Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

IP tehnologija ne poznaje dvojnike. Valjda ce dvojinici najviše dobiti prelaskom na IP. Ne vidim razlog da njih zadrže.
 
E sad, zanima me šta će biti sa dvojnicima?
Mogu li njih da prebace na ALL-IP, ili će ostaviti te neke centrale na kojima su dvojnici, ili će do 2020. uspeti da razdvoje dvojnike?

Zar više u 21 veku negde postoje dvojnici? :)
Naravno gde god mogu i mogli su oni će prebaciti dvojnike na IP telefoniju (BBTF), ali samo da znaš da će ti se u tom slučaju menjati broj!
Stvarno mislio sam da su dvojnici kao koisnici odavno iščezli, ali eto iznenadim se svaki put. ;)
 
Poslednja izmena:
Kod nas mtel je oko 2008 to završio.
Manje korisnika pa ide brže, a vidim da je veći javašluk kod vas u Telekomu nego kod nas u Republici Srpskoj.
 
Kakva je situacija sa kucnom instalacijom prilikom uvodjenja optike - koliko kabl moze da se "lomi" po uglovima prostorija? Izgleda da ce kabl morati da obilazi obim oko cele prostorije.
 
moze da se "lomi" poprilicno, nije problem...
 
Ja sam upravo izbrojao 10. Prvi koji sam racunao je skretanje iz hodnika u stan.
 
@zexoni70
Daa, postoje dvojnici još uvek :D, u mom selu bar 40% korisnika su dvojnici, a trenutno nema slobodnih parica da uklone dvojnike. To znači da će morati da obnove mrežu (konačnoo).
 
Poslednja izmena:
@zexoni70
Daa, postoje dvojnici još uvek :D, u mom selu bar 40% korisnika su dvojnici, a trenutno nema slobodnih parica da uklone dvojnike. To znači da će morati da obnove mrežu (konačnoo).

A jel imate ADSL/VDSL2 u Vašem mestu, jer ako imate taj vid pristupa internetu onda IP telefonija ne bi trebalo da bude problem.
Čudi me jer su još davno gde god da je ko od dvojnika uzimao bilo koji od BOX paketa odmah prebacivali pretplatnike na IP centrale ili ti na DSLAM ili MSAN!
 
Poslednja izmena:
Imamo ADSL, koji je realizovan preko neke digitalne centrale (mislim da je u pitanju Huawei), centrala se nalazi u susednom mestu, i do centrale ide optički kabl, a od centrale do korisnika su bakarne parice.

Pored te digitalne centrale postoji i neka stara centrala na kojoj su dvojnici. A dvojnike ne mogu da otklone jer nema dovoljno slobodnih parica. Zapravo fiksna mreža je iz 80ih godina prošlog veka, pa nisu ukopali dovoljan broj parica.

Korisnike koji su na digitalnoj centrali mogu da prebace na All-IP, a sad pitanje je šta će sa dvojnicima da urade? Ili će da obnove mrežu u selu (a svakako to bi trebalo da urade, jer gotovo niko ni 10Mbps brzine na ADSL-u ne može imati, zbog udaljenosti) ili će samo korisnike sa digitalne centrale prebaciti na All-IP i ostaviti dvojnike zauvek. :D
 
Neko kabliranje će verovatno morati da se uradi, tamo gde je usko grlo u propusnom opsegu. Uz nove uređaje, biće sasvim nova mreža. Pošto je to poveće ulaganje, pitanje je da li će to skoro da bude.
 
Pretpostavljam da će prvi korak biti istureni stepen za VDSL ili dva. Pa će većina korisnika moći 20Mbps da uzmu, a oni koji imaju više sreće i 50 i 100Mbps.

Ako imate sreće da raskopaju celo selo pa stave optiku, to će vam biti još bolje.

Kod mene u selu je bila slična situacija (dvojnici iz susednog (5x manjeg) sela), a onda su te bakarne kablove ostavili i stavili nove isturene stepene za VDSL i nov optički kabl do svakog od njih i od njih su očigledno već imali dovoljno parica da povežu svakog korisnika posebno.

Sada kad nema struje kod isturenog stepena (a dešava se), fiksni uopšte ne radi. Ni internet preko VDSL-a. A to se dešava bar 10h mesečno (zavisi od radova EPSa). Zato imam dva internet linka (VDSL 50/8 i wifi 15/15Mbps). Čekam optiku (ne od mts-a).
 
Danas spajaju instalacije u zgradi sa spoljnim svetom. Na kol centru Telekoma kazu uslugu na lokaciji ce ponuditi sredinom ove godine. Znaci za 4-5 meseci iako je sve setovano. :smoke:
 
Pa to je ono sto sam pisao treba im bar 3 mes kad se sve poveze da puste u komercijalnu upotrebu.
Ima sad papiroloski to da se provlaci i za cca 3 meseca.
 
Naravno, to je ozbiljna (ogromna) firma. Mora hiljadu bespotrebno zaposlenih (nesposobnih) da pimaju platu.
 
Bio danas u poslovnici na Vidikovcu da se raspitam, pošto su u celoj ulici tokom ove nedelje izveli spajanje na magistralni vod.
Kažu da će uskoro (standardno neodređeno buduće vreme) i uzeli broj telefona da me obaveste kad krenu ponude.
Red bi bio da daju neke popuste u startu.
 
Pa dali su, meni recimo 10 meseci po 1 rsd.
Ako su danas povezali racunaj za nekih cirka 3 meseca ces moci da se povezes.
 
Pristojno vreme, taman tada nišanim renoviranje stana, pa lepo sve.
Btw, bile su neke priče po Twitter-u da je na "Telekomovom" optičkom linku blokiran EON (ili barem neki kanali). Nadam se da to nije istina. :trust:
 
Telekom nikad nije blokirao ništa ni na D3Go niti sad na EON servisu. Blokiranje radi sam SBB i ne diskriminiše po tehnologiji pristupa već po IP adresama.
 
Ako se plaća paket eon van mreže, radiće svi kanali koje su ponudili, tako da se može imati "najbolje od oba sveta".

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Radi eon na Telekomu, ali odredjeni kanali. I to nije do mts vec do sbb. Ne rade sk i n1. Druge nisam probao..
MtsGo radi na sbb ali nema opciju cast.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio danas u poslovnici na Vidikovcu da se raspitam, pošto su u celoj ulici tokom ove nedelje izveli spajanje na magistralni vod.
Kažu da će uskoro (standardno neodređeno buduće vreme) i uzeli broj telefona da me obaveste kad krenu ponude.
Red bi bio da daju neke popuste u startu.

Ja sam u Filmskom gradu meni su rekli da ce u maju da puste optiku
 
Trenutno rade citav Dorcol.
Imao sam opsezan razgovor sa glavnim covekom koji je razvukao optiku u mojoj zgradi.
Kaze sledece:
1) Na pitanje zasto se ceka na ukljucenje 2-3 meseca posto se odradi citava optika u zgradi
-Ceka se zato sto se radi po kvartu, pa se pusta i celom kvartu.
2) Da li se ukidaju telefonske linije?
-Telefonske linije se svima ukidaju, dok svi dobijaju vlakno da zamene trenutnu telefonsku paricu. Rok za iskljucenje telefonske (bakarne) linije je 2 godine.
3) Kako rade splitovanje?
-Nema splitovanje korisnika, od centrale ide direktno vlakno svakom korisniku, zato se i ceka na ukljucenje.
4) Da li cu dobiti vlakno, iako mi je broj portovan kod oriona na optiku i nemam veze sa telekomom?
-Dobija se vlakno do stana, dok opremu dobijas kada postanes opet telekomov korisnik.

Slike postavljam naknadno kako su odradili postavljanje optike.
 
uh, pa bas je strucnjak... verovatno je da si pricao sa nekim obicnim monterom, podizvodjaca podizvodjaca koji se ocigledno bavi instalacijama po zgradama pa nije video spliter :d ... nije ni cudo sto imaju 3 kontrole i sto ih vracaju stalno...
 
Haha, e sad sam procitao sta "strucnjak" kaze i slazem se sa akkijem, al se nalupetao za medalju i to zlatnu.
 
Radi eon na Telekomu, ali odredjeni kanali. I to nije do mts vec do sbb. Ne rade sk i n1. Druge nisam probao..
MtsGo radi na sbb ali nema opciju cast.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Reč je o (što reče shamanNS) EON box-u. Rade mi svi kanali na Telekomovom DSL-u, nego je neko pustio patku da ne rade na optici.
 
Dobro vece/ Dobar dan

Da li neko ima nekih informacija za optiku u gradu Pancevu?

Hvala unapred!

U MTS poslovnicama nista ne znaju, kao da su pali smarsa
 
Ste videli vest za vodafon?
 
Za sada neće biti pristupnih tačaka za povezivanje s drugim mrežama operatora elektronskih komunikacija i neće biti omogućeno pružanje usluga krajnjim korisnicima u Srbiji.
Ova rečenica kaže sve nikake koristi od tog po korisnike i operatere u Srbiji.
 
Nazad
Vrh Dno