Šta je novo?

Grejanje na struju

Nerealna je zato što toplana i CG te greju nonstop mesecima, dan-noć, dok je grejna sezona. Sa klimom u stanu, ti grejes koliko hoćeš i kad hoćeš.
E sad, da je zima prava, oštra kao u sjenici itd, priča bi bila drugačija. Sa druge strane, kad bi stanovi prikačeni na toplanu, plaćali po utrošku i potrebi, onda bi se stekla prava slika.



Sent from mTalk
 
Toplana te ne greje dan - noć nego od 6 do 22h. Samo u izuzetnim slučajevima, kad nekoliko dana za redom temperatura noću pada u duboki minus, toplana tokom noći greje (smanjenim intenzitetom).
 
Zavisi, mene su ove godine toliko silovali grejanjem nocu, da mi je na nos izaslo grejanje. Cele zime spavam pokriven samo cebetom, i ujutru se redovno budim znojav.
 
Dakle, decembar i januar 36 i 34k dinara je bio racun za struju na etazno od 12kw i 26c prisecnom unutrasnjom temperaturom, a sada mi je dosao za februar i iznosi 13.000 dinara sa grejanjem na 2 klime.
U pitanju su 2 klime bez invertera i A energetskom klasom.
Ok, februar je bio topliji i ako klime rade 24h dnevno na 30 stepeni, sa otvorenim prozorima.

Racunam da kada kupim Gree U Crown klimu, sa 1hz inverterom, da ce taj racun i u decembru i januaru biti do 15k dinara. Za 2 godine cu otplatiti ulaganje u najskuplju klimu na trzistu, posto cu u kuhinji ostaviti staru i moju premestiti u dnevnu sobu.

E sada, neko ko planira grejanje i nije jos uvek ugradio etazno, koje je skuplje od te 2 klime, moj predlog mu je da odmah stavi dobre klime (ne mora bas obe od 1500e, ali Hitachi od jedno 800e mora) i da sa kusurom kupi jedan 65" 4k 9000 Samsunga i ode na letovanje :)


Neko je pitao kolika bude temperatura a klime, meni isto oko 26c sa prozorom na kip.
Jos je kod mene slaba izolacija i imam 6 prozora u sobi, kao i 2 spoljna zida.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Poslednja izmena:
Ovi sto se cude za klime, kod dobrih invertera odnos potrosene i isporucene energije (COP) je 1 prema 4, znaci trosi 1kW struje, izbacuje 4kW toplote. To na srednjoj klasi vazi kada je spoljna 0 do -5, nakon toga COP opada, postoje tabele. Moja LGC izbacuje 2 i malo preko kW na -15c. Nadam se da je sada jasnije.
 
Neznam gde se izgubila tema o kotlovima na struju gde sam vec pisao moja iskustva ali sto se hladnoce tice najhladniji u Srbiji je Pešter pa Bor a onda svi ostali, ja sam prosle godine za struju u januaru platio 13 500 a ove 23 500 dinara. Sto se klima tice nemam iskustva ali mi je prica malo nerealna.

dodji u suboticu. uporedicu bg i su. svaki dan idu prognoze na radiju i tv. ako je u bg 10 u su je 1-2c a stalno govore da je 4-5c. merim u kolima, kuci u dvoristu i u firmi u dvoristu. evo sad je 1c u subotici. vetar duva ko lud. na prognozi pokazuju 6c
 
Upravo je to poenta, ne može se uopšteno govoriti o ceni grejanja na bilo koje gorivo ili energent.
Ja lično plaćam CG (toplana) 5000 din grejanje *12 meseci. I ne zanima me dal je napolju 10 ili-23stepena. Stalno mi je toplo u stanu, a mogu reći i pretoplo nekad.
Sa druge strane inverter za moj stan bi u ovim beogradskim uslovima trošio npr 5000din mesečno *6meseci, a u nekim drugim mestima , planine, sjenica, zlatar itd bi trošio 15000dim *6 meseci. Ponovo bi toplana u tim mestima, gde ima, naplaćivala 5000din mesečno.
Jedino može da se vodi polemika i poređenje grejnih tela na struju, klima vs TA vs mermerne ploče vs.....

Što kaže moj prijatelj, na TA peć mogu veš da osušim a na klimu samo pluća :)

Sent from mTalk
 
Evo ti poredjenje, ja grejem 24/7 na 23c, 91m2, kuca nije stan, ima izolacija, glavno grejanje klime 2x Fujitsu 12LGC i na minusima dodajem pomalo tri konvektorske grejalice na 700W, racun za februar 7200din. Bez grejanja bude 2500-3000din.

Ovi sto se cude za klime, kod dobrih invertera odnos potrosene i isporucene energije (COP) je 1 prema 4, znaci trosi 1kW struje, izbacuje 4kW toplote. To na srednjoj klasi vazi kada je spoljna 0 do -5, nakon toga COP opada, postoje tabele. Moja LGC izbacuje 2 i malo preko kW na -15c. Nadam se da je sada jasnije.

Meni je sad jasno, da ti klimama ne mozes dovoljno da zagrejes prostorije, ako je napolju recimo -10c vise dana za redom ...ali, nije mi jasno kako je tako malo potrosnja kad se ne grejes? 2500-3000 din, to je oko 350kWh mesecno ?

Struja je zaista trenutno najjeftinija, ali je samo pitanje vremena kad ce cena kWh otici u nebesa ;)
 
Grejalice koristim jer ispod -7 klime nisu dovoljne da postignu 23, 21-22c mogu. U planu imam jos dve manje 7000 BTU tipa LEC model da to bude kako treba. Ili da umesto LGC modela imam dve LU iz vise klase ili jos bolje Nocrie. Kvadratura je jednostavno prevelika i moja greska sto na tavan imam 5cm stiropora a trebalo bi 10-15cm. Ovo sve vazi za mesec kao sto je bio januar sada, vecim delom u minusima, ostalo je sve ok.
Sto se tice potrosnje, velike potrosace tipa ves masina, susara i rerna ukljucujem uvek u jeftinoj tarifi. Leti imam i ispod 350kW. Svu rasvetu prebacio na LED, velika je usteda.
 
Ako se ne hoda po tavanu, stavi još 10cm vune (ona u rolnama) i biće ti još toplije.
 
Bas sam to imao u planu ove godine, hoda se na tavanu ali se ne koristi. Cena vune je dosta pala od 2010-te kada sam ja radio izolaciju. Imam jos jednu prostoriju koju ne grejem od 27m2. Cela povrsina je oko 120m2 gore.
 
Ja sam stavljao vunu, ali sam po sredini stavio stazu od stiropor i OSB preko stiropor, da može da se stane ljudski i da se gazi.
 
Trebao bi i meni jedan savet. Živim u kući i dogodine (ili one tamo) planiramo da radimo centralno grejanje na gas/drva. E sad treba mi nešto da prezimim ovu i eventualno sledeću zimu. Imao sam opciju da ubacim neku peć i da ložim, ali bih ipak hteo na struju. Kuća ima prilično debele zidove cca 40cm, stolarija nije sjajna, drvena je (planiram da prodam da uradim ono dihtovanje aluminijumom, da vidim jel to pomaže nešto). E sad imam jednu sobu od 30kvadrata i jednu od 20kvadrata. Takođe imam kuhinju i kupatilo, ali oni su mali pa za to nije problem. Da li imate neki savet za ove sobe, a da nije klima? Kontam da je TA peć najbolja, ali dugo godina sam je imao i pravi strašno prašinu. Da li se sa nekim od ovih radijatora može ugrejati toliki prostor?
 
Mene samo zanima, zašto gas i drva ?

Pelet obavezno.
 
Pa to sam onako pretpostavio kao neki standard, u principu gas je ok jer ne moraš da ložiš. A sad ovo drva/pelet nisam još razmatrao. Kao što rekoh, to je u planu za godinu ili dve, pa ću do tada malo detaljnije da se raspitam o tome. Za ovu zimu mi je frka :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Moji su nekad bili na mazut, pa struja, pa mnogo godina na drva, sad pelet.

Promenili gorionik . Kuća 200 kvadrata, 2 sprata... Što se tiče grejanja ništa bolje nisu mogli da urade, mislim da se neće ništa promeniti (cena peleta, drva, struje) , i zato savetujem pelet, raspitaj se još...
 
Do sada sam se grejao na Cg,od prvog prelazim u stan koji se greje na struju pa imam par pitanja. Stan ima 35kvm,zgrada je 2 godine stara,izolacija je okej,pvc prozori i vrata. U stanu se nalazi neki radijator na struju,izgleda kao normalan radijator samo je strujni,dug sigurno oko 1:1,2m i trosi 1,5kilovata. U spavacoj sobi imam ta pec. Zanima me koliko bi taj radijator trosio,ne bi radio stalno,maksimalno bi radio 10h dnevno. I da li je on dovoljan da zagreje dnevnu sobu i kuhinju koji su otprilike 25 kvadrata?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
^Na potrebnu energiju za grejanje, ko sto sam znas, utice mnogo faktora ali neko univerzalno merilo jer 60w po m3 prostora.
Ti za stan mozes da racunas i 50w jer se stanovi mnogo lakse zagrevaju od kuca.
Po toj racunici, ako uzmemo da ti je visina prostorije 2.65m tebi treba 3.3kw a to je panelni radijator od 140-160cm duzine i 60cm visine (verovatno si najcesce i vidjao takve po kucama). 1.5kw ce ti u dosta slucajeva biti dovoljan ali ne i kad je bas jaka zima.

Trosio bi 1.5kwh odnosno 15kw ako radi 10 sati dnevno.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
zgrada je 2 godine stara

Ko je sve danas arhitekta... Neverovatno...

Znači ne mogu da verujem da nisu ubacili centralno grejanje na struju.

U najvećoj hladnoći prošle zime, račun za struju za ceo stan od 40 kvadrata je 6000 dinara. Sad se plaća 2500, znači grejanje izadje 3500 mesečno.


MhQ6gln.png
FiXFzG7.png
 
Nema to veze sa arhitektom, nego sa investitorom i ciljnom grupom kupaca. U prevodu, "sto jeftinije".
Pozdrav
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Moja greska,radijator definitivno ima oko 2m sirine. Tacnije isti je kao ovaj sa slike povise, samo sto se direktno ukljucuje u struju

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ko je sve danas arhitekta... Neverovatno...
Znači ne mogu da verujem da nisu ubacili centralno grejanje na struju.
U najvećoj hladnoći prošle zime, račun za struju za ceo stan od 40 kvadrata je 6000 dinara. Sad se plaća 2500, znači grejanje izadje 3500 mesečno.
Centralno grejanje na struju je prilicno komplikovano ili slabo.
Mozaik u Nisu je recimo uradio i centralno na struju, a i moja bivsa zgrada isto. Fora je da to centralno jeste unutra dobro izvedeno, ali vani ima "kotao" od 6kW samo. Sto je nedovoljno skroz. I naravno neefikasno.

3500 za grejanje na struju bi znacilo odlicno izolovan stan (mada po slici, mislim da znam koja zgrada to moze biti ako je na Dorcolu, pa je skroz realno)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ko je sve danas arhitekta... Neverovatno...
Znači ne mogu da verujem da nisu ubacili centralno grejanje na struju.

Ne određuje to arhitekta, već investitor i njegove "ideje vodilje".

U Novom Sadu ima nekoliko zgrada koje zbog investitorovih brljotina nikada nisu prikačene na daljinsko grejanje. Dakle, po projektu, trebalo bi da su zgrade na gradskoj toplani, tako su i urađene sa manje ili više razvučenom toplovodnom instalacijom, ali nikada nisu dobile priključak na toplanu. U takvim zgradama stanari se snalaze sami kako znaju i umeju za grejanje.

Iz prve ruke znam samo jednu porodicu prijatelja koji žive u takvoj zgradi, ali imaju veliku sreću da su izolacija i PVC na zgradi jako dobro urađeni, stan nije veliki i uškan je (samo po jedan spoljni zid u dve sobe). Oni sa samo dve manje konvektorske grejalice lepo greju ceo stan. I košta ih mnogo manje nego što bi toplani plaćali grejanje po kvm.
 
Kolika je cena struje po kilovatu?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
^^ Od prvog oktobra će biti ove.

Tebe zanima ova tačka 2, široka potrošnja.
 
Od 0 dinara do 5, 7 i 15 din.
Inace u Balkanskoj u njihovoj garazi (EPS) stoje automobili koji kostaju preko 100k evra, a obicni tehnicari voze Hiluxe...
 
Poslednja izmena:
Ovde kod mene (Dorcol) ljudi traze iskljucivo stanove bez daljinskog CG sada.
 
Stan bez CG je u danasnje vreme najbolja kupovina .. E da sam bio pametniji i da se nikad nisam ni prikljucivao na daljinsko grejanje tj toplanu , sad se fajtam s njima preko suda jer sam se iskljucio a zele da mi naplate fix deo od 1700 din mesecno , iako mi nijedna cev ne ulazi u stan , i iako postoji jos 5 stanova u ulazu koji im ne placaju nista , jbna Srbija ..
 
Pazi, kada si u plavoj ili crvenoj tarifi, ne plaćaš sve kWh po toj ceni, već samo onoliko koliko pređeš limit.

Dakle, zelena tarifa za domaćinstvo je (valjda) do 350kWh.
Ako potrošiš npr. 400kWh, tada ćeš 350kWh platiti po ceni zelene tarife, a 50kWh po ceni plave.

Dalje, plava je do 1600kWh.
Ako potrošiš npr. 1700kWh, 350 plaćaš po ceni zelene, 1250 po ceni plave, a 100 po ceni crvene.

Probaj izračunati ovde. Valjda su ažurirali kalkulator.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno