Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

MTS podrska u Subotici i BG reko bih da nije ista nemojte da se uzbudjavate ocigledno svako prica iz svog iskustva. :)
 
nema tu nekog pravila, valjda zavisi sta im je prioritet.. kada sam imao prekid neta, dosli su u nedelju ujutru da rese. sad prijavljujem problem sa uploadom (nije 8 nego je 2 mbps) al evo vec mesec dana nikako da rese.

Sent from Galaxy S8
 
To sa uploadom ako nisi vec imao moras da cekas da dodjes na red.
Ja sam isao da pitam i da pokusam da ubrzam ali su mi rekli da ide sistemski i da moram da cekam.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ovo što raspravljate pod MTS podrska to su bar 4 različita sektora u mtsu i svako od vas hvali ili pluje različit deo podrške.
 
+1
Upravo tako.
 
Pozvao sam danas kol centar mts da pitam imaju li informaciju o instaliranju optike na Savskom vencu. Naravno da nemaju ikakvu informaciju o vremenskom terminu, ali mi rekose da ako zelim optiku prvo moram da imam fiksnu liniju na adresi. WTF?! Dje je Evropa, dje smo mi...
 
A gde je tek Rusija.. Licni primer u Moskvi 2010: 10.00 pozvao za prikljucak na internet u iznajmljenom stanu, pitaju da li je hitno (mora li danas) - to se naplacuje mozda 10-30e (ne secam se tacne cifre, ali nije bilo puno), kazem ne, odgovore da svakako su slobodni i danas ce doci. 13.00 - vec dovucen u stan ethernet kabal, podesen racunar. Prikljucak 0. Vozi. 30/30mbit ~10e mesecno u to vreme. Bez ikakvih obavezujucih ugovora na 12/24 meseca. Jos su sa racuna skidali novac po danu. Uplatis na racun naprimer za 5 dana - koristis internet, kad nestanu sredstva - samo ugase i cekaju opet da popunis racun (ide u minus svaki dan, ako nisi trajno iskljucio na mesec-tri - to se naplacivalo neku sicu), pa automatski puste. Racun moguce popuniti bilo gde u gradu gotovinom na elektronskim terminalima (najbolja stvar ikada, cudi me da jos uvek nije zazivela svuda: placas sve, od komunalija, preko mobilnog, interneta, pa do popunjavanja racuna elektronskih novaca, cak i online igrice), moglo i preko kartice, preko interneta. E to je usluga na nivou. Mozda i kod nas bude za 50 godina (ali sumnjam).
 
Poslednja izmena:
rekose da ako zelim optiku prvo moram da imam fiksnu liniju na adresi.
Znam da uslovljavaju optika pakete sa fiksnom linijom ali ovo je 1d1otizam.
Zamisli, neko zeli da predje sa drugog provajdera gde nije imao fiksnu liniju uopste, pa podnosi zahtev za fiksni da mu se ostvari prikljucak preko parice pa kad mu uvedu optiku prebacuju mu i fiksni na optiku...
Ipak mislim da ovi u callcentru nemaju pravu info vec da mozes traziti optiku pa ce ti svakako dati i fiksni broj kada ti uvedu.
Ako je stvarno ovako da prvo mora fiksni, to se zove "zbogom pameti"
@Caridze
Tako nesto ce kod nas biti moguce NIKADA.
Sistem mora biti donekle uredjen a kompanija bi trebala da brine o svakom novom/postojecem korisniku.
Obe stavke su kod nas u domenu Sci/Fi.
 
Da li je neko iz blokova dobio opticki internet?

Ja sam konkratno iz bloka 45, zgrada je povezana sa centralom, oprema je odavno instalirana. Niko nas nije kontaktirao iz prodaje do sada.
 
Evo prošlo 18 mjeseci kako je otvorena tema a još nema naznaka kada će MTS pustiti krajnim korisnicima optički internet. A ljudi su se nadali da će pustiti do kraja prošle godine :)
 
Da li je neko iz blokova dobio opticki internet?

Ja sam konkratno iz bloka 45, zgrada je povezana sa centralom, oprema je odavno instalirana. Niko nas nije kontaktirao iz prodaje do sada.

Jeste odavno blok 70 pisao sam vec ovde na temi znam za 3 komsija mojih su uzeli.
 
Jeste odavno blok 70 pisao sam vec ovde na temi znam za 3 komsija mojih su uzeli.
Optiku si mogao da uvedes i pre 5 godina samo je pitanje po kojoj ceni.
Ovde je prica o ceni za mase a ne za izuzetke

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Mislio sam na ovu cenu sto aktuelna je (neko je kacio flayer na forum), sto svima ugradjuju optiku po Srbiji nije nikakav izuzetak.
 
Bili mi neki momci iz Telekoma da mi menjaju ruter.
S obzirom da ormani nicu ko pecurke po Subotici pitam ja njih o cemu se radi.
Kazu da je huawei preuzeo da uvede optiku i da ce optika ici od centrale do tih ormana a posle od tih ormana ibu postojecim bakarnim kablovima do svakog korisnika.
To koliko sam skontao je neki hibrid/mutant ...
Ali kaze da recimo ako si udaljen 800m od ormana trebao da imas min 30mbit..ja mu rekoh da imam jedno 350 m on rece da nikakav problem da imam 50mbit net.
Sto je najbolje rece mi na kraju da sve to treba da zavrse po celom gradu do 20.jula.
E sad...sacekajmo 20 jul pa da vidimo kineze dal lazu ...
Pozzz
 
Malo mi nije logicno da rade isturene stepene sa kombinovanom optika/bakar infrastrukturom.
Znam barem tri druga provajdera u gradu koji idu na cistu optiku.
Ovde u Teslinom im je centrala jako losa, prekosutra pocinje jul mesec a koliko sam video tu jos ni metar nisu iskopali.
I koliko znam svi istureni stepeni se stavljaju tako da najdalji korisnik nakacen ne bude dalje od 300 metara (samo teoretisem, ko zna tacan podatak nek me dopuni).
Ako i budu istureni stepeni, nadam se da ce podrzavati VDSL2 vectoring, onda bi bar imalo smisla to da rade iako smo debelo zagazili u 2018. To je trebalo biti uradjeno pre bar 5 godina sad mislim da je kasno.
 
sto se mene kao average korisnika tice 50mbit mi je za sad dovoljno.Ako bi dosao sbb sa 100 mbit presao bi kod njega odmah.
 
Ako i budu istureni stepeni, nadam se da ce podrzavati VDSL2 vectoring, onda bi bar imalo smisla to da rade iako smo debelo zagazili u 2018. To je trebalo biti uradjeno pre bar 5 godina sad mislim da je kasno.
Izgleda da podrzavaju. Pre 2 nedelje su mi radnici telekoma rekli da me prebacuju na "novu centralu", koja se nalazi ispred moje kuce. Posle prebacivanja je ovakvo stanje(pre je maksimalna brzina bila 10Mbit/s).

b.png
 
Koliku brzinu ti pokazuje speedtest.net?
Ovde pise da ti je port setovan na 120/20 Mbita....
 
Poslednja izmena:
Lool
duplo jaci UL nego DL. Nemoj slucajno da im kazes :p
Verovatno je DL ostao podesen na 10 a UL koliko moze pa ti je sad "koliko moze" = 20 Mbita :d
 
Ni u ludilu ne prijavljuj. Vozi tako i pevaj
 
*mjau**mjau**mjau* up 20mbita...
koliko bi onda trebalo da moze dL 100?
 
Poslednja izmena:
sto se mene kao average korisnika tice 50mbit mi je za sad dovoljno.Ako bi dosao sbb sa 100 mbit presao bi kod njega odmah.
Napravio bi ogromnu grešku.
Nije bitna brzina,nego pouzdsnost i samo pouzdanost.
Na prvom, neprikosnovenom mestu je Telekom VDSL,pa onda ostali.Sbb na koaksijalcu nije pouzdan ni približno kao vdsl.Kod RV optike na primer,pouzdanost je približna VDSL-u.Vdsl za 12 meseci nema niti jedan jedini prekid,niti samenjenu brzinu u špicevima.RV optika,za godinu dana nekih 4-5 kratkih prekida,i jedan do dva duža prekida.
Sbb konstantno u špicu problemi,a prekidi su česti.
 
Poslednja izmena:
+1. SBB je od pre cca 2 godine, cini mi se, kada su korisnici na dosta cvorista dobili brzine kakve ta cvorista nisu mogla da opskrbe, postali obican zapadni provider, dakle nesto najgore.

Ja sam cesto rekao, radije bi nas Telekom 50/2 nego korejski 1/1Gbps, jer je konzistentnost mnoooogo bolja, a i radije bi nego britanskih 100/20 u to vreme, ne da je konzistentnost bolja, nego je i uglavnom bolji nas VDSL :)
 
Ono što mogu da kažem kako ide internet po kvalitetu veze:
- Dedicated optika (skupo)
- gPON optika (jeftino)
- VDSL
- Cable
- Wireless

Tako da je po kvalitetu i stabilnosti veze VDSL ispred cable, jer nije deljeni medium. gPON jeste deljeni medijum, ali ima tolko veliki kapacitet u odnosu na bakar da je ipak klasa iznad.
 
@Ava. : Prijavio ne prijavio oni će za par dana to da podese onako kako ti sleduje.. sad se samo "igraju" & testiraju vektoring. Već je slična situacija bila sa još par Benchmark korisnika kod kojih su na isturenom stepenu odradili VDSL vektoring, pa je posle podešeno ono što korisnik plaća.
Plus takođe je i to "port konfigurisan na 70 a speedtest meri 20" viđeno nekoliko puta i svaki put su u pitanju bili Box korisnici, kod kojih se download brzina limitira softverski, pa kad odrađe promenu profila zaborave da promene i taj limitr (da setuju novu veću brzinu na koju treba da se limitira korisnik).

@Mobtel063: Ništa to nije novo i čudno... i kod Telekoma važi priča da ukoliko infrastruka nije preterano loša to će sve da radi dobro... do momenta kad se ne javi "izvor šuma"... onda kreće pravljenje korisnika majmunom i kao menjaju ruter 3x, provere u centrali, ako si baš baš dosadan i postoji slobodna parica onda zamene i paricu u centrali a ni na pamet im ne pada da provere spojeve na 3 najbliže bandere... to je glavni problem sa Telekomom... sve prvo rade osim da provere "bilo šta u sredini".. pa im se dijagnostika svodi na "proveri ploču u centrali i proveri utičnicu kod korisnika" i ako to ne reši problem onda je 'rešenje' čuveno "spusti ovom brzinu da ne puca tako često net".

p.s. Pre nego što me neko optuži da i ovde pišem "iz ogorčenosti" / "zbog frustriranosti" kao na EON temi da odmah napišem da koristim 50/8 VDSL (pre toga 50/2) već 2.5 godine i da to radi bez ikakvih problema (ali da, do tog stanja blaženosti je moralo da se dođe preko Ratel-a).
 
Nazad
Vrh Dno