Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Čim je Orion "došao" sa FTTH evo danas Telekom nešto kopa po glavnoj ulici, "uduvavaju" neki kabl (tj pored rupe videh 2 namotaja kabla/creva u 2 različite boje od kojih ni jedna ne izgleda kao optički kabl koji su stavljali po gradovima).
 
Pa uplasio se mts Oriona pa brze bolje uduvavaju neke kablove.
Opasan ISP taj Orion, će im preuzmu trziste pa se ovi ukakili.
Jojjj.
Bice optike polako brate ja je u takoreci centru BG dobio pre 8 meseci a ti u malom selu(nista pezorativno i lose ne mislim kad to kazem) hoces danas. Pa strogi centar BG tj Dorcol kod alfe pa nemaju svi tek sad pustise tamo nekolicini optiku.
Salim se malo znam da si nestrpljiv(ko ne bi bio i ja sam bio) ali bice cekanja.
 
Nisam ja uopšte nestrpljiv. Samo iznosim zapažanje. Zanimljiv tajming... ovde bar 4+ godine kad su kretali da nude VDSL apsolutno ništa nije rađeno na "infrastrukturi", i tad su "samo" na nivou DSLAM imali radove. Zarđala razvodna kutija na banderu u koji se pre X godina neko zapucao kolima je i dalje zarđala i iskrivljena..

Bilo čiju optiku i bilo gde dalje od 20m od centrale ja lično nisam očekivao bar još 5 godina...

50/8 što sad imam mi je sasvim ok... a eto sad postoji i Orion kao alternativa ako mi baš "treba" brzi net. Lepo bi bilo da i Telekom u bližoj budućnosti ponudi šta god sa 200+ Mbps brzinama al ako ne bude nije smak sveta... sad kad postoji alternativa.

U svakom slučaju kad je reč o Telekomu uvek ću biti skeptičan... i realnije je očekivati da to što sad rade će da rezultuje sa par "isturenih stepena" / "mini centrala" sa VDSL portovima nego da će da nude FTTH. Meni koji sam 300m žično od glavne (i trenutno jedine) centrale od tih hipotetičkih "isturenih stepena" svakako neće biti nikakve vajde. Dalja povećana brzine a da je i dalje u pitanju VDSL u mom slučaju mogu da dođu samo upotrebom vektoringa i zamene ovog matorog podzemnog kabla na kojem evidentno postoji malo "smetnji".


A pošto je ipak reč o firmi koja je u susednom selu (koje je u istoj opštini kao moje) kad se konačno smilovala sad na proleće da "dovede" optički kabl i stavi digitalnu centralu i ponudi DSL internet uzela i menjala stare fixne kablove sa novim bakarnim kablovima onda je vrhunac opravdanog optimizma očekivati eventualno skraćivanje parice...
U jeku "All IP projekta" oni umesto da kad već troše pare stavljaju bakar umesto fiber. Treba uzeti još para od VDSL opreme koju migriraju iz BG ka "periferiji".

Veća verovatnoća od toga da će Telekom da nudi ovde FTTH je da je Orion od njih zakupio "link" tj "interconnect" do grada pa da zato kako reče radnik "pojačavaju internet mrežu".

Eto bar nekih potencijalnih promenama na bolje čak i za one koji ne žele (ili ne mogu zbog UO) da uzmu Orion FTTH.
 
Kada bi Telenor samo cene napravio pristupačnim, eto konkurencije.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Kakve veze ima Tln sa optikom?

Dorćol se ne voli sa garniturom, dobro je da smo uopšte u redu, čudo je što smo dobili već :)
 
Nisam ja uopšte nestrpljiv. Samo iznosim zapažanje. Zanimljiv tajming... ovde bar 4+ godine kad su kretali da nude VDSL apsolutno ništa nije rađeno na "infrastrukturi", i tad su "samo" na nivou DSLAM imali radove. Zarđala razvodna kutija na banderu u koji se pre X godina neko zapucao kolima je i dalje zarđala i iskrivljena..

Bilo čiju optiku i bilo gde dalje od 20m od centrale ja lično nisam očekivao bar još 5 godina...

50/8 što sad imam mi je sasvim ok... a eto sad postoji i Orion kao alternativa ako mi baš "treba" brzi net. Lepo bi bilo da i Telekom u bližoj budućnosti ponudi šta god sa 200+ Mbps brzinama al ako ne bude nije smak sveta... sad kad postoji alternativa.

U svakom slučaju kad je reč o Telekomu uvek ću biti skeptičan... i realnije je očekivati da to što sad rade će da rezultuje sa par "isturenih stepena" / "mini centrala" sa VDSL portovima nego da će da nude FTTH. Meni koji sam 300m žično od glavne (i trenutno jedine) centrale od tih hipotetičkih "isturenih stepena" svakako neće biti nikakve vajde. Dalja povećana brzine a da je i dalje u pitanju VDSL u mom slučaju mogu da dođu samo upotrebom vektoringa i zamene ovog matorog podzemnog kabla na kojem evidentno postoji malo "smetnji".


A pošto je ipak reč o firmi koja je u susednom selu (koje je u istoj opštini kao moje) kad se konačno smilovala sad na proleće da "dovede" optički kabl i stavi digitalnu centralu i ponudi DSL internet uzela i menjala stare fixne kablove sa novim bakarnim kablovima onda je vrhunac opravdanog optimizma očekivati eventualno skraćivanje parice...
U jeku "All IP projekta" oni umesto da kad već troše pare stavljaju bakar umesto fiber. Treba uzeti još para od VDSL opreme koju migriraju iz BG ka "periferiji".

Veća verovatnoća od toga da će Telekom da nudi ovde FTTH je da je Orion od njih zakupio "link" tj "interconnect" do grada pa da zato kako reče radnik "pojačavaju internet mrežu".

Eto bar nekih potencijalnih promenama na bolje čak i za one koji ne žele (ili ne mogu zbog UO) da uzmu Orion FTTH.
E bravo, svaka ti je na mestu, ali stvarno.
Slazem se u svakoj reci sa celim tvojim postom i tesko da ce mts tu u skorije vreme uvoditi optiku, u stvari dal ce ikada ili ce prebaciti vdsl van BG pa ako urade vectoring i nece biti lose, ali ce morati IS da rade.
Svakako 50/8 je ok ako radi kako valja i bolje da naglasak daju na kvaltetnoj i sredjenoj infrastrukturi jer i sa 100 nije los net.
 
...
Bice optike polako brate ...
ali bice cekanja.

...
tesko da ce mts tu u skorije vreme uvoditi optiku, u stvari dal ce ikada
...

:d:d:d Nešto si mi neodlučan :d

Moj "problem" sa celim ovim Telekom optika projektom je što se tu ne zna ni glava ni rep, koja je ideja vodilja gde se i kad radi FTTH ili ne radi. Ne znaju se i ne naziru se kriterijumi koji upravljaju priotitetima: da li funkcionišu po principu "prvo idemo tamo gde je već stigla konkurencija sa modernizacijom infrastukture, pa ako pretekne lova kad to završimo onda..." ili je "ajd da uletimo pre svih na teritorije sa većim procentom 'first time customers' " ili je neka varijanta "tamo gde je baš baš dotrajala postojeća mreža j*biga kad već radimo daj odmah FTTH a ne da za 3 godine ponovo menjamo opremu koju smo stavili danas".

Plus cela logika iza rezona "prvo trčimo u soliter gde već ima 5 drugih provajdera koji svi nude 200+ Mbps brzine umesto da te pare potrošimo da maknemo 'periferiju' sa 5-6 Mbps na bar 30".

Kad poslovna politika i plan modernizacije nisu poznati onda ostaje tako da nemaš pojma da li se "sledeći korak" za tvoju sredinu može očekivati za 2 ili za 10 godina. Ne postoji definisana "kadenca migracije tehnologije" pa da se zna kad u BG krene da se menja gPON oprama sa 10gPON opremom da je to signal da gPON oprema ide u naselja čija je veličina od X do Y a da to samo po sebi povlači sa sobom da će iz tih "srednjih naselja" nešto da se "slije" na periferiju.

A ne daj bože da postoji komunikacija i koordinacija radova na relaciji država <> manji privatni provajderi..
Očigledno je bitnije da se dižu krediti, pare potroše (i "operu"), skupe neki politički poeni a stvaran boljitak na globalnom nivou u državi je poslednja rupa na svirali.
 
Problem je politicki svakako... Prvobitni plan je bio da se veoma brzo pokrije znacajan urbani deo Srbije optikom a da se periferija i sela pokriju sa VDSL... A onda su krenuli u realizaciju i dosli do prvog velikog problema sa dobijanjem dozvola za ulazak u zgrade... Pa je sa podizvodjaca taj posao prebacen na specijalno formirane timove telekoma... Drugi veliki problem su podizvodjaci koji su se pokazali kao apsolutno nespremni za ovakav tip projekta, sto je opet posledica politike jer se nisu dobijali poslovi po kompetentnosti ( mada ruku na srce, nije bilo dovoljno firmi koje mogu da izvrse dovoljno kvalitetno radove)... Usled toga se znacajno oduzila prva faza.

Druga stvar je sto je usled jakog lobiranja Huawei-a taj projekat pozurio godinu dana i nije bilo dovoljno vremena da se sve adekvatno pripremi pa cak je i doslo do problema sa uvozom opreme...

Onda dolazi do ponovo politicke odluke da se formira Supernova i ceo projekat odlazi u potpuno drugu krajnost... Ako dodamo i potpuno suludo ukjlucivanje TeleDirekt-a i nepostojanje adekvatne marketinske kampanje i odlucnosti sta dalje onda dolazimo do ovog fijaska...

Tehnicki se vrlo dobro zna kako ide migracija tehnologije, mada je veliki problem sto se u gusto naseljenim urbanim mestima postojeca oprema raspada i ne postoje dodatni vdsl portovi pa je uporedo sa otpikom radjena i hitna popravka bakarnih kablova na nekoliko desetina kriticnih lokacija po BGD...

Na kraju dolazimo do klasicnog problema koji imaju svi postsocijalisticki giganti koji se takmice u komercijalnim ekonomijama da je tesko odrediti jasne ciljeve i dugorocne planove kada se sve lako menja jednom politickom odlukom i kad su kadrovi uglavnom nestrucni i postavljeni takodje po politickoj liniji...

Ono sto je svakako dobro je sto se bar krenulo sa mrtve tacke i korisnici ce poceti da dobijaju benefite vece brzine i vise sadrzaja, jedino sto je zastrasujuce je to sto smo i dalje u duopolu koji moze biti samo gori po pitanju cena...
 
:d:d:d Nešto si mi neodlučan :d

Pa prvo napisah ono sto bih voleo, a drugo kad sam bolje razmislio sta ce biti realno od ftth u malim mestima.
Ne boj se po prirodi sam jako odlucan, ali i iskren pa kazem cesto puta iskreno sta bih voleo, a i brzoplet sam pa onda razmislim sta je zaista realno.
Tako da ja bih zeleo da ti uvedu ftth ali ce realnije biti da opticki kabl u svom stanu vidis nikad.
Nadam se da sam ti sad razjasnio te delove iz mojih recenica. [emoji10] [emoji10]
 
Pa uplasio se mts Oriona pa brze bolje uduvavaju neke kablove.
Opasan ISP taj Orion, će im preuzmu trziste pa se ovi ukakili.
Jojjj.
Bice optike polako brate ja je u takoreci centru BG dobio pre 8 meseci a ti u malom selu(nista pezorativno i lose ne mislim kad to kazem) hoces danas. Pa strogi centar BG tj Dorcol kod alfe pa nemaju svi tek sad pustise tamo nekolicini optiku.
Salim se malo znam da si nestrpljiv(ko ne bi bio i ja sam bio) ali bice cekanja.

Ne brini se, MTS se nije uplasio, cak stiti ostale provajdere tako sto svoje cene drzi dosta visoko.
Dorcol je gotov, ovog meseca pustaju signal.
Orion ti radi po principu kao najveci alternativni provajder.

Generalno ubacivace i po selima optiku, to je neminovno, ali radice i da prebace na vdsl kao privremenu meru.
Vise fazon fiber do poste u selu, od poste do korisnika bakar.
Ko je udaljen od centra, izvlaci najdeblji kraj.
Mislim da su prioritet sela gde nemaju uopste infrastrukturu da zavrse sa optikom.
 
Jako sam bio skeptican oko projekta MTS optika , drzavna firma , odnos njihov prema klijentima dakle "drzavni posao " u svakom pogledu.
Kada je SBB kupio IKOM a kod mene u kraju alternativne nije bilo , u praksi je nema i dalje ... trenutno .
Pomirio sam se sa sudbinom sacekao prosle godine leto i uzeo SBB ne mogu da kazem da sam nezadovoljan.
Deset dana nakon toga ulazi covek sa ID MTS i pita da li imam vremena i jel me zanima MTS optika , da skratim malo ,
potpisem da sam zainterosavan , bez obaveza , rece dovode prikljucak do zida zgrade ,
i ( cuveno )uz pojasnjenje coveka rece drzavno je to prvo da se napravi projekat , bla bla ,
vec sam pomisilo jos jedna prica , poput nekog tv teleshop proizvoda ... srecom moja zabluda .

Evo ih cele nedelje kopaju postavljaju u celom kraju kablove , polazu optiku , izvode prikljucke do ulaza zgrada , rade i subotom .

Dakle SBB u mom kraju dobija konkurenciju u vidu Optike .... Cukarica , Zarkovo

Pogledajte prilog 275037Pogledajte prilog 275038Pogledajte prilog 275039Zarkovo.jpgIMG_8932a.jpgIMG_8931.jpgIMG_8956.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovo u Zorinoj?
Btw jesi si fotkao Samsungom?
 
Lokacija je 44.7587194°, 20.4120444° (Zorina 7-3), a uređaj je iPhone X. Sledeći put ugasite čuvanje EXIF podataka u fotografijama ;)
 
Kakav kabal bih trebao da kupim i povezem ont uredjaj i kompjuter? Monteri optike su mi rekli da kupim ftp cat 6, prodavac mi rece da ce isti posao da mi vrsi i utp cat 5??? Brzina mi je 400/160.
 
Moze i cat 5 ali mala je razlika u ceni, pa onda bolje uzmi cat 6
 
Kakav kabal bih trebao da kupim i povezem ont uredjaj i kompjuter? Monteri optike su mi rekli da kupim ftp cat 6, prodavac mi rece da ce isti posao da mi vrsi i utp cat 5??? Brzina mi je 400/160.
Cat 5e će možda raditi posao zavisi od klase kabla i proizvođača, cat 5 jok jer je ograničen na 100 Mbit. Mts monteri imaju cat 5e kabl koji je takođe ograničen na 100 Mbit. Uzmi cat 6 kod drugog prodavca jer taj što te savetovao verovatno radi u winwin/emmi/tehnomanija i kao takav nema pojma i većina njih ni nema cat 6 kabl u radnji pa uvaljuju šta stignu. Kad imaju cat 6 onda je jako skup. Kupuj u specijalizovanim prodavnicama nemoj kod tih što prodaju memoriju zajedno sa usisivačima.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Koliko je cat7 kabl skuplji od cat6? Kako se kreću cene?
Mora da ima neka tema na forumu pa ću se dodatno informisati.
 
Koliko je cat7 kabl skuplji od cat6? Kako se kreću cene?
Mora da ima neka tema na forumu pa ću se dodatno informisati.
Ja sam ga licno kupio na Aliexpressu i platio 4.92$ 3M duzine flat kabl, marke/firme Ugreen koja pravi po meni stvarno dobre kablove, punjace itd.
Logicno kraci su i jeftiniji.

EDIT: imaš i po domaćim "IT šopovima" - malo skuplje, prelistaj koji sajt i proveri ima li u prodavnici, ako nećeš da čekaš.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre par dana sam se zalio na brzinu optickog neta. Treba da imam 400/160, speed test kaze da imam 280/149, to je najbolji rezultat koji sam izmerio. Zove me danas tehnicar i kaze da speed test nije merodavan za optiku, da on ne moze da izmeri tako velike brzine jer je kratak? Kaze da oni nemaju cime da izmere brzinu, da je to ta brzina, naravno zatvorio je nalog posle naseg razgovora. Ko je u pravu, sta da uradim dalje? Smesno je sve ovo.....
 
Pre par dana sam se zalio na brzinu optickog neta. Treba da imam 400/160, speed test kaze da imam 280/149, to je najbolji rezultat koji sam izmerio. Zove me danas tehnicar i kaze da speed test nije merodavan za optiku, da on ne moze da izmeri tako velike brzine jer je kratak? Kaze da oni nemaju cime da izmere brzinu, da je to ta brzina, naravno zatvorio je nalog posle naseg razgovora. Ko je u pravu, sta da uradim dalje? Smesno je sve ovo.....

AHhahahaha notorna glupost!

Meni je bila puštena maksimalna brzina mesecima nakon ugradnje, kačio sam ovde na forumu speed test i test Googla skoro 900/20. #4252
 
Код мене у крају су радници МТС-а развлачили каблове и на сваком 3-4 стубу су поставили ову кутију са слике. Шта је то? Има ли везе са оптичким интернетом?
640db352009cdb88ccbc1260384e06e9.jpg
 
Ti alergičan na sunce (kao albino ili vampir...) pa samo noću slikavas, ne možeš po danu, malo bliže, krupnije...?
 
Код мене у крају су радници МТС-а развлачили каблове и на сваком 3-4 стубу су поставили ову кутију са слике. Шта је то? Има ли везе са оптичким интернетом?
640db352009cdb88ccbc1260384e06e9.jpg
Radnici MTS razvlacili optiku, to do sad nisam video, obicno to podizvodjaci rade, a i ovo mi ne lici ni nasta sto sam video do sada a da ima veze sa kucnom optikom.
To koliko mi se cini jeste optika ali kao da su je razvlacili za nekog tipa firmu neku jer sam tako nesto video kad su razvlacili optiku za Parking servis jedno njihovo parking mesto gde imaju kucicu i servere a u 99% slucajeva MTS gura podzemno optiku osim u naseljima da kazem obodnim Beograda to sam samo recimo na Altini video da idu sa bandere na banderu a gde je urbanije kao i kod mene u kraju do svih zgrada u naselju su isli podzemno od sahte ka zgradama.
 
Овај крај је са индивидуалним становањем, нема зграда. Било је брендирано МТС возило [emoji848]
 
Nazad
Vrh Dno