Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

To je kod mene na Ceraku proslog leta radjeno. Kada sam pitao sta rade (doduse radnike) rekli su postavljaju novi kabl malo kvalitetniji. Da li je optika nemaju pojma naravno, a mislim da nije.

Umesto optike, oni provlace nove bakarne kablove... :///
 
Bio sinoc u jednoj zgradi u NS na Limanu4 razvikli im kompletnu vertikalu pre par dana. Ulica je Jozefa Marcoka ako nekog zanima.
20180116_212742.jpg
 
Pazi ovo... :D

- Oktobra 2016. Produžio UO u Beogridu uz umanjenje od 18.000,00 za kupovinu TV-a
- jula 2017. Raskinuo UO bez penala na ime ukidanja Ultre & co
- oktobra 2017. Zaključio novu UO uz TV za 1,00
- decembra 2017. Raskinuo UO bez penala na ime povišene cene za 100,00
- I zamislite, juče mi ne daju novi TV za 1,00?! (a već mi napadala prašina na prethodni) :D ...kazu da moram da čekam do marta :D

E sad, u iščekivanju marta pozovem MTS da proverim jesu li počeli sa priključivanjem i kažu da nisu a kažu i "da je njihova optička mreža bazirana na ADSL te da je zato obavezan fiksni" :D ...trudio se da izglavim to nekako s njim (pazi, muško je i mlad je čovek), ali avaj, bezuspešno. Zvao Orion i traži mi cura da u njihovo ime i besplatno vrbujem ljude iz ulaza za njihovu uslugu jer se ona plaši da zbog neizvesnosti investicije verovatno neće doći (a ulaz ima preko 50 stanova). I šta ću ja, ne čeka mi se mart pa sam objavio rat Beogridu - idem da zaobiđem to pravilo da si narednih 3 meseca stari korisnik zbog čega nemaš pravo na akcijski ponudu. Idem sa idejom - Ako sam stari daj mi net bez UO a ako sam novi daj mi TV uz UO... i sve radim papirnato verujući da ću ih istrolovati da priznaju da diskriminisu kupce ;)

Ovo gore sam pisao kao nastavak ranije već spomenutog detalja koji je zanimljiv a pravi razlog javljanja je to što sam u svom ulazu - u Savskim blokovima (61s), iako je MTS vertikala bila gotova još polovinom septembra a planirano vreme uključenja bilo 15. decembar 2017. Juče video čoveka da tek sada splajsuje kablove u glavnom ormaru u niskom prizemlju i od njega dobio mišljenje da moju zgradu (ima više ulaza) neće zavrsiti za manje od nedelju dana, ceo klaster za manje od 15 dana a da tehnički prijem ne očekuje za manje od mesec dana ...a da priključenja kreću na nivou klastera, jedan po jedan. Nije mi rekao koliki je tačno klaster u kome se ja nalazim ali je mahnuo rukom u krug i rekao "ovi okolni blokovi". Hvala mu I za ovoliko, verujem da su mnogi od vas mislili da su njihovi glavni ormarići već povezani a da su se prevarili kao i ja.

EDIT: im'o manjak slova

Астал да блиста бејби!
 
Poslednja izmena:
@karl
nisam bas upoznat sa Beogrid netom ali koliko sam video imaju izuzetno povoljnu ponudu za full simetrican net.
Sto bi presao na optiku?
 
MTS je ucinio da optika bude trendi tema pa samo zbog toga i ja dobijam zelju da je probam iako ovakva Beogridova usluga zadovoljava sve moje trenutne potrebe. Znaci mi upload brzina i kada zakljucujem sta je povoljno i dobro vodim se racunicom - sto niza cena za sto veci upload i po tom kriterijumu Beogrid je ispred MTS-ovih trenutnih najava, sa Targom ni ne treba porediti, SBB-ova optika postoji preko ulice ali nije povoljnija tako da je jedini konkurent Orion koji ne postoji u mom ulazu (nismo imali predsednika kucnog saveta onda kad je bilo aktuelno) a postoji u susednim ulazima. Ostaje mi cimanje sa Orionom i predsednikom kucnog saveta sa jedne strane i ostajanje na Beogridu sa druge.
Iz prethodne price, one sa televizorima :D, moze se naslutiti da imam animozitet prema americkim korporacijama (Beogrid je u vlasnistvu SBB a ovaj opet u indirektnom vlasnistvu CIA) te da koristim svaku mogucnost da kaznim firmu koja niti sponzorise kulturu i sport niti porez na dobit placa Srbiji. E vidis, kad 'oces da kaznjavas korporaciju onda moras pomalo i da trpis ( :D ) ...evo ja sad npr. imam trosak od oko 70e za otkup UO kod MTS zarad potpisivanja mix XL kako bih imao siguran backup link jer se ispostavilo da VIP-ov besplatni "dodji i probaj" resetuje konekciju svakih sat vremena sto ja sebi ne mogu da dozvolim. Ako budem prinudjen uzecu i Telenor home ali ni za zivu glavu necu dozvoliti da me ameri potkradaju za 100,00 mesecno :D

Dok je Beogrid bio nezavisna Srpska firma, ubedjen sam da je u svakom smislu bio najbolji Srpski provajder ali od kad vise nije Srpska firma vec Americka otrpeo je veliki pad kvaliteta. Meni je najveci problem (onaj problem zbog koga sam u stvari i poceo da ih "kaznjavam", nikakva Ultra za mene nije bila razlog u stvari) bilo sledece: tokom noci zabaguje SBB-ov autokonfigurejsn server zbog cega moj ruter izgubi PPPoE setovanja a ja izgubim net ...Beogrid nema nocnu tehnicku podrsku pa moram da zovem SBB a tamo sve sam duduk - ja umesto njih gubio vreme na pronalazenje greske i samo trazim da urade flush ili restart a oni me ostavljaju da cekam do 8 ujutru (a jednom i do 10) ...kaze mi jedna cura - pa sta, racun ce vam biti umanjen proporcionalno za tih par sati?! ...dzaba sam joj navodio primere, dzaba je bilo poredjenje sa redovnim placanjem zivotnog i zdravstvenog osiguranja te neophodnoscu da coveka (ako vec mozes) spasavas od infarkta onda kad se on desi a ne posle par sati kad vec sve bude otislo u 3 lepe. Dzabe je bilo a ja sam 2x zbog toga imao nervne slomove. I zato ovi televizori.

Kazes - povoljan je Beogrid, a ja kazem - nije, kao sto to uostalom nije ni bilo koji drugi provajder! I nije dokle god ne radi sa fiksnim cenama a bez koriscenja akcija i popusta. Ti alati samo sluze za izbegavanje zakona o cenama, diskriminaciju ljudi, svekoliko narusavanje interesa korisnika i najvise upravo za ubijanje uticaja konkurencije na trend smanjivanja cena. Pazi, juce mi odgovoran covek u Beogridu kaze da je poskupljenje bilo neophodno zbog porasta cena njihovih troskova ...a ja ne mogu da se cudom nacudim tolikoj ignorantnosti - pa jel' oni misle da smo svi mi sisali vesla i da cemo se sazaljevati na nekog kome je 100,00 mesecno deal-breaker a koji za sve to vreme "akcijski poklanja" TV od 24.xxx,00 koji na mesecnu cenu ima uticaj od 1.000,00? Kukas za 100,00 mesecno a "poklanjas" 1.000,00 mesecno?! To bi samo moglo da znaci da si pogoreo po mozgu ili da si lopovcina.

Zar svima nije jasno da je normalno, zakonito i posteno oboriti cenu sa 3.000,00 na 2.000,00 i ne mahati nikakvim "popustima i akcijama" i pritom ne omalovazavati svog saugovaraca pisanjem cene od 1.999,00 umesto postenih 2.000,00.
Provajderi treba da se tuku cenama jer jedino to nama korisnicima garantuje smanjivanje cena u buducnosti umesto podizanja cena kojem smo svedoci od kako nas je nazalost zapljusnuo ovaj talas neoliberalizacije.

Astal da blista bejbi!
 
Ako ti Beogrid u ovom sastavu ne odgovara, tek će ti biti žurka sa Orionom. Još kad kreneš da čitaš ko je vlasnik i kako je krenuo, ko su mu finansijeri... Sa tvojim anti-američkim stavom, you're in for a show. :)
 
Poslednja izmena:
Secam se kada sam ja otisao da raskinem ugovor i pita me ova jedna, raskidate ugovor zbog povecanja od 100din blago telecim-zacudjenim pogledom i sarkasticnim glasom!? Hteo sam da joj predlozim da mi ona dodaje svaki mesec 100din za pretplatu.

Svakako sam presao iz principa na Orion upravo zbog tog bezobrazluka oko poskupljenja. Nikakve oni dodatne troskove nemaju, to sto je nesto tamo poskupelo ne trebaju korisnici da placaju vec oni.
 
Što se tiče cene da se ne povećava tokom ugovorene obaveze postojećim korisnicima to ima samo kod MTS ali zato je kod MTS skoro je pa nemoguće raskinuti ugovor pošto su im sve usluge do od broja kanala i brzine interneta pa nikad nemaš osnovu za raskid.
 
Secam se kada sam ja otisao da raskinem ugovor i pita me ova jedna, raskidate ugovor zbog povecanja od 100din blago telecim-zacudjenim pogledom i sarkasticnim glasom!? Hteo sam da joj predlozim da mi ona dodaje svaki mesec 100din za pretplatu.
Tako i treba kada vam neko kaze da je nesto sitno!

Što se tiče cene da se ne povećava tokom ugovorene obaveze postojećim korisnicima to ima samo kod MTS ali zato je kod MTS skoro je pa nemoguće raskinuti ugovor pošto su im sve usluge do od broja kanala i brzine interneta pa nikad nemaš osnovu za raskid.
Broj kanala ako se smanji ili cak promeni je dovoljan razlog za raskid. Samo ne mozes odustati na price radnika, a u slucaju MTSa, ni na prvi odgovor.
Sto vise ljudi odustane zbog smora to ce se oni vise truditi da na taj nacin zarade.

Da se svi bune i za 10din, da ne odustaju ni na 10 prepreka, svi operateri bi se sredili. Ne bi bilo stalnih poskupljenja, menjanja, ne bi bilo APP.
 
Evo novih info, pricao sam upravo sa glavnim inzenjerom jednog od 3 veca podizvodjaca... Ogroman je broj primedbi od strane huawei na samo izvodjenje radova, bukvalno kaze da im stalno zanovetaju za neke sitnice i da stalno vracaju na doradu i da dosta radova jos uvek nije proslo tu poslednju trecu kontrolu i tehnicki prijem... Kada sam ga pitao za rok za zavrsetak rekao je da bi trebalo da bude za mesec dana NBG/Zemun/Mirijevo deo Vozdovca ali da sa ovim tempom vracanja ga ne bi cudilo da bude tek za dva, tri meseca ( vidno iznerviran jer sam ga uhvatio na jednom ODF gde su ponovo splajsovali i provlacili kablove :d uz njegovu kontrolu )... Ono sto je dobro je to da kaze da je stvarno mreza projektovana i izvedena super :)
 
Pa jok Huawei će da pusti šustere da rade kako hoće

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Bolje da su kinezi sve odradili, nego naše firme. Brže bi sve bilo završeno, neće sigurno prije juna pustiti.
Šta je kod nas na vreme završeno :)
 
Ima generalno validnih primedbi ali dao mi je primer za splajsovanje kablova gde je industrijski standard za gubitak ~0,5db oni su vracali za 0.55db... :)
 
Ja imam jednu glupo pitanje :)
Ova optika koju upravo postavlja MTS, ona ce biti samo za MTS usluge/korisnike ili ce i drugi provajderi moci da je koriste/zakupljuju? Tj, ako bude uvedena u moju zgradu, moci cu da uzmem opticki internet samo preko MTSa ili cu mozda kao SBB korisnik moci da imam tu optiku? Ili SBB mora da razvlaci svoju?
 
100% da ce biti samo njihova.
Pogledaj za VDSL, nisu davali nikome od provajdera, vec samo ADSL i to nevoljno.
 
Tako i treba kada vam neko kaze da je nesto sitno!

Broj kanala ako se smanji ili cak promeni je dovoljan razlog za raskid. Samo ne mozes odustati na price radnika, a u slucaju MTSa, ni na prvi odgovor.
Sto vise ljudi odustane zbog smora to ce se oni vise truditi da na taj nacin zarade.

Da se svi bune i za 10din, da ne odustaju ni na 10 prepreka, svi operateri bi se sredili. Ne bi bilo stalnih poskupljenja, menjanja, ne bi bilo APP.

E dok to ljudi shvate... a jos im je problem da se i s tim naporom poduhvate... :(

Evo novih info, pricao sam upravo sa glavnim inzenjerom jednog od 3 veca podizvodjaca... Ogroman je broj primedbi od strane huawei na samo izvodjenje radova, bukvalno kaze da im stalno zanovetaju za neke sitnice i da stalno vracaju na doradu i da dosta radova jos uvek nije proslo tu poslednju trecu kontrolu i tehnicki prijem... Kada sam ga pitao za rok za zavrsetak rekao je da bi trebalo da bude za mesec dana NBG/Zemun/Mirijevo deo Vozdovca ali da sa ovim tempom vracanja ga ne bi cudilo da bude tek za dva, tri meseca ( vidno iznerviran jer sam ga uhvatio na jednom ODF gde su ponovo splajsovali i provlacili kablove :d uz njegovu kontrolu )... Ono sto je dobro je to da kaze da je stvarno mreza projektovana i izvedena super :)
Pitam se pitam da li je i projektovano valjano znajuci da se pokusava na sitnicama ustedeti a mnogo sitnica na kraju cine jednu ili vise krupnih stvari...
A da je mreza izvedena super ne bi bilo toliko vracanja.

Pa jok Huawei će da pusti šustere da rade kako hoće
Hvala kinezima (buducim vlasnicima TS) sto insistiraju i na sitnim stvarima.

Ima generalno validnih primedbi ali dao mi je primer za splajsovanje kablova gde je industrijski standard za gubitak ~0,5db oni su vracali za 0.55db... :)
Je li standard propisan, jeste!
Da li su ispostovali standard, NISU!
Treba ih vracati i za 0,001dB a ne za "samo" 0,05dB bez obzira koliko je to malo.
Malo ovde, malo onde, greskica tamo, fuseraj vamo ... sto se cudite, to je mudar mogao i da predvidi...
Sto nisu postigli 0,49dB pa da ih ne vracaju ako imaju dobru opremu, znanje i vestinu da obave posao.
Iskreno i ja pozelim da su doveli 2000 kineza (ili koliko god treba) da obave sav posao (sto je realno za njih lako izvodljivo) ili barem najveci deo, pa da svi budemo prikljuceno i u pogonu mnogo pre.
 
Poslednja izmena:
Uh, cemu takav ostar stav... spusti loptu nema potrebe za takvim tonom...

Ne znam na koje ustede mislis, projektovanje mreze se vrsi pomocu ozbiljnog sf, sve je jasno definisano koliko ide materijala, opreme itd... jedino ako mislis na ustedu u potrosnom materijalu ali to je zanemarljiva vrednost projekta...

Sto se tice industrijskog standarda, nisi citao pazljivo, lepo sam napisao da je prosek 0,05 ( ~0,05) sto znaci da je ok i 0,03 i 0,07 ok, generalno je da je do 0,075 nesto sto prolazi kontorle jer su gubici na optici minimalni a pogotovo sto se kod nas ne ide na velike razdaljine... A da ne pricam o tome sto ovde ima milion splajsova, negde ce biti 0,03 negde 0,07db, nisu oni ludi da rade nesto lose pa da budu vracani ali niko nije ocekivao ovoliku pedantnost ili zanovetanje u zavisnosti iz kog ugla se gleda... :)

Uvek postoji i ona strana medalje gde taj koji vrsi inspekciju cesto i preteruje jer ako ne vraca nista izgleda da on nista ne radi :)
 
Poslednja izmena:
I dalje mi nije jasna optika tj postavljanje iste ako su kod mene letp u ulici posadili nove bandere a postavilo nove obične kablove. Gde je tu onda priča o optici? U Beogradu na Ceraku

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I dalje mi nije jasna optika tj postavljanje iste ako su kod mene letp u ulici posadili nove bandere a postavilo nove obične kablove. Gde je tu onda priča o optici? U Beogradu na Ceraku

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Nema price, tu su samo postavili bakarne kablove za telefoniju.
Optika ce doci kad tad, i to ne hibrid optika-bakar, nego puna optika.
 
I SBB je poceo da uvodi optiku jednim delom Cerak. Ko pre devojci devojka njemu

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Uvek postoji i ona strana medalje gde taj koji vrsi inspekciju cesto i preteruje jer ako ne vraca nista izgleda da on nista ne radi :)
Podizvodjace garant Telekom placa, po satu ili slicno, bez da besplatno rade "ako nisu dobro"... Srbija je ovo.
Da Kinezi sve placaju, bila bi druga prica. I da sponzorisu, to ce kasnije naplatiti.
 
Podizvodjace garant Telekom placa, po satu ili slicno, bez da besplatno rade "ako nisu dobro"... Srbija je ovo.
Da Kinezi sve placaju, bila bi druga prica. I da sponzorisu, to ce kasnije naplatiti.
Čak i za Telekom bi bilo neverovatno da ne stave kaznene odredbe u ugovor i odredbe o dodatnim radovima.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
@akki Standardi, norme propisane od strane proizvodjaca ili projektanta ili u okviru nekih standarda su tu s razlogom, nem veze da li je "malo" ili je mnogo omasilo.
Norme se moraju ispostovti tacka.

Evo jedan Ajaton Sena je poginuo jer se norme nisu poštovale.

Siguran si da ne bi zeleo stanovati u soliteru gde je projektom predvidjeno da je armatura te i te gustine i te i te debljine a majstori, izvodjaci uz saglasnost ili nagovor investitora "malo" proredili i utanjili istu pa kad se desi zemljotres neke jacine u onom nepozeljnom pravcu ta ce zgrada da se slozi kao kula od karata iako sada normalno stoji...
Zasto bi onda neko ko daje svoje pare u opticku mrezu i ko se nada, veruje, zna, da ce postati u blizoj ili daljoj buducnosti vlasnik iste, dozvoljavao fuseraj u poslu iako je to zaista malo odstupanje, za njega je to odstupanje, zahteva tacnosti i preciznost, vrhunski izvedene radove i tacka. To je platio i to trazi da mu se isporuci.
Kad se svi mi tom redu u radu naucimo, bicemo svi bolji i narocito vazno, bice nam svima bolje.

E zato me nervira ta tolernacija prema fuseraju, prema "lako cemo", "moze to tako", "sta ima veze sto je malo tamo ili vamo".

p.s. Da si pacijent kojem treba operacija, da li bi voleo hirurga koji radi "tandara/mandara" tehnuku operisanja ili sve po protokolu?
 
Poslednja izmena:
Uh, ode ti transcedentno... ne bih u te rasprave jer ne vode nicemu...

0,1db se racuna pri projektovanju mreze, neka prihvacena industrijska norma je ~0,05db uz toleranciju do 0,75db, dobijena vrednost od 0,055db je toliko zanemarljiva da svako normalan ne bi to uzimao u obzir ali dobro, najlakse je reci nasi ljudi nemaju pojma i generalizovati stvari...

Za neke zamerke svakako se slazem i tu postoji pitanje mentaliteta i fuseraja tipa nisu zastitili kabl u delu zgrade dostupnoj javnosti ali za ovo je suludo... u svakom slucaju pedantnost ili zanovetanje ce dovesti do toga da mreza stvarno bude top ali i do kasnjenja....
 
@akki
mozda ti imas informaciju, direktno prikljucivanje korisnika na MTS optiku ce izvoditi samo njihovi zaposleni ili ce i za to moci da angazuju "podizvodjace"?
Mala anegdota za verovali ili ne, u Bg-u gradili neke zgrade i merili dopustena sleganja, kad su vrednosti presle dozvoljene po projektu, jednostavno su prestali da mere i nastavili :lupko:
 
Podizvodjaci će ti dovesti kabal od hodnika do završne optičke kutije, čitaj uticnice, i onda Istog dana će doći ekipa iz Telekoma da ti pusti optiku... naravno neće uvek biti istog dana ali to je neki plan...

Edit: promaklo mi je ovo za plaćanje, sve placa Telekom naravno, rokovi su jasno definisani i svako kasnjenje se kažnjava a takođe popravljanje gresaka pada na teret podizvodjaca, zato su i tako kivni... naravno ispod podizvodjaca postoje još podizvodjaca...
 
Poslednja izmena:
Hvala kinezima (buducim vlasnicima TS) sto insistiraju i na sitnim stvarima.
AKo si pratio vesti mogao si da vidis da je propala prodaja Telekoma nije bilo dovoljno dobrih ponuda (bar ne za ove koji su sad na vlasti).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno