Šta je novo?

Grejanje na struju

SCOP samo 2??? Kakve su to pumpe?
Pa Fujitsu Waterstage vazduh-voda pumpe imaju SCOP preko 4! Isto tako Mitsubishi Ecodan ili Zubadan, kao i Daikin Altherma.
Naravno sistem je niskotemperaturni. U suprotnom i nema nekog smisla ulagati 10k+ evra.
Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ima li neko iskustva sa TP vazduh-voda za grejanje stanova, cca 50 m2? Ima li smisla o tome razmišljati, tj. da li je isplativo?
 
Za stan je isplatlivije dve klime

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Klima je takodje toplotna pumpa, isti je sistem u pitanju, napolju su kompresori, samo sto unutra greje vodu, a ne vazduh.
Moze toplotna pumpa i za stan, zasto da ne, ako ne volis da ti diva vazduh iz klime i hoces klasicne radijatore. Naravno, takav sistem je manje ekonomican, i ako je i dalje dosta ekonomicniji od etaznog na struju.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Klima je takodje toplotna pumpa, isti je sistem u pitanju, napolju su kompresori, samo sto unutra greje vodu, a ne vazduh.
Moze toplotna pumpa i za stan, zasto da ne, ako ne volis da ti diva vazduh iz klime i hoces klasicne radijatore. Naravno, takav sistem je manje ekonomican, i ako je i dalje dosta ekonomicniji od etaznog na struju.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
Investicija je veća

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pa i komfor je veci, nema zujanja klime, sve zavisi sta ti je bitnije :)
Sve cene ima na netu, pa odluci sta mu je bolje.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Pa i komfor je veci, nema zujanja klime, sve zavisi sta ti je bitnije :)
Sve cene ima na netu, pa odluci sta mu je bolje.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
Isplati se za veliki stan sa puno soba. Manji prostor nikako, sem ako nije neka kineščina sa troškom eksploatacije kao na drva.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@RasaNS
Imaš li kontrolno brojilo za merenje struje tog sistema, kao i merač predate toplotne energije?
Koliko je koštao ceo sistem?

Nemam kontrolno brojilo zaista nam to nije trebalo niti se cimamo da proveravamo koliko trosi.Bitno je da nam 280kvadrata greje 8 meseci za 700e 24/7 .To je dosta[emoji851]Gas bi nas izasao ko zna koliko na tu kvadraturu,o nekim drugim nacinima grejanja nema ni govora, tipa lozenje i slicno,moji su stariji i nisam imao nameru da se cimaju za drva lozenja i ciscenja i slicno.Klimu i vazduh iz iste bukvalno ne mogu da podnesem,a narocito da udisem celu zimu i leto.Izaslo bi nas dzabe verovatno da je klima u pitanju,jer je kuca odlicno napravljena i skockana.
Hm sad cena celog sistema je,mislim bila sa radijatorima ,podnim, kojlerima i sve komplet oko ugradnje i busenja,oko 8000e. U principu isli smo na komfor i od nule kad se pravi kuca ,novac nije bio problem pa smo uradili najbolje sto moze za sada sto se tice velicine kuce i grejanja.
 
Poslednja izmena:
Kako si zadovoljan fan coilima, kupio sam stan u izgradnji, i cela zgrada ce se grejati na toplotne pumpe voda-voda, i imacemo svuda fancoile za grejanje/hladjenje pa me zanima kakvi su, da li su bucni i to? Nikad se nisam sretao sa istim.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Pa nisu bucni mnogo osim ako su na high namesteni ali onda zagreju brzo pa se i ne pale vise.U principu vazduh je drugaciji nego s klimom,nije cudno neprijatan.Govorim subjektivno jer vazduh gde god da odem da je klima leti ili zimi jedva cekam da izadjem[emoji23]ovde nemam taj osecaj duvanja i vazduha koji se vrti samo.Zadovoljan sam.Ovi podni su malo tisi od u plafonima.Mislim da ce vama u stanu biti u podu kojleri i zidu pa ce biti slicno kao kod mene jos tise verovatnije.U westu imam stan gde je tako uradjeno grejanje i hladjenje u podovima ,i oni se ne cuju uopste. Samo ti idi posto je u izgradnji i proveravaj po nekada sta rade tamo,malo castis zaposlene da urade bolje zidove ,podove kablove i te forice.Nema nista bolje od stana i izgradnji[emoji41]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Ma veliki je projekat, 110 stanova, proverena firma tako da se ne brinem za radove. Takodje sam uzeo smart paket, pa cu moci u svakoj sobi posebno temperaturu da podesavam preko moba :)

Kad krenu instalacije onda cu da ih obilazim jer imam par zahteva oko toga.

Super sto si mi rekao za coile, icice podni svuda.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Koliko sam skontao ti @RasaNs imas sistem vazduh/vazduh, a @Ultimo ce se grejati na sistem voda/voda. Evo ovako, drugar zivi u stanu i ima vazduh/vazduh, kostalo ga oko 7000€ komplet i jeste ponekad malo bucniji, ali ne strasno. Mi kod kuce imamo voda/voda, nas je kostalo oko 4500€, ali pre toga smo imali sve radijatore i sve sprovedeno za podno grejenje. Pre sistema voda/voda smo se grejali na ugalj i drva i prolazili smo ok, s obzirom da je izolacija na kuci dupla i svi prozori dodatno izolovani. Sto se tice sistema voda/voda, imamo samo revi hvale, greje odlicno, hladi odlicno i kao sto rece @RasaNs grejanje za sezonu izadje oko 600€, sto je smesno, a nema cimanja da lozis, budis se u hladnom itd. Jos i ne stedimo, jer imamo mali bebi, pa nam je uvek dobro toplo. A sto se tice bucnosti, mi ne cujemo nista. Tako da, opusti se i veruj mi da ces biti prezadovoljan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko sam skontao ti @RasaNs imas sistem vazduh/vazduh, a @Ultimo ce se grejati na sistem voda/voda. Evo ovako, drugar zivi u stanu i ima vazduh/vazduh, kostalo ga oko 7000€ komplet i jeste ponekad malo bucniji, ali ne strasno. Mi kod kuce imamo voda/voda, nas je kostalo oko 4500€, ali pre toga smo imali sve radijatore i sve sprovedeno za podno grejenje. Pre sistema voda/voda smo se grejali na ugalj i drva i prolazili smo ok, s obzirom da je izolacija na kuci dupla i svi prozori dodatno izolovani. Sto se tice sistema voda/voda, imamo samo revi hvale, greje odlicno, hladi odlicno i kao sto rece @RasaNs grejanje za sezonu izadje oko 600€, sto je smesno, a nema cimanja da lozis, budis se u hladnom itd. Jos i ne stedimo, jer imamo mali bebi, pa nam je uvek dobro toplo. A sto se tice bucnosti, mi ne cujemo nista. Tako da, opusti se i veruj mi da ces biti prezadovoljan.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Imam sistem voda voda..bunar toplotne pumpe.Da jos se ne stedimo...moji zimogrozljivi ne moz da se sedi u kuci[emoji23][emoji23]Da stavim termostat na 21 stepen, jednom smo uradili to prosle godine, ceo dan sistem nije radio[emoji85]
Pa da to izadje tako,masine su ta cena i kojleri ,ostalo radijatori cevi,ruke ,bunari .To je to


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Znaci isto, kao i kod nas. Izvini, nisam onda dobro skontao [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nemam kontrolno brojilo zaista nam to nije trebalo niti se cimamo da proveravamo koliko trosi.Bitno je da nam 280kvadrata greje 8 meseci za 700e 24/7 .To je dosta[emoji851]Gas bi nas izasao ko zna koliko na tu kvadraturu,o nekim drugim nacinima grejanja nema ni govora, tipa lozenje i slicno,moji su stariji i nisam imao nameru da se cimaju za drva lozenja i ciscenja i slicno.Klimu i vazduh iz iste bukvalno ne mogu da podnesem,a narocito da udisem celu zimu i leto.Izaslo bi nas dzabe verovatno da je klima u pitanju,jer je kuca odlicno napravljena i skockana.
Hm sad cena celog sistema je,mislim bila sa radijatorima ,podnim, kojlerima i sve komplet oko ugradnje i busenja,oko 8000e. U principu isli smo na komfor i od nule kad se pravi kuca ,novac nije bio problem pa smo uradili najbolje sto moze za sada sto se tice velicine kuce i grejanja.

Sjajna varijanta, mislio sam da su ti sistemi skuplji, ali za toliku kuću deluje kao sasvim korektna cena. I potrošnja struje je očigledno niska, jasno je da je vrlo povoljno grejanje i bez neke detaljne analize.
 
Jel mogu postojece radijatore i instalaciju da iskoristim za split sistem vazduh-voda? Imam etazno na struju gde imam ustedu od 50% u odnosu na toplanu ali ako je COP kod toplotnih pumpi 5 a kod kotla na struju 1 zasto ne preci na toplotne pumpe.
 
Pa nije baš 5, tj ima za jako velike pare. Realno je oko 4 za i dalje skupe topl. pumpe, ali u režimu polaznog voda od 35℃. Radijatorsko koje je godinama projektovano kod nas, rađeno je za režim 90/60, tako da bi ti za dobar SCOP trebalo podno. Ili da dodaš bar još toliko radijatora da bi mogao ikako da se greješ na mlaku vodu, što i nije estetski. Ili da ubaciš dodatno fankojlere, pored ili umesto postojećih radijatora. U principu, može pumpa da greje i sa tvojim radijatorima, ali se investicija obesmišljava jako malim COP-om, usled potrebe da pumpa greje vodu na 60℃. Kako god, ovo sam ti nabacao na brzinu da budeš svestan kako i šta mora, a za detalje neko treba da ti pregleda postojeću instalaciju, proračuna gubitke i da precizna uputstva kako dalje. Ako staviš pumpu na postojeće, COP će biti 1-2.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Jel neko ima iskustva sa ovim konverterom PN-2000

Po " dodatnoj opremi" koju ima (daljinski, touch ekran, tajmer, setovi za kačenje + točkići i kojekakva razna čuda-ludila...) i po komentarima zvuči previše dobro da bi bilo istinito (za te pare). Mislim, ako auto sa full opremom košta manje nego neki normalan auto bez opreme onda taj auto može da bude samo Yugo :)
 
Sto manje 'cudesa' to bolje. Tri stvari koji cine konvektor, grijac (ovde je bolja verzija, aluminijumski), sirova snaga i osjetljivost termostata.

Radije bih isao na neku provjerenu varijantu bez dodatnih dzidza za te pare.

Ja imam Vivax obicni, bio oko 30e. Uzeo za probu.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
I, kako se pokazao?

Da li termostat meri sopstvenu temperaturu kao na uljanom, koji se ugasi kad dostigne određenu temperaturu ulja bez obzira na to koja je temperatura u prostoriji, ili meri samo spoljnu pa radi dokle god ne dostigne temperaturu koju sam mu zadao (pa makar to bilo nikad).

Meni treba nešto za prostoriju od 20-ak kvadrata (slabije izolovanu).
 
I, kako se pokazao?

Da li termostat meri sopstvenu temperaturu kao na uljanom, koji se ugasi kad dostigne određenu temperaturu ulja bez obzira na to koja je temperatura u prostoriji, ili meri samo spoljnu pa radi dokle god ne dostigne temperaturu koju sam mu zadao (pa makar to bilo nikad).

Meni treba nešto za prostoriju od 20-ak kvadrata (slabije izolovanu).
Ne koristim ga nesto mnogo, ali grije dobro krastavac (nije onaj klasicni sto ima rupice naprijed, vec kao klasicni radijator izgleda, otvori su iznad i nekako krstenije izgleda) uglavnom kad nije aktivno etazno grijanje. Ovi do 30ak eura su svi isti. Isti grijac (kao u fenu, iglice), termostat sve... Ja bih isao na aluminijum i malo bolji termostat da se oslanjam uglavnom na konvektor.

Termostat iskljucuje kad postigne zadatu vrijednost u prostoriji. Ima posebno zastita od prwgrijavanja grijaca. Kod mene nisu stepeni vec podioci, pa je malo teze podesiti.

Ne volim toplo, radi na 750W a termostat nije ni do trecine okrwnut. Brzo se ugrije soba, solidna izolacija, toplota pocinje da gusi i stavra nervozu. Volim da udisem svjeziji zrak, ljepse se osjecam.


Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A koliko su te od 30€ pouzdane? Dogrevam jednu sobu, za sada kaloriferom (Rowenta) za koji nisam siguran koliko će još izdržati, koristi se 4 sezone a nije bio jeftin. Šklj name i no name kalorifere koje sam uzimao pre ovoga sam menjao ko gaće, pošto im je crkavao grejač ili termostat u proseku za 2-3 meseca.

Ako može neka preporuka za neki jeftin a provereno pouzdan, bio bih vam zahvalan. Snaga nije bitna, što reče kolega Running, i 750W bi poslužilo svrsi.
 
I mene ovo zanima, u izolovanoj sam kuci, bukvalno sibicu zapalis i ogrejes se, za ujutru/uvece bi mi znacilo jer su mi tad kriticni periodi.

Koliko vam okvirno pojede kW mesecno u nekom najgorem scenariju ako ste merili?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
I mene ovo zanima, u izolovanoj sam kuci, bukvalno sibicu zapalis i ogrejes se, za ujutru/uvece bi mi znacilo jer su mi tad kriticni periodi.

Koliko vam okvirno pojede kW mesecno u nekom najgorem scenariju ako ste merili?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Meni je ova Rowenta dodala 3.500 na račun prošli mesec radeći dan/noć sa grejačem podešenim na 1000W. Imam ležećeg bolesnika u toj sobi i to mora tako.
 
Ja sam novi korisnik grejanja na struju.
Kod kuće se grejem etažno na pelet i zadovoljan sam,
grejem kuću grejne površine od 120 m2 sa 2,5-3,5 tone peleta na godišnjem nivou u zavisnosti od jačine zime.
Imam 150 rebara tučanih radijatora.
sad...
Kupio sam stan u novogradnji, tek se useljavam, u zgradi do sada samo 4 useljena od 12 stanova.
Grejanje je na struju kotao 6 kW (3x2 KW) sa panelnim radijatorima.
Stan ima samo 33 m2 grejne površine, pvc 6 komorna sa 3slojnim prozorima i 12 cm demit fasade, prizemlje i ja sam jedini useljeni stanar.
U stanu ima 2 kom 600x800, 1 kom 600x400 i 1 kom 600x600 mm panelni radijator.
Grejanje je slabo, evo sad na ovim dnevnim temperaturama od 10 stepeni, ja unutra jedva postižem oko 20.5 C, voda u kotlu je 60C.
Zalio sam se, pitam se sta ce biti kad napolju bude -10, kotao se neće gasiti.
Rekli su mi da je to tako jer je zgrada hladna, da će biti bolje kada se zgrada useli, kao sledeće zime će biti mnogo bolje.
Meni deluje da je malo grejnih tela u sobi i da je to najveći problem.
Da li grešim?
 
Heh :) Ništa ti pomoglo ne bi da imaš još radijatora.

Živeo sam ja sa roditeljima u zgradi komplet useljenoj i svi na etažno grejanje. Dva zida spoljna, jedan zid vrata i prozori na terasu, poslednji zid pola drugi stan, pola stepenište. Iznad i ispod stanovi koji greju. Zimi sam oblačio pidžamu a preko nje trenerku, na nogama dva para čarapa i papuče/patofne. I toplo mi bilo samo dok radi kotao. Čim se isključi za 15 minuta hladno.

A radijatori su bili po principu rebrastih, ne panelnih, u svakoj prostoriji i u jednom hodniku(2 velika-oko 150cm sa 50cm i 3 mala 50cm sa 50cm). A moja majka se budila noću da kontroliše grejanje i troši "jeftinu" struju.

Ja sam stan kupio sa centralnim grejanjem jer nikada svoje dete ne bih osudio na to kako je meni bilo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam se u Beogradu kuvao sa centralnim, daleko od nekog velikog komfora, a cena je dranje.
 
Ja sam se u Beogradu kuvao sa centralnim, daleko od nekog velikog komfora, a cena je dranje.

Zavisi. Ja sam živeo privatno na 4 lokacije po Beogradu. Negde sam bio u šorcu zimi negde u normalnoj odeći. A cena u poređenju sa etažnim uopšte nije neka velika razlika na godišnjem nivou, jer zimi se ne izlazi iz crvene tarife ko se greje na struju. A definitivno bude toplije kad je centralno.
 
Ja sam trenutno oduševljen inverterima. Ujednačenije temperature nego sa centralnim, potrošnja struje smešna.
 
Nazad
Vrh Dno