Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Keops

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2002
Poruke
691
Poena
320
Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

MODEDIT:

Objasnjene razlike izmedju tehnologija PON vs VDSL vs DOCSIS by @poglavicas:


PON vs VDSL vs DOCSIS:

PON (gPON, 10gPON, ngPON2) su standardi za Point to Multi Point PTMP optičko povezivanje.

PON podržava:
2.5, 10, 40 Gbps u downstreamu po jednom vlaknu koje deli do 32 korisnika.
1.25, 2.5, 10 Gbps u upstreamu po jednom vlaknu koje deli do 32 korisnika.
Pored toga je moguće ubaciti signal za CATV (analogna i DVB-C televizija) na posebnoj nosećoj frekvenciji (druga talasna dužina)
Sve od centralne lokacije provajdera do korisnika je pasivno. Daljine koje se mogu opslužiti sa jedne lokacije su do oko 20km.

DOCSIS je takođe Point to Multi Point PTMP standard za povezivanje preko koaksijalnog kabla.
DOCSIS 3.0 podržava do 1200/200Mbps po jednom kablu i kompatibilan je sa starim spliterima (koji u upstreamu propuštaju samo niže frekvencije do 50MHz)
DOCSIS 3.1 podržava do 10/2Gbps po jednom kablu, ali je ogroman problem što nije kompatibilan sa postojećim spliterima naročito u upstream-u. Zato SBB nudi 1Gbps/50Mbps na DOCSIS 3.0 u "giga gradovima".
Kroz isti kabl je moguće propustiti CATV signal.
Media converteri (sa optike na coax - DOCSIS) su aktivni, odnosno potrebno im je napajanje. Koaksijalni kabl može biti dugačak do nešto manje od 2km.

VDSL je Point to Point PTP* standard za povezivanje preko telefonske parice.
* VDSL Vectoring nije baš klasičan PTP niti PTMP standard, već je sličniji MU-MIMO tehnologijama na wifi i 5G mrežama.

VDSL profil 17a može teoretski da isporuči brzine do 200Mbps half duplex. Odnosno sam provajder određuje koje frekvencije se koriste za download, a koje za upload. To je moguće na telefonskim paricama koje su u odličnom stanju do 200m. Klasičan VDSL je PTP standard, odnosno korisnik svoju paricu ne deli sa drugim korisnicima. Brzina opada sa dužinom parice (atenuacijom signala).
Media converteri (istureni stepeni, MSAN...) su aktivni, potrebno im je napajanje. Moraju biti mnogo blizu korisnika, idealno u naseljima na svakih 500m. Do svakog je neophodno dovesti optički kabl.

VDSL vectoring može da pomogne u suzbijanju preslušavanja između parica koje prolaze jedna pored druge, ali kao i MU-MIMO tehnologije zahteva mnogo procesorske snage u MSAN-u, jer je algoritam složenosti O(n^3).

g.FAST je DSL standard koji koristi telefonske parice dužine do 50m, i podržava ukupno 1Gbps (down + up), koristi se za FTTB da se ne bi menjao telefonski kabl do korisnika (stana). Dobra stvar kod g.FAST je reverse power supply (CPE oprema obezbeđuje napajanje media converteru).




Poenta je da je PON:
- pouzdaniji (sve usput je pasivno)
- brži (do 40Gbps sa već ratifikovanim standardima ngPON2)
- future proof (40Gbps nije ni blizu teoretske propusne moći optičkog vlakna)
- na istom vlaknu paralelno može da se koristi gPON, 10gPON, ngPON2 i budući standardi. Pa je upgrade path prilično bezbolan.

Nije previše bitno za ovaj trenutak (prosečan korisnik će i sa DOCSIS i sa VDSL standardima da bude "pokriven"), ali je PON jasan kao nešto na šta će svi kad-tad morati da pređu.

end of MODEDIT




http://mondo.rs/a945109/Mob-IT/Vest...sformacija-fiksne-telefonije-i-interneta.html

Ok, prebaciće fiksni da radi preko neta, samim tim ide i gašenje standardnih 1000 (ili koliko već imamo centrala u celoj Srbiji), jer SVE njih mogu da zamene dve, tri. Možda čak i jedna, ali biće dve, ko kod Hrvata i Crnogoraca, KOJI SU SVE VEĆ ZAVRŠILI. (druga centrala je nekakav bekap)

Dve centrale za celu Srbiju!
= Otpustiš silan višak iz centrala, prodaš ili iznajmiš taj višak prostora i eto ti DRAMATIČNE UŠTEDE! To je dobro i za Telekom i za državu koja ta radna mesta i prostor plaća DOBRANO. Uopšte me ne bi čudilo da se "iznutra" pojedini radnici Telekoma protive toj transformaciji, da bi zadržali svoje (nepotrebne) poslove....

Potpisan ugovor sa Huawei-jem ("težak" 150 miliona €) i pada obećanje da će Srbija do 2020e biti išarana optičkim kablovima, i od strane direktora Telekoma a i od strane Vođe (koji je dodao da se "ne razume preterano u te megabajte i to" [emoji14] ) -

Sredili su Aleksinac, skroz.
OK:
Slikali se i veličali svoj uspeh tj "pilot projekat"... ali se niko odatle ne javlja da detaljnije kaže svoj utisak. Pre i posle. Sadašnja situacija. Korisniku verujem više... a ne da se Predrag Ćulibrk fotka sa speedtest.net-om unutar centrale i ispred isturenog stepena. Tu svako ima brz net! Ali tu niko ne može da ostvari konekciju! Osim njega i radnika u centrali

Sad se pominje i Kotež. (neprovereno!)
Možda ima nekog odakle, ko je dovoljno zainteresovan za tematiku i primećuje stvari/promene. (na bolje, nadam se.)

Osim najava, je l postoje neke praktične izvedbe po gradu Beogradu?

Planovi za delove grada, pre svega: kojim redom, kada. Bilo bi fer da Telekom to objavi! "Cela Srbija do '20e" - super. Ali, može to i preciznije... Ako je već stvar krenula i radi se. Zna se, valjda, kojim redom ide BG i kada.
Ali se ne objavljuje. Zašto?

I onda ne ostaje ništa osim spekulacija...

Da li ste videli da Telekom (tj. njihov izvođač radova, firma XYZ.) masovno po vašem kraju (kom?) sprovodi optičke kablove (bilo vazdušnim putem, putem samonosećih stubova za optiku ili podzemno), postavlja mini centrale U SVAKOJ ULICI i slično?

Ima i tih javih tendera za kupovinu telekomunikacione opreme "na kilo", ali ja to ne umem ni da nađem ni da tumačim.

Plus sumnjam da je to javno, ako je već deal napravljen: Huawei, svuda, za sve. Naši: izvođači, eventualno i sirovina - kablovi. To imamo.

Ako je krenulo sa Aleksincem, znači da se uveliko nastavlja. Pitanje je samo kojim redosledom i kada će doći do... Većine. Sigurno neće doći do svih istobremeno/2020e, već ranije, pa i 2017e. Jedino će, verovatno, pakete menjati tek kad zahvate solidan deo države.

Strategija "Aleksinac" sugeriše da će im prioritet biti manja mesta, i i to je super. Svako bi trebalo da ima pravo na brz net.
Pitanje ( o "vizuelnom prepoznavanju" radova :) ) stoji ne samo za BG. Ali je jako bitno da primetite da se radi po CELOM kraju, da svaka ulica ima istureni stepen u najavi/izgradnji, a ne samo jedna (ulica, zgrada) jer je toga bilo i pre ove najave.

Valjda je logično da rade NA VIŠE MESTA ISTOVREMENO (u više gradova, u više BG opština), a ne opština po opština. Mada se ni to ne zna...

Čemu tajnovitost Telekoma?
To jeste NAJVEĆI PROJEKAT TELEKOMUNIKACIJA u Srbiji danas, ma - IKADA.... daleko važniji od npr. (nepotrebnog) davanja stotina hiljada/miliona evra Partizanu i Zvezdi ILI trampa: davanja +383 Kosovu za postavljane 100 antena na 20 repetitora. Privremeno. (Tender za operatera ma celoj teritoriji Kosovo daje na licitaciji tek za TRI GODINE!)

A novine su pune toga, umesto da informišu narod o all ip transformaciji-projektu, izvedbi i tokovima, rokovima, radovima, benefitima itd.

Dok se Telekom opameti, sa sadašnjih 10% udela u fiksnoj koje ima SBB, 2020e će (SBB) imati 30. Najmanje. Do tad ce i da ispeglaju sve greske.
I treba! Podrzavam, iako je i SBB pun mana. Ali nije SBB tema. Monopol i kvalitet usluge su direktno vezani za razbijanje pozicije "vodećeg". Jer vodeći, monopolista na fiksnu (Telekom) isisava pare, troši na višak zaposlenih, donacije, sluša sva naređenja države iako ima šatro profi menadžment, visi o koncu privatizacije Nemačkom Telekomu non stop.... I umesto da ubrza all ip transformaciju, informiše ljude, POVEĆA (poslednji put, pre optike) i DOWNLOAD i UPLOAD na maksimalni mogući *, oni rade šta... OTVARAJU MTS BANKU. Kredit da se plaća kroz mts račun. Ne treba mi kredit, pod 1. Pod dva, online plaćanje je budućnost. Telekom to zna i ima plaćanje karticama. EPS, Infostan, SBB tu kaskaju dobrano! Kartice ne primaju, ONLINE. To je komfor, a ne "kroz račun za telefon".

* da, ne može kod svakog isto. Loše parice, blablabla. Ali paketi i ti "profili" koje oni imaju po centralama ne moraju da budu fiksni, zacrtani u kamenu... Nek' naprave varijabilne. Koliko linija može da podrži toliko pustiš, pa u komunnikaciji sa korisnikom, ako se konekcija gubi, smanjiš MALO.
DVA KLIKA.

Ali njih boli uvo da to naprave/iskomuniciraju s korisnikom. A niko se ne bi bunio, kad zna da mu je to maksimum. Pa i da je paket 33/3, 66/12, 40/20 i sl.
Vdsl to može!

Naplatiš u formi do 5, do 10,20,30,40 i upload i download i ćao. Billing bi bio komplikovaniji, ali bi bar svi imali najbolje sto može, do optike. Ali se to desiti neće, jer su ljude silovali ugovorima. Dići će upload, ako i to. Uostalom, njihov posao je da smisle naplatu.... Ne moj.

A kad malo prošire voice-over-internet i optiku (all-IP), pitanje je i kakvu će tad smisliti kombinaciju paketa. 200/5, 500/10 možda.

Ako uopšte i puste 500...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene u Staroj Bezaniji na NBG sprovedena optika do svake druge zgrade, a ove koje su izvukle deblji kraj dobile samo novi bakarni kabal.
 
Koliko sam razumeo ponudu telekoma:

Do 2020 svugde FTTH (citaj ftth, a ne ftt(x)). Sto se tice paketa, to je nepoznato jos, posto sam citajuci njihovu ponodu stici 1gbps internet (gpon) u urbanim delovima, svugde dalje minimum 50 mbps. Takodje i 4k televizija.

Sto se tice raspodele poslova. Deal je napravljen da huawei obezbedi opremu, a nasi da obezbede infrastrukturu, sto znaci da ce biti unajmljivani nasi podizvodjaci da kabliraju do krajnjeg korisnika.

Celokupna problematika: (kabliranje do krajnjeg korisnika i raznorazne dozvole). Mini rat se uveliko vodi, jedan operater sece drugom operateru kablove, dok obrnuto ide sa dozvolama. Jedan operater ne da drugom operateru dozvolu da polozi kablove.

Predpostavljam da je eventualno kod telekoma to lakse po gradovima, mogu da polazu kablove kroz sahte, a u daljim mestima, ili podzemno polaganje kablova, u kombinaciji sa banderama.

Do 2020 nema sanse da se svima uradi, lepa je to prognoza 3 godine, mozda za manja mesta, ali evo ajde da uzmemo centar Beograda, zgradu sa vise spratova (5-10).
Check Checkers and Dischem Specials.
Po njihovim recima treba svako da dobije FTTH, a ne FTTB. Sto znaci do krajnjeg korisnika treba da dodje opticko vlakno barem do ulaznih vrata za dzabe. A po zelji korisnika dalje kabliranje u drugu sobu itd (verovatno da se plati).

Cenim da ce biti gotov ceo NBG, manja mesta, ne znam kada ce ostali biti uradjeni. Takodje znam da telekom mora da napravi ugovor sa svakom zgradom oko potrosnje struje (valjda zbog ipan-a, ispravite me ako gresim), tako da nije to bas jednostavno kako izgleda.

Sve u svemu, i kad dodje optika, ne znam kakav net ce ponuditi. Koja je isplativog optickog neta ako mi ponude 100/2 mbps (to imam i vec na kablovskoj, cemu muka prelaziti na vlakno). Da li ce eventualno dati simetricniji upload/download na gponu, sobzirom da kazu da ce ici do 1 gpbs. Gpon podrzava 1.2 gbps download, 2.2 upload.

Najbolje je sacekati i videti, sobzirom da i ja sam u centru Beograda imam losiju fiksnu vezu nego neko u selu. A infrastruktura je uradjena za vreme Tita, kada se i zgrada gradila.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ima da se mi načekamo do FTTH... ja bre već peti mesec čekam na odgovor oko prebacivanja Box paketa na VDSL - nemaju portove... kao pre 20 godina što se čekalo za telefonski priključak... :/
 
Poslednja izmena:
Cuj pre 20 godina :D ja sam pre 8 godina cekao 6 meseci na obican adsl u Zr. i kada je stiglo nije radilo jer su uveli na pogresan broj. Umesto na 5xx x57 uveli su na 5xx x54 - svuda u ugovoru stoji 5xx x57 samo u paragrafu koji spominje broj za uvodjenje pise 5xx x54. Radnik u poslovnici cevap prstima (leskovacki cevapi, ne bosanski) omasio sedmicu i lupio cetvorku. Ja odmah raskinuo ugovor jer nisu mogli da promene to i da mi ostave opremu nego da vratim sve nazad i da ponovo podnosim zahtev i cekam opet 6 meseci. No bez obzira na to uredno su mi stigli racuni za prva 2-3 meseca. Kad sam poslao caleta da se zali rekli da moram ja licno da dodjem da dam izjavu pred policijom da nisam pokusao neke mahinacije i da ce me tuziti - HAHAHA!
Jedan kratki poziv sa povisenim tonom drcnim ponasanjem je ucinio da sve nestane. Tako da sumnjam ja u njihovo do 2020.
 
Neka prvo u svaku zgradu dodje FFTB pa posle ce lako biti i FFTH.
Osim toga ovde pise:
Projekat modernizacije fiksne telefonske mreže će, između ostalog omogućiti da veliki broj korisnika, pre svega u urbanim sredinama, bude realizovan na optici (FTTH), gde se korisničke brzine mogu kretati i do 1Gb/s.
Nigde ne pise da ce svi imati FFTH vec da ce omoguciti da veliki broj korisnika ima FFTH.
 
Ja sam čekao i čekao bilo kakav upload godinama (preko decenije) da povećaju u Ustaničkoj (BG) i ništa od toga. A trebao mi je i treba. Sve su to najave. Kada se pojavio TT (osim Beogrida) počeli su i Telekom i SBB da uvode brz net (SBB deo Dedinja, Telekom Stepa itd.), ali se stalo kada je propao TT. Sada kada je Telekom najavio i u SBB temi se pojavila priča da će SBB povećavati upload već od proleća ove godine. Oni to samo puste info da korisnici ne prelaze kod drugog provajdera, zatim pokušaju da obavežu ugovorom i dalje ništa od toga. Kada bi Telekom zvanično objavio sve informacije gde je uvedeno u Aleksincu (sve lokacije, ulice), tada bi situacija bila drugačija. Da nas non stop zasipaju informacijama u kojim ulicama u Srbiji je dobijen brz net, da odmah naprave preliminarne pakete... tada bi SBB morao da se pokrene a ne da čeka šta će ovaj drugi da uradi pa njega da prati. Mnogi su (kao ja) bez ugovorne obaveze čekajući da se nešto promeni ali lakše je otići iz zemlje i u inostranstvu imati "normalne" internet brzine nego dočekati da se neko seti u Srbiji. Kao da im nije cilj što više da zarade već da što više z korisnike.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Mislim da i mi previse ocekujemo.
Istina u razvijenom svetu postoje odredjena mesta gde se moze imati 1/1Gbps za 40e ali u 80% slucajeva ne mogu da imaju ni 50Mbps.

Cak i Japan gde ogroman deo populacije moze da uzme 1Gbps po ceni od 40-50e mesecno ima problem sa istim tim internetom.
Oni ti daju opticki kabal i postoji teoretska sansa da ti imas 1Gbps ali u praksi gotovo neostvarivo. Cak ljudi imaju i po 10Mbps preko dana ali zato nocu kada nema korisnika mogu da gledaju speedtest i brzinu od 850/800Mbps.

Problem kod vecine provajdera u Srbiji je UZASAN Upload ali makar u vecini slucajeva ispunjavaju obecane brzine.
 
Sve je to u redu što kažeš ali meni ne trebaju tako velike brzine, bitno mi je samo da se pomerim sa 3 mega koliko imam upload na SBB-u (50/3 je paket). To je sve previše za jednog korisnika (1/1Gbps), meni bi trebalo 50/30 i ja bih bio prezadovoljan, tipa stavim neki veći materijal uveče i ujutru završeno, ili ako imam NAS da mogu sa drugima da delim velike fajlove a da ne skidaju od mene tri dana par giga.
 
Koliko znamo ovde sa foruma Telekom je FTTH pustio samo u Novom Milosevu (probno) i u Stepi pre nekoliko godina! https://forum.benchmark.rs/showthread.php?272333-MTS-BOX-paketi&p=4935200&viewfull=1#post4935200
Cini mi se da nam je svima realnost istureni stepen i brzina ko ima srece do 50Mb/s, a FTTH u nekom drugom veku dok VDSL ne vrati i ne u stostruci svaki ulozeni dinar!:)


Nije svima realnost isturen stepen, verujem da ce svima staviti ftth.
Ali gadi mi se nas "optimizam", popljujemo sve dobro sto moze da se desi. Na kraju krajeva - ako telekom ne resi da stavi vecini optiku, eto na vidiku sbb uveliko kupuje operatere, prvo ikom, sad cujem i targo. Pa da vidimo ko ce koga da pojede, i sta ce da se ponudi.
 
Jednog dana ce se svakako preci sa VDSL-a na FFTH samo sto to nece biti u narednih 5godina sigurno.
 
Koliko znamo ovde sa foruma Telekom je FTTH pustio samo u Novom Milosevu (probno) i u Stepi pre nekoliko godina! https://forum.benchmark.rs/showthread.php?272333-MTS-BOX-paketi&p=4935200&viewfull=1#post4935200
Cini mi se da nam je svima realnost istureni stepen i brzina ko ima srece do 50Mb/s, a FTTH u nekom drugom veku dok VDSL ne vrati i ne u stostruci svaki ulozeni dinar!:)

Moze komotno i 100Mb/s sa isturenim stepenom i bakrom do stana:

vdsl_ipan.JPG

Svakako je FTTH bolje resenje. :)
 
Moze komotno i 100Mb/s sa isturenim stepenom i bakrom do stana:

Pogledajte prilog 219829

Svakako je FTTH bolje resenje. :)

Ma znam ja da moze, ali svi koji su na granici i vise od 300 metara a parica im je malo losija, jednostavno im nece pustiti! ;)
Koliko si daleko od IS?:)
Nego sto bar ne shvate da je optika jeftinija od bakra i FTTH svakako jeftinije resenje od isturenog stepena bar u manjim mestima gde su kuce i nema puno zgrada!
Ako vec prave plan unapred za naredne godine valjda ima nekog ko o tome razmislja.
 
Poslednja izmena:
Ma znam ja da moze, ali svi koji su na granici i vise od 300 metara a parica im je malo losija, jednostavno im nece pustiti! ;)
Koliko si daleko od IS?:)
Nego sto bar ne shvate da je optika jeftinija od bakra i FTTH svakako jeftinije resenje od isturenog stepena bar u manjim mestima gde su kuce i nema puno zgrada!
Ako vec prave plan unapred za naredne godine valjda ima nekog ko o tome razmislja.

Na skupstini stanara je receno da je u pitanju optika do zgrade, a kabl inace dolazi iz zgrade koja je ustvari drugi ulaz od mene, 50-70m kabla ima sigurno. A instalacija u zgradi je stara 37 godina.

Nazalost, nisam bio prisutan kad su provlacili novi kabl do zgrade.
 
Ista situacija kao i kod mene. Optika u zgradi pored, a bakar do mene.

Metar optickog kabla je postao jeftiniji od metra bakra(Zajedno sa potrebnom elektronikom)?
 
Ista situacija kao i kod mene. Optika u zgradi pored, a bakar do mene.

Metar optickog kabla je postao jeftiniji od metra bakra(Zajedno sa potrebnom elektronikom)?

Generalno gledano jeste jeftiniji. Kupis jednom, i nema toliko troskova odrzavanja. Ne trebaju ti dalja ulaganja za povecanje brzine itd.
Instalacije cak ne treba da menjas, dok opremu mozes (to ako vuces brzine preko 1 gbps)
 
Kako ne shvatate, pa trebace opet praviti tender i namestati nekome "svome", 'hebes sto se "bacaju" pare, nisu njihove, vazno je kako ih uterati sebi u dzep iz kase drzave, firme ...
 
Kako ne shvatate, pa trebace opet praviti tender i namestati nekome "svome", 'hebes sto se "bacaju" pare, nisu njihove, vazno je kako ih uterati sebi u dzep iz kase drzave, firme ...

Istina je da ce naravno namestiti tender, ali da "nisu njihove pare", i jesu. Koliko sam razumeo i telekom je morao da da ufur za ovaj projekat. Btw, ne mogu samo namestiti svoje, toliki je obim posla da moraju i druge unajmiti.
 
Sanse nema da ispostuju rok.
 
Krece se sa optikom(ftth) od ove godine. Realizacija prvog dela ce verovatno biti na prolece.
 
Sanse nema da ispostuju rok.
Nema ni teoretske šanse, kakav budak treba da budeš da izjaviš da će cela Srbija biti pokrivena sa ftth(pa i da je fttb) do 2020., što je za 3 godine.

Pa to je projekat za 10 god minimum.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
btw. Nisu jos ni IPv6 krenuli da primenjuju u Telekomu van eksperimentalne faze tako da je i 10 godina veoma optimistican rok.
 
Ne znam sto se toliko primate na FTTH. Pa nisu to ni obecali! Niti ce to moci do 2020e. (to da vecina ima Telekom FTTH)

Obecali su gde moze (racunaj mizerno), ali plan je da cela Srbija ima FTTB/N/C! Jer je lakse. Brze.
A do koga moze, ide opticko vlakno do stana.

U prevodu: svaka ulica mora imati IPAN. Do njega optika. Na dalje bakar. Tehnologija je VDSL vectoring. Sa dramatično smanjenom petljom. Koji su tu limiti brzina ne znam, ali 100/30 moze sigurno. Sto je danas, gde samo neki mogu 50 a niko 100 opet napredak. (attainable rate nebitan ako nema nikog na tom paketu)

E sad... Da ne krenu price kako je to isto sr4nje kao i do sad - nije! Ja prvi imam VDSL koji ne moze vise od 30 jer sam na 1.2km.

Logicno je da je korak prvi smanjivanje petlje. A to se radi IPANima, na ulici, u zgradi. Do njih UVEK ide optika. U njima bakar.

I i to je posao, i i za to treba mnogo da se kopa. Mada, meni ni bandere ne bi smetale, ako ih to ubrzava. Ali, obzirom da je Vodja obeco, kapiram da ce modernizaciju proglasiti projektom od nac. znacaja, i time smanjiti halapljivost opstina koje vole lovu od svakog metra kabla.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Krece se sa optikom(ftth) od ove godine. Realizacija prvog dela ce verovatno biti na prolece.
Daj boze, kada bi bili pametni pa da na prolece pocnu svima da daju FTTH to bi bilo pravo ulaganje u buducnost.
Kada se samo pogleda (pricam o manjim mestima bez zgrada, gde su samo samo kuce) kolika je cena jednog IPAN-a i koliko IPANA je potrebno postaviti pa sve potrebne dozvole, pa strujomer, kopanje i ostale zajebancije onda se tacno vidi koliko je isplativija optika po vec postojecim Telekomovim banderama!
 
Kod mene u Staroj Bezaniji na NBG sprovedena optika do svake druge zgrade, a ove koje su izvukle deblji kraj dobile samo novi bakarni kabal.
Svaka druga ima IPAN?

Je l sve to realizovano od sept 2016e, kad se Ćulibrk/Vučić hvalio? Je l kopaju i dalje? NBG je u neku ruku sporan, tu se "po malo" radilo sve vreme, i pre "ugovora decenije" (Targo, Beogrid-ima monopolista konkurenciju tamo, ne bi inače)

Off:
Telekom kupuje i samonoseće stubove! Optika moze i "kroz" vazduh. Samo je drugacija ZAŠTITA tj oblozenost kabla.
Rizika za bezbednost nema, u svim njihovim pravilnicima se detaljno objasnjava kako se to radi, koja mora biti min. udaljenost od tudjih naponskih kablova i sl. A i verovatno je lakse, glede gradjevinskih dozvola i papirologije lokalne uprave... Koja odavno udara globu po "kopanju" tj podzemnom kabliranju.

On:
Smiri komsije, nek ne brinu.
Sve imaju bakar! I zgrade u kojima je mini centrala imaju bakar od podruma do stana... I u Aleksincu je - IPAN na koji su prevezane bakarne parice gore a optika ulazi odozdo. Ali razlika i dalje postoji! Local loop je manji, VDSL brzina moze da bude maksimalna.

Evo. Gazda je tu :)
Sa sve bakrom.

abb6279a50f45c2a875fe85815bbcf3a.jpg


8c276fc15604ea69e1dcc76ef93f7f16.jpg


a6c814c5d5d069e7dea5740ddac1d407.jpg


393bdd24e3b16354738fe5d3e887a81c.jpg


c4a8ee6c144ad93cc01d70077e282d4e.jpg


9bd4340a358b6df453d3ecd1cb5096d5.jpg


E sad... Vece brzine nece pustiti dok ne zahvate masu. Nudice svojih 20, 50 i 100/2. Ali, cim krenu da pustaju ljude na 100/2 i to je progres! Jer 100 do sada nisu pustali nikom, osim ako nisi "njihov". Taj paket je farbanje ociju. Satro mozemo, ali ipak ne.

Pa ce posle, kad IPANA bude po celoj Srviji, menjati pakete, pa posle zameniti i taj mali bakarni deo optikom, kako im stanari dozvole, i eto FTTHa.
Proces.
Ali je bar zapocet! Jer oni optiku obecavaju jos od 2009e, pa '12/13e. Nije im Aleksinac prvi "pilot projekat".... Ali jeste konačni početak ka.

ps. za dušebrižnike: Znam da mogu da editujem prethodni post, na Benchmarku sam od osnivanja. Lakse mi je ovako. A i preglednije je, kad je post duzi. Mobilni je sve samo ne ugodna alatka za editovanje ;)
Bitan je sadrzaj a ne forma.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Daj boze, kada bi bili pametni pa da na prolece pocnu svima da daju FTTH to bi bilo pravo ulaganje u buducnost.
Kada se samo pogleda (pricam o manjim mestima bez zgrada, gde su samo samo kuce) kolika je cena jednog IPAN-a i koliko IPANA je potrebno postaviti pa sve potrebne dozvole, pa strujomer, kopanje i ostale zajebancije onda se tacno vidi koliko je isplativija optika po vec postojecim Telekomovim banderama!

Naravno, ono sto sam rekao se prvenstveno odnosi na NBG(mislim da je i Zemun u istoj prici), a ne znam kako ce ici i kada za ostale delove grada (i Srbije)- moguce da ce raditi u isto vreme i u drugim krajevima.
 
Poslednja izmena:
Koji će mi đavo 100/20, većini korisnika to ne treba.
Neka ponude nešto tipa 30/10, 50/20, i ja srećan.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Nek povecaju za pocetak upload na postojecim paketima, bar malo... Bar da su paketi 50/5, 100/10... U Stepi im propada FTTH bas zbog toga...
 
Stepa je previse mali uzorak da bi se nesto cimali, ali s druge strane logicno je bilo da popularizacija vdsl-a malo promeni stanje kada je "up" u pitanju, ali ocigledno iz nekog razloga nece da povecavaju. A iskreno ukidanje "up booster-a" nije imalo nikakvog smisla(jer su naplacivali nesto sto je vec trebalo da bude u okviru paketa, a onda jednostavno ukinu to....hm ???). Videcemo sada kada krenu sa svojim FTTH-om(Stepa je malo druga prica, instalacija je izgradjena sa zgradom, a Telekom se samo prikacio). Tehnicki oni za ftth koji sada trebaju da rade spominju UHD televiziju i brzine vece od 100Mb/s. Mada to u sustini nista ne znaci, jer to sto se kaze da je moguce ne mora da znaci da ce i pustiti to, jer realno mi nismo ni HD omasovili, a ne da ce neko uzeti UHD(da ne pricamo o broju UHD televizora u domacinstvima)- u sustini to vise zvuci kao komentar o mogucnostima u buducnosti(naravno mislim na UHD, jer ce verovatno ponuditi vece brzine onima koji hoce da plate). A iskreno se nadam da nece kopirati iste pakete za razlicite tehonolgije, tj. valjda ce konacno dati neki normalniji "up" na optici, mada ce onda tu imati problem da objasne kako onda na vdsl-u "up" nije bar u odnosu 1/10.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno