Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

2.5Gbps kad podeliš na 8, ne dobijaš 1Gbps po korisniku.

E, za sad i nemamo baš nešto masovno 1Gbps pakete, pa će i ovima koji ih imaju uglavnom raditi, ali nema garancije da će uvek raditi. Ukoliko 8 korisnika na jednom vlaknu imaju paket od 1Gbps i svi istovremeno povuku maksimum, svi će dobiti po ~330Mbps.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Nedavno sma kod drugara testirao 1Gbit, hmmm izvukao je oko 800MBit na speedtest-u mada verujem da je to limit mreznog kabla, kartice na kompu, z ato vreme je Upload od 100mbit isterao full

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
U gPON standardu je 2:1 odnos u korist DL. Odnosno, 2.5Gbps DL i 1.2Gbps UL. A provajderi (mts…) ima odnos u paketima 10:1 DL:UL, odnosno niži na nižim paketima. Tako da će sa ovim odnosom unutar paketa UL skoro uvek raditi maksimalno. Realno to ne treba da vas brine previše. Teško da će se na istom vlaknu desiti da svi vuku i šalju maksimalnom brzinom. Povremene oscilacije su moguće.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
2.5Gbps kad podeliš na 8, ne dobijaš 1Gbps po korisniku.

E, za sad i nemamo baš nešto masovno 1Gbps pakete, pa će i ovima koji ih imaju uglavnom raditi, ali nema garancije da će uvek raditi. Ukoliko 8 korisnika na jednom vlaknu imaju paket od 1Gbps i svi istovremeno povuku maksimum, svi će dobiti po ~330Mbps.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

U moj spliter su doveli 4 zivih vlakana. 1 vlakno na 2 korisnika. Sto znaci svakome po 1gbps.
Dalje u mom slucaju, posto sam ja jedini koji koristim taj spliter, meni su splajsovali citavo zivo vlakno i dali mi na koriscenje.
 
Poslednja izmena:
Sve to OK, ali odakle znas da nisu negde usput isto to vlakno vec delili na isti takav nacin ili na vise? Jednostavno ne znas. Naravno, moguce je i da je bas kod tebe takva situacija trenutno, ali ne znaci da ga nece sutra "secnuti" i prikljuciti neke nove korisnike. :) Malo je skupo dovoditi vlakno do svakog, tj. na dva korisnika.
 
Sve to OK, ali odakle znas da nisu negde usput isto to vlakno vec delili na isti takav nacin ili na vise? Jednostavno ne znas. Naravno, moguce je i da je bas kod tebe takva situacija trenutno, ali ne znaci da ga nece sutra "secnuti" i prikljuciti neke nove korisnike. :) Malo je skupo dovoditi vlakno do svakog, tj. na dva korisnika.

Kako ne znam, bio ispred njega i jos ga pitao kako i sta radi. Nema drugih korisnika, dok su ostala vlakna oznacena i cekaju druge korisnike.
Ne znam da li je skupo, ali oni se kotiraju da svako moze da dobije do 1 gbps.
 
Bas kkao kazes ja gledao kod mene teoretski moze 72 korisnika jer toliko ima vlakna u dva kabla a 40 stanova. Nadam se da to nije deljeno negde ispred u sahtovima

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Naravno da jeste deljeno, odnosno verovatno ce biti deljeno ako nije. Odnosno, ti ne znas da li je npr. na 2 "glavna" vlakna koja krecu od ISP-a stavljen spliter i od onih dva glavna "dobijeno" novih 64 vlakna od kojih 32 ili 16 ili 8 ili 5 ili 1 dolazi do tvoje zgrade/stana/kuce.

Ne zanosite se. Pogledajte koliko kostaju OLT-ovi sa 8 ili 16 ili 32 ili koliko god porta, pa se onda zapitajte da li je nekome isplativo da na uredjaj od nekoliko hiljada EUR-a prikljuci x2 korisnika u odnosu na broj portova OLT-a. Bez da racunate kiriju za kablove, izvedbu, samu cenu optickih kablova itd, sracunajte za koliko ce im se odplatiti investicija. :) Pa ne rade oni za kikiriki i srecnog korisnika koji se topi da ima vlakno samo za sebe i jos jednog, vec za profit.

Mislim, mozete se vi nadati i verovati u sta god, ali na zalost to ne funkcionise na taj nacin.


To vam je isto kao i da kazete, aha. Ako moj provajder ima (dajem primer samo) 40Gbps internet link, on ce maksimalno da proda 40 paketa od po 1Gbps ili koji god vec broj nizih paketa, a da njihov zbir ne predje 40Gbps. Hoce, hoce, ali nikad. :p


thumbnailimage.img.jpg
 
Poslednja izmena:
@danilo989 i ostali, nije to vlakno. Samo vlakno je tanje i nalazi se unutrar te izolacije koju vidite. Ako se pod pojmom vlakno podrazumeva medijum kroz koji se vrsi prenos podataka, odnosno svetlost. Ako pod vlaknom smatrate svakakve slojeve izolacije oko samog vlakna, onda mozete reci i da je onaj zuti kabl vlakno. :)
Ma znam da nije to samo vlakno, to je prva "izolacija" ali to je totalno nezasticeno zato i kazem gola optika.
Naravno da znam sta je i kako izgleda samo vlakno unutar nazovi izolacije.
Nisam bio 100% precizan mislio sam da svi kapirate o cemu se tu radi.
 
To nije baš klasična izolacija, u smislu električnog izolatora. To daje i čvrstinu optičkom vlaknu, da ne može doći do suviše velikog savijanja vlakna, kada deo svetlosnog signala izađe van, i onda naravno, kroz vlakno dalje prolazi oslabljen signal. Na taj način se može prisluškivati optički sigal, kome je u interesu.
 
"Pedantno" uvođenje optike od strane firme Teledirekt u Novom Sadu. Presekli su glavni kabel za struju do stana:


Pogledajte prilog 258599

Pogledajte prilog 258600

Update. Bili majstori (najzad) i zakrpili rupe. :)

Izbušena druga rupa, kojom optički kabel ide delimično kroz drugu sobu u stanu, pa onda kroz postojeći kanal za kablovsku, tako da nije moralo da se buši dodatno po stanu.
Pokušali su monteri da provuku sajlu iz hodnika kroz postojeći bužir, ali nije uspelo, jer ima negde krivina u zidu, pa bi morao da se razbija zid, pa smo odustali.

Ostao sam na postojećem ugovoru za VDSL na brzini 20/4, ali sada imam neki probni period, gde je podešena brzina 150/20, i radi odlično.
Za WiFi koristim Xiaomi Mi WiFi Router 4 na 5GHz, i tu imam 150/20 brzinu. Na MTS ruteru je maksimum 70/20, on ima samo 2.4GHz.

Da pohvalim ekipu, stvarno su se potrudili da odrade korektno instalaciju, za razliku od prethode dve. :)
 
PON vs VDSL vs DOCSIS:

PON (gPON, 10gPON, ngPON2) su standardi za Point to Multi Point PTMP optičko povezivanje.

PON podržava:
2.5, 10, 40 Gbps u downstreamu po jednom vlaknu koje deli do 32 korisnika.
1.25, 2.5, 10 Gbps u upstreamu po jednom vlaknu koje deli do 32 korisnika.
Pored toga je moguće ubaciti signal za CATV (analogna i DVB-C televizija) na posebnoj nosećoj frekvenciji (druga talasna dužina)
Sve od centralne lokacije provajdera do korisnika je pasivno. Daljine koje se mogu opslužiti sa jedne lokacije su do oko 20km.

DOCSIS je takođe Point to Multi Point PTMP standard za povezivanje preko koaksijalnog kabla.
DOCSIS 3.0 podržava do 1200/200Mbps po jednom kablu i kompatibilan je sa starim spliterima (koji u upstreamu propuštaju samo niže frekvencije do 50MHz)
DOCSIS 3.1 podržava do 10/2Gbps po jednom kablu, ali je ogroman problem što nije kompatibilan sa postojećim spliterima naročito u upstream-u. Zato SBB nudi 1Gbps/50Mbps na DOCSIS 3.0 u "giga gradovima".
Kroz isti kabl je moguće propustiti CATV signal.
Media converteri (sa optike na coax - DOCSIS) su aktivni, odnosno potrebno im je napajanje. Koaksijalni kabl može biti dugačak do nešto manje od 2km.

VDSL je Point to Point PTP* standard za povezivanje preko telefonske parice.
* VDSL Vectoring nije baš klasičan PTP niti PTMP standard, već je sličniji MU-MIMO tehnologijama na wifi i 5G mrežama.

VDSL profil 17a može teoretski da isporuči brzine do 200Mbps half duplex. Odnosno sam provajder određuje koje frekvencije se koriste za download, a koje za upload. To je moguće na telefonskim paricama koje su u odličnom stanju do 200m. Klasičan VDSL je PTP standard, odnosno korisnik svoju paricu ne deli sa drugim korisnicima. Brzina opada sa dužinom parice (atenuacijom signala).
Media converteri (istureni stepeni, MSAN...) su aktivni, potrebno im je napajanje. Moraju biti mnogo blizu korisnika, idealno u naseljima na svakih 500m. Do svakog je neophodno dovesti optički kabl.

VDSL vectoring može da pomogne u suzbijanju preslušavanja između parica koje prolaze jedna pored druge, ali kao i MU-MIMO tehnologije zahteva mnogo procesorske snage u MSAN-u, jer je algoritam složenosti O(n^3).

g.FAST je DSL standard koji koristi telefonske parice dužine do 50m, i podržava ukupno 1Gbps (down + up), koristi se za FTTB da se ne bi menjao telefonski kabl do korisnika (stana). Dobra stvar kod g.FAST je reverse power supply (CPE oprema obezbeđuje napajanje media converteru).




Poenta je da je PON:
- pouzdaniji (sve usput je pasivno)
- brži (do 40Gbps sa već ratifikovanim standardima ngPON2)
- future proof (40Gbps nije ni blizu teoretske propusne moći optičkog vlakna)
- na istom vlaknu paralelno može da se koristi gPON, 10gPON, ngPON2 i budući standardi. Pa je upgrade path prilično bezbolan.

Nije previše bitno za ovaj trenutak (prosečan korisnik će i sa DOCSIS i sa VDSL standardima da bude "pokriven"), ali je PON jasan kao nešto na šta će svi kad-tad morati da pređu.

MOD: Post je kopiran u prvi post na ovoj temi.
 
Samo treba da se ispravi ne deli se do 32 korisnika nego do 128 korisnika, obicno je 32 ili 64, kod telekoma je 64... dalje duzine idu i do 40 km na manjim split ratio, na vecim se smanjuju, oko 20km je kad je 32 split ratio... :)
 
Ok, ubacen je akkijev amandman i forimara je posebna tema, ako neko ima jos sta da doda.
 
Evo izgleda stigla optika i kod mene na Lion, Zvezdaru...
Sad me zanima jedno kratko pitanjce...
Kod Vas kako je izgledalo skupljanje potpisa? Da li je to obavio upravnik zgrade ili neko iz Mts isao od vrata do vrata ili kako?

Nadam se da ne uslovljavaju ono da mora preko 51% jer kod mene su mahom penzioneri u zgradi, koji pojma nemaju sta je optika
pa makar i bilo dzabe verujem da oni iz inata nece potpisivati bilo sta..
:D
 
Kod mene su uradili instalacije u zgradi pre 5 dana, i ne secam se da je neko skupljao potpise.
 
Ovde je niški exenet 2x skupljao potpise. Skoro je provlačio optiku po banderama.
 
Hvala svima na brzim odgovorima
Videh sada doduse na drugim forumima da ljudi imaju razlicita iskustva oko ovoga....
Neki ljudi spominju da ne mora 50 % i da je kod njih u zgradi mozda oko 20% potpisalo i uveli su u stanove koji su zeleli mts optiku, dok su ostali ljudi ostali na postojecim ugovorima tipa SBB, PTT ili sta god vec koristili...
I da je sustina da im ti potpisi samo govore koja zgrada ce biti prioritetna pri uvodjenju a koja ce morati malo da saceka.
 
^ma kaki :( I moja sadasnja i prosla je potpisala 90-100% (ovih 10% nisu uopste u zgradi i ne mogu da potpisu u jednoj), u sadasnjoj je dosla neka cura da pogleda gde moze... to je sve bilo pre vise od 6 meseci, ni zuc od optike.
 
Rece mi malopre drugar da je sreo tipa iz mts-a u zgradi i da mu je taj navodno rekao da nakon tih potpisa onda je potrebno od 4-6 meseci za realizaciju optike u zgradi. Sto znaci pre leta da se ne nadamo.
 
Kod mene u zgradi je prošlo tačno 12 meseci od tih potpisa pa ništa od realizacije optike, navodno upravnik koči, fali projekat itd. Onda sam ja lepo prešao na SBB dok mts ne uvede optiku i kod mene do 31.12.2020te ako i tada bude :D
 
Kod mene u zgradi je prošlo tačno 12 meseci od tih potpisa pa ništa od realizacije optike, navodno upravnik koči, fali projekat itd. Onda sam ja lepo prešao na SBB dok mts ne uvede optiku i kod mene do 31.12.2020te ako i tada bude :D

Kod nas je upravnik prepustio sve komercijalistima iz mts da oni obave anketu od vrata do vrata... on nije hteo da se cima , a pritom ga placamo mesecno ..
kako da znamo rezultate te ankete? predpostavljam da bi upravnik morao da ima te rezultate kod sebe kao i mts? da znamo da li smo ispunili kriterijume i sl.
 
To nije zvanicna stvar da mora upravnik da zna.
Ali jeste njegova obaveza da obavesti i trazi saglasnost.
 
Rece mi malopre drugar da je sreo tipa iz mts-a u zgradi i da mu je taj navodno rekao da nakon tih potpisa onda je potrebno od 4-6 meseci za realizaciju optike u zgradi. Sto znaci pre leta da se ne nadamo.
Vise od te cifre, provereno meni uveli od kad su sve zavrsili u zgradi i u sahtama proslo je 3 meseca, pisao sam o tome i sta rade u tom periodu.
Kao neko ko ima optiku mogu da vam kazem da nije nista iznenadjujuce ista.
Latencija kao i na vdsl kojeg sam imao pre toga
3ms a i mislio sam da ce biti i malo veca brzina kako mi rece gospodja da na optici pustaju vece malo brzine od naznacenih, nije tako naprotiv, pogotovu na uploadu imam manju brzinu od 20 oko 16-17 i to kazu da je normalno iako je optika, da ima gubitke kao xDSL tehnologija, paceri, nista ne propustate iskreno.
 
Samo treba da se ispravi ne deli se do 32 korisnika nego do 128 korisnika, obicno je 32 ili 64, kod telekoma je 64... dalje duzine idu i do 40 km na manjim split ratio, na vecim se smanjuju, oko 20km je kad je 32 split ratio... :)
Kod telekoma je 32

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Nije da predstavlja neku veliku razliku pogotovo na pocetku ali nije... 64 je svakako...
 
Koje su daljine koje se postizu sa 1:64 splitom? Onako okvirno, da li je to 10km, 15km ili 7-8km? Ako neko zna, bio bih mu zahvalan. ;-)
 
5km idealno, ide i do 10km u zavisnosti od optical power budgeta, odnosno ako je optical power loss 28db, koristi se FEC i nema preterano velikog broja splajsova, onda se sa 64 moze ici i do 10km. Koliko se secam iz plana mreze 4km je najveca distanca kod telekoma na NBG... :)
 
Poceli su izgleda da rade na Voždovcu. Danas kod moje zgrade izmedju Vojvode Stepe i Jove Ilića provlace kablove kroz sahte.
 
Koliko sam skapirao, navodno do 2020. god prebaciće fiksni telefon da radi preko neta, i samim tim ide i gašenje standardnih centrala u celoj Srbiji, jer sve njih mogu da zamene dve, tri.

E sad, zanima me šta će biti sa dvojnicima?
Mogu li njih da prebace na ALL-IP, ili će ostaviti te neke centrale na kojima su dvojnici, ili će do 2020. uspeti da razdvoje dvojnike?
 
Nazad
Vrh Dno