Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

meni je interesantno da razvuku po zgradi kablove, a do zgrade kad dodje, dobro doslo.... ne kazem da je obavezno losa politika... na taj nacin zagolicaju mastu, a kad bude bice...
 
  • Like
Reagovanja: M J
Oni kad razvuku kablove po zgradi treba da splajsuju sa glavnom mrezom po kanalizaciji. Ne treba tu da dodje, treba samo neko da se nacrta da to odradi.
E sad u vezi telekoma ne znam zasto se ceka dugo na splajsovanje kabla sa glavnom mrezom, ali u vezi oriona kada je meni to uradio, cekala se dozvola od telekoma za sahtu, pa je potrajalo.
 
  • Like
Reagovanja: M J
To ti je zavrsna opticka kutija.
Nije im cudna politika, prvo moraju da uvedu do zgrade po ulazima, pa tek korisnicima da ponude sta ima.
Bilo bi skroz cudno da ponude nesto sto ne postoji u zgradi.

Iskreno moja zgrada jeste stara (rane 70te) ali su struja i telefonski kablovi cak i televizija po celoj zgradi razvucena uz koriscenje buzira...
Buzire sem PTT-a do sada nije niko koristio a buduci da su PTT i MTS mama i cerka nije mi jasno zasto nisu koristili buzire za provlacenje optike...

Sve u svemu ove kutijice su bas na dohvat ruke i otvaraju se bez problema u poredjenju sa postojecom opremom SBB-a...

Nadam se da ce za nedelju dve poceti da zovu korisnike a mozda i vuku za rukav da se prebacimo kod njih...
 
Nisu koristeni jer su tako "pametno" postavljeni da im namena nije bila za koristenje u buducnosti za novu instalaciju vec samo da zastiti taj telefonski kabl i negde eventualno koaksialni (to je vec 80-ih).
U mojoj zgradi (kraj 60-ih) nije moguce kroz postojece buzire (gumena creva u podu) provuci uz postojece stare instalacije nista, niti umesto njih.
Neki su pokusavali sa strujom i odustali.
Sve je lose spojeno (buziri) pa zato nije moguce po stanu razvlaciti tuda nove kablove umesto starih.
Ko radi lupa zidove, postavlja novu instalaciju, svuda novi kablovi i buziri.
 
Nisu koristeni jer su tako "pametno" postavljeni da im namena nije bila za koristenje u buducnosti za novu instalaciju vec samo da zastiti taj telefonski kabl i negde eventualno koaksialni (to je vec 80-ih).
U mojoj zgradi (kraj 60-ih) nije moguce kroz postojece buzire (gumena creva u podu) provuci uz postojece stare instalacije nista, niti umesto njih.
Neki su pokusavali sa strujom i odustali.
Sve je lose spojeno (buziri) pa zato nije moguce po stanu razvlaciti tuda nove kablove umesto starih.
Ko radi lupa zidove, postavlja novu instalaciju, svuda novi kablovi i buziri.

I da i ne...
Kad smo u zgradu uvodili interfon svi kablovi interfona su do stanova provuceni kroz buzire, pri cemu su oni kud i kamo nefleksibilniji od ovih optickih koji su prilicno savitljivi...
Sami buziri su precnika ~1.5" i svuda su zavrseni doznma iz kojih se po potrebi granaju dalje po stanu.
 
Оптика баш и није за цимање и вучу кроз црева плус ако имају кривине и преломе. Сутра ће неко да мења каблове за интерфон и покидаће слабашну оптику само тако. Ко ће то да поправи?
 
Hm... ja imam optiku, doduše ne telekomovu. Kabl koji ulazi u kuću nije ni približno tako slabašan, u crnom omotaču su dva vlakna. Uredno je provučen kroz bužir bez ikakvih problema. Na mestu terminacije ide u kutijcu i iz nje izlazi "nežan" kabl ali kako je to svega par desetina centimetara u ormariću za opremu, tu neke bojazni od kidanja nema.
 
Iskreno moja zgrada jeste stara (rane 70te) ali su struja i telefonski kablovi cak i televizija po celoj zgradi razvucena uz koriscenje buzira...
Buzire sem PTT-a do sada nije niko koristio a buduci da su PTT i MTS mama i cerka nije mi jasno zasto nisu koristili buzire za provlacenje optike...

Sve u svemu ove kutijice su bas na dohvat ruke i otvaraju se bez problema u poredjenju sa postojecom opremom SBB-a...

Nadam se da ce za nedelju dve poceti da zovu korisnike a mozda i vuku za rukav da se prebacimo kod njih...

Izvini, tek sad videh tvoj odgovor.
Isto je tako i moja zgrada matora, ali nismo dali da postavljaju kako hoce i da buse.
90% je proslo kroz stare telefonske kutije, gde nije moglo lepili su kanalice uz lift i resili su problem.
Lepo izgleda (skoro da ne izvaljujes da ima optike), minimalno buseno, a kutije su postavljene da budu pristupacne majstorima za buducu upotrebu.
 
I da i ne...
Kad smo u zgradu uvodili interfon svi kablovi interfona su do stanova provuceni kroz buzire, pri cemu su oni kud i kamo nefleksibilniji od ovih optickih koji su prilicno savitljivi...
Sami buziri su precnika ~1.5" i svuda su zavrseni doznma iz kojih se po potrebi granaju dalje po stanu.

Koje "crne dozne", sve kroz pod ispod betonske košuljice, doznu razvodnu mozda jednu da sam video u stanu i dnevnoj sobi... prethodne prepravke, plocice, gletovanja, krecenja, nista se nigde ne vidi...
Uf sto bi ga i ja rado kao brat renovirao ali ja bi bio jos gori, sve bi izvadio, u sivu fazu bi stan doveo i sve iz pocetka uradio...
 
Da li je neko dobio sa optikom ruter ZTE F660 od Telekoma ? Da li neko zna admin pass :mad: :d
 
Vredi kad je zdrava konkurencije na trzistu. Kod nas u gradu se pojavio exe net, i lokalni provajder je odmah povećao brzinu na 50/25,za 1090 dinara, mislim da je jedna od boljih ponuda i sire.
 
Da li ruter u user modu ima opciju forward-a portova da se ne bakcem sa reverse proxy?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Optika prosla kroz zgradu pre 1½ dana ali niko nista ne nudi niti se razvlaci do stanova...
 
Kod mene nikk nista nije postavio od informacija ni letaka nije bilo ali je uvodjenje uveliko krenulo. Tako da mozda najbolje da skoknes do poslovnice inoni te nadju da li su uslovi ispunjeni za pustanje.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Optika prosla kroz zgradu pre 1½ dana ali niko nista ne nudi niti se razvlaci do stanova...
Kod mene su sve zavrsili jos pre vise od 6 meseci i u zgradama i u sahtama sve povezano, ali i dalje ne daju, kad ih zovem oni cak i nemaju info da je uopste bilo sta povezano i postavljano.
Haos su.
 
Kod mene su sve zavrsili jos pre vise od 6 meseci i u zgradama i u sahtama sve povezano, ali i dalje ne daju, kad ih zovem oni cak i nemaju info da je uopste bilo sta povezano i postavljano.
Haos su.

Da ispravim pogresno ukucano "1½ dana" u adekvatno "mesec ½ dana" sada vec dva meseca...
 
Kod mene u zgradi prosle godine u novembru skupljali potpise, u avgustu ove godine razvukli vertikale (i doveli kabl do zgrade, kopali), pre nedelju
dana okacen plakat sa brojem telefona agenta prodaje i danas vidim da su uvodili u jedan stan.
 
Kod mene u zgradi prosle godine u novembru skupljali potpise, u avgustu ove godine razvukli vertikale (i doveli kabl do zgrade, kopali), pre nedelju
dana okacen plakat sa brojem telefona agenta prodaje i danas vidim da su uvodili u jedan stan.

A neka sira lokacija tvoje zgrade je?
 
2 zgrade na Dorcolu, jos maja skupljeni potpisi bukvalno svih stanara. U mojoj zgradi su bili da pogledaju gde bi se kopalo, ova druga ni pomen (a imaju 50ak stanova).
I nista... a provereno znam da za obe nema vise (slobodnih) VDSL portova :(
 
Ja sam malopre zvao i konacno su sve zavrsili i zvanicno sam se prijavio za opticki box sad trebaju da me pozovu i da se dogovorimo koji box cu uzeti i posle nedelju dana dolaze da montiraju u stanu.
Boga mi nekih 3 meseca su vrsili teh. provere i sredjivanje dokumentacije i da znate kad vam sve povezu po zgradi i napolju spoje sa svim sahtama od tada do mogucnosti pustanja mora da prodje min 3 meseca, nekada i vise( bilo ranije tako sad su smanjili na 3 meseca) sad samo da odlucim koji da uzmem i kad bude sve instalirano pustam vam SS da vidite kako radi sve to.
 
A zasto mora da prodje 3m?
Ne mogu sve posle da urade (papirologija) bez 3m ili sta je razlog za cekanje od 3m?
Mislim da taj rok nije tacan, kod mene u komsiluku (nekoliko ulaza dalje) su za 1-2 sedmice sve zavrsili, mislim...
 
Ne mora 3 mes, rekao sam bilo je i vise.
Zbog teh nekih stvari, pitao sam ih zasto sam ja morao da cekam toliko, kazu nije dovoljno da se sve poveze fizicki, posle mora kod njih neke teh stvari, pa teh dokumentacija i zato sam toliko cekao, kaze ranije je bilo i po 6 meseci cekanje od kad se sve zavrsi pa do zavrsetka teh dokumentacije, sad su se ubrzali malo.
Vidim da su i jos nekome davno sve zavrsili ali nema mogucnost jos ni posle par meseci od zavrsetka radova, e tu je problem da znate.
 
2 zgrade na Dorcolu, jos maja skupljeni potpisi bukvalno svih stanara. U mojoj zgradi su bili da pogledaju gde bi se kopalo, ova druga ni pomen (a imaju 50ak stanova).
I nista... a provereno znam da za obe nema vise (slobodnih) VDSL portova :(

Moje neko vidjenje stvari, nedostatak kvalitetnih kadrova u samom Telekomu koji bi izneli ovaj posao u nekom razumnom roku.
Govorio sam ranije da je milion korisnika na optici do 2020 nemoguce izvesti jer nema ko to da izvede cak i da na racunu imaju ceo iznos za taj obiman posao. Za glavne pravce po gradu nadju neke podizvodjace (to i mozda bude zavrseno do kraja 2020, u Subotici sam ih vidjao par meseci da rade ali ni njih vise nema) ali za krajnjeg korisnika da se odradi svaki prikljucak i fizicki i tehnicka dokumentacija to je ogroman posao na nivou cele zemlje.
A i npr. zgrada od 50 korisnika je npr 10 puta lakse odraditi nego 50 kuca.
 
A i npr. zgrada od 50 korisnika je npr 10 puta lakse odraditi nego 50 kuca.

Uopste ne mora da znaci... 50 ljudi jeste 50 ćudi (ili mozda 55-60 zavisno od mentalnog stanja 10-20% porbrojanih) ali 50 zasebnih kuca gde ljudi hoce da im se uvede optika moze biti mnogo lakse, jednostavnije i brze za uraditi nego u jednom soliteru usaglasiti se sta ko hoce i sta ko nece, pa da se na potpis(e) ceka mesecima, godinama, vreme prolazi... i jedina korist od toga je sto ce se izvodjaci u medjuvremenu uvezbati, podici kvalitet radova (mozda, nadajmo se) pa kad stigne soliter na red bice odradjeno nadam(o) se valjano... :d
 
Ne moraju uopste da se sakupljaju potpisi dovoljno je da se Mts obrati predsedniku skupstine stanara i ako on odobri oni ulaze bez ikakvih skupljanja potpisa i to kratko traje ako su ljudi(predsednik iole normalna osoba) moj slucaj iz zgrade.
Doduse meni je tetka upravnik zgrade pa su nju kontaktirali ona pitala mene sta je to, ja kad sam cuo sta traze samo sam rekao potpisuj(ona zena ne zna nista o optici i cemu sluzi ista, ima preko 70 godina) ona potpisala u ime stanara jer je za to i odredjena izmedju ostalog, i naravno niko se nije bunio.
 
Gde ima danas 8 mes po 1, ako neko zna molio bih da javi za Beograd, hvala unapred.
 
To 8 meseci prvi put cujem.
6 meseci gratis box optika mts

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno