Šta je novo?

Razlike u USB kablovima

Nikolaus

Slavan
Učlanjen(a)
07.09.2005
Poruke
489
Poena
320
Uz Xiaomi Redmi Note 3 dobio sam brzi punjac, koji zaista radi svoj posao OK, ali samo sa orginalnim kablom. Svaki drugi cini mi se da cak usporava punjenje. Kako da trazim po radnjama rezervni?
Izvinjavam se ako postoji slicna tema, ali nisam nasao nista pretragom.
 
To sto pricas je prakticno nemoguce :)

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Kako nemoguce? Ako je punjac 2A, a neki zamenski kabl koji si kupio ne moze da prenese vise od 0.5A, ocigledno je da ce punjenje biti sporije.
 
Citiracu sebe iz druge teme, koju Nikola nije nasao:





Xepoj87 je napisao(la):
A sada nesto malcice ozbiljnije :)
Posto ostadoh kod kuce veceras, pa ne znam sta cu sa sobom, odradih jedan mali testic koji ce nekima biti zanimljiv.
U pitanju je test kablova. Elem, nasao sam 5 razlicitih kablova u sobi, kao i 2 USB produzna kabla, pa reko da vidim da li ima razlike.
U prvom testu je koriscen 3.0 USB, sve kablove sam ukljucivao u isti port i kopirao sa SSD-a na mobilni rar fajl od 1.3GB.
U drugom testu sam kablove ukljucivao u front 2.0 USB i kopirao isti fajl.
Sve kablove sam merio metrom rastezuci ih do kraja.
U pitanju su original HTC, Sony, Samsung i 2 Belkin kabla, a produzeci su neki noname, sve ustekano u S7edge telefon i Samsung brzi punjac.

Elem, svi rezultati su na slikama, ukljucujuci i sam izgled kablova.


20161204_002447.jpg


20161204_010744.jpg


20161204_011823.jpg


20161204_012044.jpg


20161204_014104.jpg


Screenshot_20161204_014514.png


Te razlike od pola i 1s uzmite sa rezervom, posto sam merio rukom, moguce da omasim malo trenutak.
Punjenje sam merio sa Ampere aplikacijom i telefonom stavljenim na flight mod, to jest iskljucivanje svakog signala, da ne bi nista uticalo na potrosnju.
Uzmite u obzir i da Ampere meri trenutan protok, sto znaci da dok punjac meri na 1.0A, zapravo puni na oko 1.5A, ali se 0.5A prazni.
Licno mi je najbolji Sony kabl, jer se cuje jasan klik kada kabl upadne, a i to sto je brendiran, sto znaci da je unikatan.
Najlepsi mi je izgled HTC kabla, a Samsung-ov je najprakticniji, jer ima siroku plastiku na mini delu, koja olaksava guranje i vadjenje kabla.




Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Poslednja izmena:
Sve je to u redu I slazem se, ali evo primer iz licnog iskustva, pukao kabl sa kojim punim g2 (inace mu treba oko 1:30 da se napuni), u nekoj suntavoj prodavnici mobil opreme kupio prvi koji sam nasao za 300 din, da napunim telefon sa njim potrebno je oko 5h, koriscen isti adapter za struju. Ocigledna razlike.
 
Poslednja izmena:
Kako onda objasnjavas identicne rezultate za sve? Isto mi je i vreme punjenja i zicno i bezicno sa 2 kabla i produzecima koje sam probao u medjuvremenu.
Teorija je super, ali se u praksi pokazalo da je to sve ocigledno prenaduvano da bi ljudi kupovali skupe kablove.

Jedino ako odredjeni proizvodjaci nemaju neku foru da namerno smanje kapacitet ako se stavi neoriginalni kabl.
To onda nema veze sa samim kablovima, nego je do proizvodjaca i poprimanja "Apple" biznis metode.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Poslednja izmena:
Razlike svakako postoje, to se najbolje oseti kad čovek ima rutinu (puni uvek na istoj utičnici, istim punjačem) pa mu crkne strujni adapter ili usb kabal i zameni ga nekim lošijim. Razlika u vremenu punjenja ume da bude baš drastična.

Što se tiče tvog testa, sve vreme si koristio isti strujni adapter. Samsungov brzi punjač je "pametan" što znači da ume da se zaglupi :) X puta me je iznervirao, ako bih punio nekog malog potrošača pa nakon toga uključim Samsung - često mi ne bi izbacio poruku "fast charging" i punio brže. Morao bih da da izvadim iz prekidača pa nakon par sekundi uključim ponovo, kao da mu ostane zapamćena amperaža koju je puštao duže vreme i ne prepozna automatski da za ovaj uređaj treba pustiti više struje.
Sa druge strane, sa nekim USB kablovima nije bilo šanse da mi krene brzo punjenje na Samsungu.

I na kraju, Ampere nije pouzdan metod jer ona ne meri nego prikazuje podatke koje joj softver prosleđuje. Svaka novija verzija Androida mu sve više ograničava mogućnosti. Mnogo bi objektivniji rezultat dao mali USB merač koji bi se postavio između kabla i uređaja.
 
Kao sto sam i rekao, koristio sam kasnije i 2 razlicita kabla duze vreme, sa sve produzetkom, za komplet punjenje i rezultat je isti i direktno i na bezicnom punjacu. Na svakom mi je izbacivao fast charging i punio otprilike istom brzinom.

Jedino je stvar u tome sto sam i produzetak kupio u WinWinu cini mi se, jer sam se tada setio da mi treba, ali je neki noname, nema ni pakovanje, samo etiketa. Pa me znam da li na buvljaku ima losijih kablova, ali je ovo na nivou najjeftinijih kablova u krstenim prodavnicama.

Softversko merenje je bilo disableovano putem androida, ali je onda podrska vracena.
Dakle, cinjenica je da mi svi kablovi isto pune telefon, Samsung s7edge i Sony z3 kabl, kao i belkin od pre x godina, koje nisam ni znao da imam.

Prvi bih imao razloga da kazem da je Samsung kabl bolji i da je sve ostalo boranija, ali se ispostavilo da je sve isto.


Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Poslednja izmena:
Ne, sve i da je isto - isto je to što si ti testirao. Za sud da su svi kablovi isti treba malo više i malo drugačije merenje.
 
Ja sam lepo i rekao, ovo sto sam ja imao i odakle je uzeto, te da su u pitanju i kablovi i produzeci od fabrickih, do najjeftinijih koji imaju da se kupe u prodavnicama.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Jel bio prazan telefon ili? Taj QC daje 2A (pogledaj), ali ne puni uvek sa 2A. Da li S7 u idle (sa upaljenim ekranom) stvarno trosi 500mA kako si napisao?
Ono sto bih ja zakljucio iz tvog testa (iz ovog sto si ovde prekopirao) je da su svi kablovi koje imas sposobni da povuku 1010+(trenutna potrosnja)mA sa punjaca. I dalje ne znamo kolika je potrosnja iz zida, tj. koliki su gubici zbog kabla. Ako kabl 'popusti', to obicno bude posle nekog perioda koriscenja. IMHO, problem je pre do kontakata nego do same zice u kablu, ali nemam nikakav dokaz za to...
 
Nisam prekopirao, citirao sam moj post iz druge teme.

Da, trosi, jer vidim kada iskljucim punjac, a telefon sam bas radi jednake potrosnje stavio na aero mod, da se signal ne mesa.
Takodje sam za svaki kabl cekao oko pola minuta, minut, da se ustali napon. Ekran sam stavio da se ne iskljucuje 10 minuta, opet da ne bi uticao na rezultat.
Jasno se vide varijacije potrosnje kada se telefon koristi, cime sam video da program radi, to jest, da barem prikazuje promene u naponu. Ne secam se na koliko je bio tekefon, ali negde na oko 40%.

Postoji vise nacina da se s****, oslabi jack na telefonu, ispomeraju se kontakti na kablu, unutar kabla se usled koriscenja pokida svega par zicica u one cetiri zice, pa ne prekine signal, ali oslabi...
Ja ovde pricam o ispravnim kablovima i nedelju dana starom telefonu. Jedan belkin kabl je samo i.ao nakrivljen spoljasnji lim USB dela.

Sent from the 7th edge of the 3rd world.
 
Poslednja izmena:
To sto pricas je prakticno nemoguce :)

Znam da nisi želeo da kažeš da lažem, ali tako ispada.

Tvoja kombinacija kablova daje takve rezultate, kod mene pokazuje razliku u brzini punjenja i po 6 sati (bez preterivanja).
Posle tvog komentara da mozda proizvodjac ima neku zaštitu od noname kablova, probao sam i od Leonovo tableta brzi punjač i isto postoji razlika između orginal i noname kablića.

Tvoj citat tvoga posta iz druge teme mi je pomogao da istu nadjem, mada bi link lakšim nalaženje napravio. Tamo preporučuju kablove od preko, ali niko nema u Srbiji preporuku za OK kablic.
 
Samo poslušaj ono što sam tamo rekao i garantujem da nećeš imati problema.
Jeftinije i kvalitetnije od Ugreen kabla nema. Uostalom, on je jedan od retkih koji ima specifikaciju kabla i uz to je odlična.
- Na malu dužinu razlike između kablova maltene i da ne postoje, na veću se itekako vide.

Burazer je imao problem sa punjenjem Xiaomi Powerbank-a kada je izgubio originalni kabl koji je išao uz njega (a kaže da je on kratak ali odličan). Sa Ugreen kablovima je sve radilo kao sat. A probao sam dva koja imam, jedan kupljen za novembarski popust, a drugi star više od godinu dana.
 
Da, i mislio sam preko KP ponoviti se Ugreen kablom. Od ponude na KP oni deluju najsolidnije, za male pare.
 
Dobra vam je tema,skoro je neko se mjenjao samnom za taj kabal,njemu radi punjenje mobitela samo s mojim kablom,meni s njegovi puni telefon na mom adapteru al nece da se spoji sa racunarom belaj,takodje sa njegovim kablomsporo puni po pet sati sa mojim sat vremena..Kupi sebi neki dan jeftino drugi nov,upakovan,snjim brzo puni kao i sa mojim i prenosi medije na kompjuter.Mislim da su svi isti il su ispravni ili nisu,ljudi kupuju polovne na pijaci,a bas to treba Novo kupovat,oslabili mu kontakti na konektoru,korozirali,svasta,baja ga stavio u nesto masno,jos neko guro naopako mikro usb u mobitel jer su budale naslikale znak usb-a s obe strane,a inace moras imat osjecaja ako nece da sjedne okreci na drugu stranu.Ima jos nesto neki imaju dva vodica kao za fazu i nulu a neki samo jedan vod-kablic,mozda zato nemoze i puniti i prenositi medije u kompjuter ko bi znao,prije ce biti neispravan...
 
Poslednja izmena:
Naravno da ima razlike u kvalitetu kablova. Neki kablovi pružaju preveliki otpor. Koristio sam neki Samsungov fejk kabal (nisam ni znao da je fejk) i moj HTC M9 se punio od 0 - 100% za nekih 5 ipo sati. Jednom prilikom sam žurio a baterija je bila prazna i u afektu sam razlupao telefon misleći da je krš. Kasnije se ispostavilo da je do kabla jer sam njime probao da punim tablet i trebalo mu je oko 6h. Sa boljim kablom se punio najnormalnije.

Mislim da ne treba štedeti na takvim stvarima. Imam Vartin USB C 3.0 kabal i sve radi kako treba. Treba da mi stigne i UGreen pa mogu da podelim utiske ako nekog interesuje.
 
Ko tvrdi da razlike u kablovima nema, zivi u debeloj zabludi. Da krenemo bez merenja i cifara, samo prosta logika, ako postoji kabal 0.5€ i od 15€, zasto bi bilo ko kupio ovaj od 15? Ako ga niko ne kupuje, onda logicno pitanje, zasto je napravljen i kako kompanija koja ga pravi opstaje? Odgovor je jednostavan i logican, sta god da kupujes imas Mercedes i Yugo..i bukvalno je tako. Ja sam kablovima i punjacima poceo da se bavim pre par godina kada sam hteo da bacim jedan punjac, onda slucajno uzeo neki Ugreen i skapirao da je punjac Ok, a da kabal nije samo radi/ne radi nego mnogo vise od toga. Kad se prica o nekim standardima treba razdvojiti brzinu prenosa podataka (usb 1.0, 2.0, 3.0 i 3.1) i standarde koji oznacavaju brzo punjenje (Qualcomm 2.0, 3.0 i 4.0 koji je najzastupljeniji), mada ima i drugih standarda (Samsingov AFC, Huavei FCP, Google PD, Apple PD, Oppo Vooc) itd. Da bi se kablovi i punjaci testirali neophodno je, u najgorem slucaju, da se poseduje makar neki kvalitetniji usb tester, a bilo bi pozeljno da bude i neka ozbiljnija oprema. Aplikacija tipa Ampere daje donekle sliku, ali daleko od prave specifikacije. Ono sto vecina gleda u specifikaciji jeste jacina punjaca, tj koliko ampera moze da izbaci na izlazu, mada je to potpuno pogresno. Kod standardnih punjaca npr, mnogo je vaznije da napon ne pada ispod 5V nego da li je na izlazu 1 ili 1.5A. Kod brzih punjaca napon takodje igra vecu ulogu od jacine struje. Qualcomm radi sa dinamicki promenjivim naponom koji se krece od 5-12V sa 3-1.5A. Apple npr ima PD standard koji najveci deo vremena radi izmedju 13-14V sa 0.8-1A - znaci samo 1 amper, a punjenje smanjuje sa 3 na 1 sat. Zanimljiv je Oppov Vooc koji radi sa neverovatnih 10V na 5A sto daje 50W snage. Na kraju, ono sto vas sigurno najvise zanima, sta kupiti. Iz mog iskustva, a prodajem ih i na KP vec duze vreme (mada sada dosta manje), Ugreen je neka zlatna sredina, kvalitetni nisu ni jeftini, ni preskupi, ali ih ipak ne prodajem. Neprikosnoveni broj 1 je Anker i tu ne treba stedeti pare. Ankerove kablove sam imao za iPhone i mogu da kazem da su od Apple kablova bolji jedno 10 puta. Za Micro i C kablove sam se odlucio da predjem na BlitzWolf, jer sam imao dosta njihovih punjaca i drugih stvarcica i uverio se da prave perfektne stvari koje su za nijansu pristupacnije od Ankera.
 
Nazad
Vrh Dno