Šta je novo?

DIRT 4

Here are the main features:
● Over 50 off-road vehicles including Ford Fiesta R5, Mitsubishi Lancer Evolution VI, Subaru WRX STI NR4 and Audi Sport quattro S1 E2
● Five rally places with millions of routes: Australia, Spain, Michigan, Sweden and Wales
● Official game of the FIA World Rallycross Championship - with races in Montalegre, Lohéac Brittany, Hell, Holjes & Lydden Hill in a variety of different series
● Landrush - Short Dirt Track Race in Pro Buggies, Pro-2 Trucks, Pro 4 trucks and cross-cart vehicles in California, Nevada and Mexico
● Joyride: time racing, scrap racing, free play areas and exciting challenges to send them to friends
● Dirt Academy: DirtFish Rally School in Washington,
● Career Mode - Create a driver, complete all disciplines, successfully promote sponsorship, and build a team with clear goals and rewards
● Contests: Master daily, weekly and monthly challenges against friendly players around the world
● Next generation racer: live ladder, leagues and tournaments, cross-platform best-lists and improved CREST telemetry system
● Tuning: Improve setup based on vehicle, conditions and weather conditions
● Damage and repairs: Wear and damage are carried out with an improved damage model. Damage can be remedied by hiring engineers and mechanics for the service area of the team, but they have only a limited period of time to make repairs between the races

https://www.gamereactor.eu/news/500843/Dirt+4+announced,+and+its+not+far+away/
 
Who the fuck is "Erased Citizens" ..i ispod kojeg kamena moras da zivis da se smatras recenzentom igara a da ne zaigras DIRT serijal, barem jedan u serijalu.

Ne kazem tebi sto si postavio video ali mi nije jasno kako takvi zalutaju da testiraju novi naslov. Evo ne mogu naci u ovom trenutku ni jedan drugi youtube kanal koji je testirao. Jedva se iskopa jedan-dva texta.
 
Poslednja izmena:
 


Postoje dva moda, ''sim handling'' i ''gamer handling''.
 
Ali samo 5 stejdzova kad sam cuo da ima je premalo.. Nista od Grcke, Finske :(
 
 
 
Posle 2 sata igranja generalno sam zadovoljan, a veliki sam fan Dirta i igrao sam sve CMR relije, rekao bih da je neka mesavina ~ CMR2005 30%+ Dirt3 50% + DirtRally 20% = sto je po mom misljenju pravi recept za dobru igru (izabrao sam u startu arkadni mod), inace vise sam za arkadniju nego sim voznju. Svakako planiram jednim volancetom da se opremim i isprobam i "Sim mod". Videcemo sta nudi online dok malo izdominiram u reli karijeri i iskupujem vozni park :D
 
Da ne postoji ''sim mod'' ne bih ni pomisljao da probam ovu igru, lakse mi je da instaliram neki kvazi off-road Asphalt na telefon i lebdim kroz sarenu grafiku :)

A taj ''sim mod'' u Dirt 4 nije nista drugo nego zanimljiva arc-sim fizika (aka simkada) koja i jeste osnova starih CMR naslova s tim sto je ovde ipak sve unapredjeno + su zvuk i grafika mnogo bolji.
Volan ima smisla samo u RBR, Assetto Corsa i ostalim malobrojnim simulacijama i mozda u jos nekim modovanim igrama.

Dirt Rally mi je bio sasvim solidan, ovo cu probati cisto iz zezanja, sa ''sim'' presetom naravno, jer mi se konacno igra neka kvalitetna voznja za odmaranje mozga.
U sustini ovu cetvorku vidim kao naslednika prvog Dirt-a, verovatno ce biti solidna igra za povremeno zezanje :)
 
Pa da vide kako ce reagovati publika, a i da mozda skupe jos koji dinar, valjda :) HSV zar ti nije lakse da poteras neku Yugendu po vrzini i osetis pravu simulaciju, nego da igras DIRT :)
 
Ocigledno nisi razumeo moj post, mene simulacije voznje prakticno ne interesuju jer mi ne pada na pamet da kupujem volan da bih sa 30 god. kao nesto ''vozio'' u sobi :d

Sve sto trazim od CM reli naslova je zabavna arc-sim fizika koja ne vredja inteligenciju :) A upravo to i jeste karakteristika starih Colin McRae naslova.

Problem je to sto su stanovnici ove planete generalno sve veci ret.... pa im je sve danas tesko, nekada su deca od 7 godina kidala CMR relije preko tastature a danas igraci od 18+ godina kukaju kako je, inace klasicna ''simkada'' fizikica iz Dirt Rally-a/Grid Autosporta, ''preteska toliko da ne moze da se igra'', eto dokle smo dosli :d

Zato i raste popularnost Asphalt trka kroz sarenu grafiku na smartfonima :)

56f272427cc24dd589172c2ddaa8e957.png
 
Poslednja izmena:
...rekao bih da je neka mesavina ~ CMR2005 30%+ Dirt3 50% + DirtRally 20% = sto je po mom misljenju pravi recept za dobru igru (izabrao sam u startu arkadni mod)

Ipak sam prerano izneo utiske, nema ni 10% filinga iz Dirt3, ipak je ovo mesavina starog dobrog CMR 2005 i Dirt Rally, cak i na "Arcade mod" moras da se koncentrises, slusas co-drajvera pazljivo i obavezno restartujem makar jednom svaku stazu a nekad i 2x jer hocu da postignem najbolju mogucu voznju i vreme bez ijedne greske, i to sto igram na gamepad logi f310 sto mislim da je zahvalnije nego tastatura, i kao sto rekoh, generalno sam zadovoljan igrom, odigrah i par RX trka, fino su sve napravili, samo se nadam da je necu prebrzo premotati mada ako se to desi valjda ce online izvuci situaciju :)
 
F310 nije bilo šanse da podesim za Dirt.
Valjda će ovde biti ok.
 
Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje za vas. Da li se nekome desava da mu igra posle nekog vremena zabode i da nista ne moze da se uradi sem da se restartuje komp? Pozdrav i hvala.
 
Dobra je igra, podseca na stare CMR naslove, inace igram je u borderless modu sa iskljucenim vsync-om plus rtss fps limit 60, fps se sa mojom masinom iz potpisa krece oko 40 na low podesavanjima.
 
Odlicna optimizacija. Grafika isto, sve na ultra, osim crowd na low i onaj alpha blending na off 54, 60 fps, ne znam cemu sluzi)Osecaj voznje je ok, onaj sim mode mi isti ko gamer...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sim mod isti kao gamer?! To je jednostavno nemoguce.

Razlika je drasticna. I samo prebacivanje na sim mod bi trebalo da prikaze tu veliku razliku ali je fazon sto treba pogasiti i jos niz podesavanja i asistencija (Difficulty settings).

Igra je miks pretezno Dirt 1, 3 i Dirt Rally-a ali su najvece prednosti ''stage creator'' (generate stage opcija) i simulation fizika.
To kreiranje staza je odlicna opcija ali je mogla da bude jos bolja (da ima podesavanje konfiguracije terena, nadmorske visine itd) i uopste ova igra pati od nedostatka hill climb, downhill staza, to je velika mana po mom misljenju :)

Dirt Rally nisam igrao preko 12 meseci pa ne mogu direktno da uporedim ali rekao bih da ima bolji grip mod ali nisam mogao da verujem da Dirt 4/simulation ima bolji osecaj tezine, transfera tezine i inerciju vozila kao a cini mi se da je fizika na asfaltu generalno vise ''sim'' od DR dok je grip na ostalim podlogama ipak malo losiji.

Relija nema bas mnogo ali su staze dobre-solidne + je tu mogucnost kreiranja tezih i duzih staza. Vec vidim da masovni konzumenti kukaju kako im je igra preteska sto donekle i jeste tacno - u kombinaciji sa zahtevnim stazama i ''simulation'' fizikom ova igra je nesto najblize RBR-u sto sam ikada igrao, uz DR koji je solidan na tom polju ali mu fale ti poboljsani elementi fizike koje ima ova cetvorka (tezina/transfer tezine/inercija).

Probao sam i sa gamer fizikom, sa ukljucenim asistencijama to je klasicna arkada (zabavna zbog staza, grafike i zvuka) ali jednostavno nema svrhe igrati ovo u tom arkadnom modu. Sa iskljucenim pomocima i gamer fizika je zahtevnija i zanimljivija ali simulation je zakon.

Nisam igrao ''karijeru'', nesto malo land rush, rally cross ali najvise klasican rally. Sve ovo je daleko bolje od Dirt 2 ili 3 koji ne samo da su previse arkadni vec su i dosadni, trojka ima veoma malo staza i vecina je po 3km sto je smesno dok su ovde staze mnogo duze i zahtevnije.

Moracu da obrisem igru i vratim se na Dirt Rally, razlog je to sto ocajno radi u poredjenju sa DR a graficki su skoro pa iste igre.

Znam da imam AMD PC fosil i da verovatno ne treba da se zalim ali Dirt Rally i Grid AS na mom kompu rade na high presetima + 2XMSAA sa 55-60 fps dok se ova cetvorka raspada, na medium (uz 3-4 high podesavanja), fhd i cmaa imam jedva 30-35 fps u proseku a primetio sam da je cpu usage u toku voznje dosta manji od DR/Grid AS (cpu usage je u toku voznje manji od kretanja kroz meni i podesavanja?!), gpu usage 98-99% a neke staze mi isto rade na ultra low ili medium + high :d Mozda cpu ne podrzava neke ''instrukcije'', mozda je do nepostojece drajver podrske ali vidim da se neki i po YT zale na optimizaciju, isto kao i ja navode da su im DR/Grid AS radili dosta bolje uz egal grafiku.

Sama grafika je odlicna, deluje da su nesto budzili oko svetlosnih efekata i da su napucali saturaciju ali kada su teksture u pitanju ima i malo boljih od DR ali i losijih tako da jednostavno nema smisla da je igra ovoliko zahtevnija od prethodnih CM naslova sa egal ili malo boljim grafikom (DR).

Zvuk je standardno odlican, uz high podesavanje dinamike, dobar DAC i dobre slusalice/zvucnike dosta utice na podizanje adrenalina, kapa dole za CM tim.

Ai je manje agresivan od DR/Grid AS ili bolje receno bolje je optimizovan. Na challeging tezini bez vecih problema mogu da budem u top 3, naravno ako odvozam bar solidno.

Ono sto mi se uopste ne svidja je ocajan ''damage mod'' ili jednostavno nisam nasao podesavanje za to? Ni u Dirt Rally-u damage mod nije bas sjajan ali je ovo cista arkada u tom smislu, bukvalno razlupas ceo auto a nista mu ne fali :d
To je velika mana, dzaba ''sim'' fizika ako kazna za losu voznju nije kompletna.

Muzika/OST je veoma dobro resen(a), nesto kao miks Dirt 1/2/3/DR/Grid, dovoljno melodicno i komercijalno ''da brzo ulazi u usi'' ali nije preterano komercijalno kao u Dirt 2 koji je ok ali ima vise ''uljeza'' od izvodjaca.

Na kraju ovo je ubedljivo najbolji ''komercijalni'' Dirt do sada (kao celina ipak mi je DR bolji) uz neke odlicne novine, dva fizicka moda ali nazalost i uz sumnjivu optimizaciju mada veci deo planete ima dovoljno dobar hw za najvisa podesavanja/1080p (i3/i5/fx/ryzen + RX470)

Ocekujem jos bolji Dirt Rally 2, samo neka odrade fizicki model koji je miks DR i D4, ubace jos staza i stage creator i to ce biti pun pogodak.
 
Poslednja izmena:
Moguce da ja nisam pogasio one zajebancije pa mi je zato isti djavo kao gamer mod... Sto kazes mogli su jos staza da roknu... i da, soundtrack je dobar
 
Mora da se primeti razlika i u slucaju da nisu pogasene ostale ''asistencije'' ali je naravno veca razlika kada se eliminisu i te pomoci..

Malopre sam se zezao sa group b i ostalim starim zverima.. uz sim mod je izuzetno, ma jezivo tesko odvozati ''bez greske'' :) A u isto vreme i veoma zanimljivo.
Uglavnom, posle group B vozila na makadamu prosto sam odrao Ai sa Imprezom u Spaniji na asfaltu :d

Jedino sto kvari utisak o odlicnoj igri je potpuni izostanak ostecenja vozila (osim vizuelnih)?! A nigde ne vidim ''on/off'' opciju za ostecenja.. to je ozbiljna mana.

PS

I dalje ne mogu da verujem da ni na ultra-low podesavanjima, bez MSAA, nemam stabilnih 60 fps a u Dirt Rally-u imam 55-60 fps sa high presetom uz 2XMSAA (za nocne trke sam morao da smanjim svetlosne efekte na medium).
A uz sve to Dirt Rally ima malo bolju grafiku, ovde sam razgledao ultra preset sa 10-15 fps i grafika je odlicna ali nista bolja od DR, mozda su teksture podloge malo bolje ali zato kao da su sve ostale za nijansu losije.

Moguce da su jednostavno precrtali ovako mator hardver i drajvere ali da bar sa medium presetom imam 50-60 fps u proseku a ne 25-35 (u zavisnosti od staze) sto je neigrivo, cak ni na ultra-low nije skroz igrivo a igra izgleda mnogo losije od medium.

Takodje me cudi nizak cpu usage, primetno nizi od ostalih novijih CM naslova.. u toku voznje je otprilike 30-35% po jezgru a u Grid-u/DR je sigurno 60-70% a najvise me cudi to sto je zauzece procesora vece cak i pri blejanju u podesavanjima nego pri voznji? :d A GPU zauzece je uvek preko 95%, najcesce 99%.

Mozda je potreban neki pec ili fiks za fosilizovan hardver..
 
Poslednja izmena:
@hsv.stoned

Čitajući tvoje utiske ispada da je SIM mod teži od Dirt Rally, a Gamer dosta lakši i nema ga smisla igrati? Pitam, jer ako je tako neću ni da pokušavam, ne želim da igram Gamer ako je fizika tu loša, a opet za još težu i realniju fiziku na SIM nemam živaca na Joypadu. Ne znam da li sam izgubio reflekse ili samo živce, ali meni je i Dirt Rally prilično izazovan, više od CMR 2.0 i 4.0 koje sam nekada kidao bez i najmanje problema.
 
Poslednja izmena:
Pa probaj i budi strpljiv dok se ne naviknes malo :) I ja sam totalno ispao iz ''forme'' pa sam za pola sata vratio skillove :d I to preko tastature, mrzelo me da povezem gamepad jer igra radi lose na mom kompu.

Gamer mod (+asistencije) je klasicna arkada, mislim da cak i Dirt 3 ima zahtevniju-bolju fiziku. Ali i taj arkadni mod moze da bude dobar kada se iskljuce sve asistencije/pomoci, posebno u kombinaciji za zahtevnijim stazama.

Simulation mod.. odavno nisam igrao DR pa ne mogu dobro da procenim grip mod ali ono sto je od prve voznje jasno je cinjenica da su poboljsali osecaj tezine, inercije i transfera tezine, to je bar malo bolje i realisticnije u odnosu na Dirt Rally.

Ovako ''po secanju'' mislim da Dirt 4 ima malo bolju fiziku na asfaltu (pomenuta poboljsanja + drugaciji grip od DR-a) dok Dirt Rally ima bolje odradjen grip na ostalim podlogama ali ipak fali ovakav fizicki model za tezinu/inerciju.

Da Dirt 2/Dirt 3 imaju ovakav ''sim'' mod to bi bilo sjajno, bukvalno bi bile za 3 klase bolje igre.

Zato kazem da bi sledeci Dirt Rally mogao da bude najbolja reli igra ikada i nesto najblize RBR-u a opet daleko igrivije i drasticno bolje u tehnickom smislu, samo ako spoje najbolje od ova dva fizicka modela u jednu celinu :)

Svakako probaj igru i budi strpljiv sa ''vracanjem u forumu'', ovo je definitivno najbolji Dirt uz prvi iz 2007. ali ova cetvorka ima dosta bolju fiziku, grafiku pa i zvuk + stage creator.

Evo nasao sam dobar review:



I on pominje unapredjene elemente fizike.
 
Poslednja izmena:
OK, ubeđen. :D Odličan opis, u pravu je za floating feel u Dirt Rally.
 
Ovo sam cekao sim mode kida! Kakav gamer mode to je za nubare xd

Odlican odusevljen sam, nego zna li neko da li igra konacno dx12 kompatibilna i da li ima ugradjen fps brojac??

Igram na medium deluje sve ok, ne mogu zbog grafe na jaci preset mada sam naravno crowd iskljucio to je nepotrebni xd lock na 60 fps cini mi se da je sasvim ok , mada koristim matore drajvere iz 2016..

Sent from Dead OS ☹
 
^ Ne znam za dx12 a D4 nema fps brojac a ni benchmark alat kao prethodni dirt-ovi..

Igra na medium + 3-4 high podesavanja izgleda veoma dobro ali ne vredi, fps mi je 25-35 u proseku, u zavisnosti od staze. Bez RX470/570 nema igranja na najvisim podesavanjima (1080p) sa MSAA, mozda moze jos 1050ti da se provuce dok Dirt Rally/Grid A rade dosta bolje sa slabijim gpu a grafika je egal ili malo bolja.
 
Nazad
Vrh Dno