Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

kod mene su burgijali kroz zemlju, al mi nije jasno vidjam sam vise puta po kraju i okolini te crne kablove razvucene izmedju bandera, uglavnom imaju neku kuku, nisu oni standradi elektro nego neki nizi i nikako da naletim na te sto razvalace da pitam
 
Negde sam citao ovde na forumu da na mts-u umesto 6 meseca po 1din uz UO24. moze da izracuna taj popust tokom citave UO odnosno da se smanji pretplata za svaki mesec tokom ugovora. Da li je to moguce ili sam nesto pogresio? Moze neki savet...
 
Cist PR tekst...
 
kupili su gomilu provajdera koji su uglavnom bili monopolisti na svom podrucju.
zasto bi dalje razvijali mrezu na tim delovima i bili konkurencija sami sebi kao supernovi.
razvijace samo tamo gde je sbb ili gde ce imati profita.
imam supernovu koja nije bas sjajna , cesto nestaje , a mts mogu samo adsl , i to oko 10mb
 
Kod mene u zgradi je samo jedan operator, i to kablovski (koaksijalni). A okolo sve 'pršti' od optike, ali je sve individualno. Ništa ozbiljno organizovano, razumljivo, treba dosta ulaganja.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
treba svi da budu srecni sto ce imati optiku a ne da koriste narod u politicke svrhe
 
Naročito treba da budu srećni jer će vraćati par stotina miliona € kredita, u poslu dodeljenom bez ikakvog tendera, plana, ili čak i uticaja na to šta se radi.
Pozdrav
 

"Ulaze u zgradu samostalno, nikog ne pitaju ništa, rade, šta rade niko ne zna", kažu nezadovoljni stanari jedne zgrade." - citat nekog lika iz teksta

Ovo ko je rekao laže jer mu/joj nešto ne odgovara ili je neki namćor, ko zna šta. Ima i ljudi koji se tripuju da optika zrači, HAARP ispostava i ostale nebuloze.

Znam čoveka koji radi vertikale po zgradama i svaka zgrada ima plan (u CAD-u) kuda/gde će kabl proći, plus dogovor sa upravnikom i/ili skupštinom stanara oko izvođenja. Neretko je i odštampano i zalepljeno na ulazu kad će biti radovi započeti. Ima zgrada koje imaju baš specifične zahteve i radi se kako njima odgovara. Ništa se ne radi tek tako "e ja doš'o i sad ću da vam uvedem" sistem.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, radije bih bio bez optike nego da mi je ulica u stanju u kojem su je ostavili. Raskopali su, provukli kablove, i zatrpali zemljom. Niko to nije ponovo asfaltirao, a i ako nekada asfaltiraju to ce biti na stari dobri srpski nacin: zakrpljeno tako da se tu posle godinu dana stvori rupa.

Ja jesam za optiku, ali ne po svaku cenu. Ako mogu kvalitetno da izvedu radove onda ok, ali ovo kako su sada uradili je katastrofa.
 
Meni samo nije jasno sta su sad konkretno radili na bezanijskoj kosi? Nama je raskopano i uvedena optika pre sigurno 6 meseci, (u zgradi imamo i MTS i Orion optiku), da bi sad ponovo kopali na istom mestu gde je i prvi put, i to deluje ozbiljnije (vise ljudi, vise kopano)? Zasto sad opet telekom ako je vec uvedeno, zna li neko?
I da, stoji da je ulica ostavljena u uzasnom stanju. Vec 10ak dana sigurno se nista ne desava, stoji raskopano, radnika nema, nije dovedeno u red...
 
Deo BK kod okretnice 75 bi trebalo tek sada da dobije MTS optiku.

I da, tek skoro su počeli da kopaju, a za radove na ulazima su postavili obaveštenje da će u tom i tom vremenskom periodu da se radi u zgradi bez da su ikoga pitali šta i kako.
 
Po Žarkovu su napravili haos. Ivičnjaci pomereni i nisu vraćeni na mesto, a "obećavaju" da će biti vraćeno u pređašnje stanje. Baš me zanima kako kad su već asfaltirali onako kao da se neko pos..o.
Takva optika mi ne treba!
 
Meni samo nije jasno sta su sad konkretno radili na bezanijskoj kosi? Nama je raskopano i uvedena optika pre sigurno 6 meseci, (u zgradi imamo i MTS i Orion optiku), da bi sad ponovo kopali na istom mestu gde je i prvi put, i to deluje ozbiljnije (vise ljudi, vise kopano)? Zasto sad opet telekom ako je vec uvedeno, zna li neko?
I da, stoji da je ulica ostavljena u uzasnom stanju. Vec 10ak dana sigurno se nista ne desava, stoji raskopano, radnika nema, nije dovedeno u red...

Koliko sam uspeo da se raspitam kopaju za Vip, ista situacija posto je telekom zavrsio sredinom godine sve kopacke radove, sta to u praksi znaci ne znam, jedino sto mi pada na pamet da ce Vip u buducnosti postati ozbiljniji rasturac neta a mozda i tv usluga ...
 
:wall: Do 2020 projekat ALL IP
Dokle se tacno stiglo sa projektom ?
Da li su probijeni rokovi koje imaju od Huawei kredita pominjanih 150 mil EUR ?
Koliko sam video kablovi su polozeni, zatrpani , betoniran trotoar , tamo gde su sproveli " infrastrukturu"
Ali i posle dva meseca kada se od Telekoma trazi da obezbedi optiku na adresi ,
dobija se odgovor " jos nemamo infrastrukturu na trazenoj adresi ! " :mad:

Cukarica

IMG_981651.jpg
 
Interesuje me ,ukoliko je neko uopšte upoznat, da li trenutno što kopaju uz Smederevski put predstavlja deo širenje optičke mreže od strane Telekoma ili je nešto sasvim drugo?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ali i posle dva meseca kada se od Telekoma trazi da obezbedi optiku na adresi ,
dobija se odgovor " jos nemamo infrastrukturu na trazenoj adresi ! " :mad:

Cukarica
Poslao sam im mejl pre neki dan da ih obavestim da sam zainteresovan za optiku i danas me zvali da mi kažu da imaju optiku u ponudi na mojoj adresi. Pošto nisam trenutno u BG, dogovorili smo se da se jave za dve nedelje kako bi zakazali termin sa monterima

Žarkovo
 
U ovom tekstu gde se govori o urađenom poslu do sada pominje se da je optika u 2019. postala dostupna za 250.000 domaćinstava.
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/g...dine-smo-stigli-sa-poslednjeg-na-prvo/7fsdxkp

Koliko se to slaže sa ovim. Skoro je objavljen pregled tržišta telekomunikacija za četvrti kvartal 2019. a udeo optike na tržištu je tek 10,7% (mada to su svi optički operateri zbirno).
https://www.ratel.rs/uploads/docume...sta elektronskih komunikacija Q4 2019_lat.pdf
Primetno je da optika raste na račun xDSL korisnika, ali to je samo nekih 4-5% za godinu dana. Rekao bih da je ovaj projekat dosta usporen u odnosu na ono što je prvobitno planirano. Tačnije, više se govori o rastu preko već kupljenih operatera, nego o potencijalnih milion domaćinstava na optici.
 
Mesas udeo i dostupnost... To sto je optika dostupna za 250000 domacinstava samo znaci da oni imaju mogucnost da se prikljuce... Cak je realno znacajno smanjio tu cifru...
 
Znam da to nisu iste stvari, ali valjda je cilj da im se uloženo vrati, a ne da stoji za ukras. Jasno je da ne mogu svi preći, a mnogi i neće jer dodaju fiksni kao namet. Samo je nejasan taj pravac razvoja - hoće li se fokusirati na kablovsku ili optičku infrastrukturu.
 
A mnogi neće zbog cene. Brzine od 10 i 20 mbps u Srbiji koštaju kao optika od 600/300 u Rumuniji i Bugarskoj.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Nije to bas tako jednostavno, bitno je za pocetak da se siri optika, da ljudi imaju mogucnost da predju... Nije mali broj presao, neki bi presli ali su pod ugovorom, neki nece dok se ne obezbedi bolji sadrzaj. Velika je borba, sad je na Telekomu da povoljnim cenama, pogodnostima, boljem sadrzaju privuku nove korisnike i zadrze stare... isto tako SBB... Ono sto je postalo ocigledno i jednima i drugima da je premium sadrzaj ono sto privlaci korisnike i otud tolika ulaganja a tek ce biti veca...

Telekom ce imati hibrid optike i bakra do trenutka kad se ne prebace svi na optiku, nema kablovske odnosno DOCSIS tehnologije...
 
Premium i Telekom teško ide u jednoj rečenici.
Stanje je trenutno takvo.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Svako iole realan je znao od starta da je ovo bullshit jer koliko delova beograda nema fiksne,kanalizaciju itd a mi pricamo i ultra brzim internetu, primer je ovo naselje na savskom keju koje ima vise ljudi od bezanije i ledina zajedno a nemaju cak ni mogucnosti za adsl jer nemaju fiksni vec su svi do jednog na mobilnom netu tipa VIP kucni net i slicno...
Plus kad se na sve dodaju lopovski provajderi tipa supernova kojima internet vise ne radi nego sto radi nema tu ni K od kvaliteta....ja iskreno msm da optiku necemo imati u vecini domacinstva ni 2030
 
Poslednja izmena:
Bas me interesuje kakav ce izgovor/zakon da izmisle da nam zabrane Starlink za koju godinu.
 
Premium i Telekom teško ide u jednoj rečenici.
Stanje je trenutno takvo.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока

Naravno da nije takvo stanje, imas poprilicno premium sadrzaja u vlasnistvu telekoma kao sto je npr sport i domace serije, kojih ce svakako biti znatno vise jer su tek poceli... Pa i sama optika je premium... Razumem da ne volite telekom, ne volim ga ni ja, ali treba realno gledati na stvari...

Savsko naselje koje ima vise ljudi od Bezanije i Ledina... jedino ako pod savskim naseljem racunas i blokove... sta sve nece ljudi pisati ovde :d
 
Postaviću ovde, jer ne znam gde bih: Da li je nekome poznato da VIP planira ulazak na tržište FTTH interneta i kablovske televizije?
Danima su rovarili trotoar po kraju (Kanarevo brdo) zbog optičkog kabla i na kraju vidim da su na novom sloju asfalta stavili metalni žig na kome piše "VIP/A1" ("A1" je, naravno, budući naziv firme). Da budem iskren, ne deluje mi da je reč o magistralnom vodu, jer ide tik uz postojeći Telekomov optički kabl, koji se koristi za FTTH uslugu.

A1 bukvalno u svim zemljama gde posluje (Austrija, Slovenija, Hrvatska, Bugarska i Belorusija) ima to u ponudi, izuzev u Srbiji.
 
Postaviću ovde, jer ne znam gde bih: Da li je nekome poznato da VIP planira ulazak na tržište FTTH interneta i kablovske televizije?
Danima su rovarili trotoar po kraju (Kanarevo brdo) zbog optičkog kabla i na kraju vidim da su na novom sloju asfalta stavili metalni žig na kome piše "VIP/A1" ("A1" je, naravno, budući naziv firme). Da budem iskren, ne deluje mi da je reč o magistralnom vodu, jer ide tik uz postojeći Telekomov optički kabl, koji se koristi za FTTH uslugu.

A1 bukvalno u svim zemljama gde posluje (Austrija, Slovenija, Hrvatska, Bugarska i Belorusija) ima to u ponudi, izuzev u Srbiji.

Tako je, i ja pretpostavljam isto...

Naime, imam jednog prijatelja iz Splita koji koristi A1 kablovski internet, što me je na prvi pogled začudilo, jer nisam imao pojma da A1, u drugim zemljama, ne nudi samo mobilne usluge, već i fiksni (kućni) internet takođe! Potom sam otišao na sajt A1 Hrvatska , pregledao sajt sa svim ponudama koje nude i video da zaista nude razne televizijske i internet pakete. I evo, pre nekoliko dana sam video članak na netu gde su najavili da će ubrzo Vip zvanično preći u grupaciju A1 (zapravo Vip je sve vreme pripadao njima, samo što napokon menjaju ime) i da će takođe uskoro otpočeti sa širom ponudom usluga.

Sećam se dobro da je i Vip bio Vip u Hrvatskoj, sve do ~2017-18.god kada je i tamo tadašnji Vip zvanično prešao u A1.

Ako je ova pretpostavka oko optike istinita, neverovatno mi je drago da napokon neki strani igrač ulazi na tržište fiksnog/kućnog interneta, što bi valjda u teoriji trebalo da znači da će postaviti jaču ponudu, kao i ujedno konkurenciju za Telekom i ostale provajdere u zemlji.
 
VIP (A1) je u na trzistima uglavnom kupovao gotove kablovske operatere. Krenuti od nule u taj posao je ozbiljna rabota koja zahteva vreme pa se operateri teze odlucuju za takve korake.
 
Nazad
Vrh Dno