Šta je novo?

Grejanje na struju

Tja, Francuska najveći deo električne energije, preko 70%, dobija iz nuklearnih eletrana. To je njihova strateška odluka još od prvih nuklearki.
U tom kontekstu, i ima najviše smisla grejati se baš na struju.

Kao i Norveška, (koja 99% el. energije dobija iz hidroelektrana), Francuska energetika nije za neko poređenje sa ostatkom sveta. :p
 
Poslednja izmena:
Pa da, nuklearke na svakom koraku skoro. Stim sto ovde oko mene se svi greju na loz ulje i na drva. jako retko neko koristi gas, pelet i struju.
 
Sta predlazete za dogrevanje sobe od 20m2? Dve sobe se greju na drva, ali u ovoj gde nije sporet, uvece treba malo da se dogreje, pa bih da kupim neki uredjaj za dogrevanje.
 
Poslednja izmena:
Spavacu sobu to ugreje super

Sent from my phone
 
Malo kasnim sa odgovorom. Vidim da se ipak kao najbolje resenje spominju Atlantic i Noirot, pa me zanima da li je neko imao iskustva sa ovim proizvodjacima, i da li su zaista najbolji na nasem trzistu?
 
Grejem se na TA peć i klimu i imam rast od 60% kad je u pitanju broj KW. Ukupno 1200kw i 9500 RSD. Kod vas?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako misliš u odnosu na prošlu godinu i račun za novembar kod mene u pp je gotovo identično, rast malo manje od 10% što pripisujem mnogo češćem luftiranju.
 
Upravo tako. I ja i komšija imamo 60% uvećane kw u odnosu isti mesec prošle godine.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Upravo tako. I ja i komšija imamo 60% uvećane kw u odnosu isti mesec prošle godine.

To račun za novembar?
Koji je bio prosek temperatura prošle godine u istom mesecu?
Da li su čitali baš od 01. do 30?
Da li se samo novembarski račun razlikuje, ili i ostali, oktobar, septembar...
Da li ste prošle godine sve vreme bili kod kuće.

Ako sumnjate u račune, najprostije je da sami očitavate brojilo. Očitavači brojila su veoma aljkavi.
 
Meni stiglo 6700 din. Grejanje na TP voda-voda.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Koliki je račun za struju nekome stigao je apsolutno beskoristan podatak bilo kome na temi. Koliko kWh je potrošeno za grejanje kakvog prostora i u kakvim uslovima već ima neku vrednost. Kao i odnos više - niže tarife za korisnike TA peći. TP nisu klasično grejanje na struju, pa nema neke poente navoditi u ovoj temi gde svet muku muči sa TA-pećima i el. grejalicama. Ima tema o klimama gde se hvalimo čiji je manji... :d račun.
 
Ne ocitavaju prvog vec do petog u mesecu. Ako predhodni ocitan prvog a naredni petog, to je 35-36 dana. Ja izracunao 7400 za novembar prvi do prvog i prijavio stanje na sajtu (koje inace ne radi, digitalizacija level Mongolija) a lik ocitao 8100, ne znam kad je bio, verovatno cetvrtog.
 
Ako sumnjate u račune, najprostije je da sami očitavate brojilo. Očitavači brojila su veoma aljkavi.
Da li znas da od momenta kad zapise citac stanje na brojilu do stampanja racuna koliko jos ljudi prepise taj broj? Ne mora da znaci da oni grese, cak sta vise obicno neki tehnicari pogrese i permutuju broj ali naravno svi vide citaca i njega svi pljuju jer je jedini vidljiv :D I ne ne radim u EPSu niti sam ikad radio nit mi je neko iz porodice u EPS-u pre nego sto krene pljuvacina :)

Ja se uglavnom dogrevam kad me mrzi da lozim za celu kucu na obicnu klimu i sta znam racuni dolaze oko 8k din leti/zimi a dogrevam 2 sobe od oko 50m2.
 
Ne ocitavaju prvog vec do petog u mesecu. Ako predhodni ocitan prvog a naredni petog, to je 35-36 dana. Ja izracunao 7400 za novembar prvi do prvog i prijavio stanje na sajtu (koje inace ne radi, digitalizacija level Mongolija) a lik ocitao 8100, ne znam kad je bio, verovatno cetvrtog.
Nema nikakve veze kada je bio tačan datum čitanja jer sistem ima evidentirano prethodno čitanje pa uzima u obzir i broj dana.
Ta razlika može da bude par kilovata ne može niko da pogreši za 20kw

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da li znas da od momenta kad zapise citac stanje na brojilu do stampanja racuna koliko jos ljudi prepise taj broj? Ne mora da znaci da oni grese, cak sta vise obicno neki tehnicari pogrese i permutuju broj ali naravno svi vide citaca i njega svi pljuju jer je jedini vidljiv :D I ne ne radim u EPSu niti sam ikad radio nit mi je neko iz porodice u EPS-u pre nego sto krene pljuvacina :)

Očitavači ukucavaju stanje brojila u neki palm uređaj, i dalje sve ide kroz kompjuterizovani sistem. Niko to više ne prekucava niti prepisuje manuelno.

Dalje, očtano stanje se deli sa brojem dana pa se svodi na 30 ili 31 dan, ako čitanje nije bilo striktno prvog u mesecu. A najčešće nije.
Kao što Bakara kaže, na kraju razlike budu minimalne.

Ali sami očitavači znaju dosta da pogreše tipa permutovanja brojki, ili kao kod kolege sa posla, žena koja očitava taj kraj, prvo ide pa piše na papirić, pa onda kući ukucava u palm. I nikako ne znamo da li to uradi istog dana kada napiše na papirić, ili sa dan dva tri zakašnjenja. Ne bi to smela da radi, ali nešto se niko ne tangira, a još niko nije ni pisao zvanično žalbu na njen rad. Tako je taj isti kolega jednog meseca imao skok potrošnje od nekih tipa 4000%. :D Sam je očitao stanje, podneo na šalteru, i odmah su ispravili račun. Sledećeg meseca je stigao normalan račun, i prethodni i tekući mesec svedeni na realan broj dana u mesecu.
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam sta rade niti me interesuje iskreno. Ako ja zapisem prvog novembra i posle prvog decembra to je 30-31 dan, kraj. Kod mene oni jednog meseca dodju prvog a sledeceg sedmog a na racunu uvek pise da je ocitano treceg, a nije. I kod mene i dalje pise na papir, nemaju oni ni D od digitalnog.
 
U Novom Sadu ukucavaju u taj pda. U početku je bilo da su samo digitalna brojila tako očitavali, sada vidim da sva tako upisuju. Inače da, kada je bila ova korona meni je došao 8 da očita, a ja sam prethodni mesec zalepio na kapiju stanje od 28 (tako svaki mesec), i skinuo sam papir jer sam očekivao da je već prošao, a ono on na kapiji. Tako da sam lepo platio 40 dana struje

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Od ljudi koji se greju na struju koliko ste kw sve ukupno potrošili struje u novembru mesecu? Za stan od oko 50 kvadrata?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Stan 52 kvm, 3 TA peci - 1170 kWh (5700din). U stanu je u proseku bilo oko 24-25 C.
 
Kod mene 560kw za 80 kvadrata, na toplotnu pumpu, temp 23-24

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Meni su za Februar, Mart i April zapisali i poslali račun stanja u Januaru, očigledno da nisu ni zapisivali ta 3 meseca. Za Januar su me zvali da sam očitam i da im javim. Kada sam u maju otišao da to raspravim rekli su mi da tip (koga znam lično) nije mogao da priđe brojilu iako su mi prošlog leta premestili brojilo na banderu sa koje mi je ulaz u kuću a nalazi se 20ak metara od kuće.
 
:D :D ...premestili su brojilo, ali očitavač to nije skontao, pa nije ni čitao... :D :D
 
Što je najsmesnije zna čoveka koji čita [emoji23]

Inače to je čest izgovor, nisu mogli da pridju brojilu, a brojilo na banderi[emoji849]

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Stan 53 m2, elektricni kotao, 915 kWh, grejano po ceo dan, 22-23 C. Racunicom samo grejanje oko 650 kWh.
 
Nazad
Vrh Dno