Šta je novo?

Spajanje PC sa pojačalom

rzeljko

Čuven
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
1,031
Poena
675
Da li se može odraditi veza PC - pojačalo (risiver) preko optičke veze ali tako da PC samo šalje signal a da ga pojačalo obrađuje i šalje na zvučnike?
Da li može preko integruše onda ili mora neka "bolja" zvučna i, u tom slučaju, ima li neka koja je preko USB?
 
Ja sam povezao PC sa pojačalom preko "Y" kabla. Stereo činč ide zvučnu karticu koja je u računaru (preporučujem odvojenu - mnogo je bolji zvuk.) a druga dva kraja idu u pojačalo. Najčešće u CD. Pojačalo obrađuje i šalje zvuk na zvučnike. Za optičku vezu, treba da na pojačalu imaš optički ulaz i na zvučnoj kartici.
 
Imam i na jednom i na drugom (doduše pojačalo još nemam, tek treba da stigne). Samo me interesuje kako da stavim da bude "passthrough" pa da pojačalo obrađuje a ne zvučna.
 
U plejeru koji koristiš izaberi SPDIF kao output i trebalo bi da radi.
Koje pojačalo si uzeo?
 
Poslednja izmena:
Yamaha rn402d. Poručio i čekam ga uz dali zensor 3

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
mozes i preko aptX Bluetooth radice solidno mada je bolje optikom preko toslinka , kontam da ne rade sve funkcije preko ethrneta a mozda i rade
 
Da li se može odraditi veza PC - pojačalo (risiver) preko optičke veze ali tako da PC samo šalje signal a da ga pojačalo obrađuje i šalje na zvučnike?
Da li može preko integruše onda ili mora neka "bolja" zvučna i, u tom slučaju, ima li neka koja je preko USB?

Ja sam tu konekciju odradio preko toslink-a, u aplikaciji (recimo Kodi) podesiš "pass-through audio" i dekodiranje će preuzeti dekoder u samom AV receiveru/pojačalu.. Na matičnoj ploči već imam optički audio izlaz tako da nije trebalo instalirati dodatnu zvučnu karticu. Što se gejminga tiče, tu si ograničen na stereo pcm zvuk, Iz nekog razloga PC verzije igara ne koriste Dolby Digital surround standard za okružujući zvuk u igrama, za razliku od gejming konzola koje će rado iskoristiti sve prednosti 5.1 dekodera u pojačalu.

Sent from mTalk
 
Pretpostavljam da na zvucnoj kartici imas i spdif izlaz, treba ti samo digitalni koaksijalni kabl. Obicno je bolji zvuk preko spdif-a nego preko optike i moze da se salje veci bit rate.
Bilo koji od ova dva da spojis, digitalni signal ce u analogni konvertovati pojacalo (risiver) a ne pc. Jedino ako bas hoces da dobijes "cist" digitalni signal (da zaobidjes windows -ov mixer)mozes da instaliras foobar2000 i wasapi ili asio plugin i dobijses bit perfect izlaz za muziku.
 
Nemam coax, samo optički izlaz. A, kako vidim po komentarima, i to će raditi super.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ovo i mene interesuje posto planiram ove godine da uzimam neki hi fi konacno. Pojacalo i zvucnici se podrazumevaju, ali...
Koliko je bitno imati posebnu zvucnu umesto integrisane? Vredi li i koliko ulagati u zvucnu? Usb varijanta?
Da li je potreban dac i koja mu je uloga?



Sent from mTalk
 
Veoma je bitno imati kvalitetniju zvučnu od integrisane ili DAC za HiFi. Ne može se očekivati da pojačalo i zvučnici daju dobar zvuk ako se "hrane" lošim signalom. Garbage in - garbage out. Uloga DAC-a je konvertovanje signala iz digitalnog u analogni oblik. U užem smislu to je jedan čip koji se nalazi na zvučnoj karti ili eksternoj (USB) varijanti, iz čega sledi da su eksterna zvučna i USB DAC jedno isto, čisto da te ne zbunjuju ti pojmovi. :) Svaki uređaj, interni ili eksterni, mora da ima DAC čip da bi obavljao funkciju. Zvuk ne zavisi samo od čipa već i njegove "okoline", odnosno implementacije, komponenata koje su ugrađene (kondenzatori, operacioni pojačavači, napajanje itd).
Koliko vredi ulagati zavisi od ostatka sistema, kao što kažu prema svecu i tropar. Najjeftinije interne opcije su polovna Audigy 2 ZS za 10-15e kad ih ima u oglasima, X-Fi Music, pa onda Xonar DS(X), DX itd. Od USB opcija - Xonar U7 pa na gore.

Ali prvo treba da definišeš budžet pa onda da se vidi šta i kako. I pređi na lossless fajlove ako koristiš MP3.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se što se ubacujem u temu ali imam slično pitanje. Naime koristim PC za slušanje muzike i gledanje filmova, od opreme posedujem Yamaha RX-V477 AV risiver i Jamo 526HCS zvučnike. Sa računarom je risiver spojem putem HDMI kabla, tako da zvuk dobijam iz grafičke karte Radeon 6770. Da li se dobija nešto kupovinom zvučne karte? Zvučne karte sa HDMI izlazom su jako retke i skupe, ukoliko koristim drugu varijantu digitalnog izlaza za zvuk ograničen sam na 1,5 Mbit za razliku od HDMI-a koji ima veću propusnu moć. Gledaju se naravno HD filmovi (70%) i sluša muzika u FLAC formatu (30%). Takođe kako bi se risiver ponašao da prima sliku na jedan ulaz a zvuk na drugi? Koliko kapiram DAC mi nije potreban jer to AV risiver svakako ima u sebi?

Hvala unapred na izdvojenom vremenu i odgovorima! :)
 
Ništa ne bi dobio ni zvučnom kartom, a 99% ni razdvajanjem audio i video signala. Možda bi nešto dobio kvalitetnijim eksternim DAC-om, ali za to je potrebno solidno ulaganje.
 
Hvala ti puno na konkretnom i brzom odgovoru. Tako mi je rečeno i na drugom forumu ali mi je drago što je potvrđeno i ovde.

Veliki pozdrav!
 
Eksterni DAC ima smisla ako su I ostale komponente dovoljno dobre, prvenstveno zvucnici. Nema smisla ulagati u DAC na nekom low level sistemu jer svejedno to nece doci do izrazaja. Kada su filmovii igre u pitanju po meni je eksterni DAC suvisan jer tu I nema puno sta da se cuje pa obicno budu dovoljni DAC-ovi koji su u receiver-ima...ima smisla ako se pravi stereo setup za slusanje muzike. Ja ne bih razmisljao o kombinaciji DAC-u i receiver za filmove i igre...dovoljno je reciever.
 
Hvala još jednom na korisnim informacijama! :)
 
Veoma je bitno imati kvalitetniju zvučnu od integrisane ili DAC za HiFi. Ne može se očekivati da pojačalo i zvučnici daju dobar zvuk ako se "hrane" lošim signalom. Garbage in - garbage out. Uloga DAC-a je konvertovanje signala iz digitalnog u analogni oblik. U užem smislu to je jedan čip koji se nalazi na zvučnoj karti ili eksternoj (USB) varijanti, iz čega sledi da su eksterna zvučna i USB DAC jedno isto, čisto da te ne zbunjuju ti pojmovi. :) Svaki uređaj, interni ili eksterni, mora da ima DAC čip da bi obavljao funkciju. Zvuk ne zavisi samo od čipa već i njegove "okoline", odnosno implementacije, komponenata koje su ugrađene (kondenzatori, operacioni pojačavači, napajanje itd).
Koliko vredi ulagati zavisi od ostatka sistema, kao što kažu prema svecu i tropar. Najjeftinije interne opcije su polovna Audigy 2 ZS za 10-15e kad ih ima u oglasima, X-Fi Music, pa onda Xonar DS(X), DX itd. Od USB opcija - Xonar U7 pa na gore.

Ali prvo treba da definišeš budžet pa onda da se vidi šta i kako. I pređi na lossless fajlove ako koristiš MP3.

Hvala na pojasnjenju. Nisam stigao ranije da odgovorim. Posto mi je prostor u kucistu jako jako skroman (Cooltek Coolcube miniITX), definitivno cu ici na eksternu varijantu. Citao sam ja na ovu temu vec prilicno, ali neke stvari nikako da razgranicim. :D Planiram oko 500e da potrosim na hi fi. Ja to ovako vidim, oko 200e za DAC (navodno Musical Fidelity V90 je vrh varijanta), 200e za pojacalo i 100ak za zvucnike. Mislim da je najbolje da ne stedim na DACu i na pojacalu i da uzmem sto bolje u okviru budzeta. Kupujem da me sluzi narednih X godina, pa mislim da je dobro da tu imam odlicnu bazu. Zvucnike po potrebi mogu da menjam kasnije... Tako ja vidim stvari onako laicki i na osnovu onoga sto sam citao...
 
Kupovao bi sve novo? DAC može da se uzme za ~200e, pojačalo malo teže, jedino što vidim je Yamaha A-S201, ~250-300e je realnija početna suma, novi zvučnici nikako, tj. mogu ali bi odudarali od ostatka sistema, nije to to. Treba ti barem ~200e za Dali Zensor 1. I ne smeš da zanemariš zvučnike, kako misliš da čuješ sve što treba ako staviš neke najjeftinije?:)
I treba ti nešto para za kablove, zvučničke i interkonekt (činč i USB).
 
Poslednja izmena:
Ma ne mora novo, preferiram naravno ali ne mora. Nego vidim da pomenuti DAC ima da se nadje nov za taj novac, ne znam ima li sta bolje za te pare novo/polovno. Budzet od 500e nije fiksan, niti su pare spremljene i samo cekaju da budu potrosene :D Zaradice se novac, cilj je da kupim kako treba i da budem zadovoljan dugi niz godina. Ne mora ni odjednom sve. Neka bude i 700e cifra ali ne bih isao preko toga. Sta mislis? Sta da gledam/trazim?
 
Ima tu mnogo kombinacija, eto DAC može da bude V90 ili Fostex HP-A3 koji je isto veoma hvaljen, a ima i pojačalo za slušalice. Novo pojačalo - npr. Onkyo A9010, zvučnici Dali Zensor 1, i ostatak za kablove.
Polovnih pojačala i zvučnika ima mnoogo, posavetovaće te neko ko više prati taj deo ponude.

Alternativa (ako se odlučiš za novo) je neka dobra mini/mikro linija kao recimo Yamaha MCR-N670.
 
na tog onkia bi stavio isključivo podnostojeće.
 
^
Da , Onkio inace ima svetliji zvuk pa bi mu vise basa u podnostojecim zvucnicima dobro doslo , ali kazu da je ovaj A9010 malo drugaciji ?
Ne znam ,I ja se razmisljam izmedju njega i HK3700 risivera ... Ili neku polovnu spic klasu :)
Imam malecke B&W dm303 zucnike i Audioquest dragonfly black DAC , sta bi tu bolje "leglo" ?
 
Daj utiske o tom USB flešu kad budeš mogao.:)
 
Vrlo kratko , neverovatno da tako mala spravica dobro svira :) Sigurno ima boljih i skupljih ali uz ovakvu portabilnost tesko .
Dobar 96-24 Flac snimak na mobilnom telefonu - priceless .
Placen 100$ sa postarinom iz Baltimora , skoro nov , poslednji black (1.5) model .
 
Hvala na pojasnjenju. Nisam stigao ranije da odgovorim. Posto mi je prostor u kucistu jako jako skroman (Cooltek Coolcube miniITX), definitivno cu ici na eksternu varijantu. Citao sam ja na ovu temu vec prilicno, ali neke stvari nikako da razgranicim. :D Planiram oko 500e da potrosim na hi fi. Ja to ovako vidim, oko 200e za DAC (navodno Musical Fidelity V90 je vrh varijanta), 200e za pojacalo i 100ak za zvucnike. Mislim da je najbolje da ne stedim na DACu i na pojacalu i da uzmem sto bolje u okviru budzeta. Kupujem da me sluzi narednih X godina, pa mislim da je dobro da tu imam odlicnu bazu. Zvucnike po potrebi mogu da menjam kasnije... Tako ja vidim stvari onako laicki i na osnovu onoga sto sam citao...

Suviše ti je skroman budžet za zvučnike. Obrni okreni, najviše para po pojedinačnoj komponenti, treba uložiti baš u zvučnike. Za 100€ je vrlo teško naći čak i polovne dobre zvučnike.

Što se tiče ostalih komponenti, postoji sada veliki broj što pojačala, što stereo receivera, koji u sebi već imaju DAC. Spomenuti Onkyo A9010 valjda ima verzija sa ugrađenim DAC. Računar na njega kačiš optikom.
Postoje i stereo receiveri koji imaju network priključak, te mogu sami da stream-uju muziku što s interneta, što s kućne mreže. Onkyo 8050 je bio jedan od prvih na tržištu. Sada skoro svi u ponudi imaju neki sličan.

Recimo, Marantz M-CR511, sjajan all-in-one uređaj (možda povoljnije možeš naći stariji model, M-CR510). Plus npr. Dali Zensor 1 zvučnici, eto, neki vrlo solidan HiFi početak. Mana Marantz-a je da ima samo jedan digitalni ulaz. :(

Pogledaj i sada nešto bolju ponudu jačih minilinija. Neko je već spomenuo ovu Yamahu. U poslednje vreme, proizvođaču su se malo uozbiljili u proizvodnjii minilinija, te sada u ponudi ima zaista ozbiljnih modela.

...i odosmo iznad spomenutih 500€. :p

Ali, sve u svemu, teško da za 100€ možeš naći dobre zvučnike. Naći tako nešto je igla u plastu sena. Pogotovo na smešnom tržištu Srbije. :trust:
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na smernicama. CItam ovih dana bas intenzivno po netu i forumima sta i kako da radim...
Otprilike ce to da ide zvucnici oko 150-200e, pojacalo oko 100e. Nasao sam po preporuci i coveka kod koga cu da uzimam. Otici cu lepo i popricati sa njim, poslusacu par kombinacija i videti sta mi najvise prija. Racunam sa kablovima da cu, sto se toga tice zavrsiti, na 300e. Neko CA ili Marantz pojacalo, neki podnostojeci Tannoy zvucnici, ili Canton Karat.... Razmisljam da ponesem FLAC neki na telefonu pa da probamo da pustimo, neki No Remorse ili tako nesto :p I recimo neki "mirniji" Led Zeppelin i solazu Page-a pa da vidim sta i kako mi prija uhu.

E sad sto se tice izvora tu nemam pojma sta da radim... Pomenuo sam, imam Coolcube kuciste u koje tesko da bilo koja zvucna moze da stane tako da mi je prakticno jedina opcija eksterno nesto. A i citam da su eksterne varijante bolje zbog sopstvenog napajanja. Isao bih na DAC do 200e. Citam o Audioquest Dragonfly 1.2, pomenuh Musical Fidelity v90 kao opciju. Ne znam koliko je u smislu izvora zvuka ovakav neki sistem koji cu otprilike kupiti zahtevan tj. voleo bih da to bude dobro ili bar solidno izbalansiran sistem.

Saveti?
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li Dragonfly može da se nabavi kod nas, izašle su nove verzije Black (v1.5) i Red. Black bi trebalo da bude bolji od 1.2, uz to je i jeftiniji. Do 200e se preporučuje i SMSL M6 ako je naručivanje spolja opcija.

Biće to dobro izbalansirano, samo kupi ono što se tebi bude najviše dopalo. Obavezno ponesi muziku koju slušaš.
 
Poslednja izmena:
Imaj na umu da dragonflaj dekodira samo do 96/24 i nije asinhron. Konektiviti mu je nula.

Jedina mana m6 je što nema DSD podršku. Bolji od njega do 300e je samo aune x1s.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno