vrata od terase i taj termostat 'caknuo' na kao onu temperaturu koja je oznacena zvjezdicom, zastita od smrzavanja). Sad to ide dosta preciznije ne dopusta velike varijacije, pise da je Dt<= 1 °C

I da, koja je razlika izmedju ovih standarnih konvektora i onih skupljih po 2-3x (150-200 eura)?
 
Poslednja izmena:
Ima li neko iskustva sa toplotnim pumpama tipa vazduh-voda?

Zbog raznoraznih razloga, moramo da se hitno prebacimo sa etažnog grejanja (drvo i ugalj) na neki drugi sistem (jedino što vidim kao alternativu je grejanje na inverter klime i toplotnu pumpu vazduh-voda).

Malo nam je dvorište, tako da mislim da nemamo uslova za druge tipove toplotnih pumpi (tipa zemlja-voda).


Par pitanja:
- Gde se stavlja spoljna a gde unutrašnja jedinica? U smislu, ima li nekih restrikcija?
- Da li mogu da unutrašnju jedinicu toplotne pumpe instaliram umesto trenutnog kotla i povežem na trenutnu instalaciju?
- Vidim da sistem košta oko 5000€ za kuću do 200m2. Da li ima nekih većih dodatnih troškova, osim samog sistema?
 
Koliko ja znam ima 2 sistema zemlja-voda, sa dubinskim i povrsinskim cevima. Za dubinski ti mozda ne treba vece dvoriste

Sent from my phone
 
Ja nemam nijedan kvadrat čiste zemlje u dvorištu,sve je betonirano. Zato mi isključivo odgovara vazduh-voda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako imaš novca samo sistem voda-voda. Sa zatvorenom potljom tj bez bunara gde se cevi polažu u zemlju i kroz njih uvek cirkuliše uvek ista voda. Temperatura zemlje je na određenoi dubini uvek ista i nećeš imati vecu potrošnju kao kod sistema vazduh-voda kome kao kod klima opada efikasnost kako temperatura vazduha opada.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
@Exodusbgd na postojeći sistem grejanja ima smisla povezivati SAMO ako je i ranije bilo niskotemperaturno grejanje. Tj ako potrebna temp u radijatorima/fenkojlerima ili podnom nije prelazila 40°C za nekih -10°C. U protivnom, toplotna pumpa neće moći da postigne potrebnu temperaturu ili će trošiti previše struje. U tom slučaju imaš dve varijante: Ili da poduplaš radijatore, ali to je ružno i nepraktično, ili da instaliraš fenkojlere umesto radijatora, a to košta. Koliko kvadrata imaš? Ako nije preveliki objekat, ubedljivo najjeftinija varijanta je ugradnja inverter split sistema, naravno japanske varijante (Fujitsu, Toshiba, Daikin, Mitsubishi). Dakle najbolja varijanta uz toplotnu pumpu je podno, a ako ga nema (i gde ga nema) fenkojleri.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hvala.

Ima oko 200kvadrata ukupno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Postavi skicu (tlocrt) na temi "Klima uređaji diskusija pitanja", tamo će ti reći šta i kako. Naravno i kakva je izolacija, greje li se ispod, iznad, sa strane, itd.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Velika je to kvadratura pa ce i sa TP ili klimama zimi ulaziti u crvenu zonu preko 1600kW a onda ce cena biti velika. Jedino ako imas bas ludacko dobru izolaciju i stolariju.
 
Problem je što nije u pitanju uniforman objekat od 200m2, već više jedinica.
Kuća ima dve etaže po 50m2, donja je vrhunski izolovana a gornja samo solidno (zato što iznad ima tavan koji nije 100% dovršen).

Moj stan je u zasebnom objektu od 60m2 i on je slabije izolovan (mada planiram da uradim makar dodatnu izolaciju sa unutrašnje strane).

I tu je kancelarija od 40m2, ali ona je adaptirana pre 2.5 godine i sve u njoj je tip-top (i izolacija i stolarija).

Jedan stan od 50m2 je vezan na zasebno brojilo, sve ostalo je na drugom brojilu. Možda se iscimam pa prebacim i svoj stan od ~ 60m2 na zasebno brojilo, kako ne bi smo ulazili u crvenu tarifu.
 
Razmisli o klimama, mozes da segmentiras i ne zavisis od jednog centralnog sistema koji kad stane, sve je stalo. Ovako svaka jedinica ima svoje grejanje i ne zavisi od drugih. Ako podelis na dva strujomera tih 200m2 neces ulaziti u crvenu zonu.
 
A koliko kosta instaliranje jos jednog brojila?
 
Mislim oko 1000EUR, toliko je burazer platio pre 3-4 godine...

edit: u stvari, sad pitah matorog - 1000EUR su samo dozvole, na to treba dodati instalaciju i cenu samog brojila.
 
Poslednja izmena:
Na postojeći objekat u Beogradu su prestali da izdaju dozvole za drugo brojilo, ukoliko prvo postoji. Tako mi reče drugar, proverite obavezno

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
EDB je uvek bio fleksibilan... :d
 
Traži drugo brojilo, slaži da imaš podstanare na spratu, pa da se odvoji potrošnja, ili udala se sestra, oženio brat, ćale (po drugi put), itd... Nije problem u snazi već u tome što od 1600+kWh ide crvena tarifa, dosta skuplji kWh. Sem ako nemaš debelu izolaciju, tipa 10+ pod, 20+ zid i 30+ plafon

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ne može 200m2 da se greje klimama, trebalo bi mu jedno bar 8komada

Najbolja varijanta je grejanje to vazduh voda kako je čovek već pitao jer već imarazvucenu instalaciju i treba mu samo tp da nadogradi sistem

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uff, ovo čudo zahteva osigurač od 40A.

Naša celokupna instalacija je trenutno na 25A.

Videću, ali teško će ovo ići...
 
kod toplotne pumpe vazduh voda t u sistemu ne sme ni da pređe 50 ° [emoji16]
@Exodusbgd na postojeći sistem grejanja ima smisla povezivati SAMO ako je i ranije bilo niskotemperaturno grejanje. Tj ako potrebna temp u radijatorima/fenkojlerima ili podnom nije prelazila 40°C za nekih -10°C. U protivnom, toplotna pumpa neće moći da postigne potrebnu temperaturu ili će trošiti previše struje. U tom slučaju imaš dve varijante: Ili da poduplaš radijatore, ali to je ružno i nepraktično, ili da instaliraš fenkojlere umesto radijatora, a to košta. Koliko kvadrata imaš? Ako nije preveliki objekat, ubedljivo najjeftinija varijanta je ugradnja inverter split sistema, naravno japanske varijante (Fujitsu, Toshiba, Daikin, Mitsubishi). Dakle najbolja varijanta uz toplotnu pumpu je podno, a ako ga nema (i gde ga nema) fenkojleri.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Ide i do 60°C kod Fujitsu Waterstage Super High Power. Samo je COP tada dosta manji, pa će svako normalan projektovati niskotemperaturni sistem, tj 35°C

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno